Ποια θεωρείτε τα ωραιότερα ελληνικά λογότυπα;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το θέμα για τις αγαπημένες σας διαφημίσεις μου έδωσε την έμπνευση να κάνω και το παρόν. Σκοπίμως το κάνω σε φόρουμ όπου γνωρίζω οτι οι περισσότεροι δεν έχουν σχέση με γραφιστική, ούτως ώστε να δω ο μέσος άνθρωπος τι πιστεύει και τι γούστο έχει επι του θέματος. :)
Θα αναφέρω κι εγώ σε λίγο μερικά απο τα αγαπημένα μου, αλλά δεν το κάνω απο τώρα για να μην επηρεάσω.
Εννοείται μιλάμε για πολύ mainstream λογότυπα που τα ξέρουν σχεδόν όλοι (ή έστω αρκετοί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Της cosmote μου αρεσει παρα πολυ!

Επισης χθες προσεξα καλλιτερα το λογοτυπο του Plaisio ... και αυτο μου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν είμαι σίγουρη αν το "πετυχημένο" σημαίνει και ωραίο.... γιατί αυτά που ξέρουμε όλοι είναι ήδη πετυχημένα και μόνο για αυτό παραμένουν στην μνήμη μας... επειδή το προϊόν πάει καλά....
Βλέπεις το λογότυπο και ξέρεις σε ποιό προϊόν αναφέρεται χωρίς να το δεις γραμμένο...



anywayz....
Μου αρέσει ένα λογότυπο της algida που νομίζω ότι είναι παλιό.... η διπλή καρδούλα (δεν είναι ελληνικό αλλα τι να κάνω, μ αρέσει :P )
Μου αρέσει του jumbο γιατί είναι χαρούμενο :P
Μου αρέσει το νέο της ΕΚΟ, την πήγε μπροστά
Μου αρέσει των goodys, του Μετρόπολις
Μου αρέσει του e-steki!!!! :clapup:

Γενικά υπάρχουν πολλά και διάφορα.... τα βλέπουμε κάθε μέρα, έχουν πλέον κατωχηρωθεί στο μυαλό μας και στην καρδιά μας που αναρωτιέμαι.... το προϊόν κάνει το logo ή το logo το προϊόν?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
το προϊόν κάνει το logo ή το logo το προϊόν?? :hmm:
Το logo βοηθαει στανταρ το προϊόν τις περισσότερες φορές.

Αλλα ας μην ξεχνάμε ότι κάποιες φόρες το Logo δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Π.χ. σκληρός δίσκος scsi ή ενα τροφοδοτικο δεν θα κάνει τρόμερες πωλήσεις επειδή έχει όμορφο λογοτυπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Γενικά υπάρχουν πολλά και διάφορα.... τα βλέπουμε κάθε μέρα, έχουν πλέον κατωχηρωθεί στο μυαλό μας και στην καρδιά μας που αναρωτιέμαι.... το προϊόν κάνει το logo ή το logo το προϊόν?? :hmm:

To logo και γενικά η εμφάνιση ενός προιόντος έχει τρομερή επίδραση στην επιτυχία του. Τόση που δεν τη συνηδειτοποιούμε γιατί συνήθως μας επηρεάζει λίγο υποσεινήδητα. Κάτι πάντως που σίγουρα έχετε παρατηρήσει όλοι στην καταναλωτική σας συμπεριφορά είναι οτι όταν ένα προιόν έχει προσεγμένη και όμορφη εμφάνιση (και αυτό περιλαμβάνει και το logo) σκέφτόμαστε όλοι "α, είναι σοβαρή εταιρεία αυτή και τα προσέχει αυτά".

Παρεμπιπτόντως, όταν λέω "ελληνικά" εννοώ αυτά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, όχι μόνο ελληνικών εταιρειών!

Για να απαντήσω κι εγώ...
Cosmote
Vodafone (φοβερό logo ειδικά αν μάθεις τι συμβολίζει!)
Goody's
Πλαίσιο (εγώ έκανα τον Πάνο να το προσέξει καλύτερα χτες :P)
Algida
Αττικό Μετρό

Σίγουρα μου διαφεύγουν πολλά οπότε θα επανέλθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σιογυρα ξεχναω πολλα, τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο ομως ειναι

Coca Cola
Εκο
Harley Davidson
KIA
Audi
ANT1
Ferrari
Dodge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ για την Coca Cola!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μισελ τι σημαινει το logo της vodafone?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Tι συμβολίζει της Vodafone? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από io-io:
Μισελ τι σημαινει το logo της vodafone?
https://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?p=8711#8711
διάβασε αυτό το μήνυμα και ένα λίγο παρακάτω που εξηγεί για τον ουροβόρο όφι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ναι πές μας τι σημαίνει το λογότυπο της always!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά μου άρεσε και παρά πολύ το λογότυπο της νέας καρτοκινητής frog της cosmote
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικά μου άρεσε και παρά πολύ το λογότυπο της νέας καρτοκινητής frog της cosmote
Κι εμένα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι λογότυπα (δεν είμαι ακριβώς σίγουρο τι είναι) αλλά το σήμα της McLarren F1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σοζ κιολας, αλλα τι ακριβως σας αρεσει στο λογοτυπο της κοσμοτε και του πλαισιου?!
Μ'αρεσει της vodafone χωρις να σκεφτω τα περι φιδιου κτλ, το χα εκλαβει τελειως διαφορετικα οταν το πρωτοειδα.
Μ'αρεσει της κοκα κολα, αν και πλεον ειναι καθιερωμενο οποτε δεν πιστευω οτι επηρεαζει καθολου. Ειμαι περιεργη να δω-αν προλαβω!- αν θα επιχειρησουν ποτε να το αλλαξουν!
Δε μ'αρεσει καθολου το καινουριο του alpha.
Γενικα δε μ'αρεσουν καθολου τα σκετα λογοτυπα που ειναι απλα γραμματοσειρες χωρις ιδεα απο πισω. :X

(Demelene λογοτυπο ειναι το "σημα" που επιλεγει η εταιρια για να γραφει το ονομα της. To e-steki πανω αριστερα πχ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Σοζ κιολας, αλλα τι ακριβως σας αρεσει στο λογοτυπο της κοσμοτε και του πλαισιου?!
Σε μια χώρα όπου βασιλεύει πολλές φορές το άσχημο και η κακογουστιά, προσωπικά μου αρέσει να βλέπω λογότυπα μινιμαλιστικά, που εκφράζουν σωστά το είδος της επιχείρησης, με "τολμηρά" και νεανικά χρώματα (λαχανί) και σχετικά έξυπνα, κι ας μην έχουν κάτι το πρωτοποριακό να επειδείξουν. Άλλωστε μην ξεχνάς οτι μιλάμε για Ελλάδα. Αν το επεκτείναμε στο εξωτερικό ή σε επιχειρήσεις που δεν είναι απαραίτητα γνωστές, δεν νομίζω κι εγώ να έβαζα τα συγκεκριμένα. Όχι γιατί δεν θα μου άρεσαν, αλλά γιατί υπάρχουν πολύ καλύτερα. Μόνο να φυλλομετρήσεις κάποιο βιβλίο όπως το logolounge και βρίσκεις αρκετά καλύτερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το οτι δεν εχεις προσεξει λογοτυπα επιχειρησεων που δεν ειναι απαραιτητα γνωστες στο Ελλαντα, δε σημαινει πως δεν υπαρχουν και αξιολογες δουλειες, σημαινει απλα οτι δεν τις εχεις προσεξει . ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
https://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?p=8711#8711
διάβασε αυτό το μήνυμα και ένα λίγο παρακάτω που εξηγεί για τον ουροβόρο όφι :)

Αν και ειναι ωραια εξηγηση και "φιλοσοφημενη", μαλλον δεν ειναι η σωστη. Η λογικη ειναι οτι το σημα απεικονιζει ενα απο τα αγγλικα εισαγωγικα μεσα σε κυκλο, και αυτο γιατι σκοπος της Vodafone ειναι η ομιλια των συνδρομητων της. (Θυμιζω οτι τα αγγλικα εισαγωγικα ειναι και " αλλα και
):)

Επισης θα προτεινα αν μπορουσατε, οποιος αναφερει καποιο λογοτυπο αν του ειναι ευκολο να βαζει και μια φωτο του για να αντιλαμβανομαστε ολοι το ποιο ειναι.

Οσον αφορα το frog μου αρεσε σαν σχεδιασμος αλλα δεν καταλαβα τον λογο που ειναι κιτρινο ενω ειναι βατραχος και το χρωμα της cosmote ειναι πρασινο οποτε θα βολευε!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Το οτι δεν εχεις προσεξει λογοτυπα επιχειρησεων που δεν ειναι απαραιτητα γνωστες στο Ελλαντα, δε σημαινει πως δεν υπαρχουν και αξιολογες δουλειες, σημαινει απλα οτι δεν τις εχεις προσεξει . ;)

Μα αν πρόσεξες, αυτό ακριβώς είπα. Οτι αν επεκτείναμε την ερώτηση και σε αυτές, δεν θα έβαζα το λογότυπο της Κοσμοτέ ή του Πλαισίου γιατί υπάρχουν πολύ καλύτερα. Το θέμα όμως αφορά λογότυπα που είναι ευρέως γνωστά στην Ελλάδα. Δείξε μου σε παρακαλώ που είπα αυτό που βάζεις στο στόμα μου στην παραπάνω παράθεση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
"Άλλωστε μην ξεχνάς οτι μιλάμε για Ελλάδα. Αν το επεκτείναμε στο εξωτερικό ή σε επιχειρήσεις που δεν είναι απαραίτητα γνωστές, δεν νομίζω κι εγώ να έβαζα τα συγκεκριμένα."

Η ενσταση μου *κυρια προεδρος :p* δεν ειναι για το οτι στο εξωτερικο δεν υπαρχουν πολλες (και σιγουρα περισσοτερες) αξιολογες δουλειες απ'οτι εδω, αλλα το οτι βλεπω μια ταση να εκμηδενιζουμε Ο,ΤΙ γινεται εδω. Δατς ολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top