"Λάθη" στο μακιγιάζ που κάναμε μικρές

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορούμε να δίνουμε συμβουλές; Έχω κι εγώ μια για την Μαρτζ, έχεις σκεφτεί να κάνεις λίγο πιο παχύ το σχήμα των φρυδιών σου; Αντί για μολύβι στα μάτια, βάζε λίγο στα φρύδια, ίσα ίσα να δίνεις την αίσθηση πως είναι πιο πυκνά και να γεμίζεις τα κενά (αν υπάρχουν) :flowers:

Θα βγω φουλ οφ τοπικ αλλά θέλω να πω ότι διάβασα το μήνυμά σου και γέλασα γιατί θυμήθηκα πως όταν ήμουν γυμνάσιο έκανα πάνω κάτω αυτό: αντί για τα μάτια, έβαζα μολύβι στα φρύδια. Μολύβι ματιών. Μαύρο. Δεν έχω μαύρο μαλλί (ή φρύδι). Αυτά.
Αλλά ναι, συμφωνώ, τα πιο χοντρά φρύδια (σε λογικά πλαίσια) κολακεύουν.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Θα βγω φουλ οφ τοπικ αλλά θέλω να πω ότι διάβασα το μήνυμά σου και γέλασα γιατί θυμήθηκα πως όταν ήμουν γυμνάσιο έκανα πάνω κάτω αυτό: αντί για τα μάτια, έβαζα μολύβι στα φρύδια. Μολύβι ματιών. Μαύρο. Δεν έχω μαύρο μαλλί (ή φρύδι). Αυτά.
Αλλά ναι, συμφωνώ, τα πιο χοντρά φρύδια (σε λογικά πλαίσια) κολακεύουν.

Χαχαχαχαχα, μέχρι τα 15 μου το έκανα κι εγώ αυτό. Και ολοκλήρωνα το Λουκ με ένα ροζ μπαρμπιστικο λιπ γκλος. (Για μέικ απ ούτε λόγος, δεν ήξερα καν τι είναι)

Εντωμεταξύ, τα φρύδια μου είναι ήδη πολύ σκούρα επειδή είμαι μελαχρινή, με το μολύβι γινόταν ακόμη πιο σκούρα. Ένα αίσχος ήμουν. :laugh:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα βγω φουλ οφ τοπικ αλλά θέλω να πω ότι διάβασα το μήνυμά σου και γέλασα γιατί θυμήθηκα πως όταν ήμουν γυμνάσιο έκανα πάνω κάτω αυτό: αντί για τα μάτια, έβαζα μολύβι στα φρύδια. Μολύβι ματιών. Μαύρο. Δεν έχω μαύρο μαλλί (ή φρύδι). Αυτά.
Αλλά ναι, συμφωνώ, τα πιο χοντρά φρύδια (σε λογικά πλαίσια) κολακεύουν.
Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ εννοούσα μολύβι φρυδιών :hehe:
Αλλά ναι, αυτές τι βλακειες τις κάναμε όλες μας λίγο πολύ στην εφηβεία
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
αχ τι ωραιο θεμα για να ξεθαψεις αναμνησεις που ειχες θαψει στο πιο βαθυ λαγουμι στα εγκατα της μνημης σου και ειχες προσπαθησει να τους βαλεις φωτια :P (αν και παλι δεν απαλασσεσαι τοσο ευκολα, ολο και καποιος αθλιος ανθρωπος που ειχε την ατυχια να σε ξερει χρονια θα το θυμαται και ισως και να τον στοιχειωνει μεχρι το θανατο του)


εεεενυγουει
κλασσικ λαθη γυμνασιοπαιδου το οποιο αρχισε να βαφεται στα 14 γιατι it's not a phase mum i'm revealing my inner sloth και τετοια
εβαζα ΕΝΑ ΤΟΝΟ ΜΟΛΥΒΙ, μα ΕΝΑ ΤΟΝΟ μαυρο ή γκρι αναλογα (σε καποια φαση ηθελε και μωβ σκουρο ο βασιλικος μου κωλος για να το αποτελειωσω) στο κατω μερος του ματιου και στην εσωτερικη γραμμη φυσικα και καμια φορα στο τσακιρ κεφι εβαζα και στο βλεφαρο μεχρι ενα μικρο σημειο της εξωτερικης γωνιας
πολλες φορες μαζι με τους τονους μαυριλας στα ματια ερχοταν να δεσει και το κραγιον (αυτο που ηταν σαν μαρκαδορακι) γιατι ο κανονας εντονα ματια δεν πανε μαζι με τονισμενα χειλη ηταν απλα οτι ηταν oτι ηταν η περιοχη 51 για το μεσο ανθρωπο μεχρι πριν λιγο καιρο, απλα αδιαφορη και ανυπαρκτη
για 1 μηνα εβαφα τα φρυδια μου χωρις να υπολογιζω οτι το μολυβι ειναι μακραν πιο σκουρο απο το φυσικο του φρυδιου μου ευτυχως μου ηρθε η θεια φωτιση (i don't know how) και αυτο το εκοψα συντομα και δεν τα ξαναεβαψα ποτε απο τοτε
και τελος η μασκαρα που κοπανουσαμε με μισος στο μπουκαλακι γιατι ετσι πρεπει να γινεται για να χαλασει η μασκαρα μεσα στη βδομαδα και για να πετυχεις το τελειο spiderlegs στις βλεφαριδες (χαιρομαι τοσο πολυ που δεν εβαζα συχνα γιατι φοβομουν μην κοπανησω το ματι μου ειλικρινα)

υποσημειωση : θενκ γκοντ η γενια μου δεν ειχε ινσταγκραμ και γλιτωσαμε απο κοντουρινγκ τυπου σημαδια ινδιανικης φυλης και νυχια γυπαετου που παει να σκοτωσει γαζελα
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όταν ήμουν πολύ μικρή και έβλεπα τη μαμά μου να ετοιμάζεται για να βγει με τον μπαμπά μου (στο σπίτι των παππούδων μου) βαφομουν κι εγώ ταυτόχρονα γιατί " τώρα που μοιάζω μεγαλύτερη μπορώ να έρθω μαζί σας" . Εννοείται ότι γινομουν σαν κλόουν και εννοείται ότι είχα καταστρέψει τα καλλυντικά της μανουλας .
Έφηβη έβαζα μολύβι, μαύρο ή σκούρο μπλε στο εσωτερικό κάτω από τα μάτια το οποίο μικραίνει γενικά το μάτι. Εεε δεν έχω και τα μεγαλύτερα μάτια, είχα τότε και 8 βαθμούς μυωπίας και φορούσα γυαλιά, γεγονός που επίσης μικραίνει τα μάτια οπότε κατέληγαν να φαίνονται σαν κουμποτρυπες. Αλλά μολύβι χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα και σαν eye liner πολλές φορες. Οπότε τα μάτια μου είχαν ένα ωραιότατο μαύρο περίγραμμα το οποίο πολλές φορές κατέληγε σε μουτζουρα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ο τρόπος που έβαζα μολύβι: ακανόνιστο πάστωμα σε πάνω και κάτω βλέφαρο. Επειδή τα ξεβαφτικά ζουμιά και τα πινέλα δεν είχαν ανακαλυφθεί ακόμα από εμένα και από σταθερό χέρι δεν, έτριβα τα μάτια μου λες και έχει μπει όλη η σκόνη της Σαχάρας μέσα και κάπως έτσι έκανα αυτό που νόμιζα smokey eye. Βασικά σε αντίθεση με το eyeliner το μαλακό μολύβι δεν θα μπορέσω ποτέ να πω ότι "το 'χω" νομίζω and that's ok.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Αχ, τι μου θυμίσατε! Εγώ στα 14 είχα είδωλο την Avril Lavigne και προσπαθούσα να γίνω αυτό που τότε θεωρούσα "punk" (μεγαλώνοντας άρχισα να ασχολούμαι πολύ παραπάνω με τη μουσική και εκτίμησα το punk του κυρίου που έχω avatar :P).
Έκανα ό,τι μου κάπνιζε, ό,τι έβλεπα στη Σούπερ Κατερίνα να παρουσιάζεται ως "κουλ" και, φυσικά, ό,τι έκανε η Avril Lavigne. Θυμάμαι αγοράζαμε με τις φίλες μου –κι αυτές αβριλικές– μολύβια από τα hondos και βάφαμε όοοολο το κινητό βλέφαρο με μαύρο μολύβι, βάφαμε και από μέσα και από έξω, ένας χαμός. Βάζαμε και χρωματιστά μολύβια, αργότερα και σκηνές που έλαμπαν ή είχαν γλίτερ μέσα. Αντίστοιχα αγοράζαμε κάτι make-up και πούδρες που δεν ήταν στη σωστή απόχρωση, τα βάζαμε όλα μαζί, γινόμασταν άσπρες σαν πανιά και βγαίναμε έξω χαρούμενες που είχαμε κατορθώσει να βαφτούμε. Όταν δε παραγγέλναμε καλλυντικά από την Avon, πάλι επειδή δεν ξέραμε απόχρωση, παίρναμε ή πιο ανοιχτόχρωμα καλλυντικά ή πολύ σκουρόχρωμα και τα φορούσαμε, άλλο χρώμα το πρόσωπο, άλλο ο λαιμός. Κραγιόν προφανώς δεν ξέραμε να βάζουμε, ούτε μας ενδιέφερε να τονίσουμε χείλια, οπότε φορούσαμε κάτι lip balm που ήταν σε στρογγυλά κουτάκια ή κάτι lip-gloss που έλαμπαν πιο πολύ και από χριστουγεννιάτικο δέντρο. Να μη μιλήσω για τα μονίμως μαύρα νύχια, σε βαθμό που με το που ξέβαφε μια άκρη, περνούσαμε κατευθείαν το βερνίκι από πάνω. Και τα μαλλιά πάντα ισιωμένα, με έναν τόνο λακ για να στέκονται. Και μία μεγάλη συλλογή από φιογκάκια, τα οποία προσαρμόζαμε στο Avril style γιατί δε θέλαμε να είμαστε emo, αλλά punk.
Αχχ εποχές :lol:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:hmm:
Προσπαθώ ώρα να βρω ένα κραυγαλέο λάθος, αλλά δε βρίσκω, όχι λόγω απαράμιλλης αισθητικής και ικανότητας από τα μικράτα μου, αλλά περισσότερο λόγω της πλήρους βαρεμάρας - απροθυμίας για περαιτέρω καλλωπισμό.*
Η φάση μου ήταν η εξής: Make - up σε σωστή απόχρωση (γιατί χρησιμοποιούμε ίδια με την μαμά μου και ήξερα τι να πάρω :P ), μολύβι και μάσκαρα. Λιπ γκλος και τέτοια όχι, δε μου άρεσε να λαμπυρίζω :P

*Φυσικά αυτό πλέον μου έχει γυρίσει boomerang, γιατί δε ξέρω να χρησιμοποιώ αυτά τα πινέλα για τις σκιές και κάνω ό,τι να 'ναι :look: και έτσι και πάω να "φτιάξω φρύδια" θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι. :redface:

Αν ανοίξει ένα θέμα με λάθη στο μακιγιάζ του "τώρα", έχω πολλά να σας πω :P
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αχ, τι μου θυμίσατε! Εγώ στα 14 είχα είδωλο την Avril Lavigne και προσπαθούσα να γίνω αυτό που τότε θεωρούσα "punk"

ρεε οσο εγραφα και το δικο μου ποστ αυτο σκεφτομουν
περασα τη φαση αβριλ απο τα 9 μου (που ειχε ερθει και για λαιβ στην ελλαδα ενδοξες εποχες) ως τα 13 και απ' οταν ξεκινησα να βαφομαι νομιζω προσπαθουσα να πετυχω εκεινο το smokey eye
γενικα μαλλον κατεστρεψε πολυ κοσμο
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Νομίζω όλα αυτά τα κουλά λάθη τα απέφυγα μικρή γιατί άρχισα να βάφομαι κάπου στα 17-18 και έχω μείνει σε μάσκαρα/κραγιόν και ρουζ στο τσακίρ κέφι όταν είμαι σαν πτώμα. :look:
Προσπαθούσα να μάθω να βάζω αιλάινερ με πλήρη αποτυχία δεν ξέρω αν είναι ον τόπικ. :hehe:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ρεε οσο εγραφα και το δικο μου ποστ αυτο σκεφτομουν
περασα τη φαση αβριλ απο τα 9 μου (που ειχε ερθει και για λαιβ στην ελλαδα ενδοξες εποχες) ως τα 13 και απ' οταν ξεκινησα να βαφομαι νομιζω προσπαθουσα να πετυχω εκεινο το smokey eye
γενικα μαλλον κατεστρεψε πολυ κοσμο

Εγώ πέρασα την φάση Hayley και ήθελα μαλλιά στα πιο άκυρα χρώματα! :hehe:
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
ρεε οσο εγραφα και το δικο μου ποστ αυτο σκεφτομουν
περασα τη φαση αβριλ απο τα 9 μου (που ειχε ερθει και για λαιβ στην ελλαδα ενδοξες εποχες) ως τα 13 και απ' οταν ξεκινησα να βαφομαι νομιζω προσπαθουσα να πετυχω εκεινο το smokey eye
γενικα μαλλον κατεστρεψε πολυ κοσμο


Ο δεκατετράχρονος εαυτός μου θα ουρλιάξει: CiNeFiL, έχεις πάει σε συναυλία της Avril;! :worship:
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Εγώ πέρασα την φάση Hayley και ήθελα μαλλιά στα πιο άκυρα χρώματα! :hehe:


και η hayley προφανως εφηβικο ειδωλο αλλα το eyeliner δεν θα μπορουσα με καμια χριστοπαναγια στα 14 μου να το πετυχω ετσι οποτε εμεινα στο να προσπαθω να βαψω τα μαλλια μου καροτι με χρωμοσαμπουαν χωρις να το καταλαβει η μανα μου και να με σκοτωσει (οταν εισαι εξαλο νιατο αλλα η παντοφλα ειναι παντοφλα και συνεχιζεις να τη σεβεσαι και να τη φοβασαι)


(and that's what you get when you let your heart win whoaaaaaaaa)
@Wrong οχι :( απλα το θυμαμαι λες και ηταν χθες, εχει μεινει το αποθυμενο γιατι παρακαλουσα για μηηηηνες να παω αλλα obviously δεν με αφηναν και κανεις δεν ηταν προθυμος να ερθει μαζι μου η μονιμη απαντηση που επαιρνα ηταν στις συναυλιες πηγαινουν ολοι οι ναρκωμανεις :P
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Νομίζω όλα αυτά τα κουλά λάθη τα απέφυγα μικρή γιατί άρχισα να βάφομαι κάπου στα 17-18 και έχω μείνει σε μάσκαρα/κραγιόν και ρουζ στο τσακίρ κέφι όταν είμαι σαν πτώμα. :look:
Προσπαθούσα να μάθω να βάζω αιλάινερ με πλήρη αποτυχία δεν ξέρω αν είναι ον τόπικ. :hehe:
Οφ τοπικ : το eye liner παρόλη τη γκαβομαρα μου είναι η μόνη δεξιότητα μου στο μακιγιάζ την οποια οι φίλες μου ζηλεύουν . Γίνομαι ένα με τον καθρέφτη αλλά τα καταφέρνω.

Παλέτα σκιών πήρα τώρα στα 22 μου (την life is a peach της w7 γιατί δεν έχω 60 € για την too faced) , βλέπω καμιά φορά βιντεάκια στο YouTube και πειραματίζομαι και νιώθω ξανά έφηβη
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
χαχαχαχα απ' το μακιγιάζ όχι πολλά, αλλά θυμάμαι κάτι ωραίες καλοκαιρινές μέρες στα βόρεια των Σερρών :P

Σόρρυ για το Οφ τοπικ
-Εεεε βασικά εγώ εχεμυθη τις μπύρες θυμάμαι, τις μπύρες και το οτι φορούσες όλο κάτι παντελονες
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οφ τοπικ : το eye liner παρόλη τη γκαβομαρα μου είναι η μόνη δεξιότητα μου στο μακιγιάζ την οποια οι φίλες μου ζηλεύουν . Γίνομαι ένα με τον καθρέφτη αλλά τα καταφέρνω.
Δες βάφομαι πάντα με φακούς οπότε βλέπω, το θέμα είναι ότι μάλλον δεν έχω σταθερό χέρι ή με διακατέχει μια αμπαλίαση σχετικά με το μακιγιάζ. Μπορεί και τα δύο. :hehe:
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
οχι απλα το θυμαμαι λες και ηταν χθες, εχει μεινει το αποθυμενο γιατι παρακαλουσα για μηηηηνες να παω αλλα obviously δεν με αφηναν και κανεις δεν ηταν προθυμος να ερθει μαζι μου η μονιμη απαντηση που επαιρνα ηταν στις συναυλιες πηγαινουν ολοι οι ναρκωμανεις

Θυμάμαι είχε πάει μια γνωστή μου, είχε βγάλει και φωτογραφίες και μας τις έδειχνε, όλες οι υπόλοιπες να κοιτάζουμε με δάκρυα στα μάτια απ' τη συγκίνηση. Εποχές.:P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top