Ποιοί παράγοντες καθορίζουν το σεξουαλικό προσανατολισμό του εμβρύου;

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Κοντολογίς: Έρευνες έχουν δείξει ότι κάθε φορά που μια γυναίκα εγκυμονεί αγόρι, το περιβάλλον της μήτρας αλλάζει και αυξάνονται οι πιθανότητες τα αγόρια που θα ακολουθήσουν να είναι ομοφυλόφιλα. Αν λοιπόν ο αδερφός που έχει ήδη γεννηθεί είναι ομοφυλόφιλος, λογικά η πιθανότητα ομοφυλοφιλίας είναι πολύ μεγάλη για τον επόμενο.
Δεν ισχυει κατι τετοιο.

Οι τελευταιες ερευνες απεδειξαν οτι η "ομοφυλοφιλικη" ταση στους ανδρες ειναι ενα γονιδιο το ποιο το φερει μονο η μητερα στο ωαριο της,με αποτελεσμα η ιδια να ειναι η μονη υπαιτειος που ο γιος της βγηκε gay.

Η αληθεια ειναι οτι δεν γινεσαι,αλλα γεννιεσαι.Καποια στιγμη θα φανει η πραγματικη φυση του ανθρωπου καθως μεγαλωνει μεσα στο περιβαλλον του.

Οσο αφορα την σταση που θα ειχα σε μια τετοια περιπτωση που ο αδερφος μου ειναι gay (εχω αδερφο),θα ηταν να παρω το μερος του και τιποτα δεν θα αλλαζε την αποψη μου και αγαπη του προς το μερος του,καθως ο καθενας εχει διαφορετικη προσωπικοτητα και προτιμησεις και θα καταλαβαινα απολυτα την αποφαση του να το κοινοποιησει.

Δεν τιθεται θεμα οτι δεν θα εκανα τα παντα για να υπαρξει φυσιολογικη αποδοχη του γεγονοτος απο τους γονεις μου και σε καμια περιπτωση δεν θα αφηνα τον αδελφο μου να πληγωθει για αυτη την "διαφοροποιηση" του απο τους αλλους.

Και τελευταια,θα πηγαινα στην μανα μου,θα τις εξηγουσα ολα τα παραπανω επιστημονικα (που τα ξερει ηδη) και θα ζουσαμε σαν φυσιολογικη οικογενεια.

Ειναι σαν να μιλατε πλεον στον αδερφο σας επειδη εκανε μια ληστεια ή μια παρανομια,το αιμα νερο δεν γινεται και το ιδιο ισχυει για την αγαπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από VarX:
Δεν ισχυει κατι τετοιο.

Οι τελευταιες ερευνες απεδειξαν οτι η "ομοφυλοφιλικη" ταση στους ανδρες ειναι ενα γονιδιο το ποιο το φερει μονο η μητερα στο ωαριο της,με αποτελεσμα η ιδια να ειναι η μονη υπαιτειος που ο γιος της βγηκε gay.
Έχουν γίνει εκτεταμένες έρευνες σε υιοθετημένα παιδιά οι οποίες έδειξαν ότι μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνουν gay είχαν αυτά που βιολογικά είχαν τα περισσότερα μεγαλύτερα αρσενικά αδέρφια. Η θεωρία του γονιδίου δε μπορεί να εξηγήσει κάτι τέτοιο, αφού η πιθανότητα να κληρονομηθεί ένα γονίδιο είναι ανεξάρτητη της σειράς με την οποία γεννιουνται τα παιδιά. Άρα είναι το περιβάλλον της μήτρας αυτό που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο (τώρα αν εκτός αυτού παίζει ρόλο και κάποιο συγκεκριμένο γονίδιο, δεν ξέρω... μπορεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαι τα δυο που λετε ισχυουν.;)
Και το γονιδιο υπαρχει που λεει ο Covenant και το οποιο το φερει το ωαριο τη γυναικας, και το περιβαλλον της μητρας της γυναικας η οποια εχει κανει ηδη ενα αγορι, αποκτα τετοιες..."συνθηκες" ας πουμε, που ευνοουν την ''ενεργοποιηση" του γονιδιου.
(Περα απο το νετ το ειχα δει σε ενα επιστημονικο περιοδικο που εστελναν στον πατερα μου...ή σε βιβλιο του αδερφου μου...δεν θυμαμαι...:hmm: :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Έχουν γίνει εκτεταμένες έρευνες σε υιοθετημένα παιδιά οι οποίες έδειξαν ότι μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνουν gay είχαν αυτά που βιολογικά είχαν τα περισσότερα μεγαλύτερα αρσενικά αδέρφια. Η θεωρία του γονιδίου δε μπορεί να εξηγήσει κάτι τέτοιο, αφού η πιθανότητα να κληρονομηθεί ένα γονίδιο είναι ανεξάρτητη της σειράς με την οποία γεννιουνται τα παιδιά. Άρα είναι το περιβάλλον της μήτρας αυτό που παίζει το μεγαλύτερο ρόλο (τώρα αν εκτός αυτού παίζει ρόλο και κάποιο συγκεκριμένο γονίδιο, δεν ξέρω... μπορεί).
Για ολα ειναι υπαιτια και μονο τα γονιδια,απο το αν εχεις ομορφα νυχια ή ωραιο δερμα.
Το ιδιο ισχυει με την κληρονομικοτητα του ομοφυλοφιλισμου.Κατι αναλογο αν εχει ο πατερας ή παππους ιστορικο καρδιας για παραδειγμα.

Για παραδειγμα αν κλωνοποιησουμε τον Αινσταιν,δεν σημαινει οτι θα βγει ο ιδιος,καθως καταλυτικο ρολο παιζει το περιβαλλον που ζει και μεγαλωνει ο καθεις.

Ο Αινσταιν θα γεννηθει μεν με μεγαλη ευφυια αλλα δεν σημαινει οτι θα μπορεσει να βγαλει θεωριες τοσο μεγαλες οσο αυτες ως τωρα,γιατι αν μεγαλωσει σε μια οικογενεια στρατιωτικου,γιατρου ή οικοδομου δεν θα παρει τα ιδια ερεθισματα που ειχε ο κανονικος,με αποτελεσμα ισως να μεινει κρυφη μια πτυχη του χαρακτηρα του (συγκεκριμενα ιδιοφυια).

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.Επισης νεα ερευνα εδειξε οτι στις περιοχες που υπαρχει μεγαλη μολυνση παρατηρειται μεγαλυτερος αριθμος γεννησεων κοριτσιων,εναντι ανδρων,επειδη το εμβρυο ειναι πιο ευαισθητο λογω μολυνσης με αποτελεσμα να καταληξει γενετικα γυναικα (ειναι πιο ανθεκτικες απο εμβρυα,με αποτελεσμα το θηλυκο να εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ζησει)

Συγνωμη αν το προχωρησα πολυ επιστημονικα το θεμα,απλα σου δινω να καταλαβεις τα μεχρι τωρα συμπερασματα (και εγω πολλα ακομα να πω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Για ολα ειναι υπαιτια και μονο τα γονιδια,απο το αν εχεις ομορφα νυχια ή ωραιο δερμα.
Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πολλές καταστάσεις οφείλονται στο περιβάλλον της μήτρας. Μην ξεχνάς ότι τα αρσενικά και θηλυκά έμβρυα είναι μορφολογικά πανομοιότυπα μέχρι τη στιγμή που εκκρίνονται στη μήτρα οι σχετικές ορμόνες. Τότε μόνο αρχίζουν να εξελίσσονται διαφορετικά. Αν λοιπόν κάτι αλλάξει στη χημεία της μήτρας, επηρεάζει και τον πώς θα διαμορφωθεί το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πολλές καταστάσεις οφείλονται στο περιβάλλον της μήτρας. Μην ξεχνάς ότι τα αρσενικά και θηλυκά έμβρυα είναι μορφολογικά πανομοιότυπα μέχρι τη στιγμή που εκκρίνονται στη μήτρα οι σχετικές ορμόνες. Τότε μόνο αρχίζουν να εξελίσσονται διαφορετικά. Αν λοιπόν κάτι αλλάξει στη χημεία της μήτρας, επηρεάζει και τον πώς θα διαμορφωθεί το παιδί.
Πρεπει να καταλαβεις οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ οσο αφορουν το παιδι ειναι ηδη προκαθορισμενα απο τον γενετικο κωδικα και των 2 γονεων.

Το για τις ορμονες και αυτα που λες,δεν ειναι σαν ενζυμο που αλλαζει κατι εκεινη την στιγμη,δεν γινεται αυτο.

Αυτο που λες για ομοιοτητες,εξαρχης καθοριζεται μονο απο τον πατερα αν θα βγει αρσενικο ή οχι το εμβρυο και μετα ξεκιναει η διαδικασια που το εμβρυο δημιουργειτε με βαση τα γυναικεια προτυπα (θηλες,αιδειο) αλλα ακομα δεν ειναι αναγνωρισιμο το εμβρυο.
Μετα απο μερικες βδομαδες κυησης αρχιζει η δημιουργια των γενετικων οργανων εντονα,με αποτελεσμα να φαινεται τι φυλο θα ειναι το παιδι.

Στους ανδρες εχει μεινει το πρωτο τους ραμα,απο τοτε που ειχαν θηλυκη μορφη σαν εμβρυα και μπορει να το δει ο καθενας αμεσα πανω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Επισης νεα ερευνα εδειξε οτι στις περιοχες που υπαρχει μεγαλη μολυνση παρατηρειται μεγαλυτερος αριθμος γεννησεων κοριτσιων,εναντι ανδρων,επειδη το εμβρυο ειναι πιο ευαισθητο λογω μολυνσης με αποτελεσμα να καταληξει γενετικα γυναικα (ειναι πιο ανθεκτικες απο εμβρυα,με αποτελεσμα το θηλυκο να εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ζησει)
γι αυτο ρε γαμωτο στην Πτολεμαιδα βγαινουν ολες.. πολλες και πολυ καλες!
:D
παντα το ειχα απορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DarK_HumOuR:
γι αυτο ρε γαμωτο στην Πτολεμαιδα βγαινουν ολες.. πολλες και πολυ καλες!
:D
παντα το ειχα απορια!
Κι ομως εχεις δικιο,ημουν και εγω μερια εκει Κοζανη και ξερω πολυ καλα το κακο αυτο φαινομενο!!:clapup:

Να μην κλεισουν ποτε τα εργοστασια παραγωγης ρευματος!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Πρεπει να καταλαβεις οτι ΟΛΑ μα ΟΛΑ οσο αφορουν το παιδι ειναι ηδη προκαθορισμενα απο τον γενετικο κωδικα και των 2 γονεων.
Δεν ισχύει αυτό λέμε... η λαγοχειλία πχ προκαλείται από τη στάση του εμβρύου στη μήτρα.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Το για τις ορμονες και αυτα που λες,δεν ειναι σαν ενζυμο που αλλαζει κατι εκεινη την στιγμη,δεν γινεται αυτο.
Τι σχέση έχουν τα ένζυμα; Ένζυμο είναι μια ουσία που βοηθά σε κάποιες χημικές αντιδράσεις. Μάλλον κάτι άλλο είχες κατά νου.

Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Αυτο που λες για ομοιοτητες,εξαρχης καθοριζεται μονο απο τον πατερα αν θα βγει αρσενικο ή οχι το εμβρυο και μετα ξεκιναει η διαδικασια που το εμβρυο δημιουργειτε με βαση τα γυναικεια προτυπα (θηλες,αιδειο) αλλα ακομα δεν ειναι αναγνωρισιμο το εμβρυο.
Μόνο στα χρωμοσώματα υπάρχει διαφορά. Μορφολογικά τα δύο φύλα είναι πανομοιότυπα. Οι ορμόνες που θα εκκριθούν θα ξεκινήσουν τη διαδικασία για να διαμορφωθεί το φύλο του παιδιού. Κάποιες από αυτές φαίνεται ότι καθορίζουν το σεξουαλικό προσανατολισμό, και η συγκέντρωσή τους τελικά επηρεάζεται από τα προηγούμενα έμβρυα που φιλοξενήθηκαν στη μήτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Θα σου προτεινω να διαβασεις μια σελιδα (για να μην σε μπερδεψω με πολλες) για να καταλαβεις καποια βασικα πραγματα γενετικης.

Για δικη σου ευκολια σου παραθετω μερικες φρασεις για να διαπιστωσεις τα λαθη σου και μονη σου.

The X and Y chromosome are morphologically and functionally different from each other.
In females the main scientific problem was that of gene dosage, only one copy of X chromosome is needed to be active.
The Y chromosome is male determining.
  • Females have two X chromosomes. (XX)
  • Males have a single X and a small Y. (XY)
-το οτι ευθυνεται μονο ο πατερας για το φυλο,δεν ειναι θεμα ορμονων
Genes encode house-keeping and specialized functions.-για να καταλαβεις την εξιδεικευση των γονιδιων και τον ρολο τους στην τελικη μορφη του εμβρυου/παιδιου/ανθρωπου
Για περισσοτερο διαβασμα μπορεις να χρησιμοποιησεις το google η διαβασε εκτενεστερα την σελιδα απο την οποια παρεθεσα καποια πραγματα
https://embryology.med.unsw.edu.au/MolDev/Sex.htm

Δεν ειναι ποτε κακο να μαθαινουμε ολο και κατι καινουργιο ;)

Αρχική Δημοσίευση από [B:
Nessa NetMonster[/b]] και η συγκέντρωσή τους τελικά επηρεάζεται από τα προηγούμενα έμβρυα που φιλοξενήθηκαν στη μήτρα.
Αν δεν ειχαν ποτε φιλοξενηθει νωριτερα εμβρυα;Δεν εχει μετρητη το γυναικειο σωμα και το παιζει τυχαια τι θα βγει το επομενο μωρο.Ο πατερας βαζει το χερακι του και η μανα περιμενει τι θα πιασει στο λαχειο ;)
Aν βγει το παιδι αγορι και η μανα εχει βαλει και αυτη το χερακι της (για αυτο που ελεγα πιο πανω) τοτε το παιδι θα βγει μοδιστρα :lol:
Δεν ισχύει αυτό λέμε... η λαγοχειλία πχ προκαλείται από τη στάση του εμβρύου στη μήτρα.
Kαι το παιδι οταν μεγαλωσει και πεσει απο τις σκαλες θα μεινει αναπηρο,δεν σημαινει οτι αυτο το εφερε γενετικα καποιος απο τους 2 γονεις,ειναι κατι επικτητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Όλα αυτά που παρέθεσες τα ήξερα και από πριν... αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι το περιβάλλον της μήτρας καθορίζει το σεξουαλικό προσανατολισμό. Η διαμόρφωση των φυλετικών χαρακτηριστικών εξαρτάται από συγκεκριμένα χημικά ερεθίσματα κατά την κύηση. Προφανώς από το γενετικό υλικό του εμβρύου εξαρτάται τι ορμόνες θα του "ρίξει" ο οργανισμός της μητέρας, αλλά από ό,τι φαίνεται δεν είναι ο μόνος παράγοντας.

Αν μετά από όλα αυτά που σου είπα εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τι λέω, δε σου φταίω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Όλα αυτά που παρέθεσες τα ήξερα και από πριν... αυτό όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι το περιβάλλον της μήτρας καθορίζει το σεξουαλικό προσανατολισμό. Η διαμόρφωση των φυλετικών χαρακτηριστικών εξαρτάται από συγκεκριμένα χημικά ερεθίσματα κατά την κύηση. Προφανώς από το γενετικό υλικό του εμβρύου εξαρτάται τι ορμόνες θα του "ρίξει" ο οργανισμός της μητέρας, αλλά από ό,τι φαίνεται δεν είναι ο μόνος παράγοντας.

Αν μετά από όλα αυτά που σου είπα εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις τι λέω, δε σου φταίω εγώ.
Μαλλον εχεις μπερδεψει την βουρτσα με την ....οδοντοβουρτσα!

Ουτε καζανι με φαγητο που ετοιμαζεται ειναι το παιδι και η μανα θα ριξει ορμονες,ουτε το περιβαλλον της μητρας καθοριζει τιποτα.

Αμφιβαλλω αν καθησες και διαβασες γραμμη απο αυτα που σου εγραψα.
Με λιγη μελετη θα ξεκαθαρισεις το μπερδεμα που εχεις,επισης θα σου προτεινα να παρακολουθησεις την σειρα ντοκιμαντερ του bbc-the human body,αναφερει πολλα πραγματα που ουτε τα φανταζεσαι

Δηλαδη εγω που οταν γεννηθηκα ειχα μπλεξει τον ομφαλιο λωρο μου στον λαιμο μου (λογω περιβαλλοντος μητρας) πρεπει να βγω και στραγγαλιστης;:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Μαλλον εχεις μπερδεψει την βουρτσα με την ....οδοντοβουρτσα!

Ουτε καζανι με φαγητο που ετοιμαζεται ειναι το παιδι και η μανα θα ριξει ορμονες,ουτε το περιβαλλον της μητρας καθοριζει τιποτα.

Αμφιβαλλω αν καθησες και διαβασες γραμμη απο αυτα που σου εγραψα.
Με λιγη μελετη θα ξεκαθαρισεις το μπερδεμα που εχεις,επισης θα σου προτεινα να παρακολουθησεις την σειρα ντοκιμαντερ του bbc-the human body,αναφερει πολλα πραγματα που ουτε τα φανταζεσαι

Δηλαδη εγω που οταν γεννηθηκα ειχα μπλεξει τον ομφαλιο λωρο μου στον λαιμο μου (λογω περιβαλλοντος μητρας) πρεπει να βγω και στραγγαλιστης;:hehe:
Άσε τις κρυάδες. Αυτά που σου λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Τα έχω διαβάσει από επιστημονικά περιοδικά. Και στο κάτω κάτω αν "το περιβάλλον της μήτρας δεν καθορίζει τίποτα" και "ΟΛΑ μα ΟΛΑ οσο αφορουν το παιδι ειναι ηδη προκαθορισμενα απο τον γενετικο κωδικα και των 2 γονεων" εξήγησέ μου τις στατιστικές! Οι στατιστικές δείχνουν ότι οι μικρότεροι αδερφοί έχουν σαφώς μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι ομοφυλόφιλοι. Αυτό πώς το εξηγείς εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Άσε τις κρυάδες. Αυτά που σου λέω δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Τα έχω διαβάσει από επιστημονικά περιοδικά. Και στο κάτω κάτω αν "το περιβάλλον της μήτρας δεν καθορίζει τίποτα" και "ΟΛΑ μα ΟΛΑ οσο αφορουν το παιδι ειναι ηδη προκαθορισμενα απο τον γενετικο κωδικα και των 2 γονεων" εξήγησέ μου τις στατιστικές! Οι στατιστικές δείχνουν ότι οι μικρότεροι αδερφοί έχουν σαφώς μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι ομοφυλόφιλοι. Αυτό πώς το εξηγείς εσύ;
Αν θεωρησω δεδομενα ολα τα παραπανω που ανεφερα και οτι τα εχεις κατανοησει,τοτε απο μονη σου θα επρεπε να μου πεις οτι το αποτελεσμα των ερευνων δειχνει οτι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο συμβαινει αυτο,εφοσον υπαρχει η γενετικη ταση σε εναν ανδρα να γινει gay,για τον απλο λογο οτι υπηρξαν τα καταλληλα ερεθισματα στο περιβαλλον (βλεπε λατρεια για τον μεγαλο αδελφο,προσπαθεια να του μοιασει,διαφορετικη προσεγγιση σε σχεση με 3ο).

Εφοσον υπηρξαν αυτα υπηρχε το καλλιεργημενο εδαφος για να φανει η πραγματικη φυση τους,ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με τον Αινσταιν που σου εξηγησα.Eνα αλλο παραδειγμα που μου ηρθε ειναι,αν ενας γεννηθει gay και ειναι σε ολη του την ζωη ΜΟΝΟ με γυναικες (ρεαλιστικα δεν ειναι εφικτο,αλλα καπου θα συμβαινει και αυτο) τοτε υπαρχει πιθανοτητα ποτε να μην εκδηλωσει την γενετικη του ταση.

Γνωσεις υπαρχουν και στο Ιντερνετ και σε βιντεο και οχι μονο σε περιοδικα,αν σε ενδιαφερει κατι ,τοτε ψαξτο λιγο παραπανω και μην προσπαθεις βιαστικα να βγαλεις συμπερασματα για πολυ βαθυτερα νοηματα.
Απο τα λιγα παμε στα πολλα ;)

Με ολη την φιλικη διαθεση που εχω ,καθως τοση ωρα εχω γραψει πολλα πραγματα για χαρην σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά ενδιαφέρουσα η συζήτηση σας αλλά επειδή είναι off-topic πρέπει να χωριστεί σε άλλο θέμα. Μπορείτε να προτείνετε κάποιο τίτλο γιατί κανείς μας δεν μπορεί να σκεφτεί έναν? :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Παιδιά ενδιαφέρουσα η συζήτηση σας αλλά επειδή είναι off-topic πρέπει να χωριστεί σε άλλο θέμα. Μπορείτε να προτείνετε κάποιο τίτλο γιατί κανείς μας δεν μπορεί να σκεφτεί έναν? :P :redface:
"Οι λογοι που ενας ανδρας γεννιεται gay και δεν γινεται"
για σοβαρο τιτλο.

"Αχ μανα εκαψες τον γιο σου....!"
για χιουμοριστικο τιτλο.

"Το μασουρι,κατω απο την μοδιστρα θα πεσει!"
για 2ο χιουμοριστικο τιτλο

:D :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Mάλλον προσανατολίζεται σε πιο γεν(ετ)ικό το θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό που γνωρίζω εγώ (δεν είμαι σίγουρη ότι είναι και το σωστό) είναι ότι ο πατέρας καθορίζει το φύλο του παιδιού (βάση του αν θα δώσει το Χ ή το Υ χρωμόσωμα, δεδομένου ότι η μάνα θα δώσει στάνταρ ένα απ τα Χ της) αλλά επίσης ότι στο περιβάλον της μήτρας καθορίζεται ο σεξουαλικός προσανατολισμός βάσει συγκεκριμένων ορμονών που υπάρχουν κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης.
Αυτά είχα καταλάβει εγώ τουλάχιστον από ντοκιμαντέρ που είχα δει πρόσφατα.


Michelle.... σορρυ δεν μπορώ να σκεφτώ τίτλο, μόλις ξύπνησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Kαλημερες σε ολους και ολες.
Αυτο που λες Mrs.Επιρροη,ηταν η αποψη που ισχυε πριν απο πολλα χρονια πριν.Μονο ο πατερας μπορει να βγαλει γιο,γιατι η μανα μονο τ Χ εχει.

Το ντοκιματερ ηταν παραγωγης 1983?:P

Ολα αυτα που αναφερα δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου,ουτε με νοιαζει να σας πισω πιο βγαζει μαντραχαλαδες ή μοδιστρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Αν θεωρησω δεδομενα ολα τα παραπανω που ανεφερα και οτι τα εχεις κατανοησει,τοτε απο μονη σου θα επρεπε να μου πεις οτι το αποτελεσμα των ερευνων δειχνει οτι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο συμβαινει αυτο,εφοσον υπαρχει η γενετικη ταση σε εναν ανδρα να γινει gay,για τον απλο λογο οτι υπηρξαν τα καταλληλα ερεθισματα στο περιβαλλον (βλεπε λατρεια για τον μεγαλο αδελφο,προσπαθεια να του μοιασει,διαφορετικη προσεγγιση σε σχεση με 3ο).
Μα αφού οι έρευνες έγιναν σε υιοθετημένα παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top