Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη :P ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι:) ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Σε εμενα εννοειται. Οι δουλειες του σπιτιου ειναι κατι το οποιο ετσι κι αλλιως δεν κατεχω :redface:, οταν ομως αποφασισω οτι θελω να ζησω με καποιον σαφως κι εγω θα τις κανω. Δεν εχω καμια απαιτηση απο τον καλο μου να κανει δουλειες σπιτιου (ξεσκονισμα, σκουπισμα, σφουγγαρισμα, κλπ) χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα σηκωνει το χερακι του για τα απλα (=να κατεβασει τα σκουπιδια, να μαγειρεψει ΜΙΑ φορα στο τοσο που δεν θα προλαβω) και εννοειται και τα πιο συνθετα (=ηλεκτρολογικα, υδραυλικα κλπ :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έχω κάποιες άγνωστες λέξεις στο θέμα. "Δουλειές του σπιτιού"?Κάτσε να φέρω το λεξικό...

@misslittledevil: μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα συμφωνισω με την misslittledevil. Πρωσοπικα οταν και αν με το καλο ερθει η ωρα που θα εχω γυναικα και παιδια θα θελω η γυναικα αυτη να κανει τις "γυναικιες" δουλειες του σπιτιου. Εγω φυσικα και θα μαγειρευω καμια φορα αμα χρειαζετε (ολα κιολα, μια εως 2 φορες τον μηνα θα κανω μια μακαροναδα με θαλασσινα, το μονο που ξερω να κανω αλλο το κανω τελιο:D), θα κατευαζω τα σκουπιδια, θα πηγενω μαζι της στο σοπερ μαρκετ, αν χρειαστει και μονος μου, θα και φυσικα οτι εχει να κανει με ηλεκτρονικου, υδραβλικου και οικοδομικου τυπου ζημιες τις αναλαμβανω εγω. Και φυσικα αν η κοπελα δουλευει πολες ωρες και δεν προλαβενει/αντεχει και πολα-πολα υπαρχουν και οικιακοι βοηθει. Αν και θα ηθελα η γυναικα μου να μην δουλευει και να εχει ολη την μερα δικη της να ασχολιθει με τα παιδια και με το σπιτι αν θελει να δουλευει η αν δεν εχω την δηνατοτιτα να συντιρσω οικονομικα μονος μου την οικογενια τοτε τι να κανουμε.... Εχω μεγαλωσει σε οικογενια που η μητερα δεν δουλευε (επειδη η ηδια το ιθελε και το επετρεπε και το εισοδιμα του πατερα) και επισης βλεπω και την γιαγια μου που παντα εκανε ολες τις δουλιες, ο παπους μου εκανε μονο τα "αντρικα" και αφοτου βγηκε στην συνταξη αρχισε να ασχολιτε με την κουζινα που και που και βλεπω οτι αυτο το στυλ μου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη :P ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι:) ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση;)

Για αυτό ακριβώς το λόγο είναι καλά να συζεί κάποιος πριν παντρεφτεί, για να μην έρθουν οι εκπλήξεις μετά το γάμο :P

Λοιπόν... όσο αφορά εμένα και την συμβίωση μου με τον καλό μου....
Δεδομένου ότι, δουλεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ερχόμαστε σπίτι την ίδια ώρα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ζούμε κατω απ την ίδια στέγη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κουραζόμαστε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, όταν χαλαρώνουμε το κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, έχουμε βρει ότι και τις δουλειες πρέπει να τις κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ :)

Κάνουμε ακριβως τα ίδια πράγματα μεσα στο σπίτι... δεν υπάρχουν μοιρασμένες δουλειες, αυτή δική σου αυτή δική μου.... όποιος προλαβαίνει, κάνει ότι μπορεί για να είναι η ζωή μας πιο άνετη....
Όταν είναι κάποιος πριν απ τον άλλον στο σπίτι ξεκινάει το μαγείρεμα... για να έρθει ο αλλος και να βοηθήσει... ώστε όλα να τελειώσουν μια ωρα αρχιτερα ώστε να υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ χρόνος που θα τον περάσουμε όμορφα ΜΑΖΙ! ;)

Ουδεποτε τέθηκε θέμα ότι ένας απ τους δύο κάνει λιγότερα ή περισσοτερα....
Το να μοιράζεσαι ένα σπίτι σημαίνει ότι μοιράζεσαι και τις ευθυνες και τις δουλειες....
Πρακτικά και για λόγους ευκολίας μπορεί κάποιες δουλειες να έχουν "κατοχυρωθει" στον έναν απ τους δύο (αυτός κουβάλημα απ τα ψωνια λόγω βάρους, εγώ σιδέρωμα) αλλά αυτό δεν έχει γίνει γιατί κάποιος άσκησε βέτο του στυλ "εγώ δεν το κάνω αυτο!"
όλα γίνονται με πρωταρχικό σκεπτικό του να τελειώνουμε ώστε να περάσουμε την υπόλοιπη ώρα μαζι :inlove:


Υ.Γ. αυτα που σας λέω, ήταν για μένα ένα απ τα βασικά κριτήρια, για να θέλω αυτός ο άνθρωπος να είναι δίπλα μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δουλειες τυπου ξασκονισμα,σφουγγαρισμα και μερικες αλλες δεν θα τις κανω...οχι γιατι το θεωρω υποτιμητικο για τον ανδρα, απλως γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να τις κανω...
Απλως θα βοηθαω σε αλλα πραγματα και φυσικα θα συμβαλω τα μεγιστα στο να μην γινεται το σπιτι μπου...!Οταν φαω, θα πεταξω στα σκουπιδια οτι απεμεινε (αποφαγια), θα παω το πιατο και το ποτηρι στον νεροχυτη, θα αφηνω τα πραγματα εκει που τα βρισκω και παει λεγοντας...
Αλλα το να καθισω να σφουγγαρισω και να πλυνω,ξεσκονισω)....sorry but....Ασε που και να το κανω δεν θα βγει καλο το αποτελεσμα...:P
Με λιγα λογια προσωπικα ειμαι υπερ του μοιρασματος στις δουλειες!Αλλες η γυναικα, αλλες ανδρας.:)
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, υποψην, απλως ετσι ειμαι.;)
αν και σαν φοιτητης τα 'χω κανει ολα....%$^΅%$%^#$%^#$@#%^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά... βασικά δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και κανένα παλικάρι που θα πει, και γουστάρω να κάνω δουλειες στο σπίτι και θα τις μοιράζομαι με την καλή μου :P

Και γιατί να το κάνει δλδ? Οταν κάτι θεωρείται εδώ και δεκαετίες κεκτημενο, κορόιδο είναι ο άλλος να βάλει τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του??

Για να είμαι και ειλικρινής.. και γω αν ήταν δεδομένο ότι οι άντρες "πρέπει" να καθαρισουν να ξεσκονίσουν να μαγειρεψουν να σιδερώσουν κλπ κλπ κλπ, δε νομίζω ότι εθελοντικά θα έλεγα.. ΟΧΙΙΙΙΙ ΑΣΕ ΚΑΤΩ ΤΗ ΣΚΟΥΠΑΑΑΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ!!! :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ καταρχάς θεωρώ λάθος να τις κάνει μόνο ο ένας, είτε ο άνδρας είτε η γυναίκα γιατί κάποια στιγμή, όσο κι αν αγαπά τον άλλον θα του βγει σε παράπονο. Ούτε μου φαίνεται και πολύ λογικό να τις μοιράζονται εξ ημισίας ΟΛΕΣ γιατί σίγουρα κάποιες θα κάνει ο ένας καλύτερα απο τον άλλον. Πχ εγώ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ απίστευτα να πλένω πιάτα. Το μισώ! Για αυτό το λόγο να φανταστείτε παίρνω πλαστικά πιάτα, πιρούνια, μαχαίρια, κουτάλια, ποτήρια κλπ. Δεν αντέχω να τα πλένω!! Αντιθέτως όμως, μου αρέσει το μαγείρεμα και το σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα αρκετά. Ε θεωρώ λογικό λοιπόν, να πάρω πάνω μου όλο το μαγείρεμα για παράδειγμα και ο φίλος/σύζυγος μου το πλύσιμο πιάτων, εκτός αν το σιχαίνεται και αυτός οπότε ή στα πλαστικά θα μείνουμε ή θα το μοιραστούμε :D
Επίσης, κάτι που έχω παρατηρήσει. Όσο και ανοιχτόμυαλος να είναι ένας άνδρας, όσο κι αν θέλει να βοηθήσει, είναι τέτοια η κοινωνία και η πλύση εγκεφάλου που έχουν δεχτεί απο μικροί που κάποια στιγμή θα του βγει σε παράπονο με άσχημες επιπτώσεις για τη σχέση. Οπότε μάλλον θα πάρω εγώ λιιίγο περισσότερες.
Γενικά είναι ένα θέμα που παρά την ηλικία μου το έχω αντιμετωπίσει μιας και ο φίλος μου όταν έρχεται Θεσ/νίκη ζει σπίτι μου και ουσιαστικά συζούμε, οπότε τίθεται και αυτό το θέμα. Μέχρι στιγμής κάπως όπως ανέφερα τις μοιράζουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Η κατανομη των δουλειων και των υποχρεωσεων θα γινει ισοτιμα!Σιγουρα θα πλυνω πιατα θα ριξω σφουγγαρισμα ή θα σιδερωσω αλλα με μετρο.Αμα ειναι να τα κανω ολα εγω και το ταιρι μου να καθεται τοτε....:devil:!!!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Καλά... βασικά δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και κανένα παλικάρι που θα πει, και γουστάρω να κάνω δουλειες στο σπίτι και θα τις μοιράζομαι με την καλή μου :P

Υπαρχει ενας!Εγω! :).Ετσι ειναι το σωστο.Και δουλεια και κουζινα αλλα και παρεες!Δεν μου αρεσει το ταιρι μου (οταν θα ανοιξω σπιτικο) να καθεται μερα νυχτα πανω απο ενα νεροχυτη και εγω να δουλευω και να βγαινω με παρεα.Υπαρχουν ομως καποιες περιπτωσεις γυναικων που δεν το αξιζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
H γυναίκα φυσικά!!!
Δε το συζητάω καν!!!
Αυτό μας έλειπε να κάθομαι να κάνω πράγματα που είναι υποχρεωμένη να κάνει!!!
Αν είναι δυνατό!!! Πού πάει πια αυτός ο κόσμος;;;; :mad: :mad: :P :P :P












ΥΓ>Πα να τελειώσω το σφουγγάρισμα κι έρχομαι....:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Καλά... βασικά δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και κανένα παλικάρι που θα πει, και γουστάρω να κάνω δουλειες στο σπίτι και θα τις μοιράζομαι με την καλή μου :P

Παρεξηγησες...
Ακου, να γουσταρω να κανω δουλειες του σπιτιου, οχι δεν γουσταρω και δεν ντρεπομαι να το πω.
Γιατι γουσταρω σημαινει να μου αρεσει κατι και το κανω!
Εμενα π.χ. μου αρεσουν οι τηπικοινωνιες...Γουσταρω δηλαδη να ασχολουμε οσο δυνατον περισσοτερο μ. αυτα.Να πλυνω πιατα και να σκουπισω μπορω, αλλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να το κανω.
Θα το κανω μονο σαν βοηθεια, ή απο αναγκη κτλ κτλ κτλ
Μακαρι να ειχα και να εχω τα λεφτα να εχω κανα δυο οικ. βοηθους να τα εχουμε ολα ετοιμα.:P
ΑΛΛΑ το οτι δεν μ' αρεσει να το κανω σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι εγω θα καθομαι και θα αραζω και θα κανω ζαπινγκ στην τηλεοραση και η γυναικα μου θα ειναι δουλα και κυρα.
Απλως υπαρχουν μερικες δουλειες που εγω σαν Μαριος ξερω οτι δεν μπορω να τις κανω καλα ή δεν μπορω να τις κανω καθολου.Πολυ απλα τα πραγματα.
Εαν χρειαστει να κανω κατι για να ξεκουρασω την καλη μου ευχαριστως.Η αν αυτη ειναι απασχολημενη και χρειαστω κατι, ξερω οτι ειμαι αυτονομος.
Αλλα π.χ. αν χρειαστει ενα πουκαμισο σιδερο, απο το να το κανω εγω και να βγει σαν αλουμινοχαρτο μετα απο χρηση, προτιμω να ζητησω να το κανει ή γυναικα μου.
Οπως επισης δεν θα την αφηνα ποτε να σηκωσει χαλια, καναπεδες,να μεταφερει βαρια αντικειμενα κτλ κτλ.
Οι εποχες που τα εκαναν ολα οι γυναικες εχουν περασει μιας και δεν ισχυει πλεον οτι ο ανδρας θα φερνει λεφτα και η γυναικα θα ασχολειτε με τα οικιακα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ίσως από τα πιο δύσκολα θεματάκια της συμβίωσης.

Ελπίζω τουλάχιστον στο μυαλό μας να μη διαχωρίζουμε πια ανδρικές από γυναικείες δουλειές.
(Προχτές η μητέρα μου, μου έλεγε αποδοκιμαστικά για τον άνδρα μιας φίλης της που του αρέσει να κεντάει και βρίσκει ιδιαίτερη ευχαρίστηση σ' αυτό!) :)

Εκτός από κάποιες δουλειές που απαιτούν μυϊκή δύναμη, που μια γυναίκα δεν έχει, όλες οι άλλες δουλειές μπορούν να γίνουν εξ ίσου καλά και απ' τους δύο.
Δε γεννήθηκε καμία γυναίκα με έμφυτη ικανότητα στο σιδέρωμα. Ούτε κανένας άνδρας με έμφυτη ικανότητα προγραμματισμού του Video. (που ζεις χρυσή μου, τώρα έχουμε DVD...:P ξέρω, ξέρω :P )

Όποιος θέλει, όλα τα του σπιτιού μπορεί να τα μάθει! Απόδειξη, άνθρωποι που εκ των πραγμάτων αναγκάζονται να ζουν μόνοι για να μην αναφέρω τους διάσημους σεφ ανά τον κόσμο και τις ικανότητες των ανδρών στη μαγειρική. ;)

Το ιδανικό για μένα είναι να μοιραστούν οι δουλειές σύμφωνα με τις ικανότητες και το χρόνο των συγκατοίκων. π.χ. αν ο σύντροφός σου δε ξέρει να μαγειρεύει, ε πώς να μοιραστείτε το μαγείρεμα!
Αν λείπει όλη μέρα και εσύ είσαι στο σπίτι, ε όλο και κάτι παραπάνω θα κάνεις εσύ απ' αυτόν.

Το σημαντικό που παρατήρησα όμως από την προσωπική μου εμπειρία στον έγγαμο βίο μου, είναι να φροντίζουν και οι δύο να διευκολύνουν τις καταστάσεις. Ας πούμε αν δεν πλένεις τα πιάτα δε σημαίνει πως δεν μπορείς να πηγαίνεις το πιάτο σου μέχρι το νεροχύτη! Έτσι διευκολύνεις αυτόν που τα πλένει ώστε να μην χρειάζεται να γυρίζει όλο το σπίτι και να μαζεύει ξεχασμένα ποτήρια και πιάτα! Το ίδιο και με τα άπλυτα ρούχα. Και το να μην βρωμίζεις βοήθεια είναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μπορώ για την υπόλοιπη ζωή μου να μαγειρεύω, να πλένω τα πιάτα και να σιδερώνω? ασταμάτητα? μπορώ?:jumpy:



για το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα, έχω βρει το θύμα αλλά δε το ξέρει ακόμα:D. Και ήταν και ναυτάκι. Ξέρει από καλή μάπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κανω ηδη απο αγγαρια ολες τις δουλειες του σπιτιου μιας και μενω μονη, αλλα οταν θα συζησω ουτε λογος να τα κανω ΟΛΑ μονη μου. Και δεν υπαρχουν εξ'ορισμου ανδρικες και γυναικειες δουλειες! Τι παει να πει δηλαδη, κι εγω γαιδουρα ειμαι και δε γουσταρω μια ουτε να σφουγγαριζω, ουτε να πλενω τα πιατα (κι εμενα το χειροτερο μου αυτο ειναι!), ουτε να βαζω πληντυριο, αλλα ζω μονη και ποιος θα τα κανει? Το ιδιο θα απαιτουσα κι απ'τον φιλο μου αν επρεπε να συγκατοικησουμε. Αλλιως στη μανουλα του που του πετυχαινει και την τσακιση :p
(Και μεταξυ μας, ενταξει καποιες δουλειες πχ σφουγγαρισμα δε θα ανεχομουν να δω το αγορι μου να τις κανει, αλλα αν θελει να φαει ενα τοστ και περιμενει απο μενα να τσακιστω να του το φτιαξω οπως του κανουν σπιτι του, ε τοτε λυπαμαι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και μεταξυ μας, ενταξει καποιες δουλειες πχ σφουγγαρισμα δε θα ανεχομουν να δω το αγορι μου να τις κανει

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό?
Με ποιά κριτήρια ανέχεσαι να κάνει ή να μην κάνει το αγόρι σου, την Χ ή την Ψ δουλειά?
Υποτιμά έναν άνδρα να σφουγγαρίσει? Αν κι εκείνος είχε ζήσει μόνος του όπως κι εσύ, δεν θα σφουγγάριζε το σπίτι του? Δεν θα έραβε και κανένα κουμπί στο πουκάμισό του αν χρειαζόταν? Εξηγήστε μου plz. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Aα, δεν εχει κριτηρια ουτε υποτιμηση το θεμα! Απλα, οπως δε θα μου αρεσε να βλεπω τον πατερα μου να σφουγγαριζει (που κατα τ'αλλα κανει ολες τις αλλες δουλειες), ετσι δε θα μου αρεσε να δω και τον φιλο μου. Δεν κρυβει τιποτα βαθυτερο η προταση, ΕΜΕΝΑ δε μου αρεσει η εικονα του φιλου μου να σφουγγαριζει(και ειμαι καθετη, ΜΟΝΟ το σφουγγαρισμα θελω να κανω εγω :p..αμα παιζει και μαπα vileda ειναι το αγαπημενο μου :p..ολες οι αλλες δουλειες -και- χαρισμα του!) ):) Kαι φυσικα αν ζουσε μονος του κι ο αλλος θα εκανε ολες τις αλλες δουλειες συμπεριλαμβανομενου του σφουγγαρισματος, δεν ειπα το αντιθετο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λοιπόοοοον..καταρχήν... dare devil...κι εγω στη λίστα με τις υποψήφιες νύφες!!!:clapup: :clapup: :clapup:

απο εκεί και πέρα, επειδή ζω... ενα δράμα να εχω δουλειά, ακαδημαικές υποχρεώσεις και επιπλέον ένα...μη αυτοκαθαριζόμενο σπίτι [γκρρρρρρρρρρρ!] και lately βιώνω την κατάσταση "είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά, μια εργαζόμενη γυναίκα μια καλή νοικοκυρά", και επίσης ΚΑΙ το dvd έμαθα να το συνδέω μόνη μου, και διάφορα άλλα τέτοια ενδιαφέροντα, αναγκαστικά ύστερα από 7 χρόνια μόνη μου στο σπίτι [και με έναν πείσμα ναααααα ώρες ώρες, "όχι, αγάπη μου, δεν είμαι ανίκακη θα το καταφέρω μόνη μου!"] δεν δέχομαι να είναι ο άλλος ο "πασάς" που θα πρέπει να τα περιμένει όλα έτοιμα. Εφόσον εργάζομαι και εγώ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρέπει να βάλει και αυτός μια σκούπα αν εγώ πήζω στις υπερωρίες γιατί μας φεύγουν τα deadline ενώ αυτός τυχαίνει να είναι πιο χαλαρός. Και το ανάποδο βέβαια. Κοινώς... για μένα καταρχήν είναι απαραίτητο να συζείς πρώτα για να δεις τον άλλο σε τέτοιες φάσεις (και να την κάνεις με ελαφρα πηδηματάκια αν χρειαστεί) και κατα δεύτερον και κυριότερον, δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από τον άλλο από το να ΜΗΝ περιμένει από εμένα να κάνω τις δουλειές του σπιτιού γιατί ...έτσι. Δεδομένου ότι είμαι αποφασισμένη να συνεχίσω να δουλεύω μέχρι... την ώρα της σύνταξης νομίζω ότι είναι απολύτως απαραίτητο την εξτρα δουλειά (αν θεωρήσουμε ότι και οι 2 θα δουλεύουμε), δηλαδή το νοικοκυριο, θα την κάνουμε και οι 2 από κοινού [άλλοτε ο ένας παραπάνω άλλοτε ίσως ο άλλος ανάλογα με τις υποχρεώσεις] και προσωπικά νομίζω ότι θα με ξενέρωνε όχι το να δω τον καλό μου να σιδερώνει/σφουγγαρίζει/ καθαρίζει αλλά να μην δείχνει κανένα σεβασμό προς εμένα (και τις δουλειές μου/υποχρεώσεις μου) αλλά αντίθετα να με θεωρεί εναλλακτική οικιακης βοηθού σε μονιμη κατασταση... :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
π.χ. αν ο σύντροφός σου δε ξέρει να μαγειρεύει, ε πώς να μοιραστείτε το μαγείρεμα!
κι αυτό γίνεται! αρκεί ο σύντροφος σου να σε σέβεται, να σε αγαπάει και να γουστάρει να σε φροντίζει όπως τον φροντίζεις εσύ.... ο δικός μου, μου ΖΗΤΗΣΕ και του έμαθα να μαγειρευει κάποια βασικά φαγητα! είναι πλέον αρκετές οι φορες που γυρνάω σπίτι μετά από αυτόν και βρίσκω έτοιμο μαγειρεμένο το φαγητό και αυτόν άλλωτε να καμαρώνει σαν γυφτικο σκεπάρνι επειδή το πέτυχε και άλλωτε να μουρμουράει και να βλάστημάει μέσα απ τα δόντια του γιατί του έπεσε λιγο περισσοτερο αλάτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Οποια και να ειναι αυτή δεν νομίζω να με αφήνει να κάνω και πολλά γιατι οπως και να το κάνουμε είμαι πασσας και μεγας φαλοκράτης!!!

χεχεχε περα απο την πλάκα το μαγείρεμα θα το αναλαμβανα με ευχαρίστηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ο αντρούλης σας σας βγήκε πασάς? (φουρνάκιμ, για σένα χτυπάει η καμπάνα:P)

φορέστε ένα αποκαλυπτικό............τίποτα:D, και αρχίστε να σκουπίζετε μπροστά του.
Η σκούπα ενίοτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως σεξουαλικό γκάτζετ :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top