[2019] Eυχές για την νέα χρoνιά και αναμνήσεις από το 2018

Ήταν το 2018 καλή χρονιά για σας;
Multiple votes are allowed. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Ναι

    Ψήφοι: 12 50.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 5 20.8%
  • Έτσι κι έτσι

    Ψήφοι: 7 29.2%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες το 2018 τελειώνει και έρχεται το 2019.Γραψτε τι κρατάτε από την χρόνια που φεύγει και τι ευχές και όνειρα έχετε για το νέο έτος.

Ας αρχίσω πρώτα εγώ.Το 2018 ήταν μια δύσκολη χρόνια για μένα μέχρι τον Ιούνιο λόγω των πανελληνίων,από το Σεπτέμβριο όμως αυτο άλλαξε για εμενα.Για το 2019 εύχομαι υγεία και να μπω με επιτυχία στην σχολή μου!Α και μακάρι να πραγματοποιήσω ένα μακρινό ταξίδι που έχω στο μυαλό μου!

Edit έβαλα μια δημοσκόπηση για να πείτε αν ήταν το 2018 καλή χρόνια η όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το 2018 θα το χαρακτήριζα σε προσωπικό επίπεδο μια "ήπια"χρονιά, χωρίς μεγάλα σκαμπανεβάσματα ευτυχίας/δυστυχίας (με εξαίρεση την περίοδο λίγο πριν το Πάσχα, που βίωσα μια αρκετά δυσάρεστη εμπειρία).
Για το 2019 εύχομαι να είναι γεμάτο υγεία για όλους, με λιγότερες απώλειες και περισσότερες όμορφες στιγμές.
Επιπροσθέτως και μια ευχή για τον θεματοθέτη, να ευοδωθούν οι προσδοκίες του.:santa:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Πολύ ωραία ευχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,491 μηνύματα.
Το 2018 ηταν μια πολύ καλή χρονια πολυ καλυτερη απο το 2017! Σε πολλά επιπεδα με περισσοετερες επιτυχιες και λυσεις σε προβληματα του 2017. Ελπιζω και το 2019 να ειναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,004 μηνύματα.
Το 2018 για μένα ήταν μια χρονιά δοκιμασιών. Πράγματα που ως τότε μάθαινα για μένα και τους άλλους ήρθε η ώρα να διαγωνιστώ σε αυτά και νομίζω οτι, με μικρές απώλειες, βγήκα νικήτρια. Νομίζω οτι το 2018 έμαθα για μένα και τους άλλους περισσότερα πράγματα από όλες τις χρονιές. Ένα πράγμα μόνο κρατάω κι είναι το πιο σημαντικό μετά την υγεία μας: το εδώ και το τώρα.



<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Καλα την βγαλαμε και φετος. :cool:

Οι αναμνήσεις και καλές και κακές.

Εύχομαι υγεία και καλά μυαλά.

Τα υπολοιπα είναι ευκολα με λίγη προσπαθεια.

:morning1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Το 2018 ήταν αρκετά καλό και παραγωγικό!
Για το 2019 (προσ)εύχομαι για υγεία πάνω από όλα, πνευματική διαύγεια και ψυχική δύναμη, ώστε να εξασφαλίσω την εισαγωγή μου στο πανεπιστήμιο με τις Πανελλήνιες του 2019!!!
Χαρά, ευτυχία και ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Το 2018 ήταν αρκετά καλό και παραγωγικό!
Για το 2019 (προσ)εύχομαι για υγεία πάνω από όλα, πνευματική διαύγεια και ψυχική δύναμη, ώστε να εξασφαλίσω την εισαγωγή μου στο πανεπιστήμιο με τις Πανελλήνιες του 2019!!!
Χαρά, ευτυχία και ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ σε όλους!


Μπράβο!Θα μπεις μην φοβάσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ας κάνω κι εγώ τον απολογισμό μου για το 2018...Σαν χρονιά ήταν ιδιαίτερη , όμορφη , δύσκολη αλλά ταυτόχρονα εποικοδομητική. Οι όμορφες στιγμές άφησαν ευχάριστες αναμνήσεις , ενώ οι κακές με την σειρά τους μαθήματα .
Ο καθένας από μας έχει διαφορετικούς στόχους και όνειρα για το νέο έτος , αλλά ως μια κοινή ευχή θα ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου , να έχουμε υγεία ,θέληση και ότι ποθεί ο καθένας να του πραγματοποιηθεί!! :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέτριο το 2018.Θα μπορούσε βέβαια να είναι χειρότερο. *glass full with wine half full*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
To 2018 ηταν αρκετα καλο,ειδικα απο την στιγμη που φτασαμε στο τελος του.Οπως καθε χρονια ειχε τα down του,αλλα αμελητεα αλλα πιο σημαντικα.Το 2019 θα ειναι πολυ καλυτερο ομως και για αυτο θα ευθυνονται οι εμπειριες μας απο το 2018.Ελπιζω οποτε ολοι να το εκτιμησουμε οπως του αρμοζει και να το αφησουμε κοιτωντας μπροστα ;) . Πανω απο ολα υγεια & σοφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το 2018 ήταν μια χρονιά διαφορετική από τις υπόλοιπες. Ένα τελετουργικό ενηλικίωσης, de jure και de facto. Πολύ διάβασμα για τις πανελλήνιες, εισαγωγή στη σχολή της πρώτης επιλογής μου, φοιτητική ζωή και ανεξαρτησία από τους γονείς. Οι τελευταίοι τρεις μήνες είναι σίγουρα οι καλύτεροι της ζωής μου. Η χρονιά αυτή θα μου θυμίζει πάντα πως όποιος προσπαθεί πολύ για κάτι, πετυχαίνει και ανταμοίβεται εις διπλούν. Τα αγαθά κόποις κτώνται. Ελπίζω το 2019 να είναι εξίσου απαιτητικό και, ως εκ τούτου, εξίσου εποικοδομητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Το πρώτο μισό του 2018, ήταν δυστυχώς όπως κάθε άλλη χρονιά εδώ και 3-4 χρόνια. Στο δεύτερο μισό όμως γύρισα -μερικώς- σελίδα, ήρθαν αλλαγές που ουσιαστικά άλλαξαν ριζικά όχι μόνο την καθημερινότητα μου αλλά και την αντίληψη μου για ορισμένα πράγματα. Έκανα "στροφή" στις σπουδές μου κι δεν μπορώ να πω ότι το μετανιώνω. Αν είμαι εγώ καλά, τότε κι αυτές πηγαίνουν καλύτερα και το να νιώθω καλά & να βρω τον εαυτό μου είναι κάτι που το χρειαζόμουν όσο τίποτα άλλο εδώ κι αρκετό καιρό.​
Το 2018 με δοκίμασε στην πρώτη ουσιαστική απώλεια δύο πολύ σημαντικών ανθρώπων της ζωής μου. Δεν το έχω χωνέψει ακόμα, αλλά είναι μια εμπειρία που σίγουρα μου δίδαξε πολλά για την ανθρώπινη ύπαρξη και τις στιγμές που έχουμε με τους ανθρώπους. Θα προτιμούσα να το'χα μάθει άνευ διδασκάλου αυτό, αλλά c'est la vie και δεν είναι παντοτινή.
Εύχομαι (σωματική & ψυχική) υγεία, καλά μυαλά και αποφασιστικότητα σε όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το 2018 δεν μπήκε και με τον καλύτερο τρόπο οπότε περίμενα ότι όλα θα μου πήγαιναν χάλια. Όμως τελικά μέσα στο 2018 είχα την πιο υπέροχη εμπειρία που είχα ποτε στη ζωή μου μέχρι τώρα, και αυτό ήταν το Ερασμους φυσικά, που ήταν σχεδόν το μισό 2018. Κρατούσα μικρό καλάθι, δεν το πίστευα ότι θα μπορουσα να προσαρμοστώ τόσο καλά και κυριως, ότι θα γνώριζα τόσα νέα άτομα! Κι όμως γνώρισα άτομα από πολλες χώρες με τα οποία κρατάμε ακόμα επαφή, ξέφυγα από την καθημερινότητα μου, έμαθα να προσαρμόζομαι και κυριως ταξίδεψα πολύ! Νιώθω πολύ άνετα πλεον να κάνω ολόκληρα ταξίδια ακόμα και μόνη μου. Θα έλεγα λοιπόν ότι το 2018 βγήκα από το comfort zone μου και νιώθω περήφανη γι’αυτο. Επίσης, τώρα τους τελευταίους μηνες, έμαθα να μην πιέζω καταστάσεις και ανθρώπους και αν μια σχέση δεν τραβάει (ειτε φιλική είτε οτιδήποτε άλλο), να πηγαίνω παρακάτω. Θα έλεγα λοιπόν ότι το 2018 μου έμαθε πολλά πράγματα. Υπάρχουν ακομα κάποια προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίσω αλλά θέλω να ελπιζω ότι με τον καιρό θα βελτιωθούν όλα. Να εχουμε λοιπόν ένα 2019 με υγεία και χαρά (και πολλά ταξίδια :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οσο στραβό κι ανάποδο ήταν το 2017 (στενοχώριες, στασιμότητα, διλήμματα, προβλήματα υγείας στο ευρύτερο οικογενειακό μου περιβάλλον κτλ) τόσο εξαιρετικό ήταν το 2018. Κύλησε φέρνοντας την μία χαρά και επιτυχία μετά την άλλη και κάθε επόμενη ήταν μεγαλύτερη από την προηγούμενη. Νομίζω ότι ήταν συγκριτικά η καλύτερη χρονιά της τελευταίας δεκαετίας μου! Θα ήθελα να ευχηθώ πρώτα απ΄όλα υγεία επειδή χωρίς αυτήν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και μετά πίστη στον εαυτό μας και δύναμη για να μπορούμε με σκληρή δουλειά να επιτυγχάνουμε τους στόχους μας! Καλή Χρονιά σε όλους σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Περίεργη χρονιά το 2018. Δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω. Καλή εντελώς δεν ήταν, γιατί έχασα τον παππού μου ξαφνικά το καλοκαίρι, ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει τελείως, και αυτές τις μέρες για άλλους λόγους είμαι πολύ πιεσμένη συναισθηματικά. Κακή δεν ήταν γιατί μετακόμισα 2 φορές, ξεκίνησα να δουλεύω, άρχισα μεταπτυχιακό, συμμετείχα σε συνέδρια, ταξίδεψα αρκετά εντός Ελλάδος και στα προσωπικά μου είμαι μια χαρά. Χρονιά των αλλαγών ήταν μάλλον με βάση όλα τα παραπάνω. Βέβαια αν ήταν ποστ το ischool μάλλον θα του έβαζα το emoticon "confused", και όχι με την έννοια του downvote αλλά όντως του confused :P
Καλή χρονιά να έχουμε όλοι και εύχομαι το 2019 υγεία πάνω απ όλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Περίεργη χρονιά το 2018. Δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω. Καλή εντελώς δεν ήταν, γιατί έχασα τον παππού μου ξαφνικά το καλοκαίρι, ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει τελείως, και αυτές τις μέρες για άλλους λόγους είμαι πολύ πιεσμένη συναισθηματικά. Κακή δεν ήταν γιατί μετακόμισα 2 φορές, ξεκίνησα να δουλεύω, άρχισα μεταπτυχιακό, συμμετείχα σε συνέδρια, ταξίδεψα αρκετά εντός Ελλάδος και στα προσωπικά μου είμαι μια χαρά. Χρονιά των αλλαγών ήταν μάλλον με βάση όλα τα παραπάνω. Βέβαια αν ήταν ποστ το ischool μάλλον θα του έβαζα το emoticon "confused", και όχι με την έννοια του downvote αλλά όντως του confused :P
Καλή χρονιά να έχουμε όλοι και εύχομαι το 2019 υγεία πάνω απ όλα :)
Εγώ το καλοκαίρι του 2016 έχασα τον παππού μου εντελώς ξαφνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ το καλοκαίρι του 2016 έχασα τον παππού μου εντελώς ξαφνικά.


Συλλυπητήρια. Εμείς τον περιμέναμε είναι η αλήθεια απλά όχι τόσο γρήγορα.
Τέλος πάντων, έγινε τώρα. Εμείς που μείναμε πίσω θα τους θυμόμαστε και το 2019. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,189 μηνύματα.
Σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiii1995

Νεοφερμένος

Η sofiii1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όχι και απ τις καλύτερες χρονιές μου το 2018. Αλλά αισθάνομαι μια συγκρατημένη αισιοδοξία για το 2019.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top