Graffiti

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σημείωση από ομάδα editor
Για συνθήματα υπάρχει το θέμα αυτό

Τέχνη ή θράσος?
Τι είναι και τι δεν είναι graffiti?
Σας αρέσει? Σας δυσαρεστεί?
Υπάρχουν συνθήματα στους τοίχους που σας εμπνέουν?
Υπάρχουν μέρη που δεν θα ʽπρεπε να βλέπουμε συνθήματα και graffiti?

Δέχομαι πως τα Graffiti (ακόμα και κάποια έξυπνα συνθήματα αν και αντιαισθητικά) αποτελούν μέσο έκφρασης. Είναι ένα είδος σιωπηρής επανάστασης προς τη μιζέρια των μεγαλουπόλεων.

Μ'αρέσουν τα graffiti στους δρόμους όταν έχουν θέμα και πραγματικά υπάρχουν καλλιτέχνες του δρόμου που είναι αξιέπαινοι. Συνήθως δε, παρατηρώ πως αυτοί που έχουν θέματα στα Graffiti τους, διαλέγουν που θα τα ζωγραφίσουν σε αντίθεση με όλες αυτές τις ανούσιες "υπογραφές" (αν λέγονται κάπως αλλιώς παρακαλώ διορθώστε με) που έχουν γεμίσει κάθε γωνία της Αθήνας.

Ξεκίνησα το θέμα γιατί είναι πραγματικά ενοχλητική αυτή η νέα συνήθεια των νέων να χαράζουν τα τζάμια των τρένων. Δεν καταλαβαίνω ούτε ποιο είναι το νόημα ούτε διάβασα ποτέ κάτι αξιόλογο που να δικαιολογεί την ύπαρξή τους. Σήμερα μάλιστα περνώντας από το σταθμό Νερατζιώτισσα, παρατήρησα πως κάποια τσακάλια έχουν χαράξει και τις τζάμαρίες του σταθμού. Τα σπρέι βλέπεις τα σβήνουν πλεον...

Βλέπω πως γίνεται μια καλή προσπάθεια από τους υπευθύνους να είναι το μετρό και το τρένο καθαρά και ανθρώπινα (είχαν και τα καλά τους οι Ολυμπιακοί Αγώνες) και πραγματικά αναρωτιέμαι τι ικανοποίηση παίρνει κάποιος καταστρέφοντας (κυρίως αισθητικά) ένα τζάμι...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Τα θεωρώ ως μια μορφή τέχνης και όπως και σε όλες τις μορφές τέχνης, είναι η εξωτερίκευση των συναισθημάτων του δημιουργού.Έχω δει πολλά που με εμπνέουν.Μ'αρέσει να τα βλέπω, αλλά όχι παντού.
Κάτι ακόμα που μου αρέσει στα graffiti είναι ότι συχνά αποτελούν προϊόν ομαδικής δουλειάς.
Δε νομίζω ότι έχουν κάποια σχέση με τους βανδαλισμούς στο μετρό ή στον ηλεκτρικό ούτε ότι είναι τα ίδια άτομα που κάνουν μια ζωγραφιά σε έναν τοίχο με αυτούς που χαράζουν τζάμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου πως δεν είναι τα ίδια άτομα!
Το Graffiti είναι τέχνη (δημιουργία) ενώ το χάραγμα για μένα είναι μονάχα καταστροφή και μάλιστα άνευ λόγου. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μου αρεσουν αυτα που ειναι ομως οντως ζωγραφιες οπως αυτο ή αυτο ή τελος παντων σαν αυτα που υπαρχουν σε εκεινο το σημειο στην Νεα Ιωνια, κατω απο το γεφυρακι - δεν θυμαμαι πως λεγεται- και οχι αυτα που ειναι σε στυλ υπογραφης οπως αυτο (οχι το freedom, το απο πανω με το κοκκινο σπρευ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μακάρι να ανέθεταν σε ομάδες ανθρώπων που ασχολούνται με το graffitti να έβαζαν λίγο χρώμα στο γκρίζο των πόλεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι έλεγα κι εγώ...θα τη γλυτώσουν οι αγελαδίτσες που κοσμούν αυτές τις μέρες την Αθήνα?

Σιγά και μην...

Στην πλατεία κοραή μια από τις αγελάδες (που για όποιον δεν τον ξέρει θα δημοπρατηθούν μετά το τέλος της έκθεσης και μέρος των εσόδων θα διατεθεί για φιλανθρωπικούς σκοπούς) έπεσε θύμα κάποιου ανεγκέφαλου:mad: που θεώρησε σωστό να γράψει επάνω της συνθήμα σχετικό με τις κινητοποιήσεις των φοιτητών...

Μάζι σας ρε παιδιά στους αγώνες σας, αλλά αν δεν προστατέψουν την τέχνη οι φοιτητές μας, ποιός τελικά θα την προστατέψει? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η τέχνη θέλει θράσος έτσι κι αλλιώς.

Graffiti είναι τέχνη, είναι έκφραση, διαμαρτυρία, ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση, ένδειξη μίσους, αγάπης, έρωτα, μανίας, το graffiti είναι ό,τι μπορούν να είναι οι λέξεις και οι εικόνες.Μ'αρέσει σε όλες τις μορφές του, ως βανδαλισμός και ως τέχνη, ως οτιδήποτε, γιατί μ'αρέσει η ελευθερία έκφρασης, η οποία στην προκειμένη περίπτωση μπορεί μεν να αγγίζει τα όρια της προσβολής για κάποιους αλλά δεν παύει να είναι ωμή ελευθερία...Υπάρχουν όμορφα συνθήματα στους τοίχους κάποιες φορές, όπως κάποια που έχω δει σε παραδρόμους και εθνικές οδούς ("We'll never be on our way home", "Φάτε σκ.... κερνάει η εξουσία" ---κλασικό, κτλ.)

Το graffiti θα το δεχόμουν προσωπικά σε όλους τους χώρους, αν εξαιρέσουμε αρχαία μνημεία κτλ., ενδείξεις πολιτισμού μιας άλλης εποχής. Στα κτίρια και τους χώρους του σήμερα το graffiti ενσωματώνεται απόλυτα ως χαρακτηριστικό της εποχής imo. @_@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Προτιμω να βλεπω γκραφιτι παρα διαφημισεις. Τα καλα γκραφιτι στην ουσια ειναι ζωγραφικη, οι μουντζουρες με τα σπρει απ'την αλλη με ενοχλουν πολυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoLoReS

Νεοφερμένος

Η DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Η τέχνη θέλει θράσος έτσι κι αλλιώς.
Graffiti είναι τέχνη, είναι έκφραση, διαμαρτυρία, ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση, ένδειξη μίσους, αγάπης, έρωτα, μανίας, το graffiti είναι ό,τι μπορούν να είναι οι λέξεις και οι εικόνες.Μ'αρέσει σε όλες τις μορφές του, ως βανδαλισμός και ως τέχνη, ως οτιδήποτε, γιατί μ'αρέσει η ελευθερία έκφρασης, η οποία στην προκειμένη περίπτωση μπορεί μεν να αγγίζει τα όρια της προσβολής για κάποιους αλλά δεν παύει να είναι ωμή ελευθερία...Υπάρχουν όμορφα συνθήματα στους τοίχους κάποιες φορές, όπως κάποια που έχω δει σε παραδρόμους και εθνικές οδούς ("We'll never be on our way home", "Φάτε σκ.... κερνάει η εξουσία" ---κλασικό, κτλ.)​


Το graffiti θα το δεχόμουν προσωπικά σε όλους τους χώρους, αν εξαιρέσουμε αρχαία μνημεία κτλ., ενδείξεις πολιτισμού μιας άλλης εποχής. Στα κτίρια και τους χώρους του σήμερα το graffiti ενσωματώνεται απόλυτα ως χαρακτηριστικό της εποχής imo. @_@​


Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.​


Ο Banksy (γνωστός για τα graffiti του σε πολλά μέρη του κόσμου) είχε πει οτι ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός αν ήταν πολύχρωμος.​

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εμένα μαρέσει το Grafiti αλλά αυτά που λέει ή Isiliel δεν είναι grafiti.
Σχετικά με την κατατροφή της ξένης περιούσίας? Αν είσαι κωλόπαιδο και κακομάθημενο μη πω τώρα.

Εγώ θέλω να ανοίξω μια κουβέντα σχετικά με αυτό το σημείο της QsLv και όσους συμφωνούν η διαφωνούν
Το graffiti θα το δεχόμουν προσωπικά σε όλους τους χώρους, αν εξαιρέσουμε αρχαία μνημεία κτλ., ενδείξεις πολιτισμού μιας άλλης εποχής.
Πως και γιατί κάνεις αυτή τη διαφοροποίηση. Και η τσιμεντούπολη ένδειξη πολιτισμού είναι απλά δεν αρέσει. Μπορεί σε 30 χρόνια λέμε τώρα να θεωρείται καλή γιατί δεν ξέρεις.
Το ζήτημα είναι ποιος δίνει το δικαίωμα "στο όνομα ότι η τέχνη θέλει θράσος" σε κάποιον να βανδαλίζει έστω και με αυτό το τρόπο την ξένη περιουσία επειδή δεν του αρέσει ο πολιτισμός που εκφέρει? Με τον ίδιο τρόπο να ζωγραφίσω και εγώ στα αρχαία επειδή το παλιό δεν μαρέσει ή να πάω να ζωγραφίσω πεντάλφες στις εκκλησίες επειδή δεν συμφωνώ με το θρησκευτικό πολιτισμό. Ποιος μου δίνει το δικαίωμα στην ξένη περιουσία?
Κανείς μόνο εγώ και αυθαίρετα και πάντα κατά την δική μου προσωπική κρίση του τί είναι ωραίο και αξίζει να διατηρηθεί?
Μπορώ εγώ πχ σε ένα χώρο αφιερωμένο στο grafiti να πάω να ζωγραφίζω τσιμεντουπόλεις επειδή δεν μαρέσει ο πολιτισμός των γκράφιτι?

Δεν είμαι κατά του Γκράφιτι αλλά να γίνεται σε συγκεκριμένα ανατεθειμένους χώρους με όσο χρόνο χρειάζεται για να το χαιρόμαστε και να το θαυμάζουμε όλοι.Άντε και στην προσωπική μας περιουσία αν και πολλοί αρχιτέκτονες θα διαφωνήσουν και θα έχουν και δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Ποτέ δεν πιστεύω ότι θα έρθει η στιγμή που κάποιος θα υπερηφανεύεται για τα τσιμεντένια άχρωμα μεγαθήρια που έχει γεμίσει ο κόσμος! Αν γίνει όμως κάποτε (τουλάχιστον μετά από 1000 – 2000 χρόνια και εφόσον η γη συνεχίσει να υφίσταται μέχρι τότε), τότε τα graffitiπου είναι πάνω στα απομεινάρια ενός «άλλου» πολιτισμού θα είναι τόσο πολύτιμα όσο και οι τοιχογραφίες σε αρχαίους ναούς και εκκλησίες!!! Ας δώσω και εγώ ένα κομματάκι στον πολιτισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Founes αυτό είναι μια άποψη που έχουμε εμείς τώρα ύπο τις παρούσες συνθήκες. Δεν το ξέρεις καθώς δεν ξέρεις και το πιθανό μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τα γκράφιτι είναι μορφή έκφρασης και μπορώ να πώ ότι καλύτερα αυτά παρά βρομιές ακαθάριστές και σκουπίδια στους δρόμους, είναι τέχνη για μένα που δεν έχω και που΄θα ήθελα να είχα, δεν περάζει που το κάνουν σε τοίχους παντού, δίνουν χρώμα σε μια μουντή και γρίζα πόλη όπως την αθήνα, εδώ είναι λιγότερα τα άτομα που ασχολούντε και είναι κρίμα που δεν έχουμε αυτά τα καθημερινά ταλέντα εδώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Cool Stuff: Film Geek Graffiti

Δείγματα (Έχει πολλά περισσότερα στο link από πάνω):

edit: φαίνεται ότι το site έχει μπλοκάρει την κίνηση, γιαυτό δεν φαίνονται οι εικόνες. Οπότε πηγαίνετε στο link. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για τα graffiti, όταν πρόκειται για ζωγραφική, έχω να πω ότι μου αρέσουν πολύ. Δεν θεωρώ ότι "καταστρέφουν" τους άθλιους γκρίζους τοίχους και τα ρημάδια τρένα, πάνω στα οποία ζωγραφίζονται. Οι μουτζούρες-υπογραφές αντίθετα, δεν μου αρέσουν καθόλου. Αν τα φανταστούμε ως τρόπο έκφρασης της σκούρας μας πραγματικότητας, τότε ίσως έχουν κάποιο νόημα, όμως και πάλι δεν μου αρέσουν, αφού καθιστούν τις ήδη αντιαισθητικές επιφάνειες ακόμη πιο αντιαισθητικές.

Μια άλλη πλευρά, είναι τα διάφορα συνθήματα που βλέπω στους τοίχους. Μερικές φορές είναι τόσο έξυπνα, που νομίζω πως αποτελούν γνήσια πολιτική παρέμβαση, με άποψη μάλιστα. Τις περισσότερες φορές πάντως είναι ανόητα και με κάνουν να σκέφτομαι ότι αυτός που σπατάλησε το χρόνο του για να τα γράψει και ξεπέρασε μάλιστα το όριο της κοσμιότητας γι' αυτό, δεν δικαιολογεί επαρκώς την παράβαση που έκανε.

Μ' αυτό θέλω να πω, ότι δέχομαι να περνάει κάποιος τα όρια, όταν πράγματι έχει κάτι να πει, μάλιστα αυτό προϋποθέτει γενναιότητα.

Σ' ένα τοίχο φαρμακείου στη Θεσσαλονίκη γράφει: "Lifestyle σε χάπια έχετε; Γιατί εγώ γεννήθηκα μίζερος και γκρίζος".

Σ' έναν άλλο: "Τόσους μπάτσους και τόση μπάλα, από τη δικτατορία είχαμε να δούμε", πράγμα που είναι απόλυτα αληθές.

Το πιο ωραίο όμως, το είδα μέσα στο ασανσέρ του Θεαγενείου Αντικαρκινικού Νοσοκομείου της Θεσ/νίκης: "Ξέρεις γιατί είσαι άρρωστος; Γιατί είσαι ΠΑΟΚ ρε!!" :P

Φανταστείτε ότι αυτό είναι γραμμένο σε ένα νοσοκομείο όπου ο μέσος ασθενής μετράει μέρες ή μήνες ζωής...Γέλασα πολύ όταν το είδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Το γκράφιτι έχει σκοπό να προκαλεί και είναι κυρίως έργο εφήβων. Εκ φύσεως των δημιουργών του λοιπόν δεν θα μπορούσε να μπει σε καλούπι και να έχει την ταμπέλα της οργανομένης τεχνοτροπίας. 1 χιλιόμετρο ασπρο σαν το γάλα τοίχο να έχει ο νέος , ιδιοκτησίας του πατέρα του, θα προτιμήσει το μετρό και ένα τζαμάκι του.

Το αν είναι σωστό ή όχι νομίζω είναι ευνόητο. Αλλα πως αλλιώς να αντιδράσει κάποιος που του λένε συνέχεια τι να κάνει, βλέπει την παιδεία σαν χώρο πειραμάτων, θέλει να φωνάξει αλλα δεν έχει "φωνή" και νιώθει αποκλεισμένος απο τη δημόσια ζωή; :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Αρχικά να σημειώσω ότι δεν λέγεται γκράφιτι, όπως οι περισσότεροι ίσως το γνωρίζαμε έως σήμερα, αλλά γκραφίτι αφού αυτή είναι η σωστή προφορά του. Το γκραφίτι λοιπόν -ειδικά για όσους ασχολούνται με την τέχνη του- ειναι κάτι παραπάνω απο ζωγραφική. Είναι προσωπική έκφραση, τρόπος ζωής, μια κραυγή επικοινωνίας σε μια κοινωνία απομόνωσης. Είναι μια τέχνη γεμάτη ιδέες, συναισθήματα, απόψεις αλλά και ανυσηχίες της νέας γενιάς. Τα έργα των ιδιαίτερων αυτών καλλιτεχνών είναι μια γροθιά στο κατεστημένο, στα κοινωνικά στερεότυπα, σε οτιδήποτε δεν τους αρέσει και θέλουν να το αλλάξουν, αλλά και μια δήλωση παρουσίας σε ό,τι αγαπάνε, τους αρέσει και τους αντιπροσωπεύει.
Η εποχή είναι έντονη, η ζωή κινείται με γρήγορους ρυθμούς, η εξέλιξη σε αυτοματοποιημένα ραγδαία και η έκφραση της τέχνης εκκεντρική. Νέα παιδιά και έφηβοι βρήκαν τον τρόπο: με έντονα χρώματα ομορφαίνουν του τοίχους της κάθε πόλης, τα ξεχασμένα βαγόνια και οτιδήποτε μπορεί να γίνει στο σκοτάδι. Αυτού του είδους η τέχνη είναι, όπως ξέρουμε όμως, παράνομη. Δεν υπάρχει πουθενά άδεια για γκραφίτι και έτσι οι μισογκρεμισμένοι τοίχοι, οι απαίσιες μάντρες που κοσμούν τις πόλεις, είναι πόλος έλξης για τους εκφραστές της συγκεκριμένης τέχνης. Η παράνομη πράξη, το σκοτάδι, το κρυφτό ανεβάζουν την αδρεναλίνη και οι μικροί ανώνυμοι δημιουργούν. Τελευταία όμως το γκραφίτι ξεφεύγει όλο και πιο συχνά απο τα σχολεία, τις γέφυρες και τα εγκαταλελειμένα φορτηγά. Οι τοίχοι που παραδίδονται "οικειοθελώς" στα ανελέητα σπρέι πληθαίνουν καθημερινά. Οι καλλιτέχνες των γκραφίτι αποκαλύπτονται δειλά δειλά, καθώς η τέχνη τους χάνει αναγκαστικά ένα μέρος απο τον απρόβλεπτο χαρακτήρα της.
Το στοίχημα που τίθεται είναι αν το γκραφίτι θα γίνει μόδα, μια τεχνοτροπία διακόσμησης ανάμεσα σε άλλες, ή αν θα παραμείνει μια αντισυμβατική μορφή τέχνης. Οι χρόνιοι εκπρόσωποί του πάντως υποστηρίζουν ότι το γκραφίτι δεν έχει καθιερωθεί ώς μόδα.

Ορισμένα στοιχεία του παραπάνω κειμένου έχουν παρθεί απο εργασίες που κάναμε στο σχολείο μου για το συγκεκριμένο θέμα και το οποίο δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα του σχολείου. Ελπίζω να καλύπτει το θέμα του συκεκριμένου πόστ. :happy: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ένα διαφορετικό είδος graffiti:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
για μένα είναι ένας τρόπος τέχνης και έκφρασης.. μερικά έχουν πολύ ξεχωριστό στυλ και μου κινούν πολύ την περιέργεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Τέχνη του δρόμου. .....στο δρόμο.
Από ένα βιβλίο θα γράψω για έναν καλλητέχνη.
Υπογραφή : Brain.
Το μηνυμά του: Δημιουργώ κλέφτες προσπαθώντας να περάσω στον κοινό παρατηρητή
πως περιβαλλόμαστε από κάθε είδους κλέφτη και φρονώ ότι αν ο κόσμος αρχίσει να τους παρατηρεί, να τους μελετάει και να τους αναζητά, πιστέυω θα καταφέρουν να αντιληφθούν
τους κλέφτες που τους περιτριγυρίζουν.
Εμπνευση: Το κράτος και το εθνος μας ¨ΖΗΤΩ"
Επιφάνειες : Whatever,whenever, ever
Μου αρέσει : μου αρέσουν τα κορίτσια.
Δύσκολες καταστάσεις : Αυτά βρίσκονται μόνο στο getting up!!! Εμείς την παλευουμε..;
Συμβουλές : Μακριά απο το internet Είναι μόνο για τσόντες.
Δρόμος, Gallery, Graffiti, Street art: Απ΄όλα χωρίς κρεμμύδι και αλατοπίπερο.
Θέλω : Κι άλλο..... ;; ΥΓ.Δεν είμαι πια στους frogs, τώρα είμαι στους SKIDS.
ένας τίτλος για το βιβλίο:
Τσελεμεντές του δρόμου.

Αυτά τα λέει κάποιος από τους πολλούς καλλητέχνες στο βιβλίο του Κυριάκου Ιωσηφίδη.
Εκδόσεις Μεταίχμιο. Είναι πάρα πολύ καλό για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν και να καταλάβουν αυτή την έκφραση... γιατί για εμένα αυτό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top