Eurovision Song Contest 2017

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και ναι και οχι (θέλετε δε θέλετε) αρχίζει σήμερα (και τελειώνει το Σάββατο ο διαγωνισμός της Eurovision)
οι χώρες που συμμετέχουν με τα τραγούδια τους είναι:
Αλβανία

Αρμενία

Αυστραλία

Αυστρία

Αζερμπαϊτζάν

Λευκορωσία

Βέλγιο

Βουλγαρία

Κροατία

Κύπρος

Τσεχία

Δανία

Εσθονια

Σκόπια

Φιλανδία

Γαλλία

Γεωργία

Γερμανία

Ελλάδα

Ουγγαρία

Ισλανδία

Ιρλανδία

Ισραήλ

Ιταλία

Λετονία
PHP:
[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=PFdSKiWyF_k[/YOUTUBE]
Λιθουανία

Μάλτα

Μολδαβία

Μαυροβούνιο

Νορβηγία

Πολωνία

Πορτογαλία

Ρουμανία

Σαν Μαρίνο

Σερβία

Σλοβενία

Ισπανία

Σουηδία

Ελβετία

Ολλανδία

Ουκρανία
Ηνωμένο Βασίλειο
Τι λέτε ποιος θα νικήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις πως έχεις αρχίσει να μεγαλώνεις (και) όταν αυτοί που πάνε στη Eurovision σου φαίνονται πιο μικροί από εσένα (και είναι).

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Oι χώρες που πέρασαν από τον 1ο ημιτελικό
Μολδαβία
Ελλάδα
Κύπρος
Σουηδία
Πορτογαλία
Αζερμπαϊτζάν
Πολωνία
Αρμενία
Αυστραλία
Βέλγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Υποστηριζω την Ιταλια, μ αρεσει παρα πολυ το τραγουδι της και θεωρω οτι θα ειναι στις τρεις πρωτες θεσεις .
Γνωριζει κανεις γιατι ειχε μικρη διαρκεια το τραγουδι της Ιταλιας χθες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Υποστηριζω την Ιταλια, μ αρεσει παρα πολυ το τραγουδι της και θεωρω οτι θα ειναι στις τρεις πρωτες θεσεις .
Γνωριζει κανεις γιατι ειχε μικρη διαρκεια το τραγουδι της Ιταλιας χθες ;


Γιατί ήταν απλα ένα preview ίσως; :P Η Ιταλία δεν συμμετέχει στους ημιτελικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Γιατί ήταν απλα ένα preview ίσως; :P Η Ιταλία δεν συμμετέχει στους ημιτελικούς.
https://www.youtube.com/watch?v=rafsdrfRM4o
εδω διαρκει 03:08 ενω στο επισημο 03:35
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=rafsdrfRM4o
εδω διαρκει 03:08 ενω στο επισημο 03:35


Γενικά από 'όσο ξέρω υπάρχει ένα όριο σχετικά με το ποσό μπορεί να διαρκεί ένα τραγούδι. Ίσως το ξεπερνούσε λίγο; Δεν ξέρω.
Από τα τραγούδια,μου άρεσε θα έλεγα το Βέλγιο. Η Σουηδία και η Μολδαβια είχανε ωραία, catchy τραγουδάκια :P Και θέλω αύριο να δω τη Βουλγαρία, γιατί το άκουσα λίγο και νομίζω ότι θα είναι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Tης Ιταλίας κι εμένα μου αρέσει. Είναι πολύ καλό. Αυτός πολύ γλυκός και ωραίος, το έστησαν γενικά πολύ ωραίο. Και το βασικότερο απ' όλα; Ο στίχος και η θεματική.. συνδυάζει φιλοσοφία (τα πάντα ρει από Ηράκλειτο-έπαθα σοκ, λέω δε μπορεί να έχω ακούσει σωστά; Κι όμως!), ιδέα της θρησκείας (το όπιο του λαού..), λογοτεχνία (Σαίξπηρ), κινηματογράφος (Ι'm singing in the rain), επιστήμη (με τη θεωρία της εξέλιξης) και όλα αυτά μαζί με κοινωνικό σχολιασμό και μια γλυκιά ειρωνεία. Και πόσα άλλα θα υπάρχουν που δεν τα έχω πιάσει. Τέλειο, με λίγα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Της Σουηδίας δεν μου άρεσε καθόλου, αλλιώς με έχει συνηθίσει. :P
Η πιο robbed χώρα του first semi final ήταν ξεκάθαρα η Αλβανια. Η κοπελιά είχε φοβερά vocals, κρίμα.
Καλή αίσθηση μου έκανε το Αζερμπαϊτζάν, η Πορτογαλία, η Αλβανία, η Ισλανδια, η Φινλανδία και ίσως η Λετονία λόγω diversity ας πούμε.
Το τραγούδι της Κύπρου μου θυμίζει ενα τραγούδι που παίζει συνέχεια στα ραδιόφωνα. Η Demy νταξ δε με ξετρελανε τουλάχιστον έδωσε ωραία συνέντευξη μετά :P
Όσο για Ιταλία, συμφωνώ με Ερις, μου'φυγε η μαγκιά όταν διάβασα στίχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
A! Έχει κι άλλα από πίσω.

According to Gabbani the lyrics of the song are a mockery of westerners who believe they can take Eastern cultures and "westernise" them. The song cites such aspects of Eastern and Indian religions as the Buddha and Nirvana as well as man's evolution from the ape, the idea for which he got from reading The Naked Ape, written by British ethologist Desmond Morris.[2] In an interview with La Repubblica, Desmond Morris praised the song for the "clear and fanciful reference to the theories" described by him, and for "the precision and sophistication of the lyrics" like Bob Dylan and John Lennon. Morris also added that he wants Francesco Gabbani to win the Eurovision Song Contest.[3]
The song begins with a reference to William Shakespeare's Hamlet. Gabbani wants to highlight how modern society is divided between the temptation of spirituality and the necessity of appearing, and he describes people as "anonymous selfie-addicted".[4]
The use of the Saxon genitive in the song title and chorus is a further critique of the fashion for the anglicisation of the Italian language but originally the song was called in Latin as "Occidentalis Karma" (Western Karma).[5][6]

Ειδικά αυτό για το 'The Νacked Ape', δεν είχα κάνει τη σύνδεση, αλλά τώρα που το διάβασα, έχω να ρωτήσω: πόσο πιο τέλειο μπορεί να γίνει πια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τοπ τραγούδια:

Γαλλία
Ουκρανία
Δανία
Βουλγαρία

τα άλλα meh

Ιταλία μου φαίνεται πολύ νερόβραστο δε ξέρω καμία αίσθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Είναι ειρωνικά νερόβραστο. Αυτό είναι το θέμα.

Nαι, και της Γαλλίας ωραίο, δεν το είχα ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
A! Έχει κι άλλα από πίσω.



Ειδικά αυτό για το 'The Νacked Ape', δεν είχα κάνει τη σύνδεση, αλλά τώρα που το διάβασα, έχω να ρωτήσω: πόσο πιο τέλειο μπορεί να γίνει πια; :P
αυτο για το παντα ρει τωρα το προσεξα και γενικαγια τους στιχους .
κριμα που εχει κοπει χρονος απο το επισημο τραγουδι μαζι κοπηκαν και οι αγαπημενοι μου στιχοι
Nella tua gabbia 2×3 mettiti comodo
Intellettuali nei caffè
Internettologi
Soci onorari al gruppo dei selfisti anonimi
Το τραγουδι του Βελγιου ειναι καλο αν και μου θυμιζει ενα αλλο τραγουδι(δεν θυμαμαι τιτλο)και η Δανια αρκετα καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

δυστυχώς δεν πέρασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.

δυστυχώς δεν πέρασε
χαχαχαχα
Είχε φάση, πρέπει να το παραδεχτώ. Κρυφά μέσα μου, κάτι μου αρέσει. :redface: Χαχαχαχ
Tι γλυκο, έκανε και το 1 στο τέλος, τώρα το πρόσεξα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου άρεσε το τραγούδι της Γεωργίας που θα μπορούσε σαν σύνθεση να είναι σε Bond movie και το soul/jazzy κομμάτι της Τσεχίας. Απ'οτι είδα δε πέρασε κάποιο απ' τα δύο στο τελικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ευτυχώς που οι ομογενείς δεν μπορούσαν να δουν survivor μέσω του webtv του skai και ψήφισαν την Demy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πέρασαν:
Βουλγαρία
Λευκορωσία
Ισραήλ
Κροατία
Ουγγαρία
Δανία
Ρουμανία
Νορβηγία
Ολλανδία
Αυστρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ίσως είναι η καλύτερη παριουσία της χώρα μας τη τελευταία δεκαετία τουλάχιστον.


Δυστυχώς ακούγεται χάλια στο live

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σήμερα ο μεγάλος τελικός.
Τραγουδάνε με την σειρά:
  1. Ισραήλ
  2. Πολωνία
  3. Λευκορωσία
  4. Αυστρία
  5. Αρμενία
  6. Ολλανδία
  7. Μολδαβία
  8. Ουγγαρία
  9. Ιταλία
  10. Δανία
  11. Αζερμπαϊτζάν
  12. Κροατία
  13. Αυστραλία
  14. Ελλάδα
  15. Ισπανία
  16. Νορβηγία
  17. Αγγλία
  18. Κύπρος
  19. Ρουμανία
  20. Γερμανία
  21. Ουκρανία
  22. Βέλγιο
  23. Σουηδία
  24. Βουλγαρία
  25. Γαλλία
Τι λέτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top