Entre les murs (2008)

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Entre les murs

Με ενθουσίασε!
Πολύ καλή ταινία με ντοκιμαντερίστικο ύφος. Ουσιαστικά όλη γυρισμένη σε μια αίθουσα σχολείου σε μια φτωχογειτονιά του Παρισιού μέσα στην οποία διαδραματίζονται όλες οι εντάσεις/εκρήξεις των μαθητών.
Κατάφερε να με συνεπάρει και σε στιγμές ένιωσα πως ήμουν ανάμεσά τους και εξελισσόταν μπροστά στα μάτια μου. Τόσο ρεαλιστικό ήταν το παίξιμο όλων.
Είναι μια ταινία που πρέπει οπωσδήποτε να δει ένας εκπαιδευτικός.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Entre les murs

Με ενθουσίασε!
Πολύ καλή ταινία με ντοκιμαντερίστικο ύφος. Ουσιαστικά όλη γυρισμένη σε μια αίθουσα σχολείου σε μια φτωχογειτονιά του Παρισιού μέσα στην οποία διαδραματίζονται όλες οι εντάσεις/εκρήξεις των μαθητών.
Κατάφερε να με συνεπάρει και σε στιγμές ένιωσα πως ήμουν ανάμεσά τους και εξελισσόταν μπροστά στα μάτια μου. Τόσο ρεαλιστικό ήταν το παίξιμο όλων.
Είναι μια ταινία που πρέπει οπωσδήποτε να δει ένας εκπαιδευτικός.:)

Μμμμμ... Μάλιστα.

Ε βασικά εμένα δεν θα έλεγα ότι με ενθουσίασε τόσο πολύ :redface:, αν και πραγματικά έπαιζαν πολύ ωραία και φυσικά. Απλά ίσως περίμενα περισσότερα από μία ταινία η οποία απέσπασε τις καλύτερες κριτικές. (Μα πώς γίνεται να μη συμφωνώ ποτέ σχεδόν με τους κριτικούς; :worry:)
Τέλος πάντων, ένιωσα ότι ήταν μία ταινία τελείως φλατ, που παρουσίαζε τι πραγματικά συμβαίνει, την κατάσταση δηλαδή ως έχει, και άρχιζε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο τελείωνε- καμία διακύμανση whatsoever. Σαν να έλεγε κάποιος, θα μπω σε μία αίθουσα σχολείου από αύριο μέχρι την επόμενη Παρασκευή και θα καταγράψω όλα όσα συμβαίνουν σε αυτή. :worry:
Παρουσίαζε προβλήματα και δε μου έδινε λύσεις, παρουσίαζε ελλείψεις του συστήματος και κακώς κείμενα, χωρίς να γίνει καμία αναφορά στο τι θα έπρεπε να γίνει για να διορθωθεί η κατάσταση- ή έστω να γίνει ένα βήμα προς τα εμπρός.
Δεν το θεώρησα χαμένο χρόνο φυσικά το ότι την είδα, μα έχω την αίσθηση πως σαν ταινία δεν έχει ουσιαστικά λόγο ύπαρξης. Σαν ντοκιμαντερ ίσως να ήταν εξαίρετη. :)

Πάντως στα συν το παίξιμο των παιδιών και του δασκάλου, ο οποίος σημειωτέον είναι πραγματικός δάσκαλος και είναι εκείνος που έγραψε το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η ταινία. :)


5/10 για μένα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

Τέλος πάντων, ένιωσα ότι ήταν μία ταινία τελείως φλατ, που παρουσίαζε τι πραγματικά συμβαίνει, την κατάσταση δηλαδή ως έχει, και άρχιζε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο τελείωνε- καμία διακύμανση whatsoever. Σαν να έλεγε κάποιος, θα μπω σε μία αίθουσα σχολείου από αύριο μέχρι την επόμενη Παρασκευή και θα καταγράψω όλα όσα συμβαίνουν σε αυτή. :worry:
Ντάξει είναι θέμα γούστου. Εγώ προτιμώ τις ταινίες ρεαλιστικής απόδοσης έτσι κι αλλιώς και επειδή αυτό είχα διαβάσει και για αυτή, ήταν ακριβώς ό,τι περίμενα :)
Γέλασα γιατί πήγα με παρέα να τη δω και στο διάλειμμα, ενώ δηλαδή είχε περάσει η μία ώρα της ταινίας, ρώτησα κάποιον που δεν τον ενθουσιάζουν αυτού του είδους οι ταινίες:
-"Πως σου φαίνεται ως εδώ;"
-"Περιμένω να δω που θα το πάει"
-"Μα δε θα το πάει πουθενά"
:P

Χωρίς φυσικά η ταινία να είναι ντοκιμαντέρ, δε θα μπορούσε να δώσει λύσεις, μιας και σε όλη της την έκταση ο σκηνοθέτης δεν παίρνει θέση για το ποιος έχει δίκιο. Σκοπός του είναι να καταφέρεις να μπεις στη θέση των χαρακτήρων. Και το πέτυχε άψογα. Πολλές φορές με έβαλε σε σκέψεις κατά τη διάρκεια, για το τι θα έκανα αν εγώ ήμουν στη θέση του καθηγητή ή καποιου από τους μαθητές. Και ενώ σε όλη τη διάρκεια μου θύμιζε σε πολλά σημεία τη σωκρατική μέθοδο, με ένα ωραίο τέχνασμα στο τέλος της ταινίας αναφερόμενο στην "Πολιτεία" με έκανε να πω από μέσα μου: ω ναι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το είδα και εγώ σήμερα και δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με την άποψη της kalypso! Πολύ φλατ. Περιμένεις πολλά περισσότερα από μία ταινία με τόσες υποψηφιότητες για βραβεία και κάλλιστες κριτικές.

Με εντυπωσίασε μόνο ένα στοιχείο της. Το πόσο καλοί ηθοποιοί ήταν τα παιδιά. Φανταστικό.


Από μένα ένα 7/10 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top