• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο ασφαλή είναι τα αντισυλληπτικά χάπια;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι το προφυλακτικό ειναι κατι πιο υγειινο και ασφαλες απο το χαπι. Κακως παιρνατε χαπι αντι για προφυλακτικο (αν το χαπι ειχε καλυτερα αποτελεσματα και καμια παρενεργεια, ολοι αυτο θα διαλεγαμε ασυζητιτί). Καλυτερα να μην πολυ παιζετε με τις ορμονες γιατι επιδρουν στις πιθανοτητες για καρκινους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Αλλα ακομα και οσα ειπες να ισχυουν 100% , και παλι το προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλης και πιο υγεινη μεθοδος. ;)

Για μένα η άποψη του γιατρού μου είναι αυτή που εμπιστεύομαι και ακολουθώ κατά γράμμα και όχι της κάθε φαρμακευτικής εταιριας..εχω συμβουλευτεί τον τελευταίο χρόνο 3 γυναικολόγους και συμφωνησαν απολύτως με τα παραπάνω..Ακριβώς επειδή είναι μεγάλη εταιρία δε θα ρίσκαρε να παρουσιασει πλαστά ή μη τεκμηριωμένα στοιχεία που θα έθεταν σε κίνδυνο την αξιοπιστία και την εμπιστοσύνη του κόσμου πρς αυτήν..Δεν λέγονται τυχαία τέτοια στοιχεία γιατί πέφτουν μηνύσεις και αποζημιώσεις πολλών δισεκατομμυρίων.Ολα τα στοιχεία στηρίζοντι σε έρευνες.

Το προφυλακτικό σαφώς και δεν είναι πιο ασφαλής μέθοδος από τα χάπια..Μπορείς να τσεκάρεις τα ποσοστά τους;) για να το διαπιστώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για μένα η άποψη του γιατρού μου είναι αυτή που εμπιστεύομαι και ακολουθώ κατά γράμμα και όχι της κάθε φαρμακευτικής εταιριας..εχω συμβουλευτεί τον τελευταίο χρόνο 3 γυναικολόγους και συμφωνησαν απολύτως με τα παραπάνω..
Οτι εμπιστευεσαι φυσικα, καμια αντιρηση. Απλα εγω προτιμω να ψαχνομαι λιγο παραπανω (συνεχεια μαλλον :P)

Ακριβώς επειδή είναι μεγάλη εταιρία δε θα ρίσκαρε να παρουσιασει πλαστά ή μη τεκμηριωμένα στοιχεία που θα έθεταν σε κίνδυνο την αξιοπιστία και την εμπιστοσύνη του κόσμου πρς αυτήν..Δεν λέγονται τυχαία τέτοια στοιχεία γιατί πέφτουν μηνύσεις και αποζημιώσεις πολλών δισεκατομμυρίων.Ολα τα στοιχεία στηρίζοντι σε έρευνες.
Δε με καταλαβες. Για να χρειαστει να αποζημιωσει μια εταιρια , πρεπει να αποδειξουν οτι το φαρμακο κακως κυκλοφορει πχ. Για να κυκλοφορησει ομως, εχει δοθει αδεια με βαση ερευνες. Τις ερευνες ποιοι τις κανουν ; Τα πανεπιστημια κυριως. Με χρησματοδοτηση απο που ; Απο φαρμακευτικες εταιριες κυριως ;)

Με λιγα λογια, υπαρχουν και ερευνες που εγκυμονουν κινδυνους. Και στο παρελθον πολλα νομιζαμε ακινδυνα και με το περασμα του χρονου, αποδειχθηκαν οχι και τοσο ακακα. Αρα συμπερασμα --> αν μπορεις, αποφευγεις να βαζεις ουσιες στο σωμα σου που δεν ειναι απολυτως σθγουρο τι μακροχρονιες επιπτωσεις εχουν.

Το προφυλακτικό σαφώς και δεν είναι πιο ασφαλής μέθοδος από τα χάπια..Μπορείς να τσεκάρεις τα ποσοστά τους;) για να το διαπιστώσεις..
Τα τσεκαρα. Κατασκευαστικά εχουν το ιδιο ποσοστο (99%). Αλλα ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν εχουν αυτο, καθως δε χρησημοποιυνται σωστα απο τον κοσμο ! Πχ η χρηση του προφυλακτικου ειναι κατι σαφως πιο δυσκολο (ευκολο να βγει ή σπασει δλδ λογω κακης χρησης-κακης εταιριας κλπ) απο οτι να παρεις ενα χαπι.

Ετσι τα πραγματικα ποσοστα ειναι

Προφυλακτικο σκετο 85 %
Προφυλακτικο και κολπικο σπερματοκτονο 95%
Χαπια 92 %

Οποτε, στην πραξη, ναι εχεις δικιο, ειναι πιο αποτελεσματικο το χαπι. Αλλα τελικα, οχι πιο αποτελεσματικο απο συνδυασμο προφυλακτικου+σπερματοκτονου.

"Using the condom with vaginal spermicide is the most effective barrier method available." (απο την γνωστη Mayo Clinic)

(περα απο τις παρενεργειες που εχει το χαπι , εναντι του προφυλακτικου, οπως ναυτια , εμετος, κεφαλαλγια,μειωμενη λιμπιντο, αυξηση % για υπερταση, εμβολη).

Εννοειται οτι ολοι θα προτιμουσαμε χωρις προφυλακτικο. Κριμα που δεν ειναι τοσο απλο ή ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Α και κάτι τελευταίο όσον αφορά τα αντισυλληπτικά τρίτης γενιάς..Είναι πολύ επικίνδυνα για θρομβώσεις του αίματος..Και έχουν αναφερθεί σε πολλές επιστημονικές έρευνες,άσε που έχουν γίνει και μηνυσεις..
Για μένα όλα αυτά απλώς μου θυμίζουν όπως και στα κινητά που λένε ότι δεν επηρεάζουν καθόλου τον άνθρωπο,ενώ όλοι ξέρουμε ποιά είναι η αλήθεια..Οι ατέλειες των προιόντων πάντα αποκρύπτονται επιμελώς..
Γι'αυτο μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι ειναι τόσο ασφαλή,ενώ βλέπω τις επιδράσεις τους γύρω μου..
Using the condom with vaginal spermicide is the most effective barrier method available." (απο την γνωστη Mayo Clinic)

(περα απο τις παρενεργειες που εχει το χαπι , εναντι του προφυλακτικου, οπως ναυτια , εμετος, κεφαλαλγια,μειωμενη λιμπιντο, αυξηση % για υπερταση, εμβολη).

Εννοειται οτι ολοι θα προτιμουσαμε χωρις προφυλακτικο. Κριμα που δεν ειναι τοσο απλο ή ευκολο.
Και θα συμφωνήσω στα λεγόμενα σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
E όλα επικίνδυνα θα βγουν στο τέλος. Αν δεν έχουμε κινητό, δεν καπνίζουμε, φοράμε προφυλακτικό, προσέχουμε τι τρώμε κλπ τότε να τα βράσω τα χρόνια ζωής που ίσως κερδίσω. Εγώ πάντως εδώ και 3 χρόνια που τα παίρνω (αρχικά για ορμονικό πρόβλημα, πλέον "εκμεταλλεύομαι" και την άλλη χρήση τους) είμαι μια χαρά, δεν έχω βάλει γραμμάριο εξαιτίας τους και ξέρω και ακριβώς πότε θα αδιαθετήσω.
Χαπάκια μου, σας λατρεύω!!! :inlove: :inlove: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Αρα συμπερασμα --> αν μπορεις, αποφευγεις να βαζεις ουσιες στο σωμα σου που δεν ειναι απολυτως σθγουρο τι μακροχρονιες επιπτωσεις εχουν.

Τα τσεκαρα. Κατασκευαστικά εχουν το ιδιο ποσοστο (99%). Αλλα ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν εχουν αυτο, καθως δε χρησημοποιυνται σωστα απο τον κοσμο ! Πχ η χρηση του προφυλακτικου ειναι κατι σαφως πιο δυσκολο (ευκολο να βγει ή σπασει δλδ λογω κακης χρησης-κακης εταιριας κλπ) απο οτι να παρεις ενα χαπι.

Οποτε, στην πραξη, ναι εχεις δικιο, ειναι πιο αποτελεσματικο το χαπι. Αλλα τελικα, οχι πιο αποτελεσματικο απο συνδυασμο προφυλακτικου+σπερματοκτονου.

(περα απο τις παρενεργειες που εχει το χαπι , εναντι του προφυλακτικου, οπως ναυτια , εμετος, κεφαλαλγια,μειωμενη λιμπιντο, αυξηση % για υπερταση, εμβολη).

Το συμπέρασμα είναι δικό σου και φυσικά είναι σεβαστή η άποψή σου αλλά όχι πιο σεβαστή από άυτή των γιατρών και προσωπικά επειδή το εψαξα όσο δε φαντάζεσαι ακόμα και με γιατρους του εξωτερικού είμαι απόλυτα πεπεισμένη για την ασφαλή χρήση τους όταν χρησιμοποιούνται μετά από εξετάσεις και συμβουλή γιατρού. Γιατί λες να είναι τόσο διαδεδομένη η χρήση τους στο εξωτερικό??

Οσο για τις περενέργειες που αναφέρεις οφείλονται στο γεγονός ότι πολλές κοπέλες παιρνουν από μόνες τους χάπια χωρίς να κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις..Ολες οι περιπτώσεις που ξέρω που πήραν χάπια χορηγημένα από γιατρό δεν αντιμετώπισαν κανένα μα κανένα πρόβλημα..Η υπέρταση οφείλεται καθαρά στο κάπνισμα που κανονικά δεν επιτρέπεται παράλληλα με χορήγηση αντισυλληπτικών αλλά και πάλι πρέπει να υπάρχει προδιάθεση αλλιώς ούτε αυτό αποτελεί πρόβλημα.

Το 82% που αναφέρεις για την αποτελεσματικότητα του χαπιού είναι εντελώς λανθασμένο..Μπορείς να ρωτήσεις οποινδήποτε γυναικολόγο γιαυτο.

Η αποτελεσματικότητα των χαπιών κυμαίνεται από 99 μέχρι 100% και αυτό το 1% της αποτυχίας οφείλεται σε ενδεχόμενη μη σωστή χρήση του χάπιου καθώς δεν είναι και τόσο εύκολο όσο το νομίζεις.Καταρχάς η επιλογή του κατάλληλου χαπιού για την κάθε γυναίκα είναι πολύ σημαντικη και καθοριστική.Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως κληρονομικότητα,προδιάθεση, βάρος(ανάλογα με το βάρος είναι και οι ποσότητες των ορμονών που πρέπει να λάβει για να έχει αποτέλεσμα) και καθημερινές συνήθεις(πχ κάπνισμα).Τέλος η λήψη αντιβιοτικών ή άλλων φαρμάκων και τυχόν εμετός ή διάρροια που μπορεί να εκδηλωθεί ρίχνουν το ποσοστό στο 99% αλλά ούτε μισή μονάδα πιο κάτω.

Και ας μην ξεχνάμε ότι και το προφυλακτικό έχει παρενέργειες καθώς υπάρχουν πολλά άτομα που εμφανίζουν αλλεργίες στο λατέξ χώρια του ότι αν σπάσει και μείνει στη μήτρα της γυναίκας χωρίς να το καταλάβει μπορεί να πάθει μέχρι και συψαιμία..Αλλά όλα αυτά είναι εξαιρετικά σπάνια οπως και οι παρενέργεις των χαπιών όταν γίνεται ΣΩΣΤΑ η χρήση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
E όλα επικίνδυνα θα βγουν στο τέλος. Αν δεν έχουμε κινητό, δεν καπνίζουμε, φοράμε προφυλακτικό, προσέχουμε τι τρώμε κλπ τότε να τα βράσω τα χρόνια ζωής που ίσως κερδίσω.
:D Ναι, αλλα σκεψου οτι πριν μερικα χρονια, δεν υπηρχαν αυτα και ο κοσμος μαι χαρα ηταν. Αναγκες δημιουργουμε και μονοι μας μερικες φορες. Τωρα για κινητα, δε ξερω αν βλαπτουν ειμαι διχασμενος (καλη ιδεα για αλλο τοπικ). Για καπνισμα....ε δε νομιζω να υπαρχει αμφιβολια.... Το ιδιο για διατροφη.

Απλα για τα χαπια, ειναι επιλογη του καθενα. Αλλά να ξερει τι παιζει. Μπορει να βλαπτουν περισσοτερο απο οσο νομιζουμε, μπορει λιγοτερο. Μετρας τις πιθανοτητες και διαλεγεις αν θες να παρεις το χ ρισκο (μικρο ,μεσαιο,μεγαλο) για το Ψ κερδος. :)

Πχ σε σενα δουλευουν οκ. Μπορει να εισαι πιο τυχερη. Απλα μιλαμε για καποιο μεσο ορο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Κοιτα δεν λέω..Οντως μπορεί σε κάποιους (και μακάρι) να μην έχουν επιπτώσεις..Αλλά όχι και σπάνια..Ας μην λέμε ότι θέλουμε..Και οι περιπτώσεις που μίλησα εγώ με ιατρική χορήγηση τα έχουν πάρει..
Εχεις δουλέψει σε φαρμακευτική εταιρεία?Δεν θες να μάθεις πως λειτουργούν..Και οι γιατροί δεν είναι πλήρως αμερόληπτοι ούτε αυθέντιες;)
Αυτά έχω λόγο που τα λέω:)

Ψ.Γιατρός που είναι θείος μου,μου είπε κορίτσι μου μακριά απο αυτά..Με μένα είχε λόγο είναι αμερόληπτος;)
Τα συμπεράσματα δικά σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
diddle

Ολα τα στοιχεια που παρεθεσα ΔΕΝ ειναι δικα μου συμπερασματα. Ανεφερα απο που ειναι τα αρχικα. τα δευτερα (με τα ποσοστα κλπ) ειναι απο την mayo Clinic. Φανταζομαι γνωριζεις το κυρος της.

Γιατί λες να είναι τόσο διαδεδομένη η χρήση τους στο εξωτερικό??
Γιατι το κερδος απο αυτα ειναι πολλαπλασιο απο αυτο των προφυλακτικων. Οποτε επειδη εχουν και καλη αποτελεσματικοτητα, πειθουν τον κοσμο να τα χρησημοποιει αβερτα. Φυσικα δεν εχουν καταστροφικες συνεπειες (αλλιως δε θα μπορουσαν καν να κυκλοφορουν), αλλα ουτε και ειναι οσο ακακα οσο ενα προφυλακτικο. Απορω πως τα συγκρινεις απο οργανικης αποψης...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Ψ.Γιατρός που είναι θείος μου,μου είπε κορίτσι μου μακριά απο αυτά..Με μένα είχε λόγο είναι αμερόληπτος;)
Τα συμπεράσματα δικά σας:)

Μήπως ο θείος σου είναι παλαιάς γενιάς,μεγάλος σε ηλικία?? Γιατί γιατρός που είναι θειος μου και διευθυντής σε γυναικολογική κλινική των Βρυξελλών μου είπε ότι σας ανέφερα παραπάνω συν του ότι στην Ελλάδα έχουμε μεινει πολύ μα πολύ πίσω και πραγματικά απόρησε ο άνθρωπος με όλα αυτά που μόνο στη χώρα μας ακούγονται λογω προκαταλήψεων και ταμού που διστυχώς διαιωνίζονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
diddle

Ολα τα στοιχεια που παρεθεσα ΔΕΝ ειναι δικα μου συμπερασματα. Ανεφερα απο που ειναι τα αρχικα. τα δευτερα (με τα ποσοστα κλπ) ειναι απο την mayo Clinic. Φανταζομαι γνωριζεις το κυρος της.

Γιατί λες να είναι τόσο διαδεδομένη η χρήση τους στο εξωτερικό??
Γιατι το κερδος απο αυτα ειναι πολλαπλασιο απο αυτο των προφυλακτικων. Οποτε επειδη εχουν και καλη αποτελεσματικοτητα, πειθουν τον κοσμο να τα χρησημοποιει αβερτα. Φυσικα δεν εχουν καταστροφικες συνεπειες (αλλιως δε θα μπορουσαν καν να κυκλοφορουν), αλλα ουτε και ειναι οσο ακακα οσο ενα προφυλακτικο. Απορω πως τα συγκρινεις απο οργανικης αποψης...:/:

well said nikita...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Γιατι το κερδος απο αυτα ειναι πολλαπλασιο απο αυτο των προφυλακτικων. Οποτε επειδη εχουν και καλη αποτελεσματικοτητα, πειθουν τον κοσμο να τα χρησημοποιει αβερτα.

Τι λες βρε??Τα χάπια είναι πολύ φτηνότερα από τα προφυλακτικά!;) Καθόλου δε τους συμφέρει!Τσέκαρε τιμές και θα εκπλαγείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Μήπως ο θείος σου είναι παλαιάς γενιάς,μεγάλος σε ηλικία?? Γιατί γιατρός που είναι θειος μου και διευθυντής σε γυναικολογική κλινική των Βρυξελλών μου είπε ότι σας ανέφερα παραπάνω συν του ότι στην Ελλάδα έχουμε μεινει πολύ μα πολύ πίσω και πραγματικά απόρησε ο άνθρωπος με όλα αυτά που μόνο στη χώρα μας ακούγονται λογω προκαταλήψεων και ταμού που διστυχώς διαιωνίζονται....
Οχι δεν είναι μεγάλος,ούτε παλαίας γενιάς:)
Και για μένα δεν είναι θέμα ταμπού και προκαταλήψεων..Είναι θέμα απτών πραγμάτων:)

Γιατι το κερδος απο αυτα ειναι πολλαπλασιο απο αυτο των προφυλακτικων. Οποτε επειδη εχουν και καλη αποτελεσματικοτητα, πειθουν τον κοσμο να τα χρησημοποιει αβερτα. Φυσικα δεν εχουν καταστροφικες συνεπειες (αλλιως δε θα μπορουσαν καν να κυκλοφορουν), αλλα ουτε και ειναι οσο ακακα οσο ενα προφυλακτικο. Απορω πως τα συγκρινεις απο οργανικης αποψης...:/:
Κάτι που θα συμφωνήσω και πάλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Τι λες βρε??Τα χάπια είναι πολύ φτηνότερα από τα προφυλακτικά!;) Καθόλου δε τους συμφέρει!Τσέκαρε τιμές και θα εκπλαγείς...
Ανάλογα και το είδος των αντισυλληπτικών..Υπάρχουν και φτηνά και ακριβά..
Αν και υποψιάζομαι ότι ο Lorien άλλο εννοούσε με τον όρο κέρδος..Πες μου αν κάνω λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Ανάλογα και το είδος των αντισυλληπτικών..Υπάρχουν και φτηνά και ακριβά..

Τα τελευταία τρίτης γενιάς που είναι τα πιο ακριβά που κυκλοφορούν είναι πολύ φτηνότερα από τα προφυλακτικά και δεν υπάρχουν μεγάλες διακυμανσεις στις τιμές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα μιλησω για τιμες Αμερικης για να μιλαμε για περισσοτερο κοσμο και οχι για την Ελλαδιτσα.

"The pill costs $20 to $50 a month. The initial examination costs $35 to $175."

Αρα περα απο ενα αρχικο κοστος εξετασης για να εχεις χαρτι να παρεις τα χαπια (που δεν απαιτειται για προφυλακτικα), θες μεσο ορο 35$ το μηνα. Λοιπον με 35$ αγοραζεις στην Αμερικη περιπου 140 προφυλακτικα....(με τιμη 25cents εκαστο , υπαρχουν και πιο ακριβα , αλλα και πιο φθηνα, το αποτελεσμα δεν αλλαζει στη συγκριση)

....δε νομιζω οτι θα το κανεις 140 φορες το μηνα :P (και να το κανε καποιος σουπερμαν αυτο, τοτε απλα θα ισοφαριζε το κοστος).

Χωρια τα εσοδα απο τα ατομα που εχουν καποιες παρενεργιες απο τα χαπια και πανε παλι στο γιατρο. δωστου παλι κοστος επισκεψης, κοστος αλλων φαρμακων για συμπτωματικη θεραπεια,κλπ.

Ασε που το προφυλακτικο κανει και για μπαλονι σε παιδικα παρτυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
"The pill costs $20 to $50 a month. The initial examination costs $35 to $175."
Αρα περα απο ενα αρχικο κοστος εξετασης για να εχεις χαρτι να παρεις τα χαπια (που δεν απαιτειται για προφυλακτικα), θες μεσο ορο 35$ το μηνα. Λοιπον με 35$ αγοραζεις στην Αμερικη περιπου 140 προφυλακτικα....

Δεν κατάλαβα για πιο λόγο προσθέτεις το κόστος εξέτασης??Δηλαδή όταν δεν παίρνεις χάπια δεν κάνεις γυναικολογική εξέταση??

Οι τιμές που αναφέρεις είναι παλιές δεν κοστίζουν τόσο σε καμία περίπτωση πλέον και το γνωρίζω καλά γιατί τυχαίνει να παραγγέλνω και από νετ! Σε ευρώ τα χάπια κοστίζον απο 5 μέχρι 7 ευρώ ενώ σε δολλάρια είναι περίπου από 7μεχρι 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
diddle δεν είναι μόνο τα αντισυλληπτικά στα οποία έχουμε μείνει πίσω. Στην Αμερική ελάχιστη ποικιλία υπάρχει απο σερβιέτες γιατί όλες χρησιμοποιούν ταμπόν. Στην ελλάδα συμβαίνει το ακριβώς αντίστροφο :down: Φόβος που προκύπτει απο αμάθεια, να οι αιτίες. Εδώ έχω ακούσει οτι όσες το έχουν βάλει για να κάνουν μπάνιο το καλοκαίρι, μετά απο μισή ώρα το βγάζουν γιατί φοβούνται! Ενώ η συσκευασία και οι γιατροί λένε τουλάχιστον 4 ώρες οτι μπορεί να μείνει! Τώρα βέβαια ανοίγω άλλο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα για πιο λόγο προσθέτεις το κόστος εξέτασης??Δηλαδή όταν δεν παίρνεις χάπια δεν κάνεις γυναικολογική εξέταση??
Ε συνηθως οταν μια γυναικα νεα, χωρις προβληματα υγειας, κλπ, και χωρις να θελει να παρει χαπια, ...ναι δε κανει γυναικολογικη εξεταση χωρις λογο. Αντε να κανει μια σαν τσεκαπ. Υπαρχει κανενα επιστημονικο στοιχειο που να λεει οτι πρεπει να κανει συχνα ; Τεσπα, απλα το ανεφερα σαν ενα κοστος που μπορει να μην χρειαζεται παντα, μη σταθουμε εκει και φυγουμε απο το θεμα μας.

Οι τιμές που αναφέρεις είναι παλιές δεν κοστίζουν τόσο σε καμία περίπτωση πλέον και το γνωρίζω καλά γιατί τυχαίνει να παραγγέλνω και από νετ! Σε ευρώ τα χάπια κοστίζον απο 5 μέχρι 7 ευρώ ενώ σε δολλάρια είναι περίπου από 7μεχρι 10.
Οι τιμες που ανεφερα ειναι επισης απο την Mayo Clinic για το 2005 (ειχα το λινκ προχειρο) και μαλιστα τις τσεκαρα σε μερικα online μαγαζια (που ειναι και φθηνοτερα απο το να πας σε κανονικο μαγαζι). Οντως βρηκα και με 20 $ αλλα κανενα πιο φθηνο. Εχεις κανενα λινκ που τα δινει 7-10 δολλαρια ;

Που και παλι , με 10 $ αγοραζεις 40 προφυλακτικα. Οπως και να το παρεις , δεν ειναι φθηνοτερα απο τα προφυλακτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
diddle δεν είναι μόνο τα αντισυλληπτικά στα οποία έχουμε μείνει πίσω. Στην Αμερική ελάχιστη ποικιλία υπάρχει απο σερβιέτες γιατί όλες χρησιμοποιούν ταμπόν. Στην ελλάδα συμβαίνει το ακριβώς αντίστροφο :down: Φόβος που προκύπτει απο αμάθεια, να οι αιτίες. Εδώ έχω ακούσει οτι όσες το έχουν βάλει για να κάνουν μπάνιο το καλοκαίρι, μετά απο μισή ώρα το βγάζουν γιατί φοβούνται! Ενώ η συσκευασία και οι γιατροί λένε τουλάχιστον 4 ώρες οτι μπορεί να μείνει! Τώρα βέβαια ανοίγω άλλο θέμα...

Αλλο πάλι κ αυτό..!Δίκιο έχεις για την Αμερική και το γνωρίζω από πρώτο χέρι κ αυτό που λες!Οπως το είπες..Αμάθεια και προκατάληψη που δεν λένε να ξεπεραστούν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top