Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
.........Αλλά λέμε για σωστό διαχωρισμό! Να μην αναπνέει ο ένας τον αέρα του άλλου! όχι σαν τις καφετέριες που σου λένε: "κύριε εδώ είναι μη καπνιστών" και στο τραπέζι πίσω από την πλάτη σου να είναι καπνιστών και να ντουμανιάζει κάποιος! Τόσο μυαλό θέλει για να δουν ότι αυτό είναι πραγματική κοροϊδία;;;;

Μα αλήθεια πιστεύεις ότι ο ιδιοκτήτης της καφετέρειας/εστιατόριου κ.λ.π. πραγματικά νοιάζεται για το τι θα αναπνεύσεις? Απλά τηρεί τυπικά τον νόμο, που τον υποχρεώνει να διαθέτει έναν αριθμό τραπεζιών για τους μη καπνιστες.... Κανείς δεν θα νοιαστεί για την υγεία σου, παρά μόνο εσύ ο ίδιος!
Αυτά, πάω να κάνω ένα τσιγαράκι τώρα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Μα αλήθεια πιστεύεις ότι ο ιδιοκτήτης της καφετέρειας/εστιατόριου κ.λ.π. πραγματικά νοιάζεται για το τι θα αναπνεύσεις? Απλά τηρεί τυπικά τον νόμο, που τον υποχρεώνει να διαθέτει έναν αριθμό τραπεζιών για τους μη καπνιστες.... Κανείς δεν θα νοιαστεί για την υγεία σου, παρά μόνο εσύ ο ίδιος!
Αυτά, πάω να κάνω ένα τσιγαράκι τώρα.......
Ο νόμος έχει προβλέψει κατι για την απόσταση που θα εχουν τα τραπέζια καπνηστών και μη καπνηστών; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Απλά τηρεί τυπικά τον νόμο, που τον υποχρεώνει να διαθέτει έναν αριθμό τραπεζιών για τους μη καπνιστες....
Οχι μονο αυτο αλλα θελει να ντουμανιαζονται οι μη καπνιστές για "εγκαταληφθεί" το μέτρο που του κοβει το μαγαζί στα 2. Λίγο μετά την εφαρμογή του νόμου μια καφετέρια στο χαλάνδρι είχε βάλει τους μή καπνιστές στον πάνω όροφο που είχε ενα "πατάρι" με μηδαμινό εξαερισμό. Αποτέλεσμα πάνω να ήταν τεκές και κάτω οι καπνιστές να ήταν σε σχετικά καθαρότερο αέρα.

Ο νόμος έχει προβλέψει κατι για την απόσταση που θα εχουν τα τραπέζια καπνηστών και μη καπνηστών;
Οχι, απλά λέει για 50% νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Οχι, απλά λέει για 50% νομίζω.


Νομίζω για λιγότερο απ'το 50%, αλλά δεν είμαι σίγουρη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ενα google βγήκε αυτό
Ο χώρος των μη καπνιζόντων θα έχει εμβαδόν τουλάχιστον 50% του χώρου της αίθουσας πελατών,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα πιο μεγαλη σημασια εχει η αποσταση απο τους καπνιστες παρα το εμβαδόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Μα αλήθεια πιστεύεις ότι ο ιδιοκτήτης της καφετέρειας/εστιατόριου κ.λ.π. πραγματικά νοιάζεται για το τι θα αναπνεύσεις? Απλά τηρεί τυπικά τον νόμο, που τον υποχρεώνει να διαθέτει έναν αριθμό τραπεζιών για τους μη καπνιστες.... Κανείς δεν θα νοιαστεί για την υγεία σου, παρά μόνο εσύ ο ίδιος!
Αυτά, πάω να κάνω ένα τσιγαράκι τώρα.......
Το πρόβλημα είναι ότι στεκόμαστε στους τύπους και όχι στην ουσία.Γενικά, απ'ότι ξέρω, στη χώρα μας οι καπνιστές είναι μάλλον πλειοψηφία και γι'αυτό τέτοιοι νόμοι εφαρμόζονται τυπικά.Δε νομίζω ότι γίνεται αλλού αυτό.
Για την υγεία μου, εκτός από μένα, έχω απαίτηση να νοιαστεί και το κράτος.Και να νοιαστεί πραγματικά και όχι "ντάξει, βγάλαμε τον νόμο, κάναμε και κάτι ελεγχους τις πρώτες μέρες και όλα ΟΚ".:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
faithplus δεν ειναι θεμα οτι στην χωρα μας οι καπνιστες ειναι περισσοτεροι.
απλως ειναι θεμα του οτι στην Ελλαδα ο κρατικος μηχανισμος υπολειτουργει σε ολα μα ολα τα θεματα...
Και στην Ιταλια καπνιζουν σαν φουγαρα.
Και μαλιστα απο το ιδιο μικρες-ισως και μικροτερες- ηλικιες με αυτες στην Ελλαδα.
Οταν ομως ειπαν οτι απο 17-1-2004 ?? (νομιζω) θα απαγορευτει παντου το καπνισμα,ετσι κι εγινε.
Υποχρεωσαν τα μαγαζια-καφετερειες το 50% του εμβαδου τους να ειναι για μη καπνιστες και οι χωροι να διαχωριζονται ετσι ωστε να μην υπαρχει "επαφη" μεταξυ του χωρου των καπνιστων και των μη καπνιστων.
σε περιπτωση που η καφετερεια δεν εχει την δυνατοτητα διαχωρησης του χωρου της τοτε αυτοματα απαγορευεται το καπνισμα σε ολο τον χωρο της καφετερειας!
Γι'αυτο βλεπεις και χειμωνιατικα να χρειαζεται να βγαινουν εξω για να κανουν ενα τσιγαρο.
Βαρβαρο απο την μια, οντως αλλα απο την αλλη προσωπικα βλεπω οτι εδω τουλαχιστον ο οποιος νομος τηρειτε.:)
Γιατι περνουσε το αρμοδιο τμημα ελεγχου και εκοβε κλησεις αβερτα!(Δεν θυμαμαι το προστιμο)
Συν του οτι εδω τον καθε μαγαζατορα ΔΕΝ το συμφερει να κανει του κεφαλιου του γιατι η "καμπανα" που τρωει το μαγαζι για τετοιες παραβασεις ειναι πολυ χοντρες.
Στην Ελλαδα ειναι φυσικο να μην γινεται αυτο...
Ειπαμε:Ειμαστε στην Ε.Ε. αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε παψει να ειμαστε και στα Βαλκανια...:whistle:
Και για να το κανω πιο νιανια...απο την στιγμη που δεν υπαρχει ελεγχος,απο την στιγμη που και οι μεν και οι δε, δεν ξερουν τα δικαιματα τους και απο την στιγμη που κανεις δεν αντιδρα (γιατι ολοι σκεφτονται οτι και να πω κατι,δεν θα ενδιαφερθει κανεις),τοτε ειναι λογικο να ισχυει αυτο το μπαχαλο.:/:

Ειναι αυτο που ειπες faithplus "πρεπει να νοιαστει το κρατος"!
Το οποιο ειναι και πολυ σωστο.
Απο την στιγμη που δεν ευαισθητοποιειται ο επιχειρηματιας,πρεπει να κινηθει το κρατος!
Κι εδω ερχεται αυτο που σου λεω...οτι ο κρατικος μας μηχανισμος εχει πολυυυυ σκουριασμενα γραναζια.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Για την υγεία μου, εκτός από μένα, έχω απαίτηση να νοιαστεί και το κράτος.Και να νοιαστεί πραγματικά και όχι "ντάξει, βγάλαμε τον νόμο, κάναμε και κάτι ελεγχους τις πρώτες μέρες και όλα ΟΚ".:|

Το ότι το κράτος ΔΕΝ νοιάζεται για την υγεία σου, νομίζω ότι το έχει αποδείξει πολύ πριν αποφασισθεί ο νόμος περί περιορισμού των καπνιστών. Όταν τα νοσοκομεία υπολειτουργούν, όταν οι γιατροί (όπου και όταν υπαρχουν) τα "παίρνουν" και το κράτος το παίζει Κίνα, όταν χρειάζεται να κλείσεις ραντεβού σε έναν γιατρό προτού σου παρουσιαστεί το πρόβλημα προκειμένου να είσαι on time κ.λ.π. δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να θυμώνουμε για το αν το εμβαδό της καφετέρειας είναι το προβλεπόμενο έτσι ώστε ο μη-καπνίζοντας να μην αναπνέει τον καπνό του καπνίζοντα!
Ας λειτουργούσαν όλα τα άλλα και ας ήταν αυτό το μόνο μας πρόβλημα σ'αυτή τη χώρα! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά κι έχεις δίκιο, αλλά τα χάλια του συστήματος υγείας δεν πρέπει να αποτελούν και άλλοθι για τη μη εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου...
Πρέπει να πάμε όλοι από καρκίνο του πνεύμονα δηλ. για να εφαρμοστούν τα αυτονόητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Παιδιά, το "πρέπει να νοιαστεί το κράτος" ειναι ευχολόγιο. Αμα δε πρήξεις κόσμο δε γινεται τιποτα σ' αυτή τη χώρα. Απο το link:
Η εκτέλεση της παρούσας ανατίθεται στα αρμόδια Υγειονομικά και λοιπά Κρατικά Όργανα.
Απλά πρέπει να βρείς ποιά υπηρεσία ειναι η αρμόδια Υγειονομική υπηρεσία για τις καφετέρειες.
Καταλαβαίνω οτι το να βρείς οτιδήποτε με το πρόθεμα "αρμόδιος" ειναι όσο δύσκολο ειναι να βρέις parking για C130 στην κυψέλη, αλλά άμα δεν κανει κανενας τιποτα....
Αυτό το non smokers club θα το παρακολουθώ πολύ στενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έχεις δίκιο gademi.
Είναι περίεργο πώς κάτι που σε όλο τον κόσμο φαίνεται σχετικά απλό, εδώ φαίνεται ακατόρθωτο.:/:
Αν και δεν είναι το μοναδικό απλό πράγμα που εδώ γίνεται πολύπλοκο.
Μαζί σου για το non smokers club
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αχ παιδιά έχετε δίκιο κι εσείς οι μη καπνιστές, αλλά κι εμείς οι καπνιστές μωρέ, πχ στα μαγαζιά, σε όλα σχεδόν, έχουμε τις πιο "αδικημένες" θέσεις, τις πιο απομονωμένες, ο χώρος που είναι των καπνιζόντων είναι συνήθως, επιεικώς απαράδεκτος...θα μου πείτε τώρα "τι σου φταίμε εμείς κορίτσι μου να εισπνεουμε τον βλαβερό καπνό σου" και θα 'χετε δίκιο, αλλά κι εμείς που είναι επιλογή μας και μας αρέσει, πως θα το απολαύσουμε λιγάκι; Κλεισμένοι μέσα σε ένα δωμάτιο ή έξω στο κρύο;:redface:
...λέμε τώρα...(καλά μη βαράτε...!):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ΧΑ! +1 Στο Non Smokers Club!!! Ρε... τρελαίνομε να επιστρέφω σπίτι και να βρωμάω τσιγαρίλα... τα μαλλιά μου, τα ρούχα μου... ΟΛΑ!!! Άσε και τους μεγάλους μερακλήδες και μερακλούδες που έτσι όπως κρατάνε τα παλιοτσίγαρα σου καινε το όμορφο μπλουζάκι, πουκαμισάκι, μπουφανάκι κτλ...

Και τώρα ξεχάστε τα ΟΛΑ... ΑΠΛΑ...

Σεβαστείτε το δικαίωμα μας στην ΖΩΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
ΧΑ! +1 Στο NonSmokersClub!!! Ρε... τρελαίνομε να επιστρέφω σπίτι και να βρωμάω τσιγαρίλα... τα μαλλιά μου, τα ρούχα μου... ΟΛΑ!!! Άσε και τους μεγάλους μερακλήδες και μερακλούδες που έτσι όπως κρατάνε τα παλιοτσίγαρα σου καινε το όμορφο μπλουζάκι, πουκαμισάκι, μπουφανάκι κτλ...

Και τώρα ξεχάστε τα ΟΛΑ... ΑΠΛΑ...

Σεβαστείτε το δικαίωμα μας στην ΖΩΗ!

Έτσι όπως γράφεις, φαίνεται ότι το μπλουζάκι σου έχει περισσότερα δικαιώματα από τον συνάνθρωπό σου. Πρέπει άραγε να μπούμε στην αντιπαράθεση "εγώ έχω περισσότερα δικαιώματα από εσένα";

Όσο για τον σεβασμό στο δικαίωμα όλων για ζωή, ευτυχώς που την θυμηθήκαμε τώρα την υγεία μας. Περίεργο αλλά δεν έχω δει παρόμοιες αντιδράσεις για την, καταστροφική για όλους, μόλυνση της ατμόσφαιρας - προεξαρχόντως στην πρωτεύουσα και στην "συμπρωτεύουσα" της χώρας.
[παρεπιπτόντως και εντελώς offtopic, τι ηλίθια κατάσταση αυτή, μοναδικό φαινόμενο στα παγκόσμια χρονικά να υπάρχει στο ίδιο κράτος πρωτεύουσα και "συμπρωτεύουσα". Δηλαδή τι κάνει αυτή η... "συμπρωτεύουσα"; Συγκυβερνεί; Συναποφασίζει; Ή απλώς συνυπάρχει για να κατευναστούν οι αντιδράσεις των... "συμπρωτευουσιάνων";].

Όσο για τις συνεχείς επικλήσεις του Κράτους που "πρέπει να νοιαστεί", φαντάζουν πλέον από αστείες έως κωμικοτραγικές. Πότε επιτέλους θα καταλάβουμε ότι το Κράτος είμαστε εμείς; Γιατί δηλαδή να νοιαστεί ένας απρόσωπος κρατικός μηχανισμός όταν αδιαφορούμε εμείς οι ίδιοι για τα πάντα; Όταν το μόνο που μπορούμε να πούμε στις καθημερινές φασίζουσες καταστάσεις που μας συνθλίβουν είναι "έλα μωρέ, δεν βαριέσαι...";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Όσο για τις συνεχείς επικλήσεις του Κράτους που "πρέπει να νοιαστεί", φαντάζουν πλέον από αστείες έως κωμικοτραγικές. Πότε επιτέλους θα καταλάβουμε ότι το Κράτος είμαστε εμείς; Γιατί δηλαδή να νοιαστεί ένας απρόσωπος κρατικός μηχανισμός όταν αδιαφορούμε εμείς οι ίδιοι για τα πάντα; Όταν το μόνο που μπορούμε να πούμε στις καθημερινές φασίζουσες καταστάσεις που μας συνθλίβουν είναι "έλα μωρέ, δεν βαριέσαι...";
Σ'αυτό δεν έχεις άδικο.Αν γινόταν καταγγελία κάθε φορά από τον καθένα που ενοχλούνταν από τον καπνό, εξαιτίας της μη σωστής εφαρμογής του νόμου και έπεφταν μερικά πρόστιμα, τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
Κανένας δεν έχει περισσότερα δικαιώματα από τον άλλο.Γι'αυτό και οι καπνιστές δεν έχουν δικαίωμα να βλάπτουν τους γύρω τους.Δε νομίζω ότι το να απαγορεύεις σε κάποιον να βλάπτει τους συνανθρώπους του είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Κανένας δεν έχει περισσότερα δικαιώματα από τον άλλο.Γι'αυτό και οι καπνιστές δεν έχουν δικαίωμα να βλάπτουν τους γύρω τους.Δε νομίζω ότι το να απαγορεύεις σε κάποιον να βλάπτει τους συνανθρώπους του είναι καταπάτηση των δικαιωμάτων του.

Φυσικά κανείς δεν έχει περισσότερα δικαιώματα από τον άλλο. Οι μη καπνιστές έχουν δικαίωμα να μην αναπνέουν τον καπνό και οι καπνιστές έχουν δικαίωμα να καπνίζουν χωρίς να ενοχλούν.

Αν και καπνιστής σέβομαι το δικαίωμα των άλλων να μην θέλουν τον καπνό μου. Δεν καπνίζω ποτέ σε χώρους που μου απαγορεύουν [πχ φίλοι που δεν θέλουν να καπνίζω στο σπίτι τους είτε λόγω παιδιών είτε επειδή δεν θέλουν βρε αδερφέ] ή σε κλειστούς χώρους [πχ ανελκυστήρας, γραφεία μη καπνιστών].

Αλλά το γραφείο μου, το οποίο είναι απομονωμένος χώρος, το ντουμανιάζω. Δεν δέχομαι την παραίνεση των υπολοίπων να μην καπνίζω επειδή θα μπουν και μη καπνιστές. Πρόβλημά τους, όχι δικό μου. Ας μην μπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παιδιά το κράτος μια χαρά νοιάζεται. Απλά με διαφορετικό τρόπο.
Τα έσοδα της Ελλάδας είναι εξαρτημένα από την φορολογία τσιγάρων,ποτών, πετρελαίου και αυτοκινήτων!
Συνεπώς ο αντικαπνιστικός νόμος είναι απλά για να υπάρχει. Και δεν μπορεί να τον εφαρμόσει όταν αυτοτορπιλίζεται από άτομα σαν την Κανέλη που φουμάρουν το στούντιο δημοσίως και σειρές που όλοι είναι με ένα ποτό στο χέρι και ένα τσιγάρο. Συνεπώς στην Ελλάδα η χώρα μας μια χαρά νοιάζεται να προωθήσει την ιδέα ότι cool και μοιραία γίνεται μόνο αν καπνίζει και κατεβάζεις λίτρα αλκοόλ. Υπάρχει και μια φράση που λέει ότι ο άνδρας φαίνεται από το πόσο πίνει!!!

Φυσικά εύκολα προωθούμε την ιδέα για να βγάλουμε γρήγορα λεφτά από την φορολογία αυτών των μελλοντικών θυμάτων και ως συνήθως αναβάλλουμε για το αόριστο μέλλον το έξοδο εφάμιλλο του εσόδου περίθαλψης αν φυσικά έχει σκοπό να την παρέχει κιόλας!

Γιατί δλδ έχει γεμίσει ο τόπος 2λιτρα όταν σχεδόν όλοι η Ελλάδα είναι χρεωμένοι. Όσο σαν Έλληνες πιστεύουμε ότι η φιγόύρα είναι το παν τόσο έρμεο της εκάστοτε κυβερνητικής πολιτικής και ιδιωτικών κεφαλαίων θα είμαστε.

Και να μην αναφέρουμε την μάσα που πέφτει από την προώθηση αυτών από τα ενδιαφερόμενα ιδιωτικά κεφάλαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Παιδιά το κράτος μια χαρά νοιάζεται. Απλά με διαφορετικό τρόπο.
Τα έσοδα της Ελλάδας είναι εξαρτημένα από την φορολογία τσιγάρων,ποτών, πετρελαίου και αυτοκινήτων!
Ένα :thumbup:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Φυσικά εύκολα προωθούμε την ιδέα για να βγάλουμε γρήγορα λεφτά από την φορολογία αυτών των μελλοντικών θυμάτων και ως συνήθως αναβάλλουμε για το αόριστο μέλλον το έξοδο εφάμιλλο του εσόδου περίθαλψης αν φυσικά έχει σκοπό να την παρέχει κιόλας!
Άλλο ένα :thumbup:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Γιατί δλδ έχει γεμίσει ο τόπος 2λιτρα όταν σχεδόν όλοι η Ελλάδα είναι χρεωμένοι. Όσο σαν Έλληνες πιστεύουμε ότι η φιγόύρα είναι το παν τόσο έρμεο της εκάστοτε κυβερνητικής πολιτικής και ιδιωτικών κεφαλαίων θα είμαστε.
Κι άλλο ένα :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
tsitsilegas συγκινήθηκα:clapup: :clapup: ! Σοβαρά το λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top