Φιλία VS Έρωτας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια φιλία, πραγματική φιλία, κατά πόσο μπορεί να αντέξει και σεξ; Αξίζει να αντέξει σεξ; Πιστεύετε ότι στην περίπτωση του φιλικού "ματς" θα είναι το ίδιο ποιοτικό το σεξ όπως με τον/την συντρόφο;

Οι παραπάνω απορίες δεν έχουν να κάνουν με κάποια απόφαση που πρέπει να πάρω στην ζωή μου. Αλλά όσες φορές έχω συζητήσει αυτό το θέμα βλέπω ότι πολλοί κόλλανε στο θέμα ηθική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Περα απο το θεμα ηθικης, αυτα τα δυο δεν μπορουν να πανε πακετο.
Οταν κανεις σεξ με καποιον κανεις μονο σεξ! Δεν μπορεις να καθεσαι και να του λες, εχω το ταδε προβλημα με τον ταδε "γκομενο" (τι ηλιθια λεξη?!) ας πουμε. Δεν δενει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κι αν, ΑΝ λέω εγώ τώρα, έχεις καιρό να κάνεις σεκς και νιώθεις μια κάψα ρε παιδί μου, πού θα στραφείς? στο φιλαράκι δε θα στραφείς???:P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Οχι, γιατι να στραφεις στον φιλο σου? Κανε καλυτερα one night stand, λιγοτερες "απωλειες" θα υπαρξουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τόσο εύκολα είναι τη σήμερον ημέρα τα stands?? οι κίνδυνοι που ελοχεύουν??? γιαυτό σου λέω.. οι φίλοι είναι και για τις δύσκολες στιγμές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Προσωπικα, ειμαι καθετη σε αυτο.
Ποτε δεν μπερδεψα φιλια με σεξουαλικες σκεψεις ή πραξεις :P, για ευνοητους λογους!
Η αληθεια ειναι βεβαια, οτι ποτε δεν ειδα καποιον φιλο μου ερωτικα (φιλο φιλο) και ισως γι αυτο, αλλα πιστευω οτι κι αν ποτε μου συνεβαινε κατι τετοιο, απλα θα απομακρυνομουν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Περα απο το θεμα ηθικης, αυτα τα δυο δεν μπορουν να πανε πακετο.
Οταν κανεις σεξ με καποιον κανεις μονο σεξ! Δεν μπορεις να καθεσαι και να του λες, εχω το ταδε προβλημα με τον ταδε "γκομενο" (τι ηλιθια λεξη?!) ας πουμε. Δεν δενει..
Μα γιατι δεν θα μπορεις; Αφου δεν εχετε σχεση ... φιλια εχετε ... απλως καμια φορα θα γλεντάτε... Δεν νομιζω οτι σε μια φιλια υπαρχουν τετοιες ζηλιες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sensei

Νεοφερμένος

Ο sensei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που θα γίνει η σεξουλική πράξη θα αλλάξει εντελώς (προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο) και η σχέση των δύο φίλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πραγματικά πιστεύω εξαρχής ότι δεν μπορεί να υπάρξη φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας παρά μόνο όταν κανένας από τους δύο δεν γουστάρει σεξουαλικά τον άλλον!!
Αν το παραπάνω παραβαίνετε τότε σίγουρα δεν είναι η φιλία όπως την ορίζω εγώ αλλά πιθανά μια πάρα πολύ καλή σχέση. Στην περίπτσωση αυτή εγώ είμαι φανατικά υπέρ του σεξ μεταξύ τους, αν και εφόσον εαν και οι δύο ξέρουν τι θέλουν!! Δηλαδή μια απόλαυση και ένα ξέδωμα! Και μάλιστα για μένα αν το εμπιστεύεσαι τον άλλον ακόμα καλύτερα καθώς εχεις και όλα τα καλά τις παραλίγο φιλίας.
Και αν τύχει και γίνει @@ και καταστραφεί η σχέση τότε για μένα δεν άξιζε εξαρχής και είχε πρόβλημα. Άλλωστε κανείς δεν σου είπε ότι δεν θα καταστρεφόταν. Κάτι καλό στα δύσκολα φαίνεται. Και υπάρχεικαι μια περίπτωση αν γίνει το καλύτερο, να καταλήξει σε μια ερωτική σχέση στο full με το πλεονέκτημα της ΄προυπάρχουσας φιλίας.

Για μένα όποιος δεν μπλέκει φιλία(όπως την περιγράφω παραπάνω) και σεξ τότε απλά το παίζει εκ του ασφαλούς και φοβάται να δει πόσο αξίζει η σχέση που έχει με το άτομο.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχω ακουσει (η μαλλον διαβασει) απο αρκετους οτι με φιλους τους ειναι μεν παραπολυ καλοι φιλοι αλλα οποτε καθησει γινονται και αλλα πραγματα. Πρωσοπικα χωρις να εχω πειρα πιστευω οτι δεν υπαρχει καπιο προβλημα σε αυτο και δεν βρησκω τον λογο για τον οπιον δεν θα μπορουσε να γινει κατι τετιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από sensei:
Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που θα γίνει η σεξουλική πράξη θα αλλάξει εντελώς (προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο) και η σχέση των δύο φίλων.
Γιατι πρέπει να αλλάξει; Μήπως επειδή έχουμε την άποψη ότι κάνουμε σεξ μόνο με την σύντροφο μας; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όταν στην οποιασδήποτε μορφής σχέση μπαίνει μέσα ο παράγοντας σεξ, η σχέση αλλάζει μορφή και γίνεται πιο ιδιότυπη...
Κακά τα ψέμματα... δεν νομίζω ότι υπάρχει τόσο "άνετο" άτομο που να μην νιώθει μια μικρή έστω "κτητικότητα" απέναντι σε αυτόν/ήν που δίνεται σωματικά....

Δε μπορώ να κάνω σεξ με τον "κολλητό" μου μιας που δεν υπάρχει κάτι άλλο στη ζωή μου και την επόμενη μέρα που θα γνωρίσω κάποιον άλλον να του πω... φιλαράκο, ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση των ορμών μου, τώρα βρήκα άλλο "θύμα" :P ... σεξ με το φίλο/η δεν στέκει.... (άποψη μου πάντα ε? :P )
Αυτό όμως που στέκει και επιβάλεται κι όλας κατά την άποψη μου, είναι να κάνεις φίλο/η τον/την σύντροφο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sensei

Νεοφερμένος

Ο sensei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το sex δεν είναι μόνο με την σύντροφό μας.

Απλά όπως λέει και η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ η σχέση μεταξύ φίλων γίνεται ιδιότυπη.

Βασικά από περιπτώσεις που ξέρω από την στιγμή που έγινε sex μεταξύ των φίλων τότε ή που τα παιδιά τα φτιάξανε ή που κόψανε κάθε διπλωματική επαφή. Γι'αυτό και στο προηγούμενο μην. μου έλεγα αλλαγή προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Ανάλογα τον άνθρωπο.

Από τις περιπτώσεις που ξέρω πάντως, όλα συνεχίστηκαν ακόμα καλύτερα από πριν, χωρίς να τα "φτιάξουν" τα παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Συμφωνώ με την ΚΕ!
Όσες φορές μου έχει τύχει (όχι σε μένα, στον κύκλο μου) να γίνει κάτι μεταξύ φίλων-φίλων,
μετά κάτι δεν πήγε καλά....
Αλλάζουν πολλά στο πώς βλέπει ο ένας τον άλλο, και τελικά καταλήγει άσχημα...
(τουλάχιστον στις περιπτώσεις που έχω εγώ υπόψιν μου....)



Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αυτό όμως που στέκει και επιβάλεται κι όλας κατά την άποψη μου, είναι να κάνεις φίλο/η τον/την σύντροφο σου :)

:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πιστεύω στη φιλία μεταξύ των 2 φύλων γιατί έχω άντρες φίλους, με την πραγματική έννοια της λέξεως. Μόνο 2 είναι αλλά είναι φίλοι και δεν θα μπορούσα ποτέ να διαννοηθώ ότι θα προχωρούσε σε ''φιλικό σεξ'', αν υπάρχει τέτοιο πράγμα και μετά όλα καλά και ωραία.

Γούστα είναι αυτά δεν κατακρίνω κανέναν, προσωπικά όμως δεν θα το έκανα ποτέ γιατί διαχωρίζω τα πράγματα στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Πιστεύω στη φιλία μεταξύ των 2 φύλων γιατί έχω άντρες φίλους, με την πραγματική έννοια της λέξεως. Μόνο 2 είναι αλλά είναι φίλοι και δεν θα μπορούσα ποτέ να διαννοηθώ ότι θα προχωρούσε σε ''φιλικό σεξ'', αν υπάρχει τέτοιο πράγμα και μετά όλα καλά και ωραία.

Γούστα είναι αυτά δεν κατακρίνω κανέναν, προσωπικά όμως δεν θα το έκανα ποτέ γιατί διαχωρίζω τα πράγματα στο μυαλό μου.

:thumbsup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Πιστεύω στη φιλία μεταξύ των 2 φύλων γιατί έχω άντρες φίλους, με την πραγματική έννοια της λέξεως. Μόνο 2 είναι αλλά είναι φίλοι και δεν θα μπορούσα ποτέ να διαννοηθώ ότι θα προχωρούσε σε ''φιλικό σεξ'', αν υπάρχει τέτοιο πράγμα και μετά όλα καλά και ωραία.

Γούστα είναι αυτά δεν κατακρίνω κανέναν, προσωπικά όμως δεν θα το έκανα ποτέ γιατί διαχωρίζω τα πράγματα στο μυαλό μου.

:thumbsup: :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φιλία και σεξ δεν πάνε μαζί.
Είναι πολύ πιθανό με έναν άνθρωπο που κάνουμε σεξ χωρίς να είναι συντροφός μας να συγχέουμε και την έννοια είμαστε φίλοι. Γνωστοί που κάνουμε σεξ είμαστε.
Αν συνέβη το αντίθετο,δλδ ξεκινάμε με κάποιον ως φίλοι και στην πορεία μας προκύπτει το σεξ τότε στην σχέση μας πάντα υπόβοσκε ερωτισμός και καιρός να την επαναπροσδιορίσουμε.
Οι καθεαυτού φιλίες απο την φύση τους δεν επιτρέπουν να αναπτυχθούν άλλα πάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
οι φίλοι είναι και για τις δύσκολες στιγμές :D

Παρα πολυ σωστα! Στη δυσκολη στιγμη στη φιλη/ο θα βρεις 'αποκουμπι' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top