Κούριερ για αποστολή δέματος

ebhas9

Νεοφερμένος

Η ebhas9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θέλω να στειλω ένα δέμα το πολύ 2 κιλά από Αθήνα σε Κομοτηνή ποιά εταιρία να προτιμήσω και να είναι οικονομικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Το πιο οικονομικό είναι το συστημένο ταχυδρομείο. Για κούριερ μπορείς να επικοινωνήσεις με τις διάφορες εταιρείες και να μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Υπάρχει και το ΕΛΤΑ courier Θυρίδα - Θυρίδα που κοστίζει 5 ευρώ.
Συγκεκριμένα, πας σε ένα ΕΛΤΑ courier* και αφήνεις το δέμα σου με διεύθυνση ένα άλλο ΕΛΤΑ courier* και παραλήπτη το ονοματεπώνυμο και το τηλέφωνο αυτού που θες.
Σου δίνουν και tracking number.

Το δέμα μετά πάει στο άλλο ΕΛΤΑ courier (πχ σε κάποιο της Κομοτηνής) και πάει ο παραλήπτης και το παίρνει. Δηλαδή δεν έρχεται σπίτι του.

* Προσοχή ότι δεν είναι όλα τα καταστήματα ΕΛΤΑ και ΕΛΤΑ courier. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν πάω ταξίδι με πλοίο ή αεροπλάνο κι έχω πολλά πράγματα, προτιμώ να βάλω κάποια βαριά (πχ βιβλία, παπούτσια κλπ) σε μια κούτα και να τη στείλω με ταχυδρομείο εκεί που πηγαίνω (οι τιμές είναι πολύ συμφέρουσες, πχ τώρα κοίταξα τα 5 κιλά κοστίζουν 4,60 ευρώ) παρά να τα κουβαλάω και να πληρώνω έξτρα βαλίτσα στο αεροπλάνο. Το στέλνεις 4-5 μέρες πριν φύγεις και το βρίσκεις εκεί! (αν έχεις κάποιον να τα παραλάβει φυσικά, πχ αν πας σε εξοχικό ή σε φίλους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Και το ΕΛΤΑ ειναι οικονομικο αλλά δες και το acs νόμιζω ότι και αυτο είναι φθηνο....καμία μεταφορικη εταιρεία μήπως σε βοηθήσει περισσότερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Υπάρχουν calculators υπολογισμού κόστους αποστολής στις ιστοσελίδες των κούριερ και του ΕΛ.ΤΑ
https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx
https://www.acscourier.net/el/web/mobile/welcome#volumetric
https://dct.dhl.com/input.jsp?langId=gr&originCCId=GR
https://www.ups.com/mobile/ratetnthome?loc=el_GR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένο τοπικ αλλά μια και μιλάμε για κούριερ εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να στείλουμε σε κάποια διεύθυνση κάτι αλλά χωρίς να αναγράφεται το δικό μας ονοματεπώνυμο/διεύθυνση ή τηλ.
Θελω να δωρίσω συγκεκριμένα κάποια βιβλία που δεν μου χρειάζονται πια και θα ήθελα ας πούμε ο αγοραστής να επιβαρυνθεί μόνο τα έξοδα του κούριερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένο τοπικ αλλά μια και μιλάμε για κούριερ εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να στείλουμε σε κάποια διεύθυνση κάτι αλλά χωρίς να αναγράφεται το δικό μας ονοματεπώνυμο/διεύθυνση ή τηλ.
Θελω να δωρίσω συγκεκριμένα κάποια βιβλία που δεν μου χρειάζονται πια και θα ήθελα ας πούμε ο αγοραστής να επιβαρυνθεί μόνο τα έξοδα του κούριερ.
Με κούριερ αναγκαστικά γράφεται και το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη. Με ταχυδρομείο όχι, δεν είναι απαραίτητο.

Γιατί δεν τα δωρίζεις σε κάποια βιβλιοθήκη ώστε να τα διαβάσει περισσότερος κόσμος; Πολλές φορές το έχω κάνει με βιβλία που δε με ενδιέφερε να κρατήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Για κούριερ ξέρω πάντα πληρώνεις πάνω από 10-15 ευρώ, όσες φορές έχω ρωτήσει και σε ΕΛΤΑ και σε ACS κτλ κτλ κτλ
Αν δεν είσαι επιχειρηση και δεν πουλάς κάτι συστηματικά και δεν έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο (με 4€ πχ το κάθε δέμα), αυτές είναι οι τιμές πάνω κάτω, και πάντα ανάλογα τα κιλά αυξάνεται.

Η τέλεια λύση είναι ταχυδρομείο συστημένο και φτάνει σε 3 εγράσιμες πάνω κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top