Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η πίστη στο χριστιανισμό δεν είναι πολύ παράγοντας, η πίστη στην εκκλησία είναι. Και κακώς δεν έγινε αυτός ο διαχωρισμός πιο νωρίς στη συζήτηση. Εγώ μπορεί να είμαι χριστιανός και παλι να πιστεύω οτι η εκκλησία κάνει προσυλητισμό, έχει απαράδεκτα πολλή πολιτική δύναμη και όλα τα σχετικα. Η αντίδραση κατευθύνεται (η θα πρέπει να κατευθύνεται) κατά της εκκλησίας. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς εδώ που να βλέπει την ύπαρξη του χριστιανισμού ως θρησκεία σάν αρνητική.

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εγω. :redface:
Αλλα δε βλεπω μνο το χριστιανισμο αρνητικα,οποτε μαλλον δεν πιανομαι... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς εδώ που να βλέπει την ύπαρξη του χριστιανισμού ως θρησκεία σάν αρνητική.
Οκ, αναδιατυπώνω: Δεν νομίζω οτι κανένας θεωρεί το χριστιανικό δόγμα υπέυθυνο για τη θέση και τη δύναμη που έχει η εκκλησία σήμερα, καθώς και για τις τακτικές της. Προφανώς μπορεί κάποιος να θεωρεί το χριστιανισμό αρνητικό ώς αντίθετο με το τί πιστέυει αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
]ifrit[ η πίστη στο χριστιανισμό δεν είναι πολύ παράγοντας, η πίστη στην εκκλησία είναι. Και κακώς δεν έγινε αυτός ο διαχωρισμός πιο νωρίς στη συζήτηση. Εγώ μπορεί να είμαι χριστιανός και παλι να πιστεύω οτι η εκκλησία κάνει προσυλητισμό, έχει απαράδεκτα πολλή πολιτική δύναμη και όλα τα σχετικα. Η αντίδραση κατευθύνεται (η θα πρέπει να κατευθύνεται) κατά της εκκλησίας. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς εδώ που να βλέπει την ύπαρξη του χριστιανισμού ως θρησκεία σάν αρνητική.
Ορθόδοξη Εκκλήσια = Ορθόδοξος Χριστιανισμός
Η εκκλησία εκπροσωπεί τον Ορθ. Χριστιανισμό. Δεν μπορεί να σταματήσει πότε αυτή η σύνδεση γιατί πολύ απλά δεν νοείται Θρησκεία χωρίς χώρο λατρεία , χωρίς ιερείς κτλ . Ναι παραδέχομαι ότι δεν ήταν αυτός ο αρχικός σκοπός της δημιουργίας του Χριστιανισμού αλλά οι ιερείς ήταν εκείνοι που οδήγησαν τον Χριστιανισμό εκεί που είναι σήμερα. Αυτοί το θέλησαν και συγχρόνως και οι πιστοί γιατί αν οι το ήθελαν οι πιστοί κάτι τέτοιο θα μπορούσαν να αντιδράσουν. Η σημερινή εικόνα του (Ορθόδοξου) Χριστιανισμού οφείλετε από εσωτερικούς παράγοντες , ιερείς , πιστοί και γενικά εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Ορθόδοξη Εκκλήσια = Ορθόδοξος Χριστιανισμός
Η εκκλησία εκπροσωπεί τον Ορθ. Χριστιανισμό. Δεν μπορεί να σταματήσει πότε αυτή η σύνδεση γιατί πολύ απλά δεν νοείται Θρησκεία χωρίς χώρο λατρεία , χωρίς ιερείς κτλ . Ναι παραδέχομαι ότι δεν ήταν αυτός ο αρχικός σκοπός της δημιουργίας του Χριστιανισμού αλλά οι ιερείς ήταν εκείνοι που οδήγησαν τον Χριστιανισμό εκεί που είναι σήμερα. Αυτοί το θέλησαν και συγχρόνως και οι πιστοί γιατί αν οι το ήθελαν οι πιστοί κάτι τέτοιο θα μπορούσαν να αντιδράσουν. Η σημερινή εικόνα του (Ορθόδοξου) Χριστιανισμού οφείλετε από εσωτερικούς παράγοντες , ιερείς , πιστοί και γενικά εκκλησία.
χμμ...
Δηλαδή μου λες ότι ταυτίζομαι με την εκκλησία έτσι?
η πρώτη γραμμή του ποστ σου είναι τελείως παράλογη, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.
μην τα βλέπουμε όλα έτσι. Δεν υπάρχει ένας σοβαρός και σκεπτόμενος χριστιανός που να ταυτίζεται με την εκκλησία. Ούτε ένας. Κι αυτό λόγω προσυλητισμού και και και.... Συμφωνώ σε όλα αυτά, η εκκλησία αποβλακώνει.-
όχι όμως και "Ορθόδοξη Εκκλήσια = Ορθόδοξος Χριστιανισμός"
έλεος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ifrit[ ]
χμμ...
Δηλαδή μου λες ότι ταυτίζομαι με την εκκλησία έτσι?
η πρώτη γραμμή του ποστ σου είναι τελείως παράλογη, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.
μην τα βλέπουμε όλα έτσι. Δεν υπάρχει ένας σοβαρός και σκεπτόμενος χριστιανός που να ταυτίζεται με την εκκλησία. Ούτε ένας. Κι αυτό λόγω προσυλητισμού και και και.... Συμφωνώ σε όλα αυτά, η εκκλησία αποβλακώνει.-
όχι όμως και "Ορθόδοξη Εκκλήσια = Ορθόδοξος Χριστιανισμός"
έλεος δηλαδή.

Μισό λεπτό.... Από όσο ξέρω ο Χριστός άφησε (έμμεσα) την συνέχεια του έργο του στους ιερείς. Αρά αυτοί οδήγησαν την Χριστιανίσμο εκεί που βρήσκεται σήμερα άρα ο Ορθόδοξος Χριστιανός ταυτίζεται μετά πιστεύω της Ορθόδοξης Εκκλησίας επειδή Εκκλησία=Ιερείς+Πιστούς. Όποιος δεν ταυτίζει τα πιστεύω του με τα πιστευώ της Εκκλησίας , συμφώνα με την Ορθόδοξη Εκκλησία(Δλδ συμφώνα με τον Ορθόδοξο Χριστιανίσμο ) είναι αιρέτικος , δογματίκος κα αναλόγος με τα πιστεύω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δηλαδή όλοι οι κληρικοί είναι φωτοκόπιες του Ιησού?
μετά από τόσα χρόνια ο θεσμός αρχίζει να παρακμάζει.
ʼσε που όταν ένας ιερέας πχ δεν διδάσκει/κάνει ό,τι είπε ο Ιησούς θα πέσει φωτιά να τον κάψει? Μην είμαστε τόόόσο ρεαλιστές...
Η τροπή της εκκλησίας σήμερα δεν είναι ευθύνη των πιστών και δεν δέχομαι κουβέντα σε αύτο. Αν υποστηρίζεις ότι φταίνε οι ιερείς και τα στελέχη της εκκλησίας συμφωνώ και επαυξάνω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ifrit[ ]
Δηλαδή όλοι οι κληρικοί είναι φωτοκόπιες του Ιησού?
Δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά είναι αυτοί που καθοδηγούν μαζί με τους πιστούς τον Χριστιανισμό....
ifrit[ ]
μετά από τόσα χρόνια ο θεσμός αρχίζει να παρακμάζει.
Για αυτό την ευθύνη την έχει η Εκκλησία
ifrit[ ]
ʼσε που όταν ένας ιερέας πχ δεν διδάσκει/κάνει ό,τι είπε ο Ιησούς θα πέσει φωτιά να τον κάψει? Μην είμαστε τόόόσο ρεαλιστές...
Καμία σχέση απλώς τρέπει τον Χριστιανισμό σε νέα μονοπάτια
ifrit[ ]
Η τροπή της εκκλησίας σήμερα δεν είναι ευθύνη των πιστών και δεν δέχομαι κουβέντα σε αύτο.
Αν οι πίστοι δεν ήταν σύμφωνοι με κάτι γιατί δεν αντέδρασαν? Στην ιστόρια έχει συμβεί πολλές φορές αυτό ... Αρά εγώ δεν δέχομαι ότι οι πιστοί δεν έχουν ευθύνη.
ifrit[ ]
Αν υποστηρίζεις ότι φταίνε οι ιερείς και τα στελέχη της εκκλησίας συμφωνώ και επαυξάνω :whistle:
Είδες συμφωνούμε και σε κάτι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Μισό λεπτό.... Από όσο ξέρω ο Χριστός άφησε (έμμεσα) την συνέχεια του έργο του στους ιερείς. Αρά αυτοί οδήγησαν την Χριστιανίσμο εκεί που βρήσκεται σήμερα άρα ο Ορθόδοξος Χριστιανός ταυτίζεται μετά πιστεύω της Ορθόδοξης Εκκλησίας επειδή Εκκλησία=Ιερείς+Πιστούς. Όποιος δεν ταυτίζει τα πιστεύω του με τα πιστευώ της Εκκλησίας , συμφώνα με την Ορθόδοξη Εκκλησία(Δλδ συμφώνα με τον Ορθόδοξο Χριστιανίσμο ) είναι αιρέτικος , δογματίκος κα αναλόγος με τα πιστεύω του.
Οι ελάχιστες απαιτήσεις για να θεωρηθείς οτι ανήκεις δογματικά στην εκάστοτε θρησκεία είναι το σύμβολο της πίστεως (αυτό που πρέπει να μάθεις απ έξω όταν γίνεσαι νονός) που είναι ουσιαστικά μιά σειρά απο συνθήκες τις οποίες όταν επαληθέυεις είσαι π.χ. ορθόδοξος χριστιανός (τις κάνεις AND και άμα επιστρέψουν TRUE είσαι!). Πέραν τουτου ακόμα και η ίδια η εκκλησία δεν υποστιρίζει οτι οι αποφάσεις της Ιεράς Συνόδου είναι δεσμευτικές για όποιον θέλει να θεωρεί οτι ανήκει στην εκκλησία και δεν υποστιρίζει οτι όποιος δεν ανήκει στην εκκλισία δέν είναι ορθόδοξος χριστιανός. Απόδειξη οτι δέν υπάρχει μία εκκλησία που αντιπροσωπέυει την ορθόδοξη πίστη, υπάρχουν κατ αρχάς οι ανεξάρτητες ελληνικές εκκλησίες της κρήτης και νομίζω των δωδεκανήσων, τα μοναστήρια που έχουν δραματικά διαφορετικό τελετουργικό και είναι ανεξάρτητο το καθένα, οι Κόπτες που είναι ορθόδοξοι αλλά παλαιοημερολογήτες, και άμα πάει κάποιος σε χώρα με νομικό καθεστός φιλικότερο επι του θέματος (ΗΠΑ) ιδρυει και δικιά του (τώρα Ορθόδοξοι ιντερνετιστές, με webChurching! Γάμοι, βαφτήσεις και εξομολόγηση απο web interface!!). Ολοι αυτοι είναι ορθόδοξοι αν δεν έχουν δογματικές διαφορές, δηλαδή διαφορές στο σύμβολο της πίστεως.

Σύν οτι το Εκκλησία=Ιερείς+Πιστοί έχει πάψει να ισχύει σε δοιηκητικό επίπεδο εδώ και πάρα πολύ καιρό. Δεν έχει απαιτηθέι ποτέ (ανοιχτά) απο τότε στους πιστούς να είναι δέσμιοι δοιηκητικών αποφάσεων εκκλησίας, τουλάχιστον όχι απο την επίσημη εκκλησία.

Και έμεινε μόνο ο Χριστός που λές στην αρχή. Το κόλπο "χρησιμοποιώ τη θρησκεία για να αυξήσω την πολιτική μου δύναμη" είναι τόσο αρχαίο που το κάνανε στην Αίγυπτο και στην αρχαία Ελλάδα. Ναι, η εντολή του Χριστού για συνέχεια του έργου του μεταδίδεται σε κάθε ιερέα καθε πίστης του χριστιανισμού απο τη στιγμή που υποστιρίζει οτι είναι χριστιανός ιερέας. Το τί κάνει απο εκεί και πέρα είναι "άλλου παπα ευαγγέλιο". Μην τον ανακατέυεις λοιπόν γιατί αυτός ποτέ δεν είπε στους σταυροφόρους να κάνουν πλιάτσικο ή στο βατικανό να έχει στρατό ή στους δικούς μας να καταστρέψουν αρχαία ή σε κανέναν ιερέα να φοράει απο ένα σταυρό 2 κιλά χρυσάφι που μ' αυτόν βγαίνει μια οικογένεια ένα χρόνο.
ΥΓ: Φοβερό thread!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τον μη-κωλοφαρδο φιλο μου! ;)
Το οτι ο Ιησους εδωσε τη σκυταλη ηταν καθαρα συμβολικο και μετα απο 2000 χρονια δεν σημαινει οτι ισχυει.Οτι εχει γινει στο ονομα του Χριστου δεν ειναι απαραιτητα και αυτο που ειχε στο μυαλο του οταν εδινε την ευλογια του.Αλλο το αν θεωρουνται οι 2 εννοιες συνδεδεμενες κ αλλο αν τελικα ειναι(που για μενα με τιποτα δεν ειναι).
Και ναι,η πιστη ειναι απαραιτητη,απλα εχω την πεποιθηση οτι οταν γινεται οργανωμενη κ μαζικη χανει κατι απο την αγνοτητα και την "μαγεια" της.Αυτο μονο.Τωρα αν καποιος ειναι προσωπικα και για τον εαυτο του Χριστιανος,τοτε μπραβο του,οπως κ αν ενας τυπος λατρευει μια καρεκλα!Εδω οι μισοι χριστιανοι εχουν γυρισει πισω στην εικονολατρεια διοτι επιασε υγρασια μια ΠΑρθενος Μαρια κ νομιζουν οτι δακρυσε!Ελεος πια με τη σχεδον ειδωλολατρικη φαση που εχουν φτασει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
όπως και να ταν η εκκλησία μας δεν θα με συγκινούσε...μεγάλωσα με την θεωρία: πιστευε οτι μπορείς να δεις...ο πατέρας μου πιστεύει στην δύναμη της ύλης...της μάζας και της ενέργειας αυτής, καπως έτσι μαγάλωσε και εμάς, δεν νιώθω προδομένη απο την εκκλησία γιατι ποτέ δεν την πίστεψα...με λειπεί όμως το οτι η γιαγια μου και πολλοι αλλοι σ'αυτή την χώρα νιώθουν προδομένοι, δεν χαρηκα που όλα αυτά βγήκαν στην φόρα αντιθέτως με προβλημλατισε το θέμα πολύ γιατι αυτές οι καταστάσεις φέρνουν φανατισμό και αυτό με φοβήζει πολύ... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ifrit[ ]
Τώρα όσο για την εκκλησία είναι θεσμός 2000 ετών και σίγουρα έχει κάνει λάθη. Είναι θεσμός που βοήθησε την χώρα μας, και επειδή βγήκαν τα άπλυτα στην φόρα δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα μηδενίσουμε όλα.

Το πρόβλημα δεν είναι οτι έχει κάνει λάθη αλλά ότι δεν τα παραδέχονται και ότι δεν
έχουν την ευθιξία να παραιτηθούν όταν επιβάλλεται , όταν η κοινωνική κατακαραυγή έχει φθάσει στα όρια της.
Δέχομαι ότι η εκκλησία βοήθησε τον Ελληνισμό αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να μπορούμε να πούμε ότι ο Ελληνισμός ταυτίζεται με το Χριστιανισμό και το αντίστροφο , όπως υποστηρίζουν πολλοί. Γίνεται συστηματική προσπάθεια να διαστρεβλωθεί η ελληνική ιστορία έτσι ώστε να φανεί ότι αν δεν υπήρχε ο Χριστιανισμός ο Ελληνισμός δε θα υπήρχε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Γίνεται συστηματική προσπάθεια να διαστρεβλωθεί η ελληνική ιστορία έτσι ώστε να φανεί ότι αν δεν υπήρχε ο Χριστιανισμός ο Ελληνισμός δε θα υπήρχε τώρα.
Αυτό είχα πάντα την εντύπωση οτι ισχύει, καθώς ο Χριστιανισμός μας έσωσε σαν έθνος απο αφομοίωση κατα την τουρκοκρατία. Απλά αμφιβάλλω άν είναι αυτο επιχείρημα για να διατηρηθεί η νοοτροπία που υπάρχει σήμερα.
Και τα πυρά στρέφονται περισσότερο κατά του κράτους και της νοοτροπίας του ελληνικού λαού που διαιωνίζει την σύνδεση εκκλησίας-κράτους και εκκλησίας-ελληνισμού. Κοινώς με πειράζει περίσσότερο οτι η εκκλησία έχει την ευκαιρία να κάνει αυτά που κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
"Δεν νομίζω οτι κανένας θεωρεί το χριστιανικό δόγμα υπέυθυνο για τη θέση και τη δύναμη που έχει η εκκλησία σήμερα, καθώς και για τις τακτικές της."

Μα ακριβώς λόγο του δόγματος της έγινε αποδεκτή η θρησκεία μαζικά και λόγο του δόγματος της ήταν ιδανικό εργαλείο για τους κατά καιρούς άρχοντες και έτσι κατέληξε να υπάρχει η τόσο δυνατή εκκλησία. Αν το δόγμα δεν ήταν τόσο παθητικό προς την πολιτική εξουσία δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Αυτό είχα πάντα την εντύπωση οτι ισχύει, καθώς ο Χριστιανισμός μας έσωσε σαν έθνος απο αφομοίωση κατα την τουρκοκρατία.

Όντως βοήθησε ο Χριστιανσιμός κατά τη διάρκεια της τουρκοκρατίας αλλά κι σε αυτό το σημείο της ιστορίας γίνεται προσπάθεια να ενισχυθεί το ελληνικό προφίλ της εκκλησίας σε υπέρμετρο βαθμό. Κλασικό παράδειγμα είναι η εικόνα του κρυφού σχολειού με τον παπά να μαθαίνει ελληνικά στα παιδιά που είναι φυσικά μια φανταστική εικόνα. Ποτέ μα ποτέ δεν υπήρχε ο "θεσμός" του κρυφού σχολειού.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Απλά αμφιβάλλω άν είναι αυτο επιχείρημα για να διατηρηθεί η νοοτροπία που υπάρχει σήμερα.
Και τα πυρά στρέφονται περισσότερο κατά του κράτους και της νοοτροπίας του ελληνικού λαού που διαιωνίζει την σύνδεση εκκλησίας-κράτους και εκκλησίας-ελληνισμού. Κοινώς με πειράζει περίσσότερο οτι η εκκλησία έχει την ευκαιρία να κάνει αυτά που κάνει.
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι ακόμη και αν η εκκλησία βοήθησε τον ελληνισμό αυτό δε σημαίνει ότι έχει το δικαίωμα να παρεμβαίνει στα θέματα του κράτους και ότι για ατυή την κατάσταση είμαστε υπεύθυνοι κι εμείς αλλά φυσικά και οι πολιτικοί μας ταγοί , που υπό το φόβο του πολιτικού κόστους "υποκλίνονται με σεβασμό" στην εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτό θα μπορούσε να είναι και το θέμα.Πιστεύω(όχι φανατικά)στο Χριστιανισμό αλλά όχι και στον κλήρο(έχω ζήσει μικρότερη άπειρους καβγάδες με τη μαμά μου γιατί δεν πήγαινα στην εκκλησία το Πάσχα ή άλλες γιορτές).Η εκκλησία που ο Χριστός όρισε ως συνεχιστές του έργου του,καμμία σχέση δεν έχει με τη σημερινή της μορφή.Μην ξεχνάμε πως η λέξη εκκλησία σημαίνει πλήθος,κόσμος,λαός.Όχι ιερείς και ναοί.Απλώς η διδασκαλία του διαστρεβλώθηκε ή μάλλον ερμηνεύτηκε κατά τα συμφέροντα κάποιων.Δεν σας κάνει εντύπωση που διδάσκονται και αναγνωρίζονται μόνο 4 ευαγγέλια απο τα 70 που υπάρχουν;Γενικά εγώ πιστεύω πως ο Χριστιανισμός είναι αγάπη,αγάπη προς τον συνάνθρωπο σου και τίποτε άλλο.Μόνο έτσι έρχεσαι κοντά στον Θεό κι όχι με νηστείες,ψευτοηθικές και προκαταλήψεις.Πόσο γελοίοι είναι οι "δήθεν"που κάνουν την προσευχή τους,την εξομολόγηση τους,ντύνονται σεμνά και στην ζωή τους αδικούν,κουτσομπολεύουν,κρίνουν και κοιτούν μόνο τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Συμφωνω με την κλεφτρα και να πω οτι αυτο εμμεσα εισαγει και την προσωπικη πιστη,ετσι?Πτε δεν ειπε ο Χριστος να μαζευονται ολοι σε ενα μερος λατρειας,απλα καποτε το κανανε διοτι δεν μπορουσαν αλλιως(κατακομβες,πρωτοι Χριστιανοι) και μετα επειδη το νιωθανε(τελη των διωγμων).Τωρα το κανουν επειδη πρεπει ή επειδη τους το λενε(παπαδες ή κοινωνικος περιγυρος).
Εγω τσακωθηκα με την μανα μου στην κηδεια του παππου μου διοτι δεν ηθελα να μπω στην Εκκλησια κ μου το γυρισε στο τι θα ελεγε ο παππους μου αν ζουσε.Φυσικα τον παππου μου προσπαθω να τον τιμησω μεσα απο τις καθημερινες μου πραξεις κ οχι με το να ειμαι εκει στην Εκκλησια(που εκει ηταν το σωμα του παππου μου,οχι ο ιδιος,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Μόνο έτσι έρχεσαι κοντά στον Θεό κι όχι με νηστείες,ψευτοηθικές και προκαταλήψεις.Πόσο γελοίοι είναι οι "δήθεν"που κάνουν την προσευχή τους,την εξομολόγηση τους,ντύνονται σεμνά και στην ζωή τους αδικούν,κουτσομπολεύουν,κρίνουν και κοιτούν μόνο τον εαυτό τους.

Όσον αφορά τις νηστείες σε κανένα ευαγγέλιο ή άλλο ιερό βιβλίο δεν αναφέρεται ότι πρέπει οι χριστιανοί να νηστεύουν . Πέρα από αυτό , αυτοί που νηστεύουν αγνοούν τη σημασία της νηστείας απλώς νομίζουν ότι δεν πρέπει να τρώνε κάποιες συγκεκριμένες τροφές ενώ από τις άλλες μπορούν να τρώνε όσο θέλουν χωρίς περιορισμό. Όμως νηστεία σημαίνει ότι πρέπει ο χριστιανός να μπορεί να βάζει όρια σε όλες τις ορέξεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
kleftra συμφωνω μάζι σου αλλά,
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Η εκκλησία που ο Χριστός όρισε ως συνεχιστές του έργου του,καμμία σχέση δεν έχει με τη σημερινή της μορφή.Μην ξεχνάμε πως η λέξη εκκλησία σημαίνει πλήθος,κόσμος,λαός.Όχι ιερείς και ναοί.Απλώς η διδασκαλία του διαστρεβλώθηκε ή μάλλον ερμηνεύτηκε κατά τα συμφέροντα κάποιων.Δεν σας κάνει εντύπωση που διδάσκονται και αναγνωρίζονται μόνο 4 ευαγγέλια απο τα 70 που υπάρχουν;
Αφού ο Χριστός τους όρισε ως συνεχιστή του έργο του την εκκλησία αυτό σημαίνει ότι η συνέχεια του έργο του είναι η σημερινή της μορφή. Δεν λέω ότι σημερινή μορφή έχει καμία σχέση με την αρχική ιδέα ή ότι συμφωνώ με την σημερινή μορφή της ιδέας αλλά όταν κρίνουμε κάτι , τουλάχιστον εγώ , δεν κρίνω με βάση την αρχή του μόνο ή την αρχική ιδέα. Και γενικά είμαι της άποψης ότι αν αναφερόμαστε στον Χριστιανισμό πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και την σημερινή κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
σχετικά με τη συμβολή του χριστιανισμού στη διατήρηση της "εθνικής" μας ταυτότητας κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας, νομίζω πως περισσότερο βοήθησαν μεμονομένα κάποιοι κληρικοί παρά οργανωμένα ο κλήρος.

εκτός αυτού, πιστεύει κανείς εδώ μέσα πως εάν πράγματι ήθελαν οι τούρκοι να μας αφομοιώσουν (λαμβάνοντας υπόψιν και τη διάρκεια της τουρκοκρατίας - μιλάμε για δέκα γενεές και βάλε...) θα υπήρχε τώρα ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top