Θέατρο και επιθεωρήσεις

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νταξει, οχι στον σεφερλη αλλα εμενα θα με τιμουσε αμα επεζε ο Ψαλτης η ο Μουστακας σε μια επιθεωρισει και ενα κειμενο τους ητανε δικο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ όλα αυτά (εντάξει εκτός απο το ΑΜΑΝ) τα θεωρώ υποκουλτούρα αλλά αυτό είναι απλά η άποψη μου. Γούστα είναι αυτά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο σεφερλης πραγματι ειναι ξεφτιλας, αλλα ο Ψαλτης, ο Μουστακας, οι ΑΜΑΝ και 2-3 αλλοι ειναι ποιοτικη. Νταξει, επιθεωρισει κανουν δεν μπορουνε να ειναι και σεξπιρ βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οι επιθεωρήσεις imho απο μόνες τους είναι υποκουλτούρα, τουλάχιστον αυτές που βλέπω να διαφημίζονται ή να παίζονται στην τηλεόραση. Απορώ πως δέχονται οι ηθοποιοί να παίξουν σε αυτές τις γελοιότητες.
Αλλά όπως είπα και πριν περι ορέξεως ουδείς ο λόγος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Οι επιθεωρήσεις imho απο μόνες τους είναι υποκουλτούρα, τουλάχιστον αυτές που βλέπω να διαφημίζονται ή να παίζονται στην τηλεόραση. Απορώ πως δέχονται οι ηθοποιοί να παίξουν σε αυτές τις γελοιότητες.
Αλλά όπως είπα και πριν περι ορέξεως ουδείς ο λόγος. ;)
Διότι όσο κι αν σου κάνει εντύπωση αυτές οι "γελοιότητες"τραβάνε κόσμο στο θέατρο,λιγότεροι θα δωσουν χρήματα για να δούνε πρόζα ή μιούζικαλ,το ευρύ κοινό δλδ όσοι δεν είναι θεατρόφιλοι κι απλώς λένε "παμε κάνα θέατρο"θα προτιμήσουν επιθεώρηση ειδικά το καλοκαίρι που δεν ανεβαίνουν και πολλά έργα.
Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο το είδος αυτό ανθούσε την δεκαετία του 80,πολλοί κωμικοί όπως ο Κλυνν,ο Μουστάκας,ο Κωνσταντίνου κ.α. έδιναν ρεσιτάλ ερμηνείας σατιρίζοντας τον Κοσκοτά,τον Πέτσο,την Λιάνη που ήταν τα "πρόσωπα της ημέρας" τότε.Τώρα πέρα απο την επικαιρότητα το σενάριο πρέπει να περιλαμβάνει και το απαραίτητο υβρεολόγιο κι αυτό είναι υποκουλτούρα κι όχι η επιθεώρηση σαν είδος.
Τότε γέλαγες με τις ατάκες τώρα ο κόσμος γελάει σε κάθε βωμολοχία:(
δυστυχώς ό,τι πουλάει προχωράει.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο το είδος αυτό ανθούσε την δεκαετία του 80,πολλοί κωμικοί όπως ο Κλυνν,ο Μουστάκας,ο Κωνσταντίνου κ.α. έδιναν ρεσιτάλ ερμηνείας σατιρίζοντας τον Κοσκοτά,τον Πέτσο,την Λιάνη που ήταν τα "πρόσωπα της ημέρας" τότε.Τώρα πέρα απο την επικαιρότητα το σενάριο πρέπει να περιλαμβάνει και το απαραίτητο υβρεολόγιο κι αυτό είναι υποκουλτούρα κι όχι η επιθεώρηση σαν είδος.
Τότε γέλαγες με τις ατάκες τώρα ο κόσμος γελάει σε κάθε βωμολοχία:(
δυστυχώς ό,τι πουλάει προχωράει.......

E ναι, εγώ μίλησα για τις επιθεωρήσεις που βλέπω να διαφημίζονται τώρα. Τότε δεν είχα γεννηθεί (ή τουλάχιστον δεν καταλάβαινα και πολλά :P) οπότε δεν μπορώ να ξέρω για αυτές. Συμφωνώ απολύτως σε όλα όσα λες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
E ναι, εγώ μίλησα για τις επιθεωρήσεις που βλέπω να διαφημίζονται τώρα. Τότε δεν είχα γεννηθεί (ή τουλάχιστον δεν καταλάβαινα και πολλά :P) οπότε δεν μπορώ να ξέρω για αυτές. Συμφωνώ απολύτως σε όλα όσα λες. :/:

Αυτό σου έλειπε να διαφωνήσεις...............:D :D :D :D
(Τώρα είναι ασφαλές να πειράζω την admin ή θα banαριστώ (απο το γνωστό κάνω μπάνιο) χωρίς να το περιμένω:D :D ).

Πάντως καλό θα ήταν να υποστηρίζαμε λίγο περισσότερο τις θεατρικές παραστάσεις που ανεβαίνουν,το εισιτήριο μπορεί να είναι το τριπλάσιο απο του σινεμά όμως το θέατρο είναι άλλη αίσθηση ειδικά όταν το έργο αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου πολυαρέσει το θέατρο... Νιώθω οτι με δουλεύουν... ε τώρα να βλέπεις τον άλλο να περπατάει και να λεει "Περπατωω στο στενοοο δρομάκι του κηηπου" και ούτε δρομάκι να βλέπεις, ούτε κήπο? :P

PS: Παμε για σπλιιιιτ... Προτεινε τιτλο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά δεν μου πολυαρέσει το θέατρο... Νιώθω οτι με δουλεύουν... ε τώρα να βλέπεις τον άλλο να περπατάει και να λεει "Περπατωω στο στενοοο δρομάκι του κηηπου" και ούτε δρομάκι να βλέπεις, ούτε κήπο? :P

PS: Παμε για σπλιιιιτ... Προτεινε τιτλο... ;)

Το "είμαστε όλοι θέατρα" πως σου φαίνεται;:D
(ξέρω,ξέρω αντιτίθεται στους κανόνες του e-steki):P

Δεν έχω έμπνευση βάλε ένα "Πάμε θέατρο;" ή κάτι παρόμοιο.
Έχεις έφεση στις θετικές επιστήμες για αυτό(χι,χι,χι, τι γράφω)........
....... αυτό που εννοώ είναι ότι στο θέατρο πρέπει να παρακολουθείς με την φαντασία κι όχι με την λογική.
Φυσικά παίζει ρόλο και το ταλέντο του ηθοποιού κατά πόσο μπορεί να σε παρασύρει ώστε να πιστέψεις ότι το ανύπαρκτο δρομάκι είναι τόσο στενό που μετά βίας χωράει.Γι αυτό κι ο αυτοσχεδιασμός είναι το πρώτο πράγμα που διδάσκονται.
Αν ο ηθοποιός είναι ατάλαντος ούτε το ακριβότερο σκηνικό δεν τον σώζει (τέτοια θαύματα γίνονται μόνο στην τηλεόραση στο θέατρο είσαι "εκτεθειμένος" στο κοινό).Είχα δει την Άννα Καρένινα(γιατί μου άρεσε το βιβλίο) που ήταν απο τις ακριβότερες παραστάσεις που έχουν ανέβει,μέχρι και τραίνο υπήρχε στην σκηνή το οποίο όπως είχε σχολιάσει σωστά κι ο Λαζόπουλος έπαιζε καλύτερα απο την Ντενίση.
Είχα δει το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ (γιατί όλοι οι ατάλαντοι διαλέγουν κλασσική λογοτεχνία; ) για να καταλάβω πως ο Τζώρτζογλου χρειάζεται μαθήματα ορθοφωνίας για να σταματήσει να φτύνει το κοινό στις πρώτες θέσεις.
Πέρσι παρακολούθησα στο θεατρακι της οδού Κεφαλληνίας με χωριτικότητα μόλις 50 άτομα την εντελώς αδιαφήμιστη παράσταση "Και καλά Χριστούγεννα" με μοναδικό σκηνικό ένα τραπέζι κι ένα στολισμένο δέντρο,σε πληροφορώ ότι όλοι οι ηθοποιοί με επικεφαλή τον Βόγλη έδωσαν ρεσιτάλ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Είχα δει το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ (γιατί όλοι οι ατάλαντοι διαλέγουν κλασσική λογοτεχνία; ) για να καταλάβω πως ο Τζώρτζογλου χρειάζεται μαθήματα ορθοφωνίας για να σταματήσει να φτύνει το κοινό στις πρώτες θέσεις.

Ακόμα φτύνει ο άτιμος??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ωραίο θεματάκι!! Δεν το είχα δει τόσο καιρό. Πιστεύω πως στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί καλοί κωμικοί οι οποίοι όμως δεν ξέρω για ποιόν λόγο συμβιβάζονται να παίζουν σε τέτοιου είδους παραστάσεις. Δεν μπορώ να θεωρήσω με τίποτα επιθεωρήσεις τισ σαχλαμάρες του Σεφερλή. Υποθέατρο ναι (από το υποκουλτούρα).

Πιστεύω πως την θέση της επιθεώρησης έχουν πάρει οι εκπομπές που καυτηριάζουν και σατιρίζουν την επικαιρότητα του στυλ Λαζόπουλου και Μιτσικώστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Ακόμα φτύνει ο άτιμος??????

Φτήνει ο τζώρτζογλου όταν μιλάει ??:P Φαντάσου να είσαι δημοσιογράφος και να πέρνει συνέντευξη μέσα σε μαγαζί με δυνατή μουσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Φτήνει ο τζώρτζογλου όταν μιλάει ??:P Φαντάσου να είσαι δημοσιογράφος και να πέρνει συνέντευξη μέσα σε μαγαζί με δυνατή μουσική

Αν φτύνει λέει!!!!
Τον είχα δει στην "Μικρή μας Πόλη" με τον Τσακίρογλου και την Ζούνη στα πρώτα του βήματα, και ενώ το έργο δεν ήταν κωμωδία, εγώ είχα ρίξει τρελό γέλιο με τις προσπάθειες της Ζούνη να σκουπιστεί από την βροχή σάλιων που της εκσφενδόνιζε ο Τζώρτζογλου σε κάθε του ατάκα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Αν φτύνει λέει!!!!
Τον είχα δει στην "Μικρή μας Πόλη" με τον Τσακίρογλου και την Ζούνη στα πρώτα του βήματα, και ενώ το έργο δεν ήταν κωμωδία, εγώ είχα ρίξει τρελό γέλιο με τις προσπάθειες της Ζούνη να σκουπιστεί από την βροχή σάλιων που της εκσφενδόνιζε ο
Τζώρτζογλου σε κάθε του ατάκα! :P


Ας αλλάζαν τα κουστούμια!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Περί Θεάτρου: Περιέργως, κάπου είχα διαβάσει η Αθήνα έχει τα περισσότερα θέατρα και τους περισσότερους εκδοτικούς οίκους ανά κάτοικο από οποιαδήποτε άλλη χώρα στην Ευρώπη.
Βλέποντας τον κόσμο που πηγαίνει στις σύγχρονες επιθεωρήσεις [που, όπως σωστά ειπώθηκε παραπάνω, είναι άθλια υποκουλτούρα] και παρακολουθεί τα σκουπιδοκάναλα της τηλεόρασής μας, αρχίζω να πιστεύω ότι όσον αφορά το σοβαρό θέατρο, το κοινό είναι εξαιρετικά περιορισμένο και πρέπει να ανακυκλώνεται [ως κοινό] σε όλα τα θέατρα.
Καλώς ή κακώς, δεν μπορώ να δεχθώ ότι ο Χ που την μία μέρα βλέπει Fame Story, την άλλη μέρα πηγαίνει να δει Εθνικό Θέατρο ή Επίδαυρο. Μπορεί βέβαια άνετα να δει την Ντενίση [εδώ γελάμε γιατί όση σχέση έχει η Ντενίση με το θέατρο, τόση έχει κι ο Einstein με τον Eisenstein]

Παρεπιπτόντως, πριν 2 χρόνια είχα την ατυχία να παρακολουθήσω τον Πλούτο του Αριστοφάνη με πρωταγωνιστή τον Λ. Λαζόπουλο. Μου έκανε τη χείριστη εντύπωση. Έκτοτε ορκίστηκα να μην ξαναδώ αρχαία τραγωδία ή κωμωδία με "πιασάρικους" ηθοποιούς. Προτιμώ την κλασσική αρχαία παράσταση, λιτή και σοβαρή. Όχι τα χάχανα. Είδα πέρσι τον Ορέστη του Ευριπίδη με τους Ξάφη και Καραμπέτη και φχαριστήθηκα τραγωδία.

Περί Τζώρτζογλου: Τον είχα δει πριν καιρό σε ένα θέατρο [όχι, δεν ήταν επιθεώρηση] και είχα εντυπωσιαστεί με το εύρος της υποκριτικής του: είχε μόνο μία έκφραση για όλα.

θυμωμένος; ανέκφραστος
γελαστός; ανέκφραστος
λυπημένος; ανέκφραστος

Έκτοτε, είμαι της γνώμης ότι ο Τζώρτζογλου έχει τόσο ταλέντο όσο και η σαγιονάρα μου. Συγκεκριμένα η δεξιά, η αριστερή σαγιονάρα μου έχει μάλλον περισσότερο ταλέντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Περί Τζώρτζογλου: Τον είχα δει πριν καιρό σε ένα θέατρο [όχι, δεν ήταν επιθεώρηση] και είχα εντυπωσιαστεί με το εύρος της υποκριτικής του: είχε μόνο μία έκφραση για όλα.

θυμωμένος; ανέκφραστος
γελαστός; ανέκφραστος
λυπημένος; ανέκφραστος

Έκτοτε, είμαι της γνώμης ότι ο Τζώρτζογλου έχει τόσο ταλέντο όσο και η σαγιονάρα μου. Συγκεκριμένα η δεξιά, η αριστερή σαγιονάρα μου έχει μάλλον περισσότερο ταλέντο.


:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μου αρεσει το θεατρο, μονο οτι προσφερει γελιο ομως.
Σαιξπηρ -οπως αναφερατε- και λοιπα κουλτουριαρικα δεν θα παρακολουθουσα με τιποτα. Μου πεφτουν βαρια στο στομαχι (χωρις να θελω να θιξω οσους ερμηνευουν, συμμετεχουν, παρακολουθουν και λοιπα. Ειναι προσωπικη αποψη).



οι ΑΜΑΝ και 2-3 αλλοι ειναι ποιοτικη.

Για να καταλαβω.. ειπε τους ΑΜΑΝ κουλτουρα? :hmm:

Θα σε στεναχωρησω, αλλα δεν ειναι.. Ασχετα αν ειναι απαιχτοι οι τυποι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
γουάτ δε φακ ιζ κουλτούρα; νομίζω ότι όλα τα παράγωγά της (όπως και η ίδια βεβαίως βεβαίως) χρησιμοποιούνται κάπως - ας το θέσουμε ευγενικά - προβοκατόρικα :P. όπως π.χ. και ο χαρακτηρισμός "εντεχνο", λωλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Τί γνώμη έχετε για τις επιθεωρήσεις; Με αφορμή και την κόντρα μεταξύ Ακρίτα και Σεφερλή.


«Την αμαρτία μου θα την πω, με όλον τον σεβασμό στον Κώστα Γεωργουσόπουλο, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θεωρείται μέγας ηθοποιός ο Μάρκος Σεφερλής. Ταλαντούχος ναι, αλλά όταν κάνεις το ταλέντο σου παρκέ για τις παντόφλες της στενομυαλιάς, του ρατσισμού και της κάθε μορφής φοβίας να το βράσω το ταλέντο. Ο κύριος Σεφερλής στις επιθεωρήσεις του – που γράφει ο ίδιος, κι αυτό λέει πολλά – χλευάζει τις γυναίκες, τους γκέι, τους ξένους, τους υπέρβαρους, τους διαφορετικούς. Καθησυχάζει τον θεατή πως είναι ΟΚ να έχει μυαλό κότας, είναι ΟΚ να βρίζει ό,τι δεν καταλαβαίνει, να καταριέται ό,τι τον τρομάζει.

Αλλωστε, έτσι γεμίζουν τα Δελφινάρια, με χάδια και γλυκόλογα σ” ένα κοινό που έχει πάντα δίκιο. Για την ακυρωμένη πλέον συνεργασία του με το Παλλάς να πω ότι έπεσα στα πατώματα, δεν θα το πω. Το Παλλάς μια χαρά φουλ ήταν και είναι, και πέρυσι με τη «Σουσού» και φέτος με τις «Μάγισσες». Δεν είναι να πεις «θα “ρθει ο Σεφερλής να μας σώσει απ” την καταστροφή». Τι τους έπιασε και ρίξαν τον πήχη στα πατώματα, κανείς δεν γνωρίζει.

Η αλήθεια είναι πως οι παραγωγοί Κατσαρίδης και Κεντ δεν έχουν δώσει δικαιώματα στη γειτονιά. Και ευγενείς είναι, και συνεπείς είναι, και πληρώνουν τους εργαζόμενους κανονικά. Ομως, όσο σοβαρό κι αν είναι το γεγονός ότι θα μείνουν 25 άτομα χωρίς δουλειά – και είναι πολύ σοβαρό -, αυτό δεν δικαιώνει μια ανόητη θεατρική επιλογή.

Θα μου πεις, προεξοφλείς χωρίς να βλέπεις την παράσταση. Ε, ναι λοιπόν, προεξοφλώ χωρίς να βλέπω την παράσταση, συγγνώμη κιόλας. Δεν θα τρέχουμε εμείς όπου λαλεί του Λωλοστεφανή, μην και δεν μας πουν κάποιοι αντικειμενικούς. Δηλαδή πέρυσι έπρεπε να δω Πλούταρχο στο «Γοργόνες και μάγκες» για να διαχωρίσω το trash από το θέατρο;

Ακριβώς το «ήθος του trash» θα έφερνε ο Σεφερλής στο Παλλάς και ειλικρινά μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτό. Αγαπάμε Παλλάς όχι γιατί είναι η θεατρική κολυμβήθρα του Σιλωάμ, αλλά γιατί οι περισσότεροι έχουμε μνήμες από αυτό. Και μας αρέσει να πηγαίνουμε – αν και μια ριζική ανακαίνιση ποσώς θα το έβλαπτε, να τα λέμε κι αυτά. Ομως όλα έχουν ένα όριο. Εχουν το υποκειμενικό όριο που βάζει ο κάθε θεατής για τον εαυτό του. Κι εδώ ξεπεράστηκε. Και εντελώς μεταξύ μας, πολύ καλά έκανε. Συνεπώς ραντεβού στα δελφινάδικα, κύριε Σεφερλή».


Πριν από λίγες ημέρες, μιλώντας στην εκπομπή της Ελεονώρας Μελέτη στον Αlpha ο Μάρκος Σεφερλής είχε ξεσπάσει κατά της Ελενας Ακρίτα για την κριτική που του έκανε.

Είχε χαρακτηριστικά αναφέρει ότι "έχω ένα παιδί που πάει στο σχολείο και μας δίνουν συγχαρητήρια για το ήθος του, για την ποιότητα του χαρακτήρα του, για τις αρχές που του έχουν δώσει οι γονείς του. Δεν επιτρέπω στο παιδί αυτό να του πει ο οποιοσδήποτε ότι ο πατέρας σου είναι σκουπίδι. Να πει για εμένα ό,τι θέλει, αλλά για το ήθος μου σαν άνθρωπο και καλλιτέχνη δεν της επιτρέπω".

Η αντίδραση της δημοσιογράφου ήρθε μέσω του προσωπικού της λογαριασμού στο facebook όπου την Πέμπτη έγραψε τα εξής: "Εν αναμονή της μήνυσης του κ. Μάρκου Σεφερλή, να ευχαριστήσω θερμά τους θαυμαστές του για την κοσμιότητα και την λογιότητα των διαδικτυακών σχολίων που με αφορούν. Ειλικρινά με συγκινεί η ευφράδεια και το επίπεδο τους - ιδίως στα σημεία με τους ψόφους και καρκίνους που εύχονται στην οικογένεια μου και σε μένα. Τα απολαμβάνω όλα, τα συγκεντρώνω όλα και τα φυλάω στο μέρος της καρδιάς και όχι μόνον. Edit δεν αναρτώ screenshots με άδειο στομάχι.

Υ.Γ. Όσο για το παιδί σας κύριε Σεφερλή υπεύθυνος είστε εσείς, όπως εγώ είμαι υπεύθυνη για το δικό μου παιδί. Ταράχτηκε ο γιος σας με το αυτά που έγραψα εγώ, αλλά όχι με αυτά που γράφετε εσείς; Εκτός αν δεν έχει έρθει ποτέ στο Δελφινάριο ή αν στο σπίτι σας δεν έχετε συσκευή τηλεόρασης να σας καμαρώσει. Υ.Γ. Κι εγώ οικογενειάρχισσα είμαι κύριε Μάρκο μου αλλά δυστυχώς βάλλεται ο κλάδος, αχ εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες.
Προσωπικά θαυμάζω τον κ. Σεφερλή γιατί ξέρω οτι είναι πολύ εργατικός, έχει βοηθήσει πολύ κόσμο στο θέατρο αλλά και έχει κάνει πολλές φιλανθρωπίες χωρίς να βγαίνει να το διαλαλεί και με στεναχώρησε η κριτική της Ακρίτα.

Ειδικά αυτό που είπε για το παιδί του, εγώ θεωρώ οτι μια μάνα πρέπει να νιώθει υπεύθυνη και να προστατεύει όλα τα παιδιά κι όχι μόνο το δικό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Σεφελής έχει πολύ επιφανειακό χιούμορ που δουλεύει σε παιδιά και σε ανθρώπους με χαμηλό πνευματικό επίπεδο.

Πάντως θα συμφωνήσω με τη Himela. Ο Σεφελής έχει φτιάξει κάτι που δουλεύει κερδίζει χρήματα και δίνει δουλειά σε κάποιους ηθοποιούς και πολίτες. Όσο ο κόσμος τον θέλει καλά κάνει. Κάποια από τα αστειά "παραβιάζουν" το αντιρατσιστικο νομοσχέδιο κάτι που δεν με ενδιαφέρει γιατι είμαι κατά αυτού του νομοσχεδίου.

Από άτομα σαν την Ακρίτα να μιλάει για ηθική και να τον κράζει στο facebook όταν έπαιρνε τη σύνταξη του πατέρας της για 45 χρόνια και τώρα είναι και αυτή συνταξιούχος, πολύ καλύτερος ο Σεφελής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top