Κλάσεις Μαθηματικών

efi2119

Νεοφερμένος

Η efi2119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους εύχομαι..
Είμαι καινούρια στο Forum.Είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια οικονομικών και έχω για εργασία σε ένα μάθημα να κάνω στατιστική ανάλυση δεδομένων στο πίνακα που επισυνάπτω.Ο καθηγητής μου μου είπε πως πρέπει να χωρίσω την κάθε στήλη σε τρεις κλάσεις αλλά κάθε φορά που πάω να τα χωρίσω κάτι δεν πάει καλά.Ξέρει κανείς πως πρέπει να κινηθώ γιατί αν κάνω αυτό όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται εύκολα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Χώρα.doc
    70 KB · Εμφανίσεις: 199

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Προς όποιον το πιάσει επειδή δεν κατάλαβα καλά το πρόβλημα: πως ορίζεται η κλάσση στη στατιστική; Λέγεται κάπως στα αγγλικά; (εψαξα να βρώ κάποιο ορισμό και δεν βρίσκω κάτι). Είναι segmentation πρόβλημα αυτο; Θελει δηλαδή να κάνει στον τρισδιάστατο χώρο που ορίζουν οι στήλες τρία groups με χώρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi2119

Νεοφερμένος

Η efi2119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οι κλάσεις είναι κάτι που έχουμε κάνει από το σχολείο ακόμη. Απλά τότε αναφέραμε το εύρος και στην ουσία αυτό που θα κάναμε θα ήταν να χωρίσουμε σε τρεις κλάσεις από 9 χώρες. Τώρα όμως αυτό που ψάχνω είναι να χωριστούν οι χώρες σε τρεις κλάσεις αφού πρώτα έχουν ταξινομηθεί έτσι ώστε οι κλάσεις αυτές να είναι λογικές.Δλδ οι πολύ μικρές οι μεσαίες και οι μεγάλες. Σε κάποιες στήλες είναι πολύ ευδιάκριτο αυτό αλλά σε κάποιες άλλες τα στοιχεία είναι πολύ κοντά και αυτό είναι που με προβληματίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
ώρα όμως αυτό που ψάχνω είναι να χωριστούν οι χώρες σε τρεις κλάσεις αφού πρώτα έχουν ταξινομηθεί έτσι ώστε οι κλάσεις αυτές να είναι λογικές.Δλδ οι πολύ μικρές οι μεσαίες και οι μεγάλες. Σε κάποιες στήλες είναι πολύ ευδιάκριτο αυτό αλλά σε κάποιες άλλες τα στοιχεία είναι πολύ κοντά και αυτό είναι που με προβληματίζει.

Αν είναι πολύ κοντά στο άκρο της κλάσης πάει στην επόμενη...είναι της μορφής ( , ] σωστά;! ;)

Με μεγάλη επιφύλαξη για αυτό που θα σου πω, αλλά αφού βρεις το range και τις χωρίσεις σε κλάσεις σαν να θυμάμαι οτι μπορείς να τις χωρίσεις είτε σε ισες κλάσεις ή σε άνισες. Υπάρχει τεχνική και για αυτό (στο σχολείο κάναμε μόνο ίσες κλάσεις) :redface: Μήπως ψάχνεις κάτι τέτοιο;; Δεν είναι πολύ παράλογο να έχεις κλάσεις με διαφορετικό αριθμό παρατηρήσεων ή εύρος...ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο θυμάμαι. Θα το ψάξω και στο google βέβαια, μην σου λέω και μπαρούφες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi2119

Νεοφερμένος

Η efi2119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σωστά αυτό ακριβώς εννοώ αλλά εφόσον είναι άνισες δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω.Εχεις καμια ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ξέρω οτι υπάρχει τρόπος...δεν ξέρω τον τρόπο!! :P

Να ρίξω ιδέα;! :hmm:Πήγαινε στην βιβλιοθήκη της σχολής σου ή σε κάποια μαθηματική ή οικονομική σχολή ή κάτι σχετικό τελοσπάντων και τσίμπα 2-3 βιβλία στατιστικής. Όλο και κάτι θα βρεις...;)

Σίγουρα πάντως υπάρχει και στα μαθηματικά γενικής γ' λυκείου, απλά ήταν εκτός ύλης για τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi2119

Νεοφερμένος

Η efi2119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το έχω ψάξει στα βιβλία της σχολής αλλά δεν βρήκα άκρη-ήταν πολύ θεωρητικά. Θα ψάξω στα βιβλία του λυκείου. Ετχαριστώ πολύ για την βοήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Τίποτα καλέ...:D

Απλά μην περιμένεις και τίποτα τρελλά από τα μαθηματικά γενικής...τα βασικά θα έχει. Ρίξε και μια ματιά στο google και καλή επιτυχία!! :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi2119

Νεοφερμένος

Η efi2119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστωωωωωω!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top