Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σε αυτό το τόπικ ας αναλύσουμε ότι θέλουμε σχετικά με fitness, διατροφή δίαιτα κτλ. Όλοι έχουμε γνώσεις σε αυτό το θέμα οπότε κάποιες βασικές απαντήσεις μπορούμε να δώσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μιλωντας δηλαδη αν γυμναζομαστε, με ποιον τροπο τι τρωμε για να παχυνουμε-αδυνατισουμε κτλ κτλ;
Η αν ρωτησει π.χ. καποιος για καμια ασηση γυμναστηριου και ξερει καποιος να απαντησει και τα λοιπα ε;
Ωραιο thread!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Μιλωντας δηλαδη αν γυμναζομαστε, με ποιον τροπο τι τρωμε για να παχυνουμε-αδυνατισουμε κτλ κτλ;
Η αν ρωτησει π.χ. καποιος για καμια ασηση γυμναστηριου και ξερει καποιος να απαντησει και τα λοιπα ε;
Ωραιο thread!;)

Ας το αφήσουμε αρκετά ελευθερο αρκεί να είναι μέσα στα πλαισια γυμναστικής-δίαιτας. Γενικά ότι απορία υπάρχει σε αυτό το κομμάτι ας την λύσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οκ.... έχω μια απορία....


τι πρέπει να κάνω για να αποκτήσω τα πόδια της κοπέλας (καλα οκ και την κοιλια) στην νέα υπογραφή του Μάριου?? :P


αφήστε ξέρω....






λοβοτομή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μη μασάς κουεδίνο μου, ψεύτικα είναι :D


Για όσους κάθονται σε ένα γραφείο 8 ώρες την ημέρα, η γυμναστική επιβάλλεται.
Αντε, κουνήστε τα πωπά σας, και ελάτε να παίξουμε τέννις :D
θα σας νικήσω, αλλά η άσκηση μετράει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
πάρα πολυ ωραιο θεμα!
λοιπόν, θα πω αυτό που ανακαλυψα τον τελευταιο μηνα και με εχει τρελανει:
αερομπικ με μπαρα!! προφανως δεν ειναι κατι καινουριο αλλα εγω δεν το ειχα ξανακανει και εχω τρελαθει!!! ειναι τελειο!!! κουραζομαι αλλα καθε φορα το απολαμβανω. στο τελος λεω "αξιζε τον κοπο".. (κατι που ειδικα για την γυμναστικη δε συνηθιζω να το λεω) :redface: try it!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ας ρωτήσω κι εγώ κάτι...
10 πους απς τη μέρα και 5 πάνω-κάτω στο μονόζυγο είναι καλά?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Ας ρωτήσω κι εγώ κάτι...
10 πους απς τη μέρα και 5 πάνω-κάτω στο μονόζυγο είναι καλά?:hmm:

Κάνε τα πους απς 50 τη μέρα, 15 πάνω κατω στο μονόζυγο και προσθεσε και 100 κοιλιακούς και σε 6 μήνες λόγω της ηλικίας σου θα εισαι φ-ε-τ-ε-ς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Κάνε τα πους απς 50 τη μέρα, 15 πάνω κατω στο μονόζυγο και προσθεσε και 100 κοιλιακούς και σε 6 μήνες λόγω της ηλικίας σου θα εισαι φ-ε-τ-ε-ς ;)
Τρόμαξα...:'(Αλλά θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτά τα νούμερα δεν τα χτυπας απ τη μια μέρα στην άλλη....
Γίνονται σταδιακά ;)
Αν κάνεις τώρα 50 πους απς... προσπάθησε την άλλη βδομάδα να βάλεις άλλο ένα σετ των 5... την μεθεπόμενη βδομάδα αλλα 5...

Αντίστοιχα και τα υπόλοιπα...
προσθέτεις λίγο λίγο γιατι διαφορετικά καταπονεις τους μυες και τους καις
Εξασξκεις το σωμα σου σταδιακα να δεχεται πιεσεις ;)


Αγάλια αγαλια γίνεται η αγουριδα μελι ;)


Παντως τωρα που το ξανασκέφτηκα.....ισως να πρεπει να ξεχασεις το μονόζυγο γιατι εισαι στην αναπτυξη και το μονοζυγο επιρρεαζει στην ανάπτυξη το ύψος...
Τι ύψος εχεις? μην πλακωθεις στο μονόζυγο ή στα βάρη γιατί θα σου κόψει ύψος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Παντως τωρα που το ξανασκέφτηκα.....ισως να πρεπει να ξεχασεις το μονόζυγο γιατι εισαι στην αναπτυξη και το μονοζυγο επιρρεαζει στην ανάπτυξη το ύψος...
Τι ύψος εχεις? μην πλακωθεις στο μονόζυγο ή στα βάρη γιατί θα σου κόψει ύψος!
Το ξέρω ότι επηρεάζει το ύψος γι'αυτό σταμάτησα και την ενόργανη.1,52 είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Το ξέρω ότι επηρεάζει το ύψος γι'αυτό σταμάτησα και την ενόργανη.Λίγο κάτω από 1,50 είμαι

επηρεάζει και την ανάπτυξη του στήθους:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Διατροφή
Αερόβιο
Βάρη

Με αυτά τα 3 γίνεσαι φέτες πραγματικά και να κάνεις 5.000 κιλιακούς αν είναι να πλακωθείς μετά στα τζατζίκια και στις μπύρες, τσάμπα ο κόπος.
Τώρα τελευταία έχει βγει ένα μηχάνημα παλμών που 10 λεπτά σε αυτό ισοδυναμούν 1 ώρα ασκησης.
Το έχουν κάποια γυμναστήρια. Έχω ακούσει απίστευτα πράγματα για αυτό και θα ήθελαν να το δοκιμάσω. Ανεβένεις 10 λεπτά και με τον τρόπο που κινείτε αντιγράφει την τέλεια κίνηση που κάνει ο μυς με την αντοίστιχη αντίσταση πάντα, το κάνει πολύ γρήγορα και είναι σαν να έχεις εκτελέσει 100 - 200 επαναλήψεις, με τον σωστό τρόπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τζόνι, εγώ τη φοβάμαι πολυ τη παθητική γυμναστική. Νομίζω ότι δεν έχει αποτελέσματα, γιατί αφενός σε εγκλωβίζει δια βίου σε αυτή τη λογική και αφετέρου, ό,τι κερδίσεις, θα το χάσεις αμέσως μόλις σταματήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
τζόνι, εγώ τη φοβάμαι πολυ τη παθητική γυμναστική. Νομίζω ότι δεν έχει αποτελέσματα, γιατί αφενός σε εγκλωβίζει δια βίου σε αυτή τη λογική και αφετέρου, ό,τι κερδίσεις, θα το χάσεις αμέσως μόλις σταματήσεις.

H παθητική γυμναστική κατα κύριο λόγο συμπληρώνει την άσκηση, φυσικά και δεν περιμένεις να τα κάνει όλα ένα μηχάνιμα, άλλωστε η καυση λίπους γίνεται και απο την διατροφή.
Το συγκεκριμένο όμως βοηθάει πάρα πολύ κυρίος λόγο χρόνου άλλο να κάνεις 1 ώρα και άλλο δέκα λεπτά.
Η άσκηση πέρα απο το να φτιάξει ένα σώμα χτίζει τον οργανισμό με υγεία, η καρδιοαναπνευστική άσκηση μειώνει τον κίνδυνο εμφράγματος, καρδιακού και η σωστή διατροφή συντελει στην μείωση πολλών ασθενειών.
Μην κοιτάτε τώρα πως είσαστε αλλα τα λέμε σε 10 χρόνια τότε πέφτει ο μεταβολισμός και τα επίπεδα ενέργειας του οργανισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θες να πεις ότι γερνάτε??? :bleh::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Tο μονοζυγο ΔΕΝκοβει υψος.
Τα βαρη εαν γινονται με μετρο και το παιδι στα 13 του ακομα δεν κανει ασκησεις που πιεζουν την σπονδυλικη στηλη, παλι δεν εχει προβλημα με το υψος.Και αυτς οι ασκησεις μπορουν να περιλαμβανουν βαρη, απλως δεν θα κανουν αυτςες που π.χ. θα κανω εγω ή ο Γιαννης.;)
Γι' αυτο στα gym υπαρχουν οι γυμναστες.Δεν το λεω ειρωνικα!
απλως σαν Ελληνες εχουμε την ταση οταν παταμε στο gym να μιμουμαστε οποιον δουμε και να "πειραμαμτισουμε" με λαθους τροπους.
Γνωμη μου ομως στον Βασιλακη:Στην ηλικια σου εαν εχεις την ευκαιρια/δυνατοτητα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παιζεις!Η να κανεις αθλητισμο.Μπασκετ,βολευ,ποδοσφαιρο,κολυμβηση,...οτι θες!Βγες εξω και ξεδωσε μεχρι αηδιας!Παιξτε "κλεφτες κι αστυνομοι",τρεξτε,κτλ κτλ.

Προσωπικα μεχρι τα 20 περιπου και απο πολυ μικρη ηλικια εκανα στιβο,μετα πηγα βολευ και τελος μπασκετ.Απο τοτε που εφυγα εξωτερικο και λογο χρονου ειμαι μονιμος κατοικος γυμναστηριου...:P
Πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα και κανω αναλογα προγραμματα.(Εαν μια εβδομαδα παω 3 φορες κανω πιο βαρυ την καθε φορα, ενω εαν παω 4, τοτε στην φορα "ελλατωνεται"...)
Απο του χρονου θα ηθελα να ξαναξεκινησω αεροβικη ή dance αεροβικη...Μου αρεσε πολυ!
Αλλα θα δω...πρωτα πρεπει να φτασω τα κιλα που θελω και μετα να δω τα ωραρια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Αυτά τα νούμερα δεν τα χτυπας απ τη μια μέρα στην άλλη....
Γίνονται σταδιακά ;)
Αν κάνεις τώρα 50 πους απς... προσπάθησε την άλλη βδομάδα να βάλεις άλλο ένα σετ των 5... την μεθεπόμενη βδομάδα αλλα 5...

εχει απόλυτο δίκιο η κακή επιρροή ,θέλει κάποιο χρονικό διάστημα για να αποκτήσεις κάποια φόρμα .Πάντως σταδιακά θα έχεις παρα πολυ καλα αποτελέσματα.Προσπαθώ να γυμνάζομαι κι τρώω υγειινά .Ετσι τρέφομαι κυρίως με σαλάτες,λαχανικά κι άπαχο κρέας κι έχω κόψει ζυμαρικά ι τέτοια.Αν κι δεν ξέρω αν είναι σωστό για τον οργανισμό αυτό:( .Πάντως με αυτόν τον τρόπο δε έχω κανένα άγχος πλέον για το σώμα μου κι τα κιλά μου.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Και σημαντικο οταν κανουμε καμψεις η μεση μας να μην ειναι σαν την γεφυρα του Καλατραβα!;)
Οπως ακομα στους κοιλιακους να μην σπρωχνουμε το σωμα μας με τα χερια!Γι αυτο τα εχουμε πισω απο το κεφαλι,αλλα κι εκει δεν σπρωχνουμε τον σβερκο!
Τα χερια να ειναι "ανοιχτα" οταν ανεβαινουμε (καταλαβενετε.Δεμενα πισω απο το κεφαλι, και οι αγκωνες οσο πιο εξω γινεται.Σαν μια πεταλουδα με ανοιχτα τα φτερα.)
Και τελος το κεφαλι μας να κοιταει ευθεια και προς -σχετικα- τα επανω.
Και να μην ξεχναμε τους ραχιαιους μετα τους κοιλιακους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Tο μονοζυγο ΔΕΝκοβει υψος.
Τα βαρη εαν γινονται με μετρο και το παιδι στα 13 του ακομα δεν κανει ασκησεις που πιεζουν την σπονδυλικη στηλη, παλι δεν εχει προβλημα με το υψος.Και αυτς οι ασκησεις μπορουν να περιλαμβανουν βαρη, απλως δεν θα κανουν αυτςες που π.χ. θα κανω εγω ή ο Γιαννης.;)
Γι' αυτο στα gym υπαρχουν οι γυμναστες.Δεν το λεω ειρωνικα!
απλως σαν Ελληνες εχουμε την ταση οταν παταμε στο gym να μιμουμαστε οποιον δουμε και να "πειραμαμτισουμε" με λαθους τροπους.
Γνωμη μου ομως στον Βασιλακη:Στην ηλικια σου εαν εχεις την ευκαιρια/δυνατοτητα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παιζεις!Η να κανεις αθλητισμο.Μπασκετ,βολευ,ποδοσφαιρο,κολυμβηση,...οτι θες!Βγες εξω και ξεδωσε μεχρι αηδιας!Παιξτε "κλεφτες κι αστυνομοι",τρεξτε,κτλ κτλ.
Κάνω πολύ αθλητισμό;):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top