Εκμάθηση ξένων γλωσσών

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Επειδή σκέφτομαι να αρχίσω μια ακόμη ξένη γλώσσα, χωρίς να βγω εκτός θέματος σκέφτομαι για ιδιαίτερα!
Ναι μεν είσαι μόνος και δεν έχεις την αλληλεπίδραση με άλλα άτομα αλλά από την άλλη ο καθηγητής ξέρει που έχεις κενά και σε βοηθάει παραχωρώντας αυτά που χρειάζεσαι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σε φροντιστήριο;
Γράφτηκα ισπανικά πριν μια εβδομάδα! Ανυπομονώ να αρχίσω!


Ποσα πληρωνεις; Εγω θελω να μαθω γαλλικα. Στο Διδασκαλειο του ΕΚΠΑ κοστιζει 450 ευρω ο χρονος. Στο γαλλικο ινστιτουτο 700.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ποσα πληρωνεις; Εγω θελω να μαθω γαλλικα. Στο Διδασκαλειο του ΕΚΠΑ κοστιζει 450 ευρω ο χρονος. Στο γαλλικο ινστιτουτο 700.


100 euro/μήνα μετά από πολύυυυ προσπάθεια και διαπραγμάτευση. Μακαρι ν εμένα στο κέντρο. Είχα σκεφτεί και εγώ για το ΕΚΠΑ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σε μεγάλο φροντιστήριο που πήγαινα έδωσα 1.000 (μετά από διαπραγμάτευση) για το πρόγραμμα (εντατικό περίπου 8-9 μήνες) και δωρεάν η δεύτερη γλώσσα.
Πήγαινα και σε άλλο πιο πριν που έδινα περίπου 100 ευρώ τον μήνα αλλά είχα κάνει πολύυ κακή διαπραγμάτευση και όταν ήταν να δώσω για πτυχίο ήθελε να κάνω έξτρα ώρες εκτός προγράμματος κτλ και πήγαινε παραπάνω.
Στα ιδιαίτερα έδινα 6 ευρώ όταν έκανα μέσω skype (έκανα 2 φορές την εβδομάδα 1 ώρα και όταν πλησιαζε το πτυχίο 3) και 10-12 των ώρα όταν έκανα στο σπίτι μου. Συνήθως σπίτι έκανα ένα 2ωρο την βδομάδα που τελικά δεν έβγαινε παραπάνω από το φροντιστήριο
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ για Γερμανικά δίνω 170€ σε φροντηστηριο.
170 ευρώ τον μήνα; δεν σου φαίνονται πολλά; εδώ τα 100 ευρώ που είπε η Ζιλντα ήταν ήδη αρκετά. κι εγώ τόσα δίνω βέβαια για τα Ισπανικά αλλά είναι για ιδιαίτερα. μήπως να το ψάξεις λίγο παραπάνω;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
170 ευρώ τον μήνα; δεν σου φαίνονται πολλά; εδώ τα 100 ευρώ που είπε η Ζιλντα ήταν ήδη αρκετά. κι εγώ τόσα δίνω βέβαια για τα Ισπανικά αλλά είναι για ιδιαίτερα. μήπως να το ψάξεις λίγο παραπάνω;


Δίνω για C2 και για αυτό είναι τόσο.Ξερεις είναι κοντά το φροντηστηριο και με βολεύει.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δίνω για C2 και για αυτό είναι τόσο.Ξερεις είναι κοντά το φροντηστηριο και με βολεύει.
Και πάλι πολλά είναι. Αν έκανες ιδιαίτερα για Γ2 και πάλι φθηνότερο θα σου έβγαινε, θα μπορούσες άνετα να γλιτώσεις κανένα 50αρι.
Ο, τι σε βολεύει βέβαια.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ακόμα και για C2 κι εμένα πολλά μου φαίνονται. Ιδιαίτερα κάνω γερμανικά (Γ1) και δίνω 10 την ώρα και τα 6 που ανέφερα μέσω skype ήταν για C2 ισπανικών (και σπίτι 10-12).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Και πάλι πολλά είναι. Αν έκανες ιδιαίτερα για Γ2 και πάλι φθηνότερο θα σου έβγαινε, θα μπορούσες άνετα να γλιτώσεις κανένα 50αρι.
Ο, τι σε βολεύει βέβαια.


Δεν έχεις και άδικο,απλά είναι δίπλα το φροντηστηριο.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι μόνο θέμα κόστους. Στο φροντιστήριο δεν έχεις πολλές ευκαιρίες να μιλήσεις την γλώσσα που μαθαίνεις γιατί πέρα από το ότι πρέπει να εξασκηθείς και στα κείμενα, το ακουστικό και την έκθεση (συν η γραμματική που είναι άλλο κεφάλαιο από μόνη της) έχεις και συμμαθητές που πρέπει κι αυτοί να μιλήσουν. Με άλλα λόγια, ουσιαστική χρήση της γλώσσας γινεται για λίγα λεπτά μόνο σε κάθε μάθημα. Σε αντίθεση με το ιδιαίτερο στο οποίο είσαι μόνο εσύ και ο καθηγητής και μπορείς να εξασκηθείς πολύ περισσότερο στα προφορικά, όπου και είναι και τα πιο σημαντικά στην χρήση μιας γλώσσας.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
^ Γι αυτόν τον λόγο όμως στο φροντιστήριο είναι περισσότερες ώρες τα μαθήματα. Σε ιδιαίτερο μπορεί να κάνεις 2 και στο φροντιστήριο 6. Προσωπικά θεωρώ πως είναι καλύτερο επειδή δουλεύεις πάνω στις δικές σου ανάγκες και με τους δικούς σου ρυθμούς, αλλά όπως βολεύεται ο καθένας.
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
6 ωρες ειναι τα μαθηματα. Ιδιαιτερα μπορει να κανω στο μελλον. Σκεφτομαι μηπως ειναι υπερβολικα ευκολο το A1 για να το κανω εναν ολοκληρο χρονο. Μηπως θα επρεπε να διαβασω μονος μου και να δωσω εξετασεις για Α2.

Με ενδιαφερουν ακομα καποια εργαστηρια που εχει το Εκπα, προφορικου λογου και ακαδημαικου γραπτου λογου, για την αγγλικη γλωσσα επιπεδου c2
, αλλα συμπιπτουν οι ωρες με τα γαλλικα.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γαλλικά δεν έχω κάνει (μόνο στο γυμνάσιο) αλλά από την εμπειρία μου με γερμανικά, ισπανικά νομίζω πως Α1 1 χρόνο είναι όντως πολύ αργά. Αυτό που έχω δει και μου φαίνεται σχετικά νορμαλ σαν ρυθμός είναι το Α1/Α2 (άντε και λίγο από ύλη Β1) τον πρώτο χρόνο και Β1-Β2 τον δεύτερο. Γενικά υπάρχουν και πολύ πιο γρήγορα προγράμματα που υπόσχονται Β2 σε ένα χρόνο (ή και λιγότερο) αλλά νομίζω υπερβολή.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μη δινετε μονο βαση στο θεμα κοστους αλλα και στο ποιος διδασκει. Αν βρειτε ανθρωπο που εχει προφορα native speaker, καλως. Αν οχι τοτε προσπαθειστε να βρειτε καποιον που εστω προσπαθει να σας μαθει πως να προφερετε σωστα την γλωσσα. Οταν ακουω πολλους ελληνες να μιλανε αγγλικα, δεν τους καταλαβαινω γιατι η προφορα ειναι παρα πολυ βαρια και δεν εδωσαν ποτε σημασια να προφερουν σωστα πχ λεξεις οπως: she vs see, ή cat vs cut ή bitch vs beach vs beech ή seat vs sit vs sheet vs shit. Ή να μαλακωσουν λιγο το "r".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top