Γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Υπάρχει μια πολύ μερίδα αρκετών ανθρώπων, εντός και εκτός Ελλάδα, που κράζουν την apple βασιζόμενοι σε επιχειρήματα που είναι λάθος. Για παράδειγμα:

1) Επιχείρημα: Τα macbook δεν επισκευάζονται.
Μα αυτό συμβαίνει και σε άλλους στην αγορά. Μα ούτε το Μicrosoft surfcase δεν επισκευάζετε.
https://www.ifixit.com/Teardown/Microsoft+Surface+Laptop+Teardown/92915
2) Επιχείρημα: Τα iMAC δεν επισκευάζονται, ειναι πανάκριβα, αργά, δεν κάνουν για τους επαγγελματίες.
Τα Microsoft Surface Studiο είναι πολύ πιο ακριβά
https://www.skroutz.gr/c/1773/All-in-One-PC.html?keyphrase=surface+studio
Με τόσα λεφτά παίρνεις πολύ δυνατότερο iMac.
3) Επιχείρημα: Κακό το support της apple
Ο γνωστός YouTuber Louis Rossmann που χρησιμοποιούν όλοι ως αυθεντία για να υποστηρίξουν ότι έχουν δικαιο που κράζουν την apple, ενώ συνέχεια αναφέρεται στο support της apple. Εταιρείες όπως HP, DELL, ASUS, LENOVO έχουν πολυ χειρότερο support. Δεν ασχολούνται καθόλου ότνα το προιόν βγαίνει εκτος εγγύηση. Ενώ η apple βγάζει και επέκταση εγγύησης για πολλά διαπιστωμένα προβλήματα στα προιόντα της.
https://www.apple.com/gr/support/exchange_repair/
4) Επιχείρημα: Είναι ακριβά τα macbook και κανουν throlling
Ολα τα ultrabook είναι ακριβά και ολα ρίχνουν αποδόσεις οταν τα στρεσάρει με bechmark όταν ρίχνουν αποδόσεις για μεγάλο διάστημα. Και ο ανταγωνισμός π.χ. (ΗP Spectre) κάνει λιγο λιγότερο macbook pro 2018 αλλά έχει χειρότερο cpu, καλύτερα κάρτα γραφικών, και μεγαλύτερο αλλά αργότερο ssd.

To ερώτημα παραμένει γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Υπάρχει μια πολύ μερίδα αρκετών ανθρώπων, εντός και εκτός Ελλάδα, που κράζουν την apple βασιζόμενοι σε επιχειρήματα που είναι λάθος. Για παράδειγμα:

1) Επιχείρημα: Τα macbook δεν επισκευάζονται.
Μα αυτό συμβαίνει και σε άλλους στην αγορά. Μα ούτε το Μicrosoft surfcase δεν επισκευάζετε.
https://www.ifixit.com/Teardown/Microsoft+Surface+Laptop+Teardown/92915
2) Επιχείρημα: Τα iMAC δεν επισκευάζονται, ειναι πανάκριβα, αργά, δεν κάνουν για τους επαγγελματίες.
Τα Microsoft Surface Studiο είναι πολύ πιο ακριβά
https://www.skroutz.gr/c/1773/All-in-One-PC.html?keyphrase=surface+studio
Με τόσα λεφτά παίρνεις πολύ δυνατότερο iMac.
3) Επιχείρημα: Κακό το support της apple
Ο γνωστός YouTuber Louis Rossmann που χρησιμοποιούν όλοι ως αυθεντία για να υποστηρίξουν ότι έχουν δικαιο που κράζουν την apple, ενώ συνέχεια αναφέρεται στο support της apple. Εταιρείες όπως HP, DELL, ASUS, LENOVO έχουν πολυ χειρότερο support. Δεν ασχολούνται καθόλου ότνα το προιόν βγαίνει εκτος εγγύηση. Ενώ η apple βγάζει και επέκταση εγγύησης για πολλά διαπιστωμένα προβλήματα στα προιόντα της.
https://www.apple.com/gr/support/exchange_repair/
4) Επιχείρημα: Είναι ακριβά τα macbook και κανουν throlling
Ολα τα ultrabook είναι ακριβά και ολα ρίχνουν αποδόσεις οταν τα στρεσάρει με bechmark όταν ρίχνουν αποδόσεις για μεγάλο διάστημα. Και ο ανταγωνισμός π.χ. (ΗP Spectre) κάνει λιγο λιγότερο macbook pro 2018 αλλά έχει χειρότερο cpu, καλύτερα κάρτα γραφικών, και μεγαλύτερο αλλά αργότερο ssd.

To ερώτημα παραμένει γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;


Κοιτά αυτό είναι ωραίο ερώτημα και δεν είναι εύκολη η απάντηση.Η δικιά μου άποψη είναι ότι την ζηλεύουν για τα εξής:
1)Όταν έβγαλε το 2007 το IPhone οι άλλοι ήταν 100 χρόνια πίσω.
2)Ήταν η πρώτη εταιρια που έβγαλε tablet.
3) Έχει εκατομμύρια οπαδούς σε όλον τον κόσμο(όπως και η Samsung)
4) Είναι η πιο κερδοφόρα επιχείρηση στον κόσμο.


Φενεται ότι την ζηλεύουν αν δεις ότι όταν έβγαλε το iPhone X όλα τα κινητά των άλλων εταιριών είναι μια αντιγραφή του 10αριου.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν πολύ απλα η apple τρώει κράξιμο γιατί είναι η χειροτερη value for money εταιρεία. Όλα τα αλλα είναι νά'χαμε να λέγαμε. Ο μέσος αγοραστής δεν ψάχνει το καλύτερο προϊόν Αλλά αυτό που αξίζει περισσοτερο τα λεφτά του
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Λοιπόν πολύ απλα η apple τρώει κράξιμο γιατί είναι η χειροτερη value for money εταιρεία. Όλα τα αλλα είναι νά'χαμε να λέγαμε. Ο μέσος αγοραστής δεν ψάχνει το καλύτερο προϊόν Αλλά αυτό που αξίζει περισσοτερο τα λεφτά του
Και η Samsung πανάκριβη είναι αλλά δεν τρώει τόσο κράξιμο.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα. Αν κάτι με χαλάει στην samsung είναι η μπαταρία. Έχω εδω και 2μιση Χρόνια το galaxy j5 και είμαι μια χαρά για τα πράγματα που το θέλω και το είχα αγοράσει 95€.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Λοιπόν πολύ απλα η apple τρώει κράξιμο γιατί είναι η χειροτερη value for money εταιρεία. Όλα τα αλλα είναι νά'χαμε να λέγαμε. Ο μέσος αγοραστής δεν ψάχνει το καλύτερο προϊόν Αλλά αυτό που αξίζει περισσοτερο τα λεφτά του

Δεν θα το έλεγα. Αν κάτι με χαλάει στην samsung είναι η μπαταρία. Έχω εδω και 2μιση Χρόνια το galaxy j5 και είμαι μια χαρά για τα πράγματα που το θέλω και το είχα αγοράσει 95€.

Η apple έχει κάποια standard και δεν μπορεί να πέσει κάτω από αυτά. Δεν βγάζει κινητά με πλαστικές οθόνες και αναβαθμίζει το λειτουργικό σύστημα τουλάχιστον για 4 χρόνια από την κυκλοφορία του προιόντος. Δεν βγάζει κινητά με μούφες μπαταρίες και όποτε το έχει κάνει (iPhone 6s, SE) έχει βγάλει προγράμματα για την αντικατάστασή της μετά τα 2 χρόνια που λήγει η ευρωπαική εγγύηση. Αυτό το κάνει γιατί είναι από τις μόνες εταιρείες παγκόσμια που σέβονται το πελάτη.

Και πάλι το ερώτημά μου παραμένει. Ο όχλος δεν έκραξε τόσο πολύ την Samsung που το πολυδιαφημιζόμενο πανάκριβο προιόν της (Samsung Folder) δεν κυκλοφόρησε, όσο την apple που δεν κυκλοφόρησε ένα δευτερεύον προιόν (ασύρματος φορτιστής).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Δεν θα το έλεγα. Αν κάτι με χαλάει στην samsung είναι η μπαταρία. Έχω εδω και 2μιση Χρόνια το galaxy j5 και είμαι μια χαρά για τα πράγματα που το θέλω και το είχα αγοράσει 95€.
Μιλέω για την κατηγορία της Apple.Ενα Galaxy S έχει την ίδια τι με με το iPhone X,XS.

Η apple έχει κάποια standard και δεν μπορεί να πέσει κάτω από αυτά. Δεν βγάζει κινητά με πλαστικές οθόνες και αναβαθμίζει το λειτουργικό σύστημα τουλάχιστον για 4 χρόνια από την κυκλοφορία του προιόντος. Δεν βγάζει κινητά με μούφες μπαταρίες και όποτε το έχει κάνει (iPhone 6s, SE) έχει βγάλει προγράμματα για την αντικατάστασή της μετά τα 2 χρόνια που λήγει η ευρωπαική εγγύηση. Αυτό το κάνει γιατί είναι από τις μόνες εταιρείες παγκόσμια που σέβονται το πελάτη.

Και πάλι το ερώτημά μου παραμένει. Ο όχλος δεν έκραξε τόσο πολύ την Samsung που το πολυδιαφημιζόμενο πανάκριβο προιόν της (Samsung Folder) δεν κυκλοφόρησε, όσο την apple που δεν κυκλοφόρησε ένα δευτερεύον προιόν (ασύρματος φορτιστής).


Συμφωνώ η ποιότητα μετράει.Ειχα πάρει το 2012 το Galaxy core 200€ Και μετάνιωσα.Πλαστικουρα μέχρι αηδίας.


Βέβαια η μητέρα μου πήρε το Α50 και τα σπάει!Αλλα η Apple είναι κατηγορία από μόνη της!

Η apple έχει κάποια standard και δεν μπορεί να πέσει κάτω από αυτά. Δεν βγάζει κινητά με πλαστικές οθόνες και αναβαθμίζει το λειτουργικό σύστημα τουλάχιστον για 4 χρόνια από την κυκλοφορία του προιόντος. Δεν βγάζει κινητά με μούφες μπαταρίες και όποτε το έχει κάνει (iPhone 6s, SE) έχει βγάλει προγράμματα για την αντικατάστασή της μετά τα 2 χρόνια που λήγει η ευρωπαική εγγύηση. Αυτό το κάνει γιατί είναι από τις μόνες εταιρείες παγκόσμια που σέβονται το πελάτη.

Και πάλι το ερώτημά μου παραμένει. Ο όχλος δεν έκραξε τόσο πολύ την Samsung που το πολυδιαφημιζόμενο πανάκριβο προιόν της (Samsung Folder) δεν κυκλοφόρησε, όσο την apple που δεν κυκλοφόρησε ένα δευτερεύον προιόν (ασύρματος φορτιστής).


Βέβαια παίζει αυτοί που κράζουν την Apple να το κάνουν επειδη δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν προϊόντα της!!!Rich!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι καταλαβα απ'αυτο το θρεδ:
Επιχείρημα: το Apple ειναι ___ :
Απαντηση : Μα και οι αλλοι το κανουν!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει ένα iphone από ένα κινητό 150 ευρώ,μουρη?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ποια χαρακτηριστικά φωτη; Ας μας αναλύσετε συγκεκριμένα το καθε τι και ποσό το κοστολογειτε. Πειστε με να δώσω +800€ για να πάρω αιφον. Θέλω σοβαρά επιχειρήματα. Για μια οθόνη ας πούμε θα έδινα 20€ παραπάνω
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Κάνει καφέ δηλαδή? Οσο γνωρίζω τα κινητά είναι για κλήσεις,κανένα μηνυμα άντε κ φώτο


Όχι καφέ δεν κάνει ακόμα.Εννοω άριστη φωτογραφική μηχανή κτλ.

Ποια χαρακτηριστικά φωτη; Ας μας αναλύσετε συγκεκριμένα το καθε τι και ποσό το κοστολογειτε. Πειστε με να δώσω +800€ για να πάρω αιφον. Θέλω σοβαρά επιχειρήματα. Για μια οθόνη ας πούμε θα έδινα 20€ παραπάνω


Ε δεν είχες ίδιες δυνατότητες ένα iPhone X με ένα Galaxy j!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει ένα iphone από ένα κινητό 150 ευρώ,μουρη?

Κάνει καφέ δηλαδή? Οσο γνωρίζω τα κινητά είναι για κλήσεις,κανένα μηνυμα άντε κ φώτο

Ποια χαρακτηριστικά φωτη; Ας μας αναλύσετε συγκεκριμένα το καθε τι και ποσό το κοστολογειτε. Πειστε με να δώσω +800€ για να πάρω αιφον. Θέλω σοβαρά επιχειρήματα. Για μια οθόνη ας πούμε θα έδινα 20€ παραπάνω


To κόστος των εξαρτημάτων ενός iPhone X και ενός iPhone XS Max φαίνονται στο παραπάνω διάγραμμα. Πολύ ακριβή κατασκεύη και το 1000ρικο δικαιολογείται. Αυτή η διαφορά φαίνεται και στην ποιότητα κατασκευής και στις επιδόσεις.

Λάθος τα κινητά δεν είναι για κλήσεις, γράπτα μηνύματα, και καμιά φωτογραφία. Είναι πολλά παραπάνω. Μπορούν να αντικαστήσουν στους περισσότερους τομείς έναν υπολογιστή. Σερφάρισμα, επεξεργασία φωτογραφιών, επεξεργασία video, διάβασμα βιβλίων, ψηφοποίηση εγγράφων και βιβλίων, social media, gaming, εκπαίδευση, gps, ταξιδιωτικός οδηγός και βοηθός, ενημέρωση, ψηφιακά ψώνια (amazon, ebay).

Στη πράξη κινητά των 100, 150 ευρώ δεν μπορουν να συγκριθούν με ναυαρχίδες των Apple, Samsung, Google κ.λπ. Αν δουλέψετε για 1 μήνα σε κινητά ναυαρχίδες και μετά επιστρέψετε στο κινητό των 100 - 150 ευρώ θα καταλάβετε τη διαφορά και στο lag και γενικά στην εμπειρία χρήσης.

Το ερώτημα μου είναι άλλο. Η πλειοψηφία δεν κράζει τα ακριβά κινητά γενικά αλλά συγκεκριμένα τα iPhone. Είναι λάθος καθώς η apple δεν είναι πανάκριβη. Έχει προτάσεις που κυμαίνονται από (300 - 1500 ευρώ) στα κινητά. Πιο κάτω από 350 ευρώ δεν έχει γιατί δεν θέλει να κοροιδέψει το κόσμο και να παρέχει κινητά με μειωμένη ποιότητα κατασκευής όπως κάνουν όλοι οι υπόλοιποι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υπάρχει μια πολύ μερίδα αρκετών ανθρώπων, εντός και εκτός Ελλάδα, που κράζουν την apple βασιζόμενοι σε επιχειρήματα που είναι λάθος. Για παράδειγμα:

1) Επιχείρημα: Τα macbook δεν επισκευάζονται.
Μα αυτό συμβαίνει και σε άλλους στην αγορά. Μα ούτε το Μicrosoft surfcase δεν επισκευάζετε.
https://www.ifixit.com/Teardown/Microsoft+Surface+Laptop+Teardown/92915
2) Επιχείρημα: Τα iMAC δεν επισκευάζονται, ειναι πανάκριβα, αργά, δεν κάνουν για τους επαγγελματίες.
Τα Microsoft Surface Studiο είναι πολύ πιο ακριβά
https://www.skroutz.gr/c/1773/All-in-One-PC.html?keyphrase=surface+studio
Με τόσα λεφτά παίρνεις πολύ δυνατότερο iMac.
3) Επιχείρημα: Κακό το support της apple
Ο γνωστός YouTuber Louis Rossmann που χρησιμοποιούν όλοι ως αυθεντία για να υποστηρίξουν ότι έχουν δικαιο που κράζουν την apple, ενώ συνέχεια αναφέρεται στο support της apple. Εταιρείες όπως HP, DELL, ASUS, LENOVO έχουν πολυ χειρότερο support. Δεν ασχολούνται καθόλου ότνα το προιόν βγαίνει εκτος εγγύηση. Ενώ η apple βγάζει και επέκταση εγγύησης για πολλά διαπιστωμένα προβλήματα στα προιόντα της.
https://www.apple.com/gr/support/exchange_repair/
4) Επιχείρημα: Είναι ακριβά τα macbook και κανουν throlling
Ολα τα ultrabook είναι ακριβά και ολα ρίχνουν αποδόσεις οταν τα στρεσάρει με bechmark όταν ρίχνουν αποδόσεις για μεγάλο διάστημα. Και ο ανταγωνισμός π.χ. (ΗP Spectre) κάνει λιγο λιγότερο macbook pro 2018 αλλά έχει χειρότερο cpu, καλύτερα κάρτα γραφικών, και μεγαλύτερο αλλά αργότερο ssd.

To ερώτημα παραμένει γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;
1+2: Συμβαινει και σε αλλους, αλλα υπαρχουν και αλλες εταιριες που δεν εχουν ακολουθησει τον ιδιο δρομο. Πχ thinkpads, think centers. Premium, high end και δεχονται επισκευες.
3: Η lenovo στα thinkpads εχει αριστο support. Στελνουν ακομα και τεχνικο σπιτι σου. Προσωπικα με την apple εχω ασχημη εμπειρια. Επισης χρεωνουν περισσοτερο, πχ ηθελαν $200 για να μου επισκευασουν το home button στο ipod touch 2nd gen. Με την HP εχω επισης χαλια εμπειρια. Με την blackberry εχω μαλλον την καλυτερη εξυπηρετηση. Μου επεσε το κινητο και μετα ειχα προβλημα με την καμερα. Δεν μου ειχε ληξει η εγγυηση, τους πηρα τηλ προσπαθησαμε να δουμε αν φταιει το λογισμικο, αλλα δεν διορθωθηκε το προβλημα και μου εστειλαν κουτι να στειλω το κινητο πισω. Μεσα σε 3-4 μερες ειχα καινουριο κινητο. Δεν εφτιαξαν την καμερα. Μου το αντικατεστησαν με καινουριο, παρολο που εφταιγα εγω.
4. Η ποιοτητα στα macbook (στα απλα, οχι στα pro, γιατι γνωριζω μονο απο στα απλα προς το παρον), εχει πεσει παρα πολυ. Γνωριζω 3 ατομα που εχουν παρει το απλο και 2.5 με 3 χρονια μετα σερνεται. Ο ενας μαλιστα με κοροιδευε που το thinkpad μου ηταν τοσο χοντρο σε σχεση με το macbook του και τωρα τον κοροιδευω εγω γιατι του σερνεται, του εχει γεμισει ο σκληρος και δεν μπορει να τον αντικαταστησει με μεγαλυτερο και η μπαταρια του παει κατα διαολου. Αν ομως με εβαζες να διαλλεξω μεταξυ macbook και hp, θα διαλλεγα macbook χωρις 2η σκεψη. Για μενα στα laptops οι επιλογες ειναι 3: apple, thinkpad, surface pro. Στην χειροτερη ισως καποιο dell ή toshiba business line. Τα consumer line ειναι απαισια. Χαμηλη ποιοτητα κατασκευης, φορτωμενα με bloatware και μεσα σε 1-2 χρονια σερνονται. Η δε μπαταρια τους δεν τραβει στον 2ο χρονο και γενικα δεν εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης ως πακετο. Επισης δεν αντεχω τα hinges τους. Δεν μπορω οταν κουνιεται η οθονη και οταν ειναι βαρια.

To κόστος των εξαρτημάτων ενός iPhone X και ενός iPhone XS Max φαίνονται στο παραπάνω διάγραμμα. Πολύ ακριβή κατασκεύη και το 1000ρικο δικαιολογείται. Αυτή η διαφορά φαίνεται και στην ποιότητα κατασκευής και στις επιδόσεις.

Λάθος τα κινητά δεν είναι για κλήσεις, γράπτα μηνύματα, και καμιά φωτογραφία. Είναι πολλά παραπάνω. Μπορούν να αντικαστήσουν στους περισσότερους τομείς έναν υπολογιστή. Σερφάρισμα, επεξεργασία φωτογραφιών, επεξεργασία video, διάβασμα βιβλίων, ψηφοποίηση εγγράφων και βιβλίων, social media, gaming, εκπαίδευση, gps, ταξιδιωτικός οδηγός και βοηθός, ενημέρωση, ψηφιακά ψώνια (amazon, ebay).

Στη πράξη κινητά των 100, 150 ευρώ δεν μπορουν να συγκριθούν με ναυαρχίδες των Apple, Samsung, Google κ.λπ. Αν δουλέψετε για 1 μήνα σε κινητά ναυαρχίδες και μετά επιστρέψετε στο κινητό των 100 - 150 ευρώ θα καταλάβετε τη διαφορά και στο lag και γενικά στην εμπειρία χρήσης.

Το ερώτημα μου είναι άλλο. Η πλειοψηφία δεν κράζει τα ακριβά κινητά γενικά αλλά συγκεκριμένα τα iPhone. Είναι λάθος καθώς η apple δεν είναι πανάκριβη. Έχει προτάσεις που κυμαίνονται από (300 - 1500 ευρώ) στα κινητά. Πιο κάτω από 350 ευρώ δεν έχει γιατί δεν θέλει να κοροιδέψει το κόσμο και να παρέχει κινητά με μειωμένη ποιότητα κατασκευής όπως κάνουν όλοι οι υπόλοιποι.
Συμφωνω απολυτα εδω. Η ποιοτητα κατασκευης και η εμπειρια χρησης στα flagships δεν συγκρινεται με τα φτηνα. Εγω δεν μπορω να επιστρεψω σε φτηνο με τιποτα. Προτιμω να παρω 1-2 ετων κινητο παρα να παρω καινουριο mid/low range. Πχ αν διεθετα 150 ευρω τωρα για κινητο, θα επελεγα καποιο παλιο flagship, ισως το iphone 6s ή καποιο flagship μεταχειρισμενο. Χιλιες φορες το iphone 6s τωρα, παρα πχ το samsung j. Μια φιλη μου εχει το iphone 6 plus και δεν σκεφτεται να το αλλαξει. Παει σφαιρα. Μια αλλη μου φιλη εχει το galaxy S7. Ουτε αυτη σκεφτεται να το αλλαξει ακομα γιατι παει σφαιρα. Με την μπαταρια εχει προβλημα γιατι δεν της βγαζει την μερα. Γενικα γνωριζω αρκετο κοσμο που χρησιμοποιουν ακομα το iphone 6, 6s ακομα και το 5s. Ναι μεν ξοδευεις πολλα για να το παρεις, αλλα ουσιαστικα κανεις αποσβεση γιατι σου κραταει περισσοτερα χρονια. Τα φτηνα κινητα δεν αντεχουν πανω απο 1-2 χρονια. Κολλανε και γενικα δεν εχεις ευχαριστη εμπειρια χρησης. Ασε που η ποιοτητα στην φωτογραφια ειναι παντα αθλια.

Με την apple διαφωνω στις τιμες της γιατι τα θεωρω υπερτιμημενα. Δεν εννοω να τα πουλησει στην μιση τιμη, αλλα πιστευω οτι αξιζουν για $200 πιο κατω, ειδικα τα παλαιοτερα μοντελα, πχ το 8 ή το Χ. Πχ το 8 plus κοστιζει οσο το Χ, ενω θα επρεπε να το εδινε γυρω στα $200 πιο κατω.

Να προσθεσω οτι η χρηση του κινητου εχει επεκταθει και στα κανονικα μαγαζια. Εγω πληρωνω με Google Pay και ψηφιακη πιστωτικη. Δεν κουβαλαω πιστωτικη μαζι μου, ουτε αλλες καρτες (πχ gift cards ή rewards cards). Κανονικα λεφτα εχω να πιασω στα χερια μου μηνες, απο την τελευταια φορα που κατεβηκα Ελλαδα. Επισης το χρησιμοποιεις για να ελεγχεις συσκευες και αλλα πραγματα remotely, οπως επισης και για να οργανωνεις την μερα σου, τον μηνα, τον χρονο κτλ. Αν παιρνεις το κινητο μονο για μηνυματα, κλησεις και καμια φωτογραφια, τοτε δεν χρειαζεσαι smartphone αλλα ενα flip phone.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Παιδιά ηρεμήστε . Η apple είναι πολύ καλή εταιρία , εαν η microsoft δεν είχε παίξει τότε έξυπνα στο κομμάτι του marketing(μακροπρόθεσμα) πιθανών να είχαμε όλοι προϊόντα της σήμερα . Ο πρωτεύον στόχο της είναι να βγάζει τα καλύτερα προιόντα . Το πόσο ακριβά είναι δεν την αφορά, αφού έτσι διατηρεί την φήμη της .

Μην το βλέπετε αρνητικά όμως, είναι καλό να υπάρχουν επιλογές .
Ακόμα και όταν η αγορά ζητάει ενα κινητό με χαρακτηριστικά που πιθανών να μην αξιοποιήσει καν , αυτοί οι άνθρωποι φέρνουν λεφτά στα ταμεία και κρατάνε το τεχνολογικό ενδιαφέρων στα ύψη για νέες εξελίξεις που κατα ακολουθία μειώνει το κόστος για την ίδια απόδοση κάθε χρόνο . Επομένως εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που είναι διατεθειμένοι να ξοδεύουν παρασσάγκας για αυτά πρέπει να χαιρόμαστε .

Προσωπικά δεν μου αρέσει να καίγομαι σε μικρή οθόνη οπότε ούτε παιχνίδια ούτε ταινίες ,ούτε επεξεργασία βίντεο θα έκανα σε ένα κινητό , αλλά πρέπει να λάβουμε κάποια πολύ συγκεκριμένα γεγονότα υπόψιν . Το κινητό εξελίχθηκε απο ένα απλό μέσο επικοινωνίας σε κάτι παραπάνω . Είναι υπολογιστής , και επομένως έχει όλες τις λειτουργίες ενός κανονικού υπολογιστή(όχι την ίδια επεξεργαστική ισχύ απαραίτητα, βέβαια) , είναι φωτογραφική , και είναι και ένα έξυπνο σύστημα αφού είναι εφοδιασμένο με διάφορους αισθητήρες οι οποίοι στο μέλλον θα αυξηθούν . Για την ακρίβεια είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα μπορεί κάποιος επιτόπου να αναλύσει το αίμα του απο το κινητό του . Ακόμα και στον συγκεκριμένο τομέα η apple έχει δείξει το ενδιαφέρων της . Αυτό που πρέπει να της αναγνωρίσουμε είναι οτι ανέκαθεν ήταν μια εταιρία με διαφορετικό στυλ και αυτό είναι που πιστεύω οτι γουστάρει και αγοράζει ο κόσμος που ασχολείται με την τεχνολογία . Υπάρχει βέβαια και ένα μεγάλο ποσοστό, που το προτιμάει διότι μέσω της προβολής του(ας πούμε πολύ διάσημοι έχουν Iphone) εξαιτίας του καλού marketing . Έχει δηλαδή και κοινωνικό status ακριβώς όπως κάποιος θα φορούσε ένα καλό ρολόι ή μια καλή κολόνια . Βέβαια όταν όλοι φοράνε την ίδια δεν είναι και τόσο ελκυστικό πλέον...αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα :P .

Πάντως για εμένα το νούμερο ένα πιο σημαντικό χαρακτηριστικό σε ένα κινητό είναι η μπαταρία του και συγκεκριμένα η αξιοπιστία και η αντοχή της . Έπειτα η αντοχή σε πεσίματα και τέλος εαν δεν έχει τρομερές αποδώσεις έστω να εκτελεί τις βασικές λειτουργίες χωρίς κολλήματα . Η ομορφιά του design ή του software έρχεται τελευταία,safety always first :hehe: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοιτά αυτό είναι ωραίο ερώτημα και δεν είναι εύκολη η απάντηση.Η δικιά μου άποψη είναι ότι την ζηλεύουν για τα εξής:
1)Όταν έβγαλε το 2007 το IPhone οι άλλοι ήταν 100 χρόνια πίσω.
2)Ήταν η πρώτη εταιρια που έβγαλε tablet.
3) Έχει εκατομμύρια οπαδούς σε όλον τον κόσμο(όπως και η Samsung)
4) Είναι η πιο κερδοφόρα επιχείρηση στον κόσμο.


Φενεται ότι την ζηλεύουν αν δεις ότι όταν έβγαλε το iPhone X όλα τα κινητά των άλλων εταιριών είναι μια αντιγραφή του 10αριου.
Η απλ δεν είναι η πιο κερδοφόρα εταιρία όποιο μέτρικ και να πάρεις ατμ.

Το 1) και το 2) ισχύουν, βέβαια ταμπλέτες υπήρχαν πριν απ' αυτό αλλά με κακές υλοποιήσεις και δεν είχαν πιάσει τόπο προφανώς. Αν και η διαφορ΄ααυτή φαίνεται σημαντική δεν είναι καθόλου.

Αυτά όμως έγιναν σε εποχές Steve Jobs. 'Εκτοτε η απλ πέφτει πολύ κάθε χρόνο και αν δεν είσαι πλούσιος δύσκολο να δικαιολογήσεις αγορά προιόντος της.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top