Power plate

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Γεια σας!!!!Είναι το πρώτο μου θέμα κ δεν ξέρω αν τα κάνω σωστά..λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε οτι γνωρίζετε για το Power Plate..Έχει κάνει κανείς κ τι αποτέλεσμα έχει?????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
πεταμενα λεφτα, στο λεω ως ανθρωπος του χωρου, μην ασχοληθεις καν, if it soudns too good to be true it probably isnt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμ...εσυ λες πεταμενα λεφτα...αλλα φιλοι μου γυμναστες λενε ακριβως το αντιθετο...και δεν αναφερομαι σε "φιλους", αλλα φιλους...
ΟΠως επισης γνωστοι μου κανοντας παουερ πλειτ εχουν σημειωσει οτι εχουν παρατηρησει διαφορα...
Δε μας εξηγεις γιατι πιστευεις οτι δεν κανει δουλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Δηλ δεν εχει αποτελεσμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλλα φιλοι μου γυμναστες λενε ακριβως το αντιθετο

Ρωτα τον φιλο σου τον γυμναστη πως σχετιζεται το μυοδιατατικο ανακλαστικο με την ντοπαμινη. Αν ξερει ΚΑΝ τι ειναι η ντοπαμινη και πως λειτουργει τοτε ΙΣΩΣ εχει νοημα να συζητησουμε τι κανουν οι δονησεις και τι οχι.

Οι γυμναστες ειναι βλακες, εχω τελειωσει ΤΕΦΑΑ i would know...Για να καταλαβεις ΠΟΣΟ τραγικο ειναι το επιπεδο εκει μεσα, διδασκουν στον τομεα του κλασικου αθλητισμου την προπαγανδα που διεδιδαν οι ανατολικογερμανοι για να σακατευονται οι αλλοι αθλητες ως πραγματικοτητα.

Για την ποιοτητα των ερευνων δε, δεν το συζητω, ειχα λαβει μερος ακριβως σε μια τετοια μελετη για την αξια της προπονησης με δονησεις που εκανε μια διδακτορικη των τεφαα (μαργαριτα το μικρο της δεν θυμαμαι επονυμο).

Επειδη εχω backround στα μαθηματικα ειχα λαβει μερος ως αθλητης (με μετρησαν) και ως επιστημονικος συμβουλος (γιατι δεν ηξεραν να κανουν καλα στατιστικη).

Η ουσια ηταν οτι μετρησαμε τα short term effects προπονησεις με δονησεις σε σπριντ 60μ και επιτοπιο αλμα.

Η κατακλειδα ηταν οτι δεν υπηρχε ΚΑΝΕΝΑ αξιοποιησημο correlation μεταξυ της προετημασιας με δονησεις και της επιδοσης. Οταν αρχισα να τονιζω οτι οι αδεσμευτες μεταβλητες ηταν τοσες πολλες που δεν ειχε νοημα καν η μεθοδολογια της μετρησης (προηγουμενη προπονηση των αθλητων, σωματικη κοποση, διατροφη, φαρμακολογια, επιδοση σε απολυτες τιμες κτλ) μου ειπαν and i quote "ελα μωρε σιγα μην το προσεξει κανενας".

Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι αυτη η νοοτροπια διακατεχει σχεδον το συνολο των μελετων που γινονται στο χωρο...Παραδειγμα η μελετη του τζιωρτζη για την προπονηση με overspeed διαδρομους, προφανως δεν ηταν double ουτε καν single blind (λολ τετοια πραγματα φρικτα...) ειχε παρει 20 αθλητες, οι 10 δεν εκαναν προπονηση καθολου και οι αλλοι 10 εκαναν προπονηση με overspeed διαδρομους και προεκυψε οτι οι 10 που εκαναν προπονηση με overspeed ειχαν αυξηση στην ταχυτητα τους και το καταπληκτικο συμπερασμα: η overspeed προπονηση αυξανει την ταχυτητα περισοτερο απο οτι η κλασικη προπονηση...Παιδια δεν κανω πλακα αυτα ειναι στα βιβλια που διδασκουνσ τα ΤΕΦΑΑ αθηνας.

Τωρα για τα power plate.


Αν υποθεσουμε οτι εχουμε εναν απροπονητο ανθρωπο σε καποια λειτουργικη ηλικια (25-45) και συγκρινουμε την προπονηση με power plate με προπονηση με αντιστασεις (i.e. 10 λεπτα power plate εναντι 10 λεπτα προπονησης με βαθυ καθισμα) το δευτερο ειδος προπονησης ειναι τρομακτικα πιο αποτελεσματικο κατα βαση γιατι στρεσαρει μεταβολικα μονοπατια το οργανισμου ΠΕΡΑ απο το μυοδιατατικο.

Φυσικα απο το τιποτα ειναι καλυτερο (duh) αλλα δεν αξιζει τα λεφτα ουτε το hype...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
υπαρχουν δυο περιπτωσεις που συναντησα εγω. η μια κοπελα ξεκινησε γυμναστηριο κανοντας γενικως προγραμματα , οργανα , διαδρομο , power plate, περπατημα με τον σκυλο της:P και σαφως διατροφη. παιδια δεν την αναγνωρισα. εχασε τα κιλα που ηθελε και χωρις να χαλασει και το προσωπο της..

η αλλη περιπτωση περιλαμβανει αρκετες κοπελες που ξερω που πανε και κανουνε 20 λεπτα power plate και μενουν εκει εχοντας την ψευδαισθηση οτι θα χασουν τα κιλα τους ετσι απλα.

α και την αλλη φορα ακουσα μια γυμναστρια σ'ενα παρτυ που ειμασταν και ελεγε οτι ειναι πολυ καλο και μια ωρα περπατημα αντιστοιχει με 20 λεπτα σ'αυτο και κατι αλλα και τις εβλεπες ολες και ενθουσιαζονταν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
κανοντας γενικως προγραμματα , οργανα , διαδρομο , power plate, περπατημα με τον σκυλο της και σαφως διατροφη.
το power plate δεν προσεφερε τιποτα σε αυτα, απλα εδινε τσαμπα λεφτα

επαναλαμβανω το power plate εχει ορισμενες χρησεις σε αθλητες ολυμπιακου επιπεδου (ως παραλαγη πλυομετρικων...) αλλα για οτιδηποτε αλλο ειναι πεταμενα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Μια ξαδερφή μου εκανε power plate κ εχασε αρκετα κιλα κ μου είπε οτι για αδυνάτισμα είναι πάρα πολυ καλο.Epote δεν θέλω να μου πεις αν ειναι χαμένα λεφτά,θέλω να μου πεις αν ένα άτομο κάνει power plate μονο power plate θα δει το αποτέλεσμα που θέλει????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guru

Νεοφερμένος

Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγώ έκανα power plate σε συνδυασμό με διατροφή και έχασα αρκετά κιλά μέσα σε 3 μήνες περίπου και είχα σφίξει...Αυτός που πραγματικά πιστεύω οτι ήταν ο λόγος που το κατάφερα, είναι πως το είχα πάρει πατριωτικά και έκανα κ διάδρομο και είχα αλλάξει γενικότερα νοοτροπία τόσο για το φαΐ όσο και τις ώρες του, και τη σημασία της γυμναστικής...Με τα πολλά, δέ νομιζω πως με βοήθησε τόσο όσο το πείσμα μου...Απο την άλλη δεν θέλω να πω πως δε με βοήθησε και καθόλου...Απ' τ' ολότελα....



(Μήν το επιχειρήσεις, κάνε όργανα και διάδρομο με λίγη διατροφή καλύτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Δεν προλαβαινω να παω γυμναστηριο γι'αυτο σκεφτηκα αυτο αλλα λετε οτι δεν αξιζει..αρα δεν υπαρχει λογος να το κανω..απλα νομιζα οτι ηταν καλο το power plate κ δεν σας κρυβω οτι με ξεφνιαζουν αυτα που ακουω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αν ένα άτομο κάνει power plate μονο power plate θα δει το αποτέλεσμα που θέλει????

αν το αποτελεσμα που θελει ειναι να χασει λιπος και να φτιαξει το σωμα του οχι δεν θα δει κανενα αποτελεσμα.

υποθετω οτι η ΜΟΝΗ αλαγη στο προγραμμα του ειναι το power plate ητοι ολα τα αλλα (διατροφες κτλ) μενουν ιδια.

τοτε οχι μηδεν διαφορα.

γιατι σε ξαφνιαζουν? πρωτη η τελευταια φορα ειναι που πουλανε κατι αχρηστο για χρυσαφι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Δεν ξέρω δε νομίζω να μην κάνει τίποτα,μου φαίνεται αδύνατον..Εσύ Epote είσαι γυμναστής??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Για μένα προσωπικά πρέπει, να βρεις ένα σπορ που σου αρέσει και να αφιερώνεις λίγο χρόνο από τη μέρα σου γι' αυτό.Αν όχι κάθε μέρα, 3 ή 4 μέρες.Μπάσκετ, κολύμβηση, τέννις...οτιδήποτε σου αρέσει, αρκεί να αθλείσαι και συγχρόνως να διασκεδάζεις.Μέχρι και το περπάτημα για 20 λεπτά ημερησίως, θεωρείται μια αξιόλογη γυμναστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ξέρω δε νομίζω να μην κάνει τίποτα,μου φαίνεται αδύνατον..Εσύ Epote είσαι γυμναστής??

απο τους ακριβοπληρομενους...

ακου με που σου λεω δεν αξιζει τα λεφτα του καλυτερα να δωσεις τα ιδια λεφτα για να κανεις 2 φορες τη βδομαδα personal training
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Αφου είσαι γυμναστής γιατι δεν με βοηθάς εσυ να φτιάξω το σώμα μου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μου ζητησες κατι τετοιο?:P

Κοιτα δεν υπαρχουν ευκολες λυσεις, ο τροπος ειναι ενας ασκηση και διατροφη.

Ως προκειμενη ειναι απλη, αλλα σπαει σε πολλα πολλα ΠΟΛΛΑ κοματια. Πχ τι ασκηση? Τι διατροφη? Πως διατηρεις την διατροφη? Για ποσο καιρο?

Και μετα ειναι εξατομικευμενοι παραγοντες...

Αν θελεις μια συμβουλη παντος:

Κανε 4 φορες τη βδομαδα γυμναστικη, καθε φορα θα κανεις βαρη κυριος και λιγο αεροβικη με σχετικα υψηλη ενταση. Τρωγε 5-7 γευματα την ημερα τα οποια ΟΛΑ θα περιεχουν μια πηγη πρωτεινης (αυγα, τυρια, κρεατα, σκευασματα πρωτεινης), ΟΛΑ θα περιεχουν καποιο φυτικο υδατανθρακα (φρουτα η λαχανικα) και ΟΛΑ θα περιεχουν μια ΚΑΛΗ πηγη λιπαρων (ξηροι καρποι, ελαιολαδο, ιχθυελαιο, λινελαιο). Οι ποσοτητες θα πρεπει να ειναι σχετικα μικρες, να υπολογιζεις δηλαδη οτι για μια γυναικα 1.65, 60 κιλα που κανει 4 φορες τη βδομαδα βαρη και αεροβικη και εργαζεται σε δουλεια γραφειου ενα γευμα θα ηταν 150γρ απαχο κρεας, σαλατα με 2-3 κουταλιες ελαιολαδο (και παρελκομενα, πχ λιγη τριμενη παρμεζανα, κανα κρουτον, μπαλσαμικο...).

Απο εκει και περα αρχιζουν οι ατομικες ιδιαιτεροτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
κοίτα κάνω 6 μήνες power plate. είμαι πολύ ευχαριστημένη.. βέβαια όταν ξεκίνησα πρόσεχα ελάχιστα τη διατροφή μου. κάνω 2 φορές την εβδομάδα και μέσα σε ένα μήνα είδα αποτελέσματα.. απλά θέλει λίγο ζόρυ στην αρχή.. να μην το παρατήσεις. και επίσης πάνω από τρεις φορές την εβδομάδα δεν κάνει νά κάνεις. πάντως έχει αποτελέσματα. βέβαια δεν παίρνεις δύναμη. απλά φτιάχνεις σώμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
κοίτα κάνω 6 μήνες power plate. είμαι πολύ ευχαριστημένη.. βέβαια όταν ξεκίνησα πρόσεχα ελάχιστα τη διατροφή μου. κάνω 2 φορές την εβδομάδα και μέσα σε ένα μήνα είδα αποτελέσματα.. απλά θέλει λίγο ζόρυ στην αρχή.. να μην το παρατήσεις. και επίσης πάνω από τρεις φορές την εβδομάδα δεν κάνει νά κάνεις. πάντως έχει αποτελέσματα. βέβαια δεν παίρνεις δύναμη. απλά φτιάχνεις σώμα

τσαμπα ξοδευεις τα λεφτα σου, σορρυ που στο λεω χυμα αλλα ετσι ειναι, και για να καταλαβεις ερχονταν γυμναστηρια και μου προσφεραν λεφτα για να προωθω κοσμο στο powerplate τους...

οτι αποτελεσματα εχεις οφειλονται στις ασκησεις που κανεςι πανω στο powerplate (αυτες τις ισομετρικες που καθεσαι με λυγισμενα ποδια κτλ) και στην διατροφη σου, θα μπορουσες να κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο χωρις να δινεις τοσα λεφτα τη συνεδρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Μanouela mou για πες μου κάτι αδυνατίζεις με το παουερ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μanouela mou για πες μου κάτι αδυνατίζεις με το παουερ??

οχι με το παουερ πλειτ με το οτι κανει γυμναστικη και διατροφη, το παουερ πλειτ ιενια ΤΕΛΕΙΩΣ αδιαφορο στην εξισωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top