Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Πόσο συχνά αγοράζεται κατι ακριβο.Κατι επωνυμο.Πιστευετε οτι ειναι ποιοτικοτερα απο τα υπολοιπα λιγοτερο επωνυμα? Ποιο ειναι το πιο ακριβο ρουχο η παπουτσι που εχετε στην κατοχη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμμ...
η επωνυμία ενός ρούχου - παπουτσιού, συνήθως το κάνει όντως και καλύτερο ποιοτικά.
όμως όχι τόσο καλύτερο ώστε να δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή που έχουν συνήθως.


Έχω και επώνυμα και μη επώνυμα ρούχα.... γενικώς ψωνίζω το τι μου αρέσει και μπορώ την συγκεκριμένη στιγμή να πληρώσω κι όχι με κριτήριο τη φίρμα.

έχω γυναικείο κοστούμι που κοστίζει περί τα 700 ευρω και γυναικείο κοστούμι που κοστίζει 100....
παπούτσι που κοστίζει 10 ευρώ (πεδηλάκι της πλάκας το φοράω κι όλας τώρα :P ) και έχω και παπούτσι που κοστίζει 450 ευρώ....

όλα είναι σχετικά και ανάλογα τη φάση...

Σε γενικές γραμμές είμαι κατά του "αγοράζω ΜΟΝΟ φίρμες γιατί ειναι καλύτερες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγώ όπως και η ΚΟΥΕ αγοράζω οτι μνου αρέσει και μου πηγαίνει δνε θα αγοράσω κάτι επειδή είναι μάρκας και όχι τόσο ωραίο αντί κάποιο άλλο μάρκα μέκαψες και να μου αρέσει πολύ
δεν έχω τέτοια κολλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
και εγω ετσι πιστευω.αν και ποτε δεν θα επαιρνα απο πανερι ρουχα:D. αλλα σιγουρα οι τιμες των επωνυμων δεν δικαιολογουν την παραπανω ποιοτητα εκτος απο καποιες περιπτωσεις που εχω πει το 'αξιζε'(trussardi παντελονι και πουκαμισο και gucci παπουτσι δεν εχω μετανοιωσει που τα εσταξα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εμένα δεν θα με πείραζε να πάρω και απο το "πανέρι" ρούχα, όπως κι εχω πάρει κατι μπλουζάκια μια φορα και μου βγήκαν πολύ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συνιθος τα ρουχα που περνω δεν ειναι μαρκας, αλλωστε τι να την κανω την τοσο καλη ποιοτιτα καια ντοχη που εχουν αφου μετα απο λιγους μηνες δεν θα μου κανουν; Περνω βεβαια και καπια ρουχα μαρκας αλλα λιγα σε σχεση με το συνολο τον ρουχων μου.
Τα παπουτσια απο την αλλη τα περνω παντα μαρκας γιατι τα αλλα δυαλιοντια πολυ γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Εγώ μάλλον ανήκω στην κατηγορία των "ψώνιων"....ΑΛΛΑ με μιά πολύ σημαντική διαφορά....δεν είμαι από τα άτομα που θα πάρουν κάτι και θα γράφει την μάρκα πάνω με μεγάλα αστραφτερά γράμματα....ΠΑΝΤΑ κοιτάζω αν είναι δυνατό να μην υπάρχει γραμμένη η μάρκα σε εμφανες σημείο....
Το πιο ακριβό ρούχο είναι ένα φόρεμα το οποίο μου κόστισε 900 ευρά και το από παπούτσια τα πιο ακριβά μου κόστισαν 510 ευρά....
Τώρα όσον αφορά την ποιότητα δεν νομίζω πως όσο πιο ακριβο τόσο πιο καλό....μου έχει τύχει να δώσω για ένα μπλουζάκι τα κέρατα μου και με το πρώτο πλύσιμο μεταμορφώθηκε σε φόρεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εξαρταται, εχω και ακριβα ρουχα και φθηνα, και χαζα.
Το οτι η ποιοτητα ειναι αναλογο της τιμης το θεωρω δεδομενο. Μπλουζακια απο ζαρα κτλ πχ, παιρνω, αλλα ξερω οτι θα ναι της μιας σεζον κι αυτο ηταν.
Γενικα, σε ρουχα που δεν εχουν κατι το ιδιαιτερο προτιμω τη φθηνοτερη επιλογη, πχ δε θα παω να σταξω 200 ευρα στη ντιζελ για ενα απλο τζην, θα προτιμησω κατι αλλο. Αλλα μια περιεργη μπλουζα, μια ιδιαιτερη τσαντα/ζωνη, και πραγματα που γενικα δεν ειναι μια απ'τα ιδια κι εχουν μια ποιοτητα λογω μαρκας, θα τα παρω και θα τα λιωσωωωω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Δεν εχω αγορασει ποτε τιποτα ακριβο πραγματικα :P τα ρουχα ειναι το μοναδικο πραγμα στο οποιο δεν θα επενδυσω ποτε, αρνουμαι να πληρωσω εστω και 50 ευρω κατι που κοστιζει υλικα και εργασια 10 βγαλε ευρω.Παπουτσια στοκ 20 ευρω και κρατανε και 1.5 χρονο σε αριστη κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ακριβά ρούχα θα πάρω για all time classic κομμάτια στη γκαρνταρόμπα μιας γυναίκας π.χ. ταγιέρ, κουστούμι, καλό φόρεμα...

Για ρούχα που είναι μιας σεζόν δεν θα δώσω πολλά γιατί φέτος φοριέται του χρόνου τι; Άσε που έχω και το αιώνιο πρόβλημα αυξομείωσης κιλών οπότε μια μου είναι μια χαρά το παντελόνι μια μου επιπλέει :redface:

Για παπούτσια εξαρτάται πόσο τα έχω ερωτευθεί γιατί έχω μια τεράστια αδυναμία και εξίσου συλλογή :P

βασικά εξαρτάται το κομμάτι, πόσο μου αρέσει και πόσα χρήματα έχω να διαθέσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Για τη δουλειά μου δεν αγοράζω ακριβά ρούχα. Το ακριβότερο κουστούμι που έχω ζήτημα να κοστίζει 200-250 ευρώ... Και στην ντουλάπα μου υπάρχουν καμιά 10αριά κουστούμια.

Για casual ντύσιμο αγοράζω και ακριβά ρούχα με ιδιαίτερη προτίμηση σε συγκεκριμένες μάρκες. Όχι ότι δεν αγοράζω και φτηνά αλλά συνήθως προτιμώ τα ακριβά γιατί μου έχουν αποδείξει ότι προσφέρουν ποιότητα: Έχω τζιν παντελόνι Gant από το 1999 και είναι σαν καινούργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για τη δουλειά μου δεν αγοράζω ακριβά ρούχα. Το ακριβότερο κουστούμι που έχω ζήτημα να κοστίζει 200-250 ευρώ...

Αν επιτρεπετε, τι δουλεια κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγώ μια απο τα ίδια με τους παραπάνω, πάντα αγοράζω κάτι με κρήτιριο αν μου αρέσει. Ωστόσο όμως προσπαθώ να ψωνίζω απο επώνυμα καταστήματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αν επιτρεπετε, τι δουλεια κανεις;

Επιτρέπεται, γιατί να μην επιτρέπεται. :)

Εργάζομαι ως νομικός σύμβουλος σε δικηγορικό γραφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επιτρέπεται, γιατί να μην επιτρέπεται. :)

Εργάζομαι ως νομικός σύμβουλος σε δικηγορικό γραφείο.


Δεν μπορώ να πω ότι εκπλήσομαι... θα με εξέπλητες αν έλεγες ότι δουλεύεις σε κανα Λογιστήριο :P

Μη σε χάσουμε.... να ξέρουμε ότι πλέον εκτός από γιατρό, το στέκι έχει ΚΑΙ νομικούς συμβούλους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Μη σε χάσουμε.... να ξέρουμε ότι πλέον εκτός από γιατρό, το στέκι έχει ΚΑΙ νομικούς συμβούλους ;)

Χρεώνω πολλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Χρεώνω πολλά. :P


αχρείαστος να είσαι, αν σε χρειαστούμε θα τα βρούμε... εκεί θα κολλήσουμε? :P



(τι θα έλεγες για μια διαφιμησούλα στην πρώτη σελίδα στο στέκι... εεε???εεεε?? :P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Α, ολα και ολα... εγω δικιγορω δεν αλλαζω... Μια χαρα ειναι ο αριοπγιτης οικογενιακος φιλος που μου κανει και καλες τιμες:P
Σορυ tsitsilega
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παλιά δεν είχα την άνεση για καλά ρούχα!
Τώρα όσο ακόμα τα ρούχα περνάνε από το πλυντήριο της μάνας μου που μυστηριωδώς μικραίνουν πολύ ή χαλάνε σιγά μην δώσω πολλά! Για να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο! Δεν λέει!
Πάντως εκπτώσεις και off-season βασικό και σκασίλα μου τι φοριέται και τι όχι!

Άλλωστε το ντύσιμο μου είναι εξωφρενικά απλό πάντα! Για μένα σημασία έχει η λειτουργικότητα στο ρούχα και όχι η εμφάνιση!

Αυτό που ειπώθηκε για την μάρκα είναι πολύ σημαντικό! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαι κινούμενη διαφήμιση στο δρόμο!Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι μαρέσουν τα μονοχρομικά(είχα φτάσει να ψωνίζω από το t-shirt factory) ρούχα δυσκολεύομαι πολύ να ψωνίσω! Και πρόσφατα ανακάλυψα τον χαμένο κόσμο τον πουκαμίσων που έχουν καταντήσει πιο φθηνά από τα φούτερ και μπλουζάκια ενώ εύκολα είναι μονοχρωμικά χωρίς στάμπες και ότι να είναι ατάκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πιστεύω πως το επώνυμο έχει καλύτερη ποιότητα αλλά κυρίως πληρώνεις μάρκα. Δλδ ένα diesel παντελόνι δεν μπορεί να χει 250 ευρώ. Γνώμη μου.:)
Κυρίως χρήματα σπαταλάω για παπούτσια όπου αγοράζω μόνο επώνυμα.
Στα ρούχα είμαι πιό συνετός. Πάλι αγοράζω επώνυμα αλλά δεν θα δώσω και 70 ευρώ για μια μπλούζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top