Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 233)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Η αλήθεια έιναι ότι πλέον το internet έχει μπει πια για τα καλά στη ζωή των περισσοτέρων από μας και μας δίνει εκτός των άλλων και τη δυνατότητα να γνωρίσουμε καινούρια άτομα από όλον τον κόσμο..
Είναι ορισμένες φορές φυσικό και επόμενο να αναπτύσσονται και φιλίες ή ακόμα και φλερτ με άτομα που ποτέ δεν έχουμε δει κυρίως όταν δεν υπάρχει η αμηχανία που έχουμε πολλοί από μας όταν φλερτάρουμε σε φυσικό χώρο, π.χ. δουλειά, σχολείο, club κτλ., πράγμα που το κάνει ακόμα πιο εύκολο.
Προσωπικά βέβαια προτιμώ να την άμεση επαφή γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να εκτιμήσεις καλύτερα τη συμπεριφορά του άλλου..Άλλο να ακούς, να βλέπεις και να μιλάς και άλλο να γράφεις..
Το να έκανα μια σχέση με κάποιον που θα γνώριζα από κάποιο chat room ή forum μου φαινόταν γενικά εξωπραγματικό, γιατί όπως προείπα είμαι άτομο που βασίζεται πολύ και στις αισθήσεις του για να εκτιμά πρόσωπα και καταστάσεις.
Παρ' όλα αυτα πριν περίπου 2 χρόνια συνάντησα από κοντά κάποιον με τον οποίο συνομιλούσα επί ένα 4μηνο σε ένα chat room και κάναμε σχέση σχεδόν αμέσως.Είχαμε ήδη "γνωριστεί' μέσα από τις καθημερινές ''έγγραφες συνομιλίες'' μας και όταν πρωτοσυνατηθήκαμε ένιωθα ότι τον ήξερα από χρόνια, παρ'' όλο που δεν έιχε δει ο ένας τον άλλο ούτε σε φωτογραφία!!!
Υπήρξε και σωματική έλξη, οπότε το ένα έφερε το άλλο..Η σχέση αυτή είναι ακόμα εν εξελίξει..
Δεν ξέρω αν θα το ξαναέκανα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι η εξαίρεση.Μάλλον είμαι της παλαιάς σχολής τελικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ποτέ σχέση, αλλά πιστεύω πως σίγουρα μπορεί να γίνει μια σχέση η οποία να ξεκινήσει από το net και να φτάσει irl [in real life].
Το θέμα είναι πως ΑΝ ποτέ η σχέση σου αυτή τελειώσει, να μην αρχίσεις τα παιδικά του στυλ: ''δε ξανα κάνω σχέση από το internet'' κτλ. Δηλαδή να αποδίδεις κατηγορίες ότι φταίει το ότι η σχέση έγινε από το net.

Δε ξέρω αν θα έκανα ποτέ..
γενικά πέρα από το χαρακτήρα δίνω εξίσου πολύ σημασία και στην εξωτερική εμφάνιση. :hmm:


Φυσικά μη ξεχνάμε πως μέσω του net, περα από το κείμενο μπορεί να γίνει και η χρήση κάποιας web-cameras ή η μεταφορά φωτωγραφιών. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μου εχει τυχει, με παρομοιο τροπο (νομιζω σε τετοιου ειδους σχεσης δεν υπαρχει και ποικιλια για το πως ξεκινανε :hmm:), και η αληθεια ειναι οτι ηταν καλυτερα απο οτι θα μπορουσα να φανταστω. Δεν ειμαστε πλεον μαζι, ηταν μια απο τις σοβαροτερες σχεσεις μου (τωρα που το σκεφτομαι, μηπως ηταν και η μοναδικη σοβαρη?! :hmm: Κατσε να σκεφτω.. :worry:) Δεν ξερω πραγματικα αν θα το ξανα εκανα, χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω μετανοιωσει.

Γενικα, πιστευω οτι ετσι οπως λειτουργει το νετ, δεν ειναι και πολυ δυσκολο να δημιουργησεις σχεση με καποιον (οχι απαραιτητα ερωτικη). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Έχω σχέση από internet αλλά μου'χει φάει τα συκώτια και τη ψυχή..
Νιώθω σα να τα χω με τον γύπα κι εγώ να είμαι ο Προμηθέας...
Μόνο "ή τάν ή επι τάς" δεν έχω πεί ακόμα...
Άλλες φορές όμως, νιώθω σαν να είμαι βουτηγμένος σε μια θάλασσα αγάπης και να λιώνω και να μη θέλω να βγώ απο κεί και να κάνω μακροβούτια και να καταλήγω πάντα στην αιώνια αγκαλιά της...

Το κακό με αυτές τις σχέσεις είναι οτι ξεκινούν με μαγεία και αν καταλήξουν συχνά γίνεται τόσο απαξιωτικά και για τους δύο...δε ξέρω πώς και κατά πόσο συμβάλλει η αρχική απρόσωπη επικοινωνία στο ανάρμοστο τέλος εφόσον είναι τέλος και όχι επ'αορίστου αναβολή...

Οι σχέσεις απο το internet έχουν υπάρξει αντικείμενο έρευνας τα τελευταία χρόνια απο πολλούς των θεωρητικών επιστημών και είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, κατά τη γνώμη μου, όσο και δύσκολο για μία προσέγγιση που να μπορεί να γενικευθεί -εξού και η σαγήνη που αποπνέει-και μοιάζει σαν ένα πείραμα που όσες φορές και να το επαναλάβεις θα πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα αναλόγως τους χειρισμούς, τη κατάσταση και τα πρόσωπα...

Βρίσκω πολύ ώριμη τη τοποθέτηση του Petrou από όλες τις απόψεις,λίγα λόγια και μεστά..βρίθει απο σοφία και πληρότητα...(μόνο που βαριέμαι να ψηφίζω!)

Prime πες μας κι άλλα πές μας κι άλλα :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχει μια αλλόκοτη γοητεία μια σχέση που πραγματώνεται στο internet.

Είναι μια βίαιη φίμωση των περισσότερων αισθήσεων που όμως -όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ανθρώπους που χάνουν την ακοή ή την όρασή τους- εντείνει τις εναπομείναντες αισθήσεις σε επίπεδα πρωτόγνωρα και μοναδικά.

Δεν μπορείς να δεις, να ακούσεις, να μυρίσεις, κι όμως όταν συντελεστεί αυτό το μικρό θαύμα της δικτυακής επικοινωνίας φτάνεις σε σημείο να ξέρεις τον άλλο, ίσως πολύ καλύτερα απ' όσο ξέρεις το γείτονά σου, ας πούμε, που και τον βλέπεις και τον ακούς και ...τον μυρίζεις.

Αν ρωτήσετε ανθρώπους που έχουν βιώσει τέτοιες εμπειρίες, θα σας πουν πως μπορούν με ευκολία να αναγνωρίσουν τον τρόπο γραφής του αγαπημένου προσώπου, στις ηλεκτρονικές συζητήσεις χωρίς να διαβάσουν το ψευδώνυμο κι ας μην έχουν οι γραμματοσειρές ταυτότητα όπως η χειρογραφία.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Λόγω ακριβώς της φύσης του μέσου, όταν αναζητάς το συνομιλητή σου στο διαδίκτυο, δεν ενδιαφέρεσαι για το περιτύλιγμα που έτσι κι αλλιώς τα μάτια δε μπορούν να δουν, αλλά περισσότερο, για την πιθανή ταύτιση του τρόπου έκφρασης μέσω της γραφής. Η ανάγκη επικοινωνίας απαλλαγμένη από τις ανασφάλειες που δημιουργεί η κατ' ιδίαν επαφή, σε απελευθερώνει, σε συνδυασμό με την ασφάλεια του οικείου δωματίου σου και ανοίγεσαι πολύ πιο εύκολα και...απλά.

Δεν προσπαθώ να καταργήσω με τα λεγόμενά μου, μια γνωριμία σε πραγματικό χωροχρόνο. Λέω μονάχα πως η ουσία βρίσκεται στο αλισβερίσι των ψυχών και πιστεύω πως αυτό μπορεί να είναι εξ ίσου δυνατό μέσα στο Internet.

Το έζησα, και ξέρω, πως ένα από τα πράγματα που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου είναι δύο winamp σε διαφορετικούς υπολογιστές, σε δύο διαφορετικές πόλεις του κόσμου, να παίζουν το ίδιο κομμάτι συγχρονισμένα, και μαζί μ'αυτά, δυο ανθρώπους να πάλλονται στο ίδιο μήκος κύματος κοιτώντας το ίδιο φεγγάρι -τι μικρός που είναι τελικά ο κόσμος- με μια σύνδεση που δε καταλαβαίνει από reset και lag:

...Αυτή της καρδιάς.

Όταν τελικά συνάντησα τον άγνωστο συνομιλητή με τον οποίο μοιραζόμουν τη μοναξιά μου τα βράδια, τα συναισθήματα εκδηλώθηκαν αμοιβαία και μας χάρισαν δύο έντονα χρόνια!..
Ας είναι καλά κι ας γνωρίζει πως αν οι κοινωνικές συμβάσεις -ασήμαντες στον ηλεκτρονικό χώρο που γνωριστήκαμε- δεν απατούσαν από μας να ακολουθήσουμε διαφορετικές πορείες, ποτέ δεν θα έπαυα να ταξιδεύω το δρόμο που οδηγεί κοντά του...

Και για να προσγειωθούμε, ας μην ξεχνάμε, ο κόσμος μέσα στο Internet και έξω απ' αυτό, δεν είναι αγγελικά πλασμένος και χρειάζεται πάντα προσοχή!! (ευγενική προσφορά Isiliel :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
ναι εγω κ τον παντρευτικα κιολας μην χασω ηεηεηεηεεηηε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποτέ μη λες ποτέ. Δεν είναι απαραίτητο να ψάχνεται κάποιος για να του τύχει κάτι τέτοιο. Στην περίπτωση μου, μιλούσαμε φιλικά για λίγο καιρό, μιας και έτυχε να έχουμε πολύ παρόμοιο αισθηματικό πρόβλημα τότε, όταν ήρθε Αθήνα είπαμε "γιατί να μην συναντηθούμε;", η έλξη ήταν αμοιβαία και εκδηλώθηκε μετά απο μερικούς μήνες, όταν ήρθε σπίτι μου στη Θεσ/νίκη για Χριστούγεννα. Τελικά, 1μισι χρόνο μετά περίπου είμαστε ακόμα μαζί και είναι η σοβαρότερη σχέση που είχα ποτέ :D :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από avaptistos:
Έχω σχέση από internet αλλά μου'χει φάει τα συκώτια και τη ψυχή..
Νιώθω σα να τα χω με τον γύπα κι εγώ να είμαι ο Προμηθέας...
Μόνο "ή τάν ή επι τάς" δεν έχω πεί ακόμα...
Άλλες φορές όμως, νιώθω σαν να είμαι βουτηγμένος σε μια θάλασσα αγάπης και να λιώνω και να μη θέλω να βγώ απο κεί και να κάνω μακροβούτια και να καταλήγω πάντα στην αιώνια αγκαλιά της...

Συμβαινει σε ολες τις σχεσεις, οπως κι αν εχουν ξεκινησει.
Δεν φταιει το γεγονος οτι ειναι σχεση που δημιουργηθηκε μεσω ιντερνετ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Συμβαινει σε ολες τις σχεσεις, οπως κι αν εχουν ξεκινησει.
Δεν φταιει το γεγονος οτι ειναι σχεση που δημιουργηθηκε μεσω ιντερνετ. ;)

Δεν είπα οτι εξαιτίας του οτι η σχέση είναι απο το internet με έχει σκορπίσει στους 5 ανέμους..
Είπα απλώς ότι έχω σχέση από το net..δεν με κατάλαβες....απλώς αργότερα σημείωσα οτι δε ξέρω αν ΤΟ ΤΕΛΟΣ (και η παράθεση σου ήταν κάπως άστοχη), όταν αυτό συμβαίνει, απαξιώνει περισσότερο τους ανθρώπους που έχουν κάνει σχέση απο net περισσότερο από το άν δεν ήταν σχέση απο net και αν ναί με ποιόν τρόπο και σε ποιό βαθμό...(αυτοαναρωτήθηκα..)

Δεν είπα ότι είναι μια σχέση "άμπωτη και πλημμυρίδα" επειδή προέρχεται εκ διαδικτύου...διάβασε με πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Με συγχωρεις, αλλα διαβαζοντας αυτο
Αρχική Δημοσίευση από avaptistos:
Έχω σχέση από internet αλλά μου'χει φάει τα συκώτια και τη ψυχή..
αυτο καταλαβαινει κανεις (με τη δικη μου λογικη, τουλαχιστον), ποσο μαλλον οταν η ολη συζητηση αφορα τις σχεσεις μεσω ιντερνετ. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι έχω κάνει και ήταν και μια απ τις πιο σοβαρές και όμορφες σχέσεις της ζωής μου :)


Μετά από αυτή τη σχέση, πιστεύω πλέον ότι το να ερωτευτείς κάποιον χωρίς να τον έχεις δει ποτε στη ζωή σου, σημαίνει ότι έχεις δώσει μεγαλύτερη σημασία και αξία στα εσωτερικά χαρίσματα κάποιου και όχι στα όμορφα μάτια του....
Ο τροπος που σκέφτεται ο αλλος, οι αποψεις του για ζητήματα, το πως τα γραφει καθως και όλο το "μυστήριο" που περιβάλει μια γνωριμία απ το net μπορεί να κάνουν κάποιον να ερωτευτεί στα τυφλα.... που τελικά ίσως να είναι και μεγαλυτερης ουσίας και αξιας αυτός ο τυφλός έρωτας γιατι στην πραγματικότητα εχουμε δει με τα μάτια της καρδιας και της ψυχης ....

Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι θεωρώ ότι είναι ο ιδανικός ή ο καλυτερος τρόπος για να γνωρίσεις κάποιον ... είναι απλά διαφορετικός και κατ έμενα, όχι κατακριτεος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα δεν μου εχει τυχει να κανω σχεση, οπου η γνωριμια μου με το αλλο ατομο να πραγματοποιηθει πρωτα απο το διαδικτυο.
Δεν θα ειχα προβλημα και δεν ειμαι "επιφυλακτικος"...ή τουλαχιστον υπερ-επιφυλακτικος.
Ετσι κι αλλιως μεσω internet θα γινει μονο η πρωτη γνωριμια...η πρωτη "επαφη".Για να γινει σχεση και για να δουν αν κολλανε και σαν "χημεια",σαν προσωπικοτητες -πειτε το οπως θελετε- τα δυο ατομα, επιβαλεται-εννοειται η συναντηση τους.
(Παω καπου αλλου τωρα)
Περα απο αυτο εκτιμω απιστευτα το internet σαν μεσω τηλεπικοινωνιας (και οχι μονο), για τον απλουστατο λογο πως περαν του οτι ενωνει τον κοσμο και τα γνωστα, συμβαλει παρα πολυ οχι μονο σε μια ενδεχομενη δημιουργια σχεσης, αλλα και στην διατηρηση αυτης.;)
Σε προσωπικο επιπεδο τωρα, απο την στιγμη που ειμαι εξωτερικο και η κοπελα μου ελλαδα το internet και γενικα η εξελιξη των τηλεπικοινωνιων μου δινει την δυνατοτητα να μπορω να μιλησω-επικοινωνησω ανα πασα στιγμη μαζι της, κι ετσι να την αισθανθω εστω και γι λιγο κοντα μου.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Isiliel... όσοι το έχουν ζήσει ξέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΣ!!!;)
Για όσους δεν το έχουν ζήσει... ίσως να πρέπει και να το ζήσουν... είναι κι αυτό μια εμπειρία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@avaptistos
Το κακό με αυτές τις σχέσεις είναι οτι ξεκινούν με μαγεία και αν καταλήξουν συχνά γίνεται τόσο απαξιωτικά και για τους δύο...δε ξέρω πώς και κατά πόσο συμβάλλει η αρχική απρόσωπη επικοινωνία στο ανάρμοστο τέλος εφόσον είναι τέλος και όχι επ'αορίστου αναβολή...

Γιατί να έχει σχέση ο τρόπος της γνωριμίας για την ποιότητα της κατάληξης μιας οποιαδήποτε σχέσης?
Όταν έχεις περάσει ένα ποιοτικό χρονικό διάστημα με έναν άνθρωπο, λογικά η έκβαση της ιστορίας δεν θα πρέπει να είναι ανάλογη αυτού του διαστήματος?
Η μόνη διαφορά που μπορώ να εντοπίσω είναι η δυνατότητα επαφής μετά το χωρισμό μέσω Internet.
Δηλαδή κάποιον που έχεις γνωρίσει σε μια παρέα εκτός Internet, μετά το χωρισμό, μπορεί και να μην τον ξαναδείς ποτέ, αλλά με τον internetικο φίλο ή φίλη υπάρχει ο κοινός χώρος γνωριμίας που κάνει τα πράγματα πιο περίπλοκα. Ανοίγεις το ICQ σου και είναι εκεί. Μπαίνεις στο αγαπημένο σου forum και είναι εκεί, και μπορεί να γράφει για σένα έμμεσα ή άμεσα. Μπορεί να δηλώνει και να εκδηλώνει την παρουσία του καθημερινά και αυτό πραγματικά μπορεί να γίνεται με τρόπο απαξιωτικό και για τη σχέση και για τα εμπλεκόμενα άτομα.

Όμως ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, δεν καταλήγουμε πάλι πως όλα εξαρτώνται από την ποιότητα, τη συνέπεια και το σεβασμό του εκάστοτε ατόμου? Εμείς φτιάχνουμε τη σχέση, εμείς και το χωρισμό.

@ ΚΕ
Isiliel... όσοι το έχουν ζήσει ξέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΣ!!!
Για όσους δεν το έχουν ζήσει... ίσως να πρέπει και να το ζήσουν... είναι κι αυτό μια εμπειρία
:) :)
Πολύ δυνατή εμπειρία τολμώ να προσθέσω! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Έχει μια αλλόκοτη γοητεία μια σχέση που πραγματώνεται στο internet.

Έχει που να μην είχε...(αχχ)..

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Είναι μια βίαιη φίμωση των περισσότερων αισθήσεων που όμως -όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ανθρώπους που χάνουν την ακοή ή την όρασή τους- εντείνει τις εναπομείναντες αισθήσεις σε επίπεδα πρωτόγνωρα και μοναδικά.

Βίαιη φίμωση των αισθήσεων...εγώ τη νιώθω σαν χάδι στη κοιλιά μου..(γαργαλιέμαι αχ αχ..)

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Δεν μπορείς να δεις, να ακούσεις, να μυρίσεις, κι όμως όταν συντελεστεί αυτό το μικρό θαύμα της δικτυακής επικοινωνίας φτάνεις σε σημείο να ξέρεις τον άλλο, ίσως πολύ καλύτερα απ' όσο ξέρεις το γείτονά σου, ας πούμε, που και τον βλέπεις και τον ακούς και ...τον μυρίζεις.

Πόσο δίκιο έχεις...

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Αν ρωτήσετε ανθρώπους που έχουν βιώσει τέτοιες εμπειρίες, θα σας πουν πως μπορούν με ευκολία να αναγνωρίσουν τον τρόπο γραφής του αγαπημένου προσώπου, στις ηλεκτρονικές συζητήσεις χωρίς να διαβάσουν το ψευδώνυμο κι ας μην έχουν οι γραμματοσειρές ταυτότητα όπως η χειρογραφία.

Ο κώδικας του Έρωτα...

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Λόγω ακριβώς της φύσης του μέσου, όταν αναζητάς το συνομιλητή σου στο διαδίκτυο, δεν ενδιαφέρεσαι για το περιτύλιγμα που έτσι κι αλλιώς τα μάτια δε μπορούν να δουν, αλλά περισσότερο, για την πιθανή ταύτιση του τρόπου έκφρασης μέσω της γραφής. Η ανάγκη επικοινωνίας απαλλαγμένη από τις ανασφάλειες που δημιουργεί η κατ' ιδίαν επαφή, σε απελευθερώνει, σε συνδυασμό με την ασφάλεια του οικείου δωματίου σου και ανοίγεσαι πολύ πιο εύκολα και...απλά.

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Δεν προσπαθώ να καταργήσω με τα λεγόμενά μου, μια γνωριμία σε πραγματικό χωροχρόνο. Λέω μονάχα πως η ουσία βρίσκεται στο αλισβερίσι των ψυχών και πιστεύω πως αυτό μπορεί να είναι εξ ίσου δυνατό μέσα στο Internet.

Αλισβερίσι (απο το net) που είναι ανόθευτο από τη γλώσσα του σώματος η οποία δίνει συχνά λάθος εντύπωση γιατί ειδικά η όραση είναι η πιο νόθα αίσθηση που έχουμε (και έχει αποδειχτεί και πειραματικά αυτό)..


Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Το έζησα, και ξέρω, πως ένα από τα πράγματα που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου είναι δύο winamp σε διαφορετικούς υπολογιστές, σε δύο διαφορετικές πόλεις του κόσμου, να παίζουν το ίδιο κομμάτι συγχρονισμένα, και μαζί μ'αυτά, δυο ανθρώπους να πάλλονται στο ίδιο μήκος κύματος κοιτώντας το ίδιο φεγγάρι -τι μικρός που είναι τελικά ο κόσμος- με μια σύνδεση που δε καταλαβαίνει από reset και lag:

...Αυτή της καρδιάς.

Εγκαυματίας κι εσύ,ε; Τι βαθμού, τα εγκαύματα; εμένα 300ου βαθμού...(σαν τους άντρες του Λεωνίδα)
Ποιό κομμάτι έπαιζε; Ποιά ήταν η συχνότητα του μήκους κύματος των παλμικών σου κινήσεων κοιτώντας το φεγγάρι;
Με i-tunes μπορεί να βιώσει κανείς ανάλογη εμπειρία ή θέλει μόνο winamp;


Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Όταν τελικά συνάντησα τον άγνωστο συνομιλητή με τον οποίο μοιραζόμουν τη μοναξιά μου τα βράδια, τα συναισθήματα εκδηλώθηκαν αμοιβαία και μας χάρισαν δύο έντονα χρόνια!..
Ας είναι καλά κι ας γνωρίζει πως αν οι κοινωνικές συμβάσεις -ασήμαντες στον ηλεκτρονικό χώρο που γνωριστήκαμε- δεν απατούσαν από μας να ακολουθήσουμε διαφορετικές πορείες, ποτέ δεν θα έπαυα να ταξιδεύω το δρόμο που οδηγεί κοντά του...

Ξεχειλίζεις ακόμα από έρωτα...οι κοινωνικές συμβάσεις εμπλέκονται σε μία σχέση τόσο δραστικά και αποφασιστικά που να διαλύουν τη μαγεία ενός έρωτα που ακόμα η φλόγα του καίει τα σπλάχνα σου; Δε το'ξερα...Δηλ όταν κάνουμε σχέση υπογράφουμε κάποια σύμβαση με τη κοινωνία; Κολάμε και ένσημα;Μου τα χαλάς Ιsilielouli...
Μήπως αυτός ανήκε στα λαϊκά στρώματα κι εσύ είσαι καμιά πριγκήπισσα της Ιορδανίας; (Από που βγαίνει το τόσο εύηχο Isliel;)
Με όλο το σέβας τι εννοείς με τον όρο "κοινωνικές συμβάσεις" και πώς αφήνεις τη μοίρα του έρωτα σου σε χέρια άλλων..πώς ρε;

Υ.Γ. Ποτέ μη πάψεις να σκέφτεσαι πως ταξιδεύεις το δρόμο που οδηγεί κοντά του εκτός και δε θέλει να ταξιδεύεις κοντά του...αν όμως θέλει (και είναι καθαρά θέμα κοινής επιθυμίας) -κι ας ξύνω τη πληγή-τότε ο εγωϊσμός είναι που σας τρώει και σας κομματιάζει..όχι της κοινωνίας...ο δικός σας εγωϊσμός....

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Και για να προσγειωθούμε, ας μην ξεχνάμε, ο κόσμος μέσα στο Internet και έξω απ' αυτό, δεν είναι αγγελικά πλασμένος και χρειάζεται πάντα προσοχή!! (ευγενική προσφορά Isiliel :P )

Απο μία αισθητική ματιά τα όσα λές εκπέμουν μεγαλοσύνη και ομορφιά και ευστροφία...
Αυτό που σκεφτόμαστε και πιστεύουμε, αυτό ακριβώς είμαστε κι αν για κάτι, ομολογουμένως αμφιλεγόμενο, όπως μία σχέση απο το διαδίκτυο, που εν πρώτοις δε γεμίζει το μάτι σε πολλούς άν όχι στους περισσότερους, βρίσκεις τόσα θετικά αυτό απλώς σημαίνει ότι εκτός απο ανοιχτόμυαλη είσαι και πλάσμα που επικεντρώνει στα θετικά έχοντας φυσικά πάγια τη συνείδηση οτι απο τα πάντα προέρχονται και άφθονα κακά...
Ευχαριστώ -εγώ προσωπικά- για την ευγενή προσφορά σου και προσβλέπω σε συνέχεια των μαγικών ταξιδίων σου, partner..

moto που θα σου ταίριαζε: Απομυθοποίηση (της κοινωνίας) τώρα!

Y.G. Πολύ σε χάρηκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγκαυματίας δε λες τίποτα! :)

Για να τα πάρουμε ένα-ένα: Isiliel στη γλώσσα Quenya που επινόησε ο Tolkien για τα ξωτικά του, σημαίνει κόρη του φεγγαριού (Isil είναι το φεγγάρι). Χαίρομαι που το βρίσκεις εύηχο γιατί αυτό ακριβώς άρεσε στον Tolkien να κάνει. Να πλάθει όμορφες εύηχες λεξούλες!

Το τραγούδι ήταν το Space Dye Vest. :)

Στο θέμα μας τώρα:
Ποτέ μη πάψεις να σκέφτεσαι πως ταξιδεύεις το δρόμο που οδηγεί κοντά του εκτός και δε θέλει να ταξιδεύεις κοντά του...
Το 'πιασες! ;) Οι λόγοι? Έχουμε 7 χρόνια διαφορά κι εγώ είμαι χωρισμένη με παιδί! :|
Εγώ τις κοινωνικές συμβάσεις τις γράφω στα ...."φρύδια" μου :D αλλά...
Δυστυχώς η στάση του μετά το χωρισμό είναι αμφιλεγόμενη. Μια στο καρφί και μια στο πέταλο.
Μεγάαααλη συζήτηση ανοίγεις όμως... και πολύ φοβάμαι off-topic. :/:

moto που θα σου ταίριαζε: Απομυθοποίηση (της κοινωνίας) τώρα!
:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχω κάνει και θα ξαναέκανα.. Όταν γνωριστήκαμε μέσω inet ήταν για άσχετο λόγο! (και όχι για αυτοσκοπό τη σχέση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
[Το θέμα είναι πως ΑΝ ποτέ η σχέση σου αυτή τελειώσει, να μην αρχίσεις τα παιδικά του στυλ: ''δε ξανα κάνω σχέση από το internet'' κτλ. Δηλαδή να αποδίδεις κατηγορίες ότι φταίει το ότι η σχέση έγινε από το net.


αυτό θα ήταν όντως παιδιάστικο, μαι ντιαρ Πέτρο..για την εξέλιξη μιας σχέσης δεν μπορείς σε καμία- σχεδόν-περίπτωση να ρίξεις ευθύνες στον τρόπο γνωριμίας.
Το μεγαλύτερο ρίσκο που παίρνεις όσον αφορά τις εν γένει γνωριμίες που κάνεις από το net είναι να εκθέσεις τον εαυτό σου σε κάποιον ενετελώς άγνωστο που δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρει, τουλάχιστον στην αρχή. Τόσα και τόσα ακούμε καθημερινά.. Γι' αυτόν τον λόγο δεν έστειλα ούτε φωτό, ούτε άνοιξα cam (άσε που δεν έχω κιόλας:) ) και η δική μας πρώτη συνάντηση ήταν κυριολεκτικά ένα ραντεβού στα τυφλά..

Prime πες μας κι άλλα πές μας κι άλλα :panwkatw:[/quote]

Τι ακριβώς θες να μάθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Για να τα πάρουμε ένα-ένα: Isiliel στη γλώσσα Quenya που επινόησε ο Tolkien για τα ξωτικά του, σημαίνει κόρη του φεγγαριού (Isil είναι το φεγγάρι). Χαίρομαι που το βρίσκεις εύηχο γιατί αυτό ακριβώς άρεσε στον Tolkien να κάνει. Να πλάθει όμορφες εύηχες λεξούλες!

O Τ.Ρ.Ρ. Τόλκιν εκτός απο το να επινοεί και ξωτικογλώσσες είπε και διάφορα που μάλλον, πρέπει να σε ενδιαφέρουν:
"Και προσμένω μ'ελπίδα στην άλλη στροφή
Πύλη κρυφή ή δρόμος μπροστά μου να βγεί,
και μόλο που ως τώρα τ' άφηνα γεια,
Μια μέρα θε να'ρθει ή κάποια βραδιά.
Που τους δρόμους αυτούς θα περάσω
Δυτικά της Σελήνης κι απ' τον Ήλιο πιο πέρα να φθάσω...(το φώς πίσω απο τη σκοτεινιά μοιάζει πιο λαμπερό φεγγαροdaughter..!)

Σε ένα γράμμα που έγραψε ο Τόλκιν μετά το θάνατο της αγαπημένης του Έντιθ τον Ιούλιο του 1972 όπου επανήλθε στο ζήτημα της γλώσσας του μύθου που του ενέπνευσε η ίδια η Έντιθ (του), έλεγε κάπου:

"Δεν καταφέραμε ποτέ να γιατρέψουμε τις πληγές μας και όλες τις δυστυχίες που υπομείναμε από την αρχή ακόμα του έρωτα μας...πράγματα, που πέρα από τις προσωπικές μας αδυναμίες, θα βοηθούσαν στην κατανόηση των λαθών που κηλίδωσαν τη ζωή μας-που εξηγούν τον τρόπο με τον οποίο όλα αυτά δεν κατάφεραν ποτέ να αγγίξουν τα βάθη της ψυχής μας, ούτε κατάφεραν να αμαυρώσουν τις μνήμες του νεανικού έρωτά μας...Συναντιόμασταν πάντα σ'εκείνο το ξέφωτο του δάσους και περπατούσαμε πιασμένοι χέρι-χέρι, για να ξορκίσουμε τη σκιά του επικείμενου θανάτου..."

Ας μην τα λέμε αυτά στο χαρτί μετά το θάνατο...ας τα λέμε όταν μπορούν να μας ακούσουν...πόσο μάλλον όταν τίποτα δε μας σταματά!
Δε ξέρω αν λέγοντας τα μπορείς να ξορκίσεις τον Χάροντα (η παγανιά πόσα χιλιόμετρα είναι απο το κέντρο της Αθήνας ρε παιδιά;), πάντως μπορείς να σταματήσεις την ακατάσχετη αιμορραγία, if you asked me..


Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Το τραγούδι ήταν το Space Dye Vest. :)

Δε το γνωρίζω αλλά μου ηχεί γ*μ*άτο...

"Μπροστά του στεκόταν το Δέντρο, το δικό του Δέντρο, τελειωμένο. Αν φυσικά μπορούσες να πεις κάτι τέτοιο για ένα Δέντρο που ήταν ζωντανό, με τα φύλλα του ορθάνοιχτα και τα κλαδιά του να λυγίζουν από τον άνεμο που ο Νάιτζελ ένιωθε και φανταζόταν τόσο συχνά μα δεν μπορούσε να τον αποτυπώσει στο χαρτί.Το βλέμμα του καρφώθηκε στο Δέντρο, σήκωσε σιγά-σιγά τα χέρια του και τα άνοιξε πλατιά σαν μια αγκαλιά.
"Είναι ένα δώρο",είπε..."
Τ.Ρ.Ρ. Τόλκιν, Leaf By Niggel

Όπως όλοι...
Αλεξάκος (κατά κόσμον, avaptistos)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μιλουσαμε ιντερνετικα, ηταν φιλος φιλου μου, καποια στιγμη βρεθηκαμε οι 3 μας για να γνωριστουμε, συνεχισαμε να μιλαμε, αρχισαμε να βγαινουμε, ημασταν μαζι λιγο καιρο, και ηταν η πιο αποτυχημενη μου σχεση εβερ. Ετσι απλα και συνοπτικα :p Οχι οτι το καταδικαζω, αλλα η δικη μου εμπειρια δεν ηταν η καλυτερη σ'αυτο το θεμα. Καταδικαζω ομως το να αναπτυσσεται η ελξη ιντερνετικα, πριν καν δεις τον αλλον και πεις μαζι του δυο κουβεντες. To βρισκω πολυ ανουσιο και "καπως" (για να μην πω τη λεξη που μου ρχεται :p). Σοζ για οσους το εκαναν, δε διαβασα τα παραπανω οποτε δεν ξερω ποιοι μπορει να θιγονται :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top