The Pursuit of Happyness (2006)

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

Το κυνήγι της ευτυχίας προϋποθέτει ψυχραιμία, επιμονή και προσήλωση ακόμα κι αν χρειαστεί να πιάσεις πάτο. Ο πρωταγωνιστής μας, Chris, τρέχει στους δρόμους προσπαθώντας να πουλήσει ιατρικά μηχανήματα για την αγορά των οποίων ξόδεψε όλες τους τις οικονομίες. Η τύχη και η ατυχία παίζουν απίθανα παιχνίδια μαζί του οδηγώνταν τον στην οικονομική αθλιότητα. Είναι παντρεμένος με ένα 5χρονο γιο στον οποίο προσπαθεί εκτός από τροφή να παρέχει και ορισμένα ιδανικά. Η γυναίκα του, Linda, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο βαρύ φορτίο της καθημερινότητας τους, στις τριπλοβάρδιες, στις ευθύνες, στην πίεση των «πρέπει», ούτε και να περιμένει. Εκλαμβάνει το όνειρο σαν ακαματοσύνη, την προσπάθεια ως χάσιμο χρόνου, την ατυχία ως ανικανότητα. Τίποτα δεν εξαναγκάζει τον Chris να συμβιβαστεί εγκαταλείποντας τα ιδανικά του και την επιδίωξη του καλύτερου, ενώ είναι τόσο εύκολο να συμβεί να συνηθίσει κανείς να αρκείται στα λίγα, τίποτα δεν τον βγάζει από τον δρόμο του. Βλέπει παρκαρισμένο ένα ακριβό αμάξι, μαθαίνει πως ο ιδιοκτήτης του είναι χρηματιστής και ότι για να γίνει κανείς χρηματιστής δεν χρειάζεται να βγάλει κάποια σχολή αρκεί να είναι καλός στους αριθμούς, καρφώνεται στο μυαλό του η ιδέα να γίνει χρηματιστής, γίνεται σχεδόν όνειρο του, ένα όνειρο την υλοποίηση του οποίου θα απαιτήσει με το ζόρι αλλά με μια ειλικρίνια ασυνήθιστη, είναι έξυπνος και θέλει να το δείξει, εύστροφος και συμπαθής και αυτά λειτουργούν ως σωσσίβιο ορισμένες φορές στην απίστευτη ατυχία του.



Η Linda μαθαίνοντας το στόχο του να γίνει χρηματιστής γελά ειρωνικά, νομίζει πως παλεύει μόνη της να τα βγάλουν πέρα, αποφασίζει να τον εγκαταλείψει, αναζητώντας την τύχη της σε άλλη πόλη. Ο Chris απαιτεί και καταφέρνει να κρατήσει το παιδί. Τον διώχνουν από το σπίτι, χρωστάει παντού, όλα φτάνουν στην υπερβολή τους. Ένας πατέρας με το παιδί του στους δρόμους να περπατάνε ατέλειωτα, στο μοτέλ απʼόπου το σκάνε για να μην πληρώσουν, πίσω από τη μόνη κλειδωμένη κι ασφαλή πόρτα που μπορούν να βρουν που είναι η τουαλέτα του σιδηροδρομικού σταθμού όπου κοιμούνται αγκαλιά πάνω σε σκόρπια χαρτιά υγείας, στριμωγμένος σε ξενώνες της μιας νύχτας για άστεγους να λούζει το παιδί στο νιπτήρα. Παράλληλα το διάβασμα για να πετύχει στις εξετάσεις του να γίνει χρηματιστής, το τρέξιμο για να πουλήσει ένα ιατρικό μηχάνημα, με τα ελάχιστα υπάρχοντα του στους ώμους, αισθάνεσαι την απελπισία, την ένταση, το χρόνο και το «τσάκ» που απομένει για να χτυπήσει το κεφάλι του στον τοίχο, να αρχίσει να ουρλιάζει. Δεν κλαίγεται όμως ποτέ σε κανέναν, δεν λέει σε κανένα ότι είναι άστεγος και ότι αυτά που κουβαλάει στα χέρια του καθημερινά δεν είναι για ταξίδι αλλά είναι όλα του τα υπάρχοντα που δεν έχει πού να ακουμπήσει. Λέει πως όλα είναι καλά, δείχνει πως όλα είναι καλά, φέρεται όπως όλα να είναι καλά, έχει ενέργεια, έχει ντομπροσύνη, έχει συνέπεια ενώ το παιχνίδι τύχης-ατυχίας συνεχίζει καθʼόλη τη διάρκεια του έργου να του κλείνει ανυπόφορα το μάτι. Μερικά πράγματα που για τους περισσότερους είναι δεδομένα γιʼαυτόν έχουν τεράστια αξία, τα πέντε δολλάρια που του παίρνει ο συνάδερφος από το πορτοφόλι δανεικά για να πληρώσει το πάρκινγκ ή για άλλο λόγο. Αναρωτιέσαι μέχρι πού μπορεί να φτάσει ή ως πότε μπορεί να διατηρείται ήσυχα όλη αυτή η κόντρα ανέχειας, αξιοπρέπειας και ... σιωπής.



Κι εκεί που έχει φουσκώσει για τα καλά η ένταση του ανακοινώνουν ότι πλέον είναι χρηματιστής. Εκεί για πρώτη φορά ο πρωταγωνιστής μας αφήνει ένα δάκρυ να κυλήσει από τα μάτια του για να ξεφορτώσει ό,τι είναι δυνατόν. Παίρνει πίσω και τα πέντε του δολλάρια μαζί με ένα χαμόγελο θαυμασμού. Τρέχει να βρεί το γιό του και τον αγκαλιάζει σφιχτά, μόνο αυτό. Η δικαίωση, το τίμημα των κόπων, οι καρποί της προσπάθειας, η δημιουργία, η αρχή, η συνέχεια, η ευτυχία. Η ευτυχία. Ο Chris ποτέ δεν ήταν δυστυχής, ήταν ευτυχισμένος με ένα διαφορετικό τρόπο κι ίσως αυτό να είναι το κλειδί για όλα, να μπορείς να νιώθεις ευτυχισμένος κάθε στιγμή, δεν πρόκειται για συμβιβασμό αλλά για καλό χειρισμό των εκάστοτε συνθηκών, για τέχνη. Η ευτυχία έχει πολλά επίπεδα, το κυνήγι της ποτέ δεν σταματά, δεν είναι τέρμα την αγγίζεις και στοπ, θέλει αν της μετακινείς συνεχώς τα όρια προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Η δυστυχία είναι παγίδα, σατανικό δόλωμα, σε αποσυντονίζει, σου μπερδεύει τις συντεταγμένες και αρχίζεις ένα λάθος κυνήγι που σε φθείρει οριστικά και χωρίς αποτέλεσμα ή με μόνο αποτέλεσμα την εξόντωση σου.

Μεταφερόμαστε στα αμέσως επόμενα χρόνια όταν ο Chris είναι ένας από τους πιο επιτυχημένους χρηματιστές. Είναι ένα από τα έργα που στο τέλος σε αφήνουν με μια δόση περίσσιας ενέργειας, υπενθυμίζοντας σου κάτι που ξεχνάς: Τίποτα δεν μπορεί να σε σκοτώσει εκτός από τον ίδιο σου τον εαυτό και τίποτα δεν μπορεί να σε σώσει εκτός από τον ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτή την ταινία ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗ ΔΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Χριστινάκι!!! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Την ειχα ξαναθαψει στο "ποια ταινια ειδατε προσφατα", αλλα δεν βαριεμαι να τα ξαναπω :P
ΠΛΗΞΗηηηηηη!! -παρα το απιστευτο αφρο πιτσιρικι-
(Ακομα να εισβαλουν οι ευαισθητες εγκυμονουσες?? :D)

ψ: Η κριτικη σου ειναι παραπλανητικη, μεχρι κι εγω θα το ξαναβλεπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν τη βρίσκω καθόλου παραπλανητική την κριτική εφ όσον εκφράζει το χριστινάκι. :hmm:
Κι εμένα με άγγιξε η ταινία, χωρίς να είναι η καλύτερη ταινία που είδα ποτέ...
Ήταν συγκινητική και ανθρώπινη, αν και αμερικάνικη...

Να ξαναπώ κι εδώ, πως το πιτσιρίκι είναι το πραγματικό παιδί του Will Smith :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν τη βρίσκω καθόλου παραπλανητική την κριτική εφ όσον εκφράζει το χριστινάκι. :hmm:

Το σχολιο ηταν κολακευτικο για την κριτικη. Τρωγομαστε με τα ρουχα μας πια μου φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κυκλοφορεί σε DVD ή μόνο στο σινεμά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νομιζω πλεον και dvd. και γω θελω να τη δω απο τοτε που βγηκε στο σινεμα αλλα ολο μου ξεφευγει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Τη είδα προχτές την ταινία με τον αδερφό μου.
Με τόσα που είχα ακούσει μπορώ να πω, ότι περίμενα περισσότερα. Αλλά τελικά, γούστα είναι αυτά!:)

Ωραία ταινία αλλά ως εκεί...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω την ειχα κατεβασει, αλλα παιζοταν τον νοεμβρη μου φαινεται οποτε λογικα και σε διβιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μηπως η τανια λεει και τι εγινε αφου εγινε χρηματιστης? Το παιδακι του το ξεναειδε η δουλευε 24/7? BRAINWASH.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ιο-ιο είσαι λίγο υπερβολική νομίζω :)

Την είδα χτες την ταινία. Ωραία ταινία αν και απογοητευτηκα πολύ στο τέλος. Παρακολουθείς επι τόση ώρα την κατηφόρα και την ανέχεια περιμένοντας να αρχίσουν να του έρχονται καλά τα πράγματα, να έρθει η "κάθαρση" που έλεγαν οι αρχαίοι, η οποία είναι 5 λεπτά στο τέλος και δεν αρκεί για να αποφορτίσει την κατάθλιψη και τον κόμπο στο στομάχι που σου έχει προκαλέσει μέχρι τότε η ταινία. Θα προτιμούσα να έδειχνε την "ευτυχή" περίοδο της ζωής του παρά απλώς να την περιγράφει με άσπρα γράμματα σε μαύρο φόντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μηπως η τανια λεει και τι εγινε αφου εγινε χρηματιστης? Το παιδακι του το ξεναειδε η δουλευε 24/7? BRAINWASH.

Έχεις απολυτό δίκαιο. Έπρεπε να μην αφήσει την γυναικά του να φύγει και πάει να δουλέψει και αυτός στα πλυντήρια. όλα θα ήταν υπέροχα. Δεν πειράζει που θα έμεναν σε ένα χάλια σπίτι ή το παιδί θα συνέχιζε να βλέπει το πλοίο της αγάπης σημασία έχει ότι η οικογένεια θα επιβιώσει αγαπημένα αλλά και ότι ο ιος το καπιταλισμού δεν θα είχε εισχωρήσει στην οικογένεια αυτή. :)



Υ.γ.: Η ταινία έχει απίστευτο ξενέρωτο τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν εχω δει την ταινια, αλλα εχω δει εναν φιλο μου να νιωθει τυχερος που εχει μια κυριακη off, και γιαυτο τα λεω. Εγω θελω να κοιμαμαι πανω απο 20 ωρες την εβδομαδα, και ετσι τετοιου ειδους δουλειες δεν τις θελω. Οχι exp, δεν προσπαθουσα να κανω κυρηγμα κατα του καπιταλισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εχω δει την ταινια, αλλα εχω δει εναν φιλο μου να νιωθει τυχερος που εχει μια κυριακη off, και γιαυτο τα λεω. Εγω θελω να κοιμαμαι πανω απο 20 ωρες την εβδομαδα, και ετσι τετοιου ειδους δουλειες δεν τις θελω. Οχι exp, δεν προσπαθουσα να κανω κυρηγμα κατα του καπιταλισμου.

Ο φίλος σου πιθανότατα δεν έχει επιλέξει ο ίδιος να δουλέυει τόσες ώρες, τον αναγκάζει ο εργοδότης του. Γιατί να κατακρίνεις ανθρώπους που οι ίδιοι το έχουν επιλέξει; Θα σου άρεσε να κατακρίνουν αυτοί εσένα επειδή θέλεις κάτι πιο χαλαρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι ο κρις θα δούλεμε κάτι παραπάνω από 8? Ήταν πολύ ταλαντούχος σε σημείο που ότι έκαναν οι άλλοι σε 9 ώρο αυτός το το έκανε σε 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η ταινία ήταν πολύ ανιαρή. Σε μερικά σημεία στενοχωρήθηκα αλλά δεν μπορώ να πω πως με άγγιξε. Κι αν σκεφτεί κανείς ότι το story ήταν πιασάρικο , θα την χαρακτήριζα κακή ταινία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είδα κι εγώ το The Pursuit of Happyness.
Δεν πέρασα καλά. Δε χαλάρωσα, δεν είναι ότι με παρέσυρε σε κάποιον μαγικό κόσμο ή μου πλάσαρε ένα μήνυμα με ιδιαίτερο τρόπο. Σε όλη τη διάρκεια της ταινίας ήμουν αγχωμένη (όχι στεναχωρημένη) και τραβούσα τα μαλλιά μου για τις ατυχίες αυτού του ανθρώπου. Καμία κατάνυξη, μόνο μία απλή φλατ περιγραφή όσων πέρασε (όντως) ο ήρωας Chris Gardner.
Το αγοράκι ήταν υπέροχο, ο Will Smith πολύ καλός, αλλά στις συγκατοίκους είπα να μη σκοτωθούν να τη δουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top