Προτείνετε ένα βιβλίο

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προτείνετε ένα βιβλίο που σας άρεσε, ανεξαρτήτως θέματος, περιεχομένου, προσανατολισμού κλπ.

Φαντάζομαι (και επιθυμώ), μετά από πολύ καιρό, να αποτελεί αυτό το thread, μια "γωνία αναζήτησης" για οποιονδήποτε θελήσει να έχει έναν "όγκο" προτάσεων.

Παρακαλώ αναφέρετε για κάθε βιβλίο και μερικά λόγια για το περιεχόμενο του και όχι μόνο τίτλο και συγγραφέα! Όσο πιο πολλά αναφέρετε τόσο καλύτερα!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
To άρωμα - Πατρικ Ζισκίντ https://www.dooyoo.co.uk/printed-books/perfume-patrick-suskind/reviews/

i have just turned the last page on one of the best novels that i have read in the last 10 years, if not the best. perfume will possess you and if you submit, will transport your imagination on a voyage that you will not likely forget anytime soon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Dean Koontz: Με την ʼκρη του Ματίου του!
Στο Μπράιτ Μπιτς της καλιφόρνιας, μια μέρα που θ' αλλάξει για πάντα τη ζωή ολόκληρης της οικογένειας του, γεννιέται ο Μπαρθόλομιου Λάμπιον, ένα παιδί που όλοι συμφωνούν ότι τα ασυ- νήθιστα μάτια του είναι τα πιο όμορφα που έχουν αντικρίσει ποτέ. Την ίδια μέρα, εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά, ένας άνθρωπος βίαιος και αδίστακτος μαθαίνει πως έχει ένα θανάσιμο εχθρό που ονομάζεται Μπαρθόλομιου. Δεν ξέρει ποιος είναι, αλλά το να τον βρει και να τον εξοντώσει γίνεται σκοπός της ζωής του. Και στο Σαν Φρανσίσκο γεννιέται ένα κοριτσάκι που η μοίρα του συνδέεται μυστηριωδώς με το πεπρωμένο του Μπάρτι Λάμπιον και του ανθρώπου που τον καταδιώκει. Στα τρία του χρόνια ο Μπάρτι τυφλώνεται, όταν και τα δυο του μάτια προσβάλλονται από καρκίνο

αλλά μαθαίνει να ζει στο σκοτάδι και εξελίσσεται σ' ένα παιδί-θαύμα. Η μητέρα του, μια ξεχωριστή γυναίκα, τον διαβεβαιώνει συνέχεια πως καθετί στον κόσμο συμβαίνει για κάποιον σκοπό, πως ακόμη και στον πόνο υπάρχει ένα απώτερο νόημα, κι ότι η ζωή του μπορεί να επηρεάσει βαθιά, με τρόπους ανεξιχνίαστους, τις ζωές ανθρώπων που ίσως καν δεν γνωρίζει ακόμη. Στα δεκατρία του ο Μπαρθόλομιου ξαναβρίσκει το φως του....Το πως γίνεται αυτό, ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει, όπως και το καθετί στη θαυμαστή ζωή του, συνθέτουν ένα συγκλονιστικό ταξίδι θάρρους και αγάπης, αγωνίας και περιπέτειας, που διβάζεται με κομμένη την ανάσα και αποτελεί το πιο ουσιώδες και το πιο μεγαλεπήβολο έργο που έγραψε πότε ο Dean Koontz.


ΝΤΕΜΙΑΝ - Hermann Hesse
: κορυφή!!!!! δυστυχως δεν βρίσκω κάποια περίληψη :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Κώδικας DaVinci - The Illuminati

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να μη τα έχει διαβασει! :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Κώδικας DaVinci - The Illuminati

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να μη τα έχει διαβασει! :rofl:

Εγώ!!! :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Κι εμένα μου το δανείσαν αλλά μου τόνισαν να μην το ξεκινήσω μέσα στην εξεταστική! Ενώ τώρα διαβάζω ας πούμε :PPPPP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KronokiDf

Νεοφερμένος

Ο KronokiDf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ
Ο θείος Πέτρος είναι ένα αίνιγμα. Οι πρεσβύτεροι της οικογένειας Παπαχρίστου τον απορρίπτουν ως "αποτυχημένο της ζωής". Ωστόσο ο αφηγητής-ανιψιός του ανακαλύπτει ότι ήταν κάποτε φημισμένος μαθηματικός, τόσο ιδιοφυής και παράτολμος ώστε να αφιερώσει τη ζωή του στην περιβόητη "Εικασία του Γκόλντμπαχ", ένα πρόβλημα που προσπαθούσαν εις μάτην να επιλύσουν γενεές μαθηματικών. Η ανακάλυψή του αυτή θα οδηγήσει σε αλυσιδωτές αντιδράσεις.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Ιδιοφυές και συγκλονιστικό!!! Ειδικά το τέλος κόβει την ανάσα!
Dan Brawn – Digital Fortress
Είναι και αυτό τέλειο βιβλίο με καταιγιστική δράση αλλά δεν πρέπει να έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά ακόμη, όποιος θέλει το διαβάζει στα Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ουτε γω εχω διαβασει τα 2 χιτακια του Dan brown ακομα.
Καλα το ο Θειος Πετρος κ η Θεωρια του Goldbach ειναι καταπληκτικο βιβλιο!Ολοι οι Di-ιτες πρεπει να το εχουν! 8)
Ενα που εχω να προτεινω εγω ειναι ο Ανθρωπος Ζαρι,απο τον Luke Rhinehart.Αψογο βιβλιο! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

off topic

Νεοφερμένος

Ο off topic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φ. Πεσσόα, Το βιβλίο τής ανησυχίας.

Από το οπισθόφυλλο:
Σχεδόν όλη την ενήλικη ζωή του και μέχρι το θάνατό του, από το 1913 έως το 1935, ο Φερνάντο Πεσσόα γράφει, με κάποιες διακοπές, αλλά χωρίς να το εγκαταλείψει ποτέ, το Βιβλίο τής Ανησυχίας, το οποίο σχεδιάζει να εκδώσει με την υπογραφή Μπερνάντο Σοάρες. Αν ο ʼλβαρο ντε Κάμπος είναι η εκκεντρική, παροξυσμική, ερωτική πλευρά τού ποιητή, ο ημι-ετερώνυμός του περνάντο Σοάρες είναι, υπό την ταπεινή μορφή και ιδιότητα του βοηθού λογιστή, η ενσάρκωση της σκέψης του, το δημιούργημα το πιο κοντινό στο δημιουργό του, ο δίδυμος ίσκιος του, το ανήσυχο είδωλό του στον καθρέφτη. Ημερολόγιο του Μπερνάντο Σοάρες ή μυθιστόρημα του Φερνάντο Πεσσόα, με πρωταγωνιστή αυτόν τον ακαταπόνητο διαβάτη τής Λισσαβώνας, work in progress αλλά ταυτόχρονα obraprima, το Βιβλίο τής Ανησυχίας είναι ο απολογισμός τής καθημερινότητας, η καταγραφή των αισθήσεων, η οξύτητα της ειρωνικής σκέψης, η ανεπανάληπτη γράφή ενός από τους σημαντικότερους συγγραφείς τού 20ού αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μανόλης Αναγνωστάκης, οποιοδήποτε.
Ας προτείνουμε και έναν ποιητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν και δεν διαβαζω βιβλια, παλιοτερα διαβαζα και τωρα τελευτεα διαβασα 3. Απο αυτα τα τρια σας προτινω τα δυο:
Sex Money Kiss
Η Βιβλιογραφια του Gene Simmons

Και απο οτι ακουω, χωρις να το εχω διαβασει αν και θελω προτινω τον κωδικα Da Vinchi (λαθος το εγραψα ε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Κι εμένα μου το δανείσαν αλλά μου τόνισαν να μην το ξεκινήσω μέσα στην εξεταστική! Ενώ τώρα διαβάζω ας πούμε :PPPPP

όντως αξίζουν αυτά τα 2 βιβλία
καλά έκαναν που στο είπαν γιατι πίστεψε με θα κολλήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shen_Te

Νεοφερμένος

Ο Shen_Te αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
O Hermann Hesse είναι τέλειος! Κι εγώ διάβασα το "Knulp" πρόσφατα και τώρα διαβάζω το "Gertrud".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Οτιδηποτε απο Τσιφορο,παιδια!Ο τυπος εχει τρομερο χιουμορ και σου περναει κ ωραια μηνυματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ulalum

Νεοφερμένος

Ο ulalum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μάρτιν Ήντεν του Τζάκ Λόντον.Δεν έχω περίληψη αλλά είναι από τα αγαπημένα μου-αν όμως έχετε τάσεις "εγκατάληψης του μάταιου τούτου κόσμου" αφήστε το...Αν προσθέσουμε δε και ολίγον Καρυωτάκη-τον γνωστό ποιητή που πνίγηκε στην Πρέβεζα(αυτοβούλως)-που διαβάζω μανιοδώς,ε πάμε για φούντο :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τη Villa incognito του Tom Robbins.. ο σουρεαλισμος σε ολο του το μεγαλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Για το Harry Potter δε βλέπω τπτ :'(

Μου άρεσε πολύ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Κώδικας DaVinci - The Illuminati

Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να μη τα έχει διαβασει! :rofl:
Εγώ δεν το έχω διαβάσει, βασικά δεν ξέρω καν γιατί γίνεται όλος αυτός ο ντόρος με το συγκεκριμένο βιβλίο. Προτείνω 11 λεπτά του κοέλο, πολύ ψαγμένο, πολύ καλές ατάκες, μ' άρεσε παρά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ναι,ηταν το τελευταιο βιβλιο που αγορασα.Παρα πολυ καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top