Δοκιμαστική περίοδος

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το λοιπόν, εστω οτι κλεινετε μια συνεντευξη σε μια εταιρια.. κι ενω εχετε παρουσιασει τη δουλεια σας, σας εχουν κοψει τι ειστε και τι δεν ειστε, σας σκανε το στορι για δοκιμαστικη περιοδο στη δουλεια, να δουν κι αυτοι αν ταιριαζετε, να δειτε κι εσεις αν σας ταιριαζουν και τα σχετικα.
Σας εχει τυχει ποτε; Θα το κανατε; Με τι προυποθεσεις; Θα ζητουσατε καποιον στοιχειωδη μισθο γι'αυτη την περιοδο; Μεχρι ποσες μερες θα το δεχοσασταν; Δεν ειναι γενικως αποδεκτο οτι οι πρωτες μερες σε μια δουλεια ειναι παντα οι χειροτερες, και αρα με το επιπλεον αγχος δεν θα δουν το καλυτερο που μπορειτε; ..και αλλα πολλα ερωτηματα, απαντηστε σ'ο,τι μπορειτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά μου έχει τύχει. 3 φορές. Η 1η ήταν πέρυσι, για 1 πρωϊνή δουλειά (βασικά δουλεύω απόγευμα και την ήθελα συμπληρωματικά). Στην συγκεκριμένη δουλειά δεν μίλησαν για περίοδο, αλλά για ελάχιστες μέρες στις οποίες θα πήγαινα για λίγες ώρες. Πήγα, εντάξει, είχα το ''άγχος'' ότι δοκιμάζομαι, αλλά ήταν καλή εμπειρία. Στο τέλος, αφού είδαν και λίγα άλλα άτομα δοκιμαστικά, επέλεξαν εμένα, αλλά δεν πήγα, καθώς ορισμένες συμπεριφορές κι αντιδράσεις έδειξαν ανοργανωσιά, κι εντάξει, δεν είχα τόσο ανάγκη τα χρήματα που μου έδιναν για να υποστώ κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν. Με αυτό εννοώ πως εντάξει, αυτοί σε δοκιμάζουν, αλλά είναι ωφέλιμο και για σένα. Να δεις αν είναι δουλειά στην οποία θα σε ενδιέφερε να συνεχίσεις.

Η 2η φορά ήταν φέτος, πρωϊνή δουλειά again, αλλά δεν πήγα στο δοκιμαστικό επειδή έβγαλαν πολύ ψωροπερήφανο στυλάκι από την συνέντευξη.

Μου έτυχε και να ξεκινήσω ''δοκιμαστικά'' με προοπτικές συνεργασίας, αλλά μου ζήτησαν να κάτσω 2 μήνες. Το έκανα, έβγαζα πολύ δουλειά, μετά πήγαινα στην απογευματινή μου δουλειά και το βράδυ γυρνούσα σπίτι a dead body. Πέρασαν οι 2 μήνες, δεν ανέφεραν τίποτα για συνεργασία, αλλά δεν μου έλεγαν να σταματήσω την πρακτική (είχαν ανάγκη επιπλέον βοήθεια). Στο τέλος τους είπα ότι θα φύγω αν δεν προσληφθώ, όπως κι έγινε. Δεν ξέρω τι έκαναν, αλλά πιθανώς να συνεχίζουν να παίρνουν interns οι οποίοι μένουν 2μηνα ή παραπάνω, βγάζουν δουλειά και so the story goes.

Σαν conclusion θα πω ότι, όταν δεν ξεπερνά την εβδομάδα, θεωρώ το δοκιμαστικό καλή πρακτική. Βλέπεις αν όντως σου ταιριάζει η δουλειά κι αυτό είναι καλό και για σένα. Εντάξει, υπάρχει και ρίσκο, αλλά για ποιό λόγο να μην το πάρεις? Εκτός κι αν παίζει άλλη δουλειά που θα ξεκινήσει μέσα στην ίδια εβδομάδα. Αν το δοκιμαστικό είναι μεγαλύτερο, θεωρώ ότι δεν λέει να δεχτείς, επειδή το φλερτ με την εκμετάλλευση είναι στενό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πανω κατω συμφωνω με την αντερ...
Μου εχει τυχει αυτο το λεγομενο "δοκιμαστικο", οπου ειχε διαρκεια μιας εβδομαδας για 4 ωρες την ημερα αντι του 8ωρου. Βοηθαει και εσενα αλλα και τον προισταμενο σου να δει, οσον το δυνατον γινεται σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, σε πραξη τα του βιογραφικου και τα της συνεντευξης. Μαλλον φαινεται περισσοτερο το ποσο ευκολα δειχνεις να μπορεις να προσαρμοστεις και οχι κατι παραπανω.
Περι στοιχειωδη μισθο για εκεινο το χρονικο διαστημα...Συνηθως σε πληρωνουν απο ο,τι εχω δει, αλλα πανω απο μια εβδομαδα χωρις να ειχα στα χερια μου συμβαση δε θα καθομουν.
Πολλοι σου κανουν μια συμβαση 2μηνου για να σε τεσταρουν και μετα την ανανεωνουν, εαν δουν οτι τους κανεις. Οπου και σαφως πληρωνεσαι κανονικα. Εγω παντως δε θα πηγαινα κατω απο τετοιες προυποθεσεις, ειδικα εαν ειχα και καποια εναλλακτικη. Οι συμβασεις ορισμενου χρονου δε μου "ακουγονται" καλα και ειμαι παντα καχυποπτη απεναντι σε αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να σε απασχολεί "δοκιμαστικά" για 2 μήνες, μετά τους οποίους δικαιούται να σε απολύσει χωρίς αποζημίωση (καλά αυτό ισχύει γενικά) και κατά τους οποίους φυσικά πληρώνεσαι και ασφαλίζεσαι.
Για μένα οποιαδήποτε δοκιμή εννοείται πως έχει μισθό, διότι αλλιώς νιώθω πως ο άλλος αποκλείεται να εκτιμήσει την δουλειά μου. Και εννοώ κανονικό μισθό, όχι δοκιμαστικό - άλλωστε οτιδήποτε άλλο είναι και παράνομο (φυσικά ου μπλέξεις να αποδείξεις τα αυτονόητα σε τέτοια περίπτωση, απλά λέω). Συνεπώς προσωπικά θα πήγαινα να δουλέψω δοκιμαστικά σε μια εταιρία σαν υπαλληλος, αλλά να πληρώνομαι (όπως και το έχω κάνει) και να ασφαλίζομαι κανονικά, δεν θα το σκεφτόμουν όμως αν μιλούσαμε για τσάμπα. Διότι για μένα είναι ηλίου φαεινότερον πως αν ο άλλος θέλει να του δουλεύεις χωρίς αντάλλαγμα δεν μπορεί να είναι και τόσο αξιόπιστος γενικότερα ή/και επαγγελματίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να υπάρχει στο "δοκιμαστικά" σύνδεση με το "όχι μισθός"
Ναι κύριε μου, δες αν σου κάνω, αλλά εγώ δεν ήρθα εδώ να σου βγάλω δουλειά τσάμπα
Αν δεν σου κάνω, δίωξε με στις 2 μέρες για να μη με πληρώνεις "τσάμπα"
Στο κάτω κάτω η επιχείρηση έχει τέτοιου είδους "ρίσκα" (ο θεός να τα κάνει ρίσκα)
Υπάρχουν επιχειρήσεις που μέχρι να αποδώσει ο υπάλληλος πρέπει να περάσει 6μηνο μέχρι να μάθει το αντικείμενο σωστά (πχ εκεί που δουλεύω εγώ)
Θα τον αφήσεις απλήρωτο?!?
Κι επίσης, αν στο 6μηνο ο υπάλληλος δεν του κάνει και φύγει... θα του ζητήσει "Αποζημίωση" ο εργοδότης γιατί τον "εκπαίδευε" επί 6 μήνες για να κάνει τη δουλειά του?

Βασικά αν δεχτείς να δουλέψεις τσάμπα έστω και για μία ώρα, είναι σαν να μην εκτιμάς τον ίδιο σου τον εαυτό, τις γνώσεις σου και τις ικανότητες σου. Εγώ, σαν προϊσταμένη, δε θα δεχόμουν ποτέ να προσλάβω ένα τέτοιο άτομο που δεν ξέρει την αξία του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βασικά αν δεχτείς να δουλέψεις τσάμπα έστω και για μία ώρα, είναι σαν να μην εκτιμάς τον ίδιο σου τον εαυτό, τις γνώσεις σου και τις ικανότητες σου. Εγώ, σαν προϊσταμένη, δε θα δεχόμουν ποτέ να προσλάβω ένα τέτοιο άτομο που δεν ξέρει την αξία του ;)

Δε θα διαφωνησω σε αυτο, αλλα πολυ συχνα λογω αναγκης, ειτε επειδη δεν υπαρχει προυπηρεσια κ.ο.κ., αναγκαζεσαι να δεχεσαι πραγματα που δε θες...Οποτε δε σημαινει απολυτα οτι δεν εκτιμας τον εαυτο σου, εαν το κανεις...Ειναι θεμα περιστασεων πολλες φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμενα μου προτειναν μια βδομαδα δοκιμαστικη, αλλα γενικως το υφακι τους δεν ηταν αυτο που θα ελεγα φιλικο η ευθυμο στη συνεντευξη, οποτε λιγο με κομπλαρει το τι θα συναντησω, ενω "δοκιμαζομαι" κιολας μεσα στη δουλεια.. γιατι νταξ, οι πρωτες μερες της προσαρμογης δεν ειναι ο,τι καλυτερο ετσι κι αλλιως, αν εχω να αντιμετωπισω και τετοια..
Επισης, απο τωρα να κανω λογο για τα χρηματα της δοκιμαστικης βδομαδας; Ξερω οτι ειναι βλακεια, αλλα δε θα χτυπησει ασχημα; Υποχρεουται ο εργοδοτης και για τοσο διαστημα να πληρωσει καποιο ποσο; Για το ποσα θελω γενικως σαν μισθο εκανα λογο στη συνεντευξη, αλλα φανταζομαι οτι για μια δοκιμαστικη βδομαδα που προφανως δε θα μου δωσουν και καμια δουλεια βαρια, θα ειναι μικροτερος ο μισθος-αν υπαρχει.
Γενικα νομιζω αυτο που με αγχωνει ειναι το τι θα συναντησω εντος, ακομη και για μια βδομαδα. Πολυ στραβα τους πηρα..απλα δε θελω να το απορριψω απο τωρα γιατι δεν ξερω τι θα συναντησω και αργοτερα :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται συμφωνία για το αυτονόητο.
Αν τελικά προσληφθείς η αμοιβή ξεκινάει απ'την πρώτη μέρα,αν όχι τότε απαιτείς τα λεφτά της βδομάδας.
Όπως και να'χει εγώ πρέπει να σου θυμίσω το ανέκδοτο με τον γρύλο.
Καλή τύχη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει πια "δοκιμαστική περίοδος".

Και αν εφαρμόζεται από κάποιους, εφαρμόζεται παράνομα.


Για περαιτέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
'

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει πια "δοκιμαστική περίοδος".

Και αν εφαρμόζεται από κάποιους, εφαρμόζεται παράνομα.


Για περαιτέρω
Υπάρχει όμως η σύμβαση ορισμένου χρόνου 1-2 μήνες και είναι πολύ χειρότερο γιατί τη χρησιμοποιούν πολλοί εργοδότες όπως θέλουν.
Θα προτιμούσα να αφιερώσω 1 βδομάδα παρά 1 μήνα σε μία χαμένη υπόθεση.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οι νόμοι της Κύπρου είναι άλλοι από της Ελλάδας Jesse James.
Κορπσ φυσικά και δεν θα πεις τιποτα για χρήματα εκ των προτέρων, εννοείται πως πληρώνεσαι κανονικά από την πρώτη ημέρα, όσο ελαφριές δουλειές κι αν κάνεις και δεν χρειάζεται να συζητήσεις τα αυτονόητα. Απλά στο τέλος της εβδομάδας αν σου πει πως δεν τους κάνεις τελικά, ζητάς τα χρήματα που αντιστοιχούν στις ώρες σου και φεύγεις. Απλό είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Corpse περιμένουμε νέα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Υπάρχει όμως η σύμβαση ορισμένου χρόνου 1-2 μήνες και είναι πολύ χειρότερο γιατί τη χρησιμοποιούν πολλοί εργοδότες όπως θέλουν.
Θα προτιμούσα να αφιερώσω 1 βδομάδα παρά 1 μήνα σε μία χαμένη υπόθεση.:/:


Άλλο σύμβαση, άλλο δοκιμαστική περίοδος.

Η σύμβαση μπορεί να είναι και ημέρας.

Δοκιμαστική περίοδος με την έννοια, έλα να σε δούμε πρώτα για πχ 2 βδομάδες,
πως πας, αν προσαρμόζεσαι εύκολα και εν γένει αν μας κάνεις
και μετά υπογράφης, έχω την εντύπωση πως είναι εκτός νομίμου.

Μία ερώτηση στο Υπουργείο Απασχόλησης, πιστεύω,
θα ήταν διευκρινιστική.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Άλλο σύμβαση, άλλο δοκιμαστική περίοδος.

Η σύμβαση μπορεί να είναι και ημέρας.

Δοκιμαστική περίοδος με την έννοια, έλα να σε δούμε πρώτα για πχ 2 βδομάδες,
πως πας, αν προσαρμόζεσαι εύκολα και εν γένει αν μας κάνεις
και μετά υπογράφης, έχω την εντύπωση πως είναι εκτός νομίμου.

Μία ερώτηση στο Υπουργείο Απασχόλησης, πιστεύω,
θα ήταν διευκρινιστική.


Σε ποιό Υπουργείο Απασχόλησης;
https://www.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=10.12.2007,id=79670336
θα βρείς το δίκαιο σου;:hmm::worry::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εκανα ερωτηση στον οαεδ, μου ειπαν πως δεν υπαρχει ο ορος δοκιμαστικη περιοδος, και οφειλουν να σε πληρωνουν κανονικα απ'την πρωτη μερα. Προς το παρον τρεχω τη βδομαδα, και δεν ειμαι τρελα ευχαριστημενη νομιζω (αλλα ειμαι γκρινιαρα εκ πεποιθησεως οποτε κραταω μια πισινη), ενω εχω παρει πρεφα διαφορα περιεργα σχετικα με πληρωμες/συμβασεις κλπ των αλλων.. θα δειξει :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'
Corpse Bride, Καλή επιτυχία.

ΜονοΣ, " το ότι κάποιος βίασε τα παιδιά του, δεν σημαίνει πως το κάνουν όλοι " κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
'

ΜονοΣ, " το ότι κάποιος βίασε τα παιδιά του, δεν σημαίνει πως το κάνουν όλοι " κοκ.
Σίγουρα όχι.Αλλά οι πακιστανοί που δουλεύουν 12 ώρες ανασφάλιστοι στη βιομηχανική ζώνη και μένουν 10 μαζί σε ένα container το ξέρουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EspressoFreddo

Νεοφερμένος

Η EspressoFreddo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε δυο εταιρειες που εχω δουλεψει μεχρι τωρα, και στις δυο αρχικα μου εκαναν ενα δίμηνο συμβαση. Στη πρωτη δε μου την ανανεωσαν -αλλά ηταν αμοιβαιο δεν υπηρχε περιπτωση να μεινω να δουλεψω σε κείνο το "νεκροταφειο"-και στη δευτερη μου την ανανέωσαν. Βεβαια οταν ξαναεπιλέξω να παω σε άλλη εταιρεία δε θα το δεχτω. Από τηνα ρχη αορίστου χρονου. Αλλωστε και με αοριστου χρονου, ο εργοδοτης δικαιουται να μη σου δωσει αποζημίωση αν ειναι κατω απο 2 μηνες η απασχοληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτη ειναι η προταση-κλειδι.
Του εργοδοτη αν ειναι σωστος δεν του στοιχιζει ΤΙΠΟΤΑ να σε παρει εστω για μια βδομαδα νομιμα με συμβαση, και να σε στειλει εντος διμηνου χωρις να πληρωσει ουτε αποζημιωση, ουτε τιποτα.

Επαθα κι εμαθα :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top