Το internet και τα social media τότε και τώρα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Ανοιγω αυτο το θέμα για να σχολιάζουμε οσοι θέλετε το Ιντερνετ πριν απο μερικά χρονια και σημερα .... προσωπικά θα εστιάσω στο τομέα των γνωριμιων και τα social media.



Προσωπικά οπως εχω ξαναγραψει πιστευω οτι παλαιοτερα οι γυναικες (οι άντρες πάντα το επιδιωκαν αυτο κακα τα ψέμματα) έμπαιναν με περισσοτερη διάθεση για γνωριμιες στο νέτ. Χαρακτηριστικο παράδειγμα ηταν και το chat στο mad στο οποιο πιστευω πως θα έπρεπε να το προσπαθήσεις για να μην βγεις ένα ραντεβου επισης το hi5. Γενικά τα πραγματα παλαιοτερα ηταν περισσοτερο ελκυστικά γιατι υπηρχε μεγαλυτερο ενδιαφέρον αφου δεν ειχαν δημιουργηθει ακομα εφαρμογες ωστε να βγάζουμε φατσα φορα ολοκληρη τη ζωη μας και η φαντασια ειχε περιθώριο να μεγαλώσει.



Η πρώτη φορά που μπηκα σε τσάτ ηταν το 2001-2002 οταν σέρφαρα στο δικτυο της cosmote μεσω κινητου!!! Τωρα έχουν χαθει τα περισσοτερα τσατ έκλεισαν και το μσν ευτυχως έχει μεινει το σκαϊπ αλλα ελάχιστοι και ελάχιστες έχουν. Γενικά το φβ οργιάζει έχουν μπει και αρκετές ψωνάρες που το μονο που τους νοιάζει ειναι τα λαϊκ αρκει να έχουν και άγνωστους μέσα να τις βομβαρδιζουν με λαϊκ. Μια φορα μιλουσε ενας γνωστος με μια λες και ηταν φιλαράκια χρονια του λεω την ξερεις λεει οχι απλα ειμαστε φιλοι στο φβ. Εντάξει εχει ξεφυγει η κατασταση γενικά , παλια ηταν καλυτερο το Ιντερνετ πιστευω. Τωρα λεει πρέπει να φτιάξεις προφιλ στο badoo να πληρώσεις για να εμφανιζονται τα μηνυματα σου πιο πανω απο τους αλλους να πάρεις λεει υπερδυναμεις και άλλα τέτοια :loltooth::loltooth:


ελπιζω κάποια στιγμη να ερθει ξανά η παλια καλη εποχη του Ιντερνετ 2003-2008!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αν και ανακάλυψα τα σόσιαλ μίντια κάπως αργότερα.

Αξέχαστη θα μου μείνει εκείνη η πανηγυρική εποχή που τα sites γνωριμιών είχαν πάρει φωτιά, είχε μια μαγεία που δεν υπάρχει σήμερα σε κανένα φέις ή insta ή παρόμοια.
Κι εκείνο το MSN.. Πόσα ξενύχτια, τι... excitement!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αν και ανακάλυψα τα σόσιαλ μίντια κάπως αργότερα.

Αξέχαστη θα μου μείνει εκείνη η πανηγυρική εποχή που τα sites γνωριμιών είχαν πάρει φωτιά, είχε μια μαγεία που δεν υπάρχει σήμερα σε κανένα φέις ή insta ή παρόμοια.
Κι εκείνο το MSN.. Πόσα ξενύχτια, τι... excitement!


Έτσι! :ok::thanku::thanku:


Ποιο φεησμπουκ :loltooth: πλέον έχει γινει χειροτερο και απο το badoo. Έχουν μαζεψει ολα τα συγγενολογια και δεν υπάρχει περιπτωση μέσα σε τέτοιο προφιλ να βάλεις κάποιον ή κάποια άγνωστη μετά.



Ινσταγκραμ δεν ειχα ποτέ ειναι της φιλοσοφιας να κάθεσαι να ασχολεισαι με τις φωτο που βγάζεις και βαριέμαι να το κανω αυτο :/:


Καλα το ΜΣΝ ηταν μια μαγεια. Κριμα που το έκλεισαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Δεν έκανα ποτέ λογαριασμό σε κανένα από τα σημερινά και δεν έχω μετανιώσει στιγμή.
Ιδιαίτερα με το facebook, φίλοι και γνωστοί με κοιτούν περίεργα, λες κι είμαι alien, όταν τους λέω οτι δεν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Απλά παλιά υπήρχε μια άγνοια για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβονται πίσω από ένα φαινομενικά αθώο "πάμε για καφέ;". Σιγά σιγά ξεκίνησαν να ασχολούνται με αυτά κάθε καρυδιάς καρύδι που έψαχναν να ικανοποιήσουν τις βρώμικες ορέξεις τους όπως παιδοφιλοι και κάθε είδους ανώμαλοι. Ο κόσμος ενημερώθηκε από περιοδικά και μέσα και εγκατέλειψε τα τσατ κλπ ή τα σάιτ ζητούσαν περισσότερα στοιχεία για να συμμετάσχεις. Ήταν μια περίοδος που επικρατούσε το "βρήκαμε παπά, να θάψουμε πέντε έξι", μια ασυδοσία με άγνοια κινδύνου. Ευτυχώς που γλιτώσαμε από αυτά γιατί ποιος ξέρει πόσες περιπτώσεις βιασμών ή οαρενοχλησεων υπήρξαν που δε μάθαμε. Ελπίζω τα νέα παιδιά να είναι προσεκτικά στις γνωριμίες μέσω ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Δεν έκανα ποτέ λογαριασμό σε κανένα από τα σημερινά και δεν έχω μετανιώσει στιγμή.
Ιδιαίτερα με το facebook, φίλοι και γνωστοί με κοιτούν περίεργα, λες κι είμαι alien, όταν τους λέω οτι δεν έχω.


Εγω μονο φβ έχω.... έκανα και badoo σε κάποια φάση αλλα βαρέεεεθηκα :down: και δεν μπαινω καν εκει μέσα.



Ινστα δεν έχω ... τιντερ δεν έχω μονο φβ και ενα σκαϊπ.


Απλά παλιά υπήρχε μια άγνοια για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβονται πίσω από ένα φαινομενικά αθώο "πάμε για καφέ;". Σιγά σιγά ξεκίνησαν να ασχολούνται με αυτά κάθε καρυδιάς καρύδι που έψαχναν να ικανοποιήσουν τις βρώμικες ορέξεις τους όπως παιδοφιλοι και κάθε είδους ανώμαλοι. Ο κόσμος ενημερώθηκε από περιοδικά και μέσα και εγκατέλειψε τα τσατ κλπ ή τα σάιτ ζητούσαν περισσότερα στοιχεία για να συμμετάσχεις. Ήταν μια περίοδος που επικρατούσε το "βρήκαμε παπά, να θάψουμε πέντε έξι", μια ασυδοσία με άγνοια κινδύνου. Ευτυχώς που γλιτώσαμε από αυτά γιατί ποιος ξέρει πόσες περιπτώσεις βιασμών ή οαρενοχλησεων υπήρξαν που δε μάθαμε. Ελπίζω τα νέα παιδιά να είναι προσεκτικά στις γνωριμίες μέσω ίντερνετ.


Μου κανει εντυπωση που συνεχως και για τα πάντα σκέφτεσαι τοσο αρνητικά. Εγω οσες φορές βγηκα και κάποιες τελειως μονος μου δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα. Ενα παιδάκι ήμουν 18-25 χρονών θα μπορουσαν καλιστα να μου τη στησουν και μένα αλλα αν σου κοβει και αποφευγεις κάποια πράγματα οπως το να μην πηγαινεις σε μερη που σου λενε άγνωστοι και να κανονιζετε ουδέτερα σημεια με κοσμο και πολυσυχναστα θα ειναι οκ. Παλαιοτερα τα στοιχεια που δινονταν ηταν συγκριτικα πολυ λιγοτερα απο τα σημερινα τωρα ο καθενας μεσω φβ μπορει να γινει σιωπηλά φιλος και να αρπάξει πληροφοριες. Ακομα και αγνωστος να ειναι.



Έχω αρχισει και σβηνω τους αγνωστους και τις αγνωστες απο το φβ τι νοημα εχει αφου δεν θα βρεθουμε και ποτέ. Να καθεσαι να μιλάς με μια αγνωστη ειναι λιγο ubnormal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Κι εγώ θα συμφωνήσω (γι ακόμα μια φορά) με τον φίλο Devil, καθότι δεν έχει σημασία αυτό καθαυτό το μέσο, όσο ο τρόπος που θα το χρησιμοποιήσεις. Είτε αυτός είναι ιστότοπος, είτε κάθε είδους εργαλείο ή πρακτική.
Όταν ο άλλος είναι ανώριμος ή/και δεν έχει μάθει να φυλάγεται, θα την πατήσει. Το κακό παραμονεύει σε κάθε βήμα και σε όλες τις κοινωνικές συναναστροφές, ηλεκτρονικές και μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Κι εγώ θα συμφωνήσω (γι ακόμα μια φορά) με τον φίλο Devil, καθότι δεν έχει σημασία αυτό καθαυτό το μέσο, όσο ο τρόπος που θα το χρησιμοποιήσεις. Είτε αυτός είναι ιστότοπος, είτε κάθε είδους εργαλείο ή πρακτική.
Όταν ο άλλος είναι ανώριμος ή/και δεν έχει μάθει να φυλάγεται, θα την πατήσει. Το κακό παραμονεύει σε κάθε βήμα και σε όλες τις κοινωνικές συναναστροφές, ηλεκτρονικές και μη.


Τωρα θα αναφέρω μια δυσάρεστη ιστορια η οποια τελικά έγινε απο δική μου υπαιτιότητα. Μια φορά (απο φβ) συγκεκριμενα το 2010 το καλοκαιρι απο κάτι σχολια αρχισα να μιλάω με μια. Βασικά αυτη μου πρωτομιλησε και επισης αυτη ειχε αφησει σποντες για να ανταλλάξουμε κινητα. Τελικά ανταλλάξαμε μιλησαμε καμια εβδομάδα και κανονισαμε να βρεθούμε. Ξεκινάω εγω ... α πρώτο φάουλ το οποιο δεν μου άρεσε αλλα ειπα δεν βαριέσαι "Εγω δεν βγαινω εκτος της περιοχής μου" λοιπον εδω να πω οτι λέμε πως ο καθενας έχει δικαιωμα να σκέφτεται οπως θέλει αλλα εγω πλέον μερικές θέσεις δεν τις δέχομαι κάν γιατι θα δημιουργησουν ζητηματα. Οπως και έγινε.



Τι θα πει δεν βγαινεις εκτος περιοχης σου ... σε γυάλα σε έχουν;;; :down: 23 χρονων κοπελα τεσπα. Λες δεν βαριέσαι θα έρθω εγώ. Πάνω που έχω ετοιμαστει μπει στο αμάξι και ξεκινησει κανα 2-3 λεπτά βεβαια οχι πολύ ... έρχεται μηνυμα και να ξέρεις καλυτερα να το ακυρώσουμε και μλκιες τέτοιες .... :down: εγω ειπα οτι εχω ξεκινησει και οπου να ναι θα φτάσω τελικά δέχτηκε αλλα μετά απο 15 λεπτά (στην Αθηνα έχει αποστάσεις οπως ξέρετε) και ενω ήμουν 4-5 λεπτά περιπου μακρυα απο το σημειο έρχεται μηνυμα οτι τελικά δεν θα έρθει. :down: ρε τι να της λέω να φέρει 1 -2 .... 10 φιλες της μαζι αμα θέλει :loltooth::loltooth: τι να της λέω να βρεθουμε να γνωριστουμε τουλαχιστον για καμια ωρα και μετά φευγει μην πάει απατο τελειως το βράδυ τιποτα ... ΤΟΙΧΟΣ η τύπισα σκεφτοταν τα δικά της. Απιστευτη ξενέρα τοτε κάπνιζα κιολας θυμαμαι γυρισα πισω πήρα κάτι σουβλάκια και εκανα μισο πακέτο τσιγαρά μέχρι που κοιμηθηκα. Η τυπισα ουφο τελειως και απαράδεκτη εννοειται δεν συνεχισαμε να μιλαμε μετα απο αυτο. Ελπιζω να μην το έκανε και σε άλλους. Αν και δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος για αυτο. Το χούι ειναι χούι. :(


Απο τοτε το πηρα το μάθημα και αποφασισα να μην επιμένω οταν ακουω άκυρες ιδέες. Μετα απο μερικους μηνες μιλουσα με μια απο Γλυφάδα ωραια κοπελα ηταν να βρεθούμε και με αυτην αλλα αρχισε τα "δεν βγαινω εκτος της περιοχης μου" ωωω λεω εδω ειμαστε :loltooth: μου λεει αμα θες επειδη εχω και δουλειτσες να βρεθουμε για 1-1.5 ώρα.Της κάνω ειμαι Βορεια εισαι Νοτια για 1-1.5 ωριτσα μονο τι να κατέβω να κάνω ... πάρε και καμια φιλη σου αν θές και έλα κέντρο δεν δέχτηκε οποτε δεν βρεθήκαμε. :worry:


Αυτο θα ηταν καλη περιπτωση αμα εισαι διπλα κανα Άλιμο κανα Πειραια ... έρχομαι 1 ωρα σε βλέπω και αν γουστάρεις και γουσταρω ξαναβρισκομαστε. Αλλα εγω ήμουν 40 λεπτά χωρις κινηση με το αμαξι μακρυά της :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Όντως η αλήθεια είναι πως το ίντερνετ έχει για τα καλά στην ζωή μας . Και άσχετα αν ήμουν κάθετη στις γνωριμίες μέσω φβ , τελικά η παροιμία μεγάλη μπουκιά φάε , μεγάλη κουβέντα μη λες , επαληθεύτηκε δεόντως στη δική μου περίπτωση . Είχα γνωριστεί με ένα παλληκάρι , συνομήλικο και η αφορμή ήταν μια είδηση περί τον Ολυμπιακό... φανατικοί και δύο , μιλούσαμε για κανά δίμηνο κάθε μέρα , ώρες ατελείωτες , ώσπου στο τέλος αποφασίσαμε να βγούμε . Βγήκαμε μερικές φορές , υπήρχε αμοιβαία έλξη , αποφασίσαμε να πάμε ένα βήμα παρακάτω , βέβαια η σχέση δεν κράτησε ούτε μήνα . Αποφάσισε να το τελειώσει επειδή πολύ απλά για φίλη κάνω , αλλά όχι για κοπέλα . Βέβαια , μετά από ένα χρόνο φυσικά δεν έχουμε καν τις τυπικές επαφές . Επειδή όμως σαν άνθρωπος , κρατάω μόνο τα μαθήματα απ'ότι συμβαίνει στη ζωή μου , κατέληξα σε δύο συμπεράσματα α) ποτέ ξανά να μην έχω με άγνωστο πολλά πολλά στο φβ και β) από εδώ και μπρος να είμαι πιο επιφυλακτική με τα άτομα που συναναστρέφομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Ναι δεν ειναι προς οφελός σου τα συμπεράσματα που κατέληξες. Καταρχην οποιος μπαινει στο φβ ειναι και εκτος. Και επισης το επιφυλακτικος ως προς τα συναισθηματα οκ ειναι σωστο αλλα σε γενικές γραμμές το στυλ δεν θα πρέπει να αλλάζει. Γιατι και εγω αν ισχυριστώ οτι μετά το πιο πάνω γεγονος θα σταματουσα να μιλάω σε γυναικες ξερω γω μονο κακο θα έκανε λιγο πιο μετά γνωρισα κάποια αλλη που βγηκαμε κτλπ ειχε βεβαια και αυτη τα δικα της (ποιος δεν τα έχει θα μου πεις)



πάντως αν θες τη γνωμη μου το 2 μηνες ειναι πολύ. Να μιλάτε χωρις να βγειτε. Μου φαινεται πολύ εμενα. Δεν χρειάζεται να κουράζεται το θέμα αν θες να γνωρισεις κάποιον και νιώθεις ανασφάλεια πες και σε μια φιλη να έρθει και πες του το και στα ισια. Αν το δεχτει καλώς αν οχι μπορεις να τον σουτάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Δεν είπε η κοπέλα οτι θα σταματήσει να μιλάει με άντρες απλά θα είναι περισσότερο επιφυλακτική και αυτό είναι και το φυσιολογικό να κάνουμε όλοι.


Επίσης, τί σημαίνει "κουράζεται το θέμα"; Κάποιοι άνθρωποι θέλουν την άμεση τετ α τετ επαφή και κάποιοι μπορεί να χρειάζονται να μιλάνε εκ του μακρόθεν με κάποιον για να τον γνωρίσουν καλύτερα και να νιώσουν άνετα για τη γνωριμία. Μην κρίνει συνεχώς εξ' ιδίων τα αλλότρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Δεν είπε η κοπέλα οτι θα σταματήσει να μιλάει με άντρες απλά θα είναι περισσότερο επιφυλακτική και αυτό είναι και το φυσιολογικό να κάνουμε όλοι.


Επίσης, τί σημαίνει "κουράζεται το θέμα"; Κάποιοι άνθρωποι θέλουν την άμεση τετ α τετ επαφή και κάποιοι μπορεί να χρειάζονται να μιλάνε εκ του μακρόθεν με κάποιον για να τον γνωρίσουν καλύτερα και να νιώσουν άνετα για τη γνωριμία. Μην κρίνει συνεχώς εξ' ιδίων τα αλλότρια.


Για τον εαυτο μου μιλάω δεν αντιπροσωπευω άλλους εννοειται. Ξέρεις γιατι αντιδρας έτσι επειδη έχεις συνηθισει να ακους ανθρώπους να προσπαθουν να κάνουν αποδεκτη την αποψη τους λες και ειναι πολιτικοι :loltooth::loltooth: ή για τα λαϊκ στο φβ. Εγω αν θεωρω οτι το 2μηνο με πάει πισω μπορει να μην το δωσω καν σε στυλ μεγάλη γυναικα εισαι 25 χρονων δεν ειμαι ο κακος μπαμπούλας και στη τελική αν θες ελα με μια φιλη σου σε κεντρικο σημειο ελεος δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Μα μπορεί να θέλει να σε γνωρίσει πρώτα σαν άνθρωπο και σαν χαρακτήρα πριν σε δει από κοντά. Το να μη θέλει να συναντηθείτε τον πρώτο καιρό δεν είναι μόνο επειδή σε φοβάται. Αν ήταν τύπος που της αρέσει η προσωπική επαφή μάλλον δε θα έψαχνε γνωριμίες στο ίντερνετ. Θα έβγαινε έξω και θα γνώριζε κόσμο. Το ότι τη γνώρισες μέσω ίντερνετ σημαίνει το πιθανότερο ότι προτιμά να το πάει σιγά σιγά, να γνωρίσει τον χαρακτήρα του άλλου και μετά να τον συναντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Μα μπορεί να θέλει να σε γνωρίσει πρώτα σαν άνθρωπο και σαν χαρακτήρα πριν σε δει από κοντά. Το να μη θέλει να συναντηθείτε τον πρώτο καιρό δεν είναι μόνο επειδή σε φοβάται. Αν ήταν τύπος που της αρέσει η προσωπική επαφή μάλλον δε θα έψαχνε γνωριμίες στο ίντερνετ. Θα έβγαινε έξω και θα γνώριζε κόσμο. Το ότι τη γνώρισες μέσω ίντερνετ σημαίνει το πιθανότερο ότι προτιμά να το πάει σιγά σιγά, να γνωρίσει τον χαρακτήρα του άλλου και μετά να τον συναντήσει.


Γιατι απο κοντά τι θα το πάμε γρηγορα γρηγορα;;; :loltooth: δεν θα έκανα κινηση σε 1ο ραντεβου έτσι και αλλιώς.



Εγω γνωριζω απο παντού Ιντερνετ και εκτος Ιντερνετ οτι βγει δεν εχω προβλημα. Αλλα εντάξει αν ειναι να το λιβανιζουμε κανα 6μηνο για εναν απλο καφέ ή για ενα κινητο καταλαβαινεις οτι κάτι δεν πάει και τοσο καλά :loltooth:
Και αμα τελικα ο άλλος δεν σ αρεσει απο κοντα .... πάνε χαμενοι 3 μηνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν έκανα ποτέ λογαριασμό σε κανένα από τα σημερινά και δεν έχω μετανιώσει στιγμή.
Ιδιαίτερα με το facebook, φίλοι και γνωστοί με κοιτούν περίεργα, λες κι είμαι alien, όταν τους λέω οτι δεν έχω.

Και μένα το ίδιο,με ρωτάνε συνεχώς τι έχω να κρύψω.Δεν το βρίσκω λογικό να μοιράζομαι το που είμαι με ποιόν,αν έχω γενέθλια ή οχι και φωτογραφίες μου στο διαδίκτυο επειδή το κάνουν σχεδόν όλοι.Εδώ έχουμε φτάσει σε τέτοιο παραλογισμό που πέτυχα άρθρο μην στεναχωριέστε που δεν θα πάτε διακοπές και συνεπώς δεν θα έχετε τίποτα να δείξετε στα s.media κατεβάστε την εφαρμογή photoshop να δείξετε οτι είστε σε όποιο προορισμό θέλετε!:worry::russian_roulette:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Λοιπόν τα χρόνια εκείνα τα παλιά, για να επανέλθουμε στο θέμα μας, εγώ προτιμούσα το chat κυρίως μέσω mIRC και ενίοτε και μέσω άλλων sites όπως το 4fun.gr και το neolaia.gr
Νομίζω ότι τότε οι γνωριμίες ήταν πιο εύκολες, ήταν εντελώς ανώνυμα, μιλούσες μόνο μέσω πληκτρολογίου και έδινες και αντάλλασες στοιχεία που ήθελες εσύ. Φυσικά αυτό έχει το μειονέκτημα να νόμιζες ότι μιλάς σε 20χρονη κουκλάρα και τελικά να μιλούσες σε 40άρη μουστακαλή αλλά νομίζω ότι πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κατέληγε σε από κοντά συνάντηση από ό,τι σήμερα.
FB εννοείται έχω αλλά στα καλά καθούμενα δε θα μιλούσα σε κάποιον/α και με το καλημέρα να ήξερε ποιος είμαι, με τι ασχολούμαι, πού έχω πάει και γενικά τα πάντα για μένα. Στο chat αν δεν τα έβρισκες με κάποιον, άντε γεια και παρακάτω, στο fb πρέπει να γίνεται φίλοι, να μάθει τα πάντα για σένα και αν δε τα βρείτε, είτε θα μείνει ένας άχρηστος φίλος για χρόνια που δε θα ξαναμιλήσετε ποτέ, είτε να κάνεις τον άλλο block. Γι αυτό νοσταλγώ τα "παλιά" τα χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Ακριβώς έτσι ειναι. Τελικα έχουν και άλλοι την ιδια ΆΠΟΨΗ. Ο Μάρκ θησαύρισε εμεις πτωχεύσαμε με τα μαραφέτια του και τα λαϊκ και τις σέλφι.



Δεν αξιζει πλέον να εισαι φβ για γνωριμιες εχει σοβαρεψει πολυ και ειναι σπαστικο ανεβάζει η άλλη ενα τραπέζι και δυο χυμούς αντε και ενα κοκτεϊλ σου λεω εγω (των 10 ευρώ) απο το 360 ή το Α φορ Άθενς ή το Μονκ στην Κολοκοτρώνη και γράφουν ολοι οι άλλοι απο κατω λαϊκ και ωωω τη ζωάρα σου να εκανα .... η ζωαρα ποια ειναι δηλαδη οτι πηγες σε ενα μαγαζι και πηρες ενα ποτο :loltooth: και άμα πάς να κανεις ένα αιτημα φιλιας για μια γνωριμια θα σε περάσουν για περίεργο και άκυρο. Επειδη δεν εισαι της "παρέας"



αυτα παλιά δεν υπηρχαν ειχες πολλες επιλογές και οι πολλές επιλογές ειναι πάντα δυναμη και χαρά δεν ειναι περιορισμος. Στο δε τιντερ και μπαντου επισης δεν αξιζει ειναι σαν βιομηχανια ανθρωπων εκει μεσα περνάνε απλα φωτο απο μπροστά σου. Και γενικα το θεωρω δυσκολο μοντέλο με τοσες φωτο να καταφέρει κάποιος ή κάποια να εστιάσει σε σενα .... ειναι σαν τα πολλά λεφτά οποιος τα βγάζει χαζευει πάει μετά και τα πετάει στη Μυκονο για να φάει γαριδες με 200 ευρώ ή να ανοιξει σαμπάνια με 1000 δεν θα το εκανα ποτέ.



Μονο οτι τσάτ εχει απομεινει .... τώρα σχετικα με τα φορα ... θα πω και εδω την αποψη μου. Τα περισσοτερα φορα λειτουργουν ως ενα μέρος οπου κάποια ανώνυμη ή ανωνυμος θα εκθέσει αποψεις και προβληματισμους που δεν κάνει στο πλαισιο της παρέας του επειδη προφανως ντρέπεται. Μετά ειναι αυτονοητο οτι αυτο το άτομο δεν προκειται να βγει με κανεναν απο το φορουμ. Γιατι έχει "εκτεθει" σε μεγάλο βαθμο και καμια φορα ειναι και μικρος ο κοσμος. Δειτε ποσα νικ μπηκαν εδω μας ειπαν για τους γκομενους τους για τα προβληματα τους και ολα αυτα και μετά εξαφανιστηκαν. Μπορει να ξαναμπούν αμα έχουν παρομοιο προβλημα.

Με λιγα λογια και τελικο συμπέρασμα το Ιντερνετ πλέον για γνωριμιες ειναι χάσιμο χρονου και δεν έχει καμια σχέση με τη χρυση δεκαετία του Millenium άντε μέχρι το 2012 βαριά. Μπες για χαβαλέ μπες να πεις τα δικά σου αλλα το παλιο Ιντερνετ δεν προκειται να ξαναερθει σε αυτο το τομέα. Οσο και αν φαινεται να προσπαθουν προς αυτη τη κατευθυνση με τις τεχνολογιες και εφαρμογες που φτιάχνουν για το dating. Μια τρύπα στο νερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ακριβώς έτσι ειναι. Τελικα έχουν και άλλοι την ιδια ΆΠΟΨΗ. Ο Μάρκ θησαύρισε εμεις πτωχεύσαμε με τα μαραφέτια του και τα λαϊκ και τις σέλφι.

Με λιγα λογια και τελικο συμπέρασμα το Ιντερνετ πλέον για γνωριμιες ειναι χάσιμο χρονου και δεν έχει καμια σχέση με τη χρυση δεκαετία του Millenium άντε μέχρι το 2012 βαριά. Μπες για χαβαλέ μπες να πεις τα δικά σου αλλα το παλιο Ιντερνετ δεν προκειται να ξαναερθει σε αυτο το τομέα. Οσο και αν φαινεται να προσπαθουν προς αυτη τη κατευθυνση με τις τεχνολογιες και εφαρμογες που φτιάχνουν για το dating. Μια τρύπα στο νερο.

Καλημέρα.Καλύτερα έτσι μήπως και γίνουμε άνθρωποι και τα πούμε δια ζώσης.Δεν είναι το ίδιο να μιλάς με έναν άνθρωπο που δεν τον βλέπεις αλλά σε ενδιαφέρει να τον γνωρίσεις με το να τον έχεις μπροστά σου.Ακόμα και φωτογραφία του να έχεις δει δεν ξέρεις αν αυτό το άτομο λέει αλήθεια.Οταν δεν μπορείς να δείς το πρόσωπο,τα μάτια του, τις εκφράσεις και τις κινήσεις του εσύ το μόνο που λαμβάνεις είναι μόνο αυτό που εκείνος/εκείνη θέλει να σου δείξει.Ετσι ο καθένας πλάθει στο μυαλό του τον συνομιλητή όπως εκείνος θα ήθελε όχι όπως είναι.Τι πιο νορμάλ να δείς κάποιον που θα σε ενδιέφερε να τον γνωρίσεις και να πας να του μιλήσεις απο κοντά;το πολύ πολύ να φας άκυρο δεν το βρίσκω και τόσο τραγικό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Καλημέρα.Καλύτερα έτσι μήπως και γίνουμε άνθρωποι και τα πούμε δια ζώσης.Δεν είναι το ίδιο να μιλάς με έναν άνθρωπο που δεν τον βλέπεις αλλά σε ενδιαφέρει να τον γνωρίσεις με το να τον έχεις μπροστά σου.Ακόμα και φωτογραφία του να έχεις δει δεν ξέρεις αν αυτό το άτομο λέει αλήθεια.Οταν δεν μπορείς να δείς το πρόσωπο,τα μάτια του, τις εκφράσεις και τις κινήσεις του εσύ το μόνο που λαμβάνεις είναι μόνο αυτό που εκείνος/εκείνη θέλει να σου δείξει.Ετσι ο καθένας πλάθει στο μυαλό του τον συνομιλητή όπως εκείνος θα ήθελε όχι όπως είναι.Τι πιο νορμάλ να δείς κάποιον που θα σε ενδιέφερε να τον γνωρίσεις και να πας να του μιλήσεις απο κοντά;το πολύ πολύ να φας άκυρο δεν το βρίσκω και τόσο τραγικό αυτό.


Hταν ωραια τοτε. Ειχε χωρο η φαντασια να παιξει. Εγω νιωθω τυχερος που έζησα αυτες τις εποχές. Θυμαμαι τα ραντεβουδάκια στο Μαρουσι κοντα στο σταθμο ... το αγχος που ειχες πριν πας για το τι θα συναντησεις οι ευχαριστες εκπληξεις οταν τελικά συναντούσες αυτο που ηθελες + και κάτι ακομα ή το γελιο που εριχνες μετά οταν συζητουσες που πηγες και τι συνάντησες. Τωρα που θα κατεβω Αθηνα θα ξαναπάω για ενα καφεδάκι απο Μαρουσι να θυμηθω τα παλιά. :cool:


Οσο για το άλλο που λές εγω θα επισημάνω κάτι που ειναι ανασταλτικος παράγοντας για να σου μιλήσει κάποιος απέξω.... το κινητο οταν βλέπεις την αλλη και ειναι με ακουστικα συνέχεια ή ασχολειται ολο με το κινητο το μονο που μπορεις να της πεις ... ειναι θές να σε βγαλω μια φωτο ;;; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Hταν ωραια τοτε. Ειχε χωρο η φαντασια να παιξει. Εγω νιωθω τυχερος που έζησα αυτες τις εποχές. Θυμαμαι τα ραντεβουδάκια στο Μαρουσι κοντα στο σταθμο ... το αγχος που ειχες πριν πας για το τι θα συναντησεις οι ευχαριστες εκπληξεις οταν τελικά συναντούσες αυτο που ηθελες + και κάτι ακομα ή το γελιο που εριχνες μετά οταν συζητουσες που πηγες και τι συνάντησες. Τωρα που θα κατεβω Αθηνα θα ξαναπάω για ενα καφεδάκι απο Μαρουσι να θυμηθω τα παλιά. :cool:


Οσο για το άλλο που λές εγω θα επισημάνω κάτι που ειναι ανασταλτικος παράγοντας για να σου μιλήσει κάποιος απέξω.... το κινητο οταν βλέπεις την αλλη και ειναι με ακουστικα συνέχεια ή ασχολειται ολο με το κινητο το μονο που μπορεις να της πεις ... ειναι θές να σε βγαλω μια φωτο ;;; :whistle:
Και γω την πρόλαβα την εποχή.Είχα μάλιστα κάνει και κάποιες γνωριμίες αλλά αν γύριζα τον χρόνο πίσω δεν θα το ξαναέκανα.Δεν νομίζω οτι είναι ανασταλτικό αλλά είναι κάπως αγενές να διακόπτεις κάποιον.Αν π.χ. είμαι έξω και θέλω να ρωτήσω κάτι δεν θα πάω σ αυτους που παίζουν παιχνίδια ή ακούν μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top