Σχετικά με τους τρόπους δημιουργίας τοπικού δικτύου για το μοίρασμα της ADSL

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει ένας υπολογιστής που συνδέεται στο internet μέσω του modem Crypto F200. (Αν δεν κάνω λάθος PPPOΕ είναι) και εγώ θέλω να συνδέσω σε αυτόν τον υπολογιστή έναν άλλον υπολογιστή (laptop) μέσω ethernet ώστε να έχει πρόσβαση στο internet.
Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω, πέρα από τις κλασσικές για το στήσιμο ενός τοπικού δικτύου ?
Και οι δυο υπολογιστές έχουν WINXP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα να δίνει ίντερνετ ο "server" (έχουν εργαλείο τα win) και στον "client" να βάλεις ως gateway τον server... πέρισυ το καλοκαίρι με ένα φίλο μου είχαμε μοιράσει ίντερνετ με Win XP (server) - Linux (client) και χωρίς να το έχουμε ψάξει και πολύ το θέμα μέσα σε 1-2 ώρες τα είχαμε καταφέρει, οπότε δεν πρέπει να είναι και τίποτα πολύπλοκο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
Να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα να δίνει ίντερνετ ο "server" (έχουν εργαλείο τα win) και στον "client" να βάλεις ως gateway τον server... πέρισυ το καλοκαίρι με ένα φίλο μου είχαμε μοιράσει ίντερνετ με Win XP (server) - Linux (client) και χωρίς να το έχουμε ψάξει και πολύ το θέμα μέσα σε 1-2 ώρες τα είχαμε καταφέρει, οπότε δεν πρέπει να είναι και τίποτα πολύπλοκο! :)

οκ, ευχαριστω θα το δοκιμασω και αν εχω προβλημα θα επανερθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el-ninio

Νεοφερμένος

Ο el-ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εκτός του οτι θα πρέπει να στησεις τοπικό δίκτυο με οτι αυτό συνεπάγεται (δήλωση ip,shared files,ορισμός κοινόχρηστης σύνδεσης κλπ), η μεγαλύτερη δυσκολία θα σου παρουσιαστεί εξαιτίας του μόντεμ,καθότι αυτό δεν είναι modem/router πράγμα που θα έκανε τη ζωή σου πολύ εύκολη!Μια λύση πάντως είναι το CCProxy...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εγώ είχα συνδέσει 2 pc με ενα crossover καλωδιάκι. Μοιράζονταν την σύνδεση και είχαν και οι 2 XP...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el-ninio

Νεοφερμένος

Ο el-ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν λέω ότι δεν γίνεται ρε συ! :happy: Άλλο να στήσεις ένα δίκτυο που ο ένας έχει ένα απλό pstn modem και μπαίνει στο internet, οπότε αφήνεις τους υπολογιστές να παίρνουν IP από το dhcp των windows (169.xxx.xxx.xxx) κι άλλο να έχεις ένα ethernet modem που κι αυτό δίνει ip (192.168.xxx.xxx ή οτιδήποτε!)! Επιπλέον, άλλο να έχεις xp home (με ελλειπές tcp/ip και administration tools) κι άλλο professional! Όλα παίζουν ρόλο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν έκανα κοινόχρηστη την σύνδεση. Έβαλλα την ip του server σαν gateway στο laptop αλλα δεν εγινε τπτ.... τι αλλό να δοκιμάσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Και dns server στο laptop πρέπει να βάλεις την ΙΡ του σερβερ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead :
Και dns server στο laptop πρέπει να βάλεις την ΙΡ του σερβερ!
χμμμ δεν αλλαξε τπτ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν τα κατάφερα....
Κατέβασα το FreeProxy αι δούλεψε. Έχω ένα μικρό πρόβλημα με τους POP3 server , αλλα ευτυχώς υπάρχουν και τα webmail ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ξέρει κάνεις γιατί παρόλλο που βάζω στο freeproxy άδεια για port ftp δεν μου την δίνει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Εχω στην κατοχη μου μια κάρτα δικτύου της Planet και στα χαρακτηριστικα της γράφει:Standard
IEEE 802.3 10 Base-T
IEEE 802.3u 100Base-TX
Ερωτήσεις:
1.Είναι γνωστη σε σας η planet?
2.Τί σημαίνουν αυτά:
IEEE 802.3 10 Base-T
IEEE 802.3u 100Base-TX


:confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Σημείωση: ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΝΣΥΡΜΑΤΗ ΔΙΚΤΥΩΣΗ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πρωτόκολλα είναι. το 10 είναι για 10MBit, το 100 για 100MBit. το Τ είναι για συνεστραμμένο ζεύγος και το Χ για οπτική, αν και δεν είμαι πολύ σίγουρος. την εταιρεία δεν την ξέρω πάντως. πες μας τι φτιάχνεις ατιμούτσικο :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Δύο πράγματα θέλω να πετυχω:
α)Σύνδεση του Υ/Η με το X-BOX:)
β)Σύνδεση με τον Υ/Η ενός φίλου μου μεσω καλωδίου.
Τί καλωδιο θα χρειαστω?
Επίσης 10/100mbps ειναι καλή ταχυτητα για lan game?
Τέλος πρέπει και ο φιλος μου να εχει κάρτα δικτυου με τα ιδια προτοκολα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:

β)Σύνδεση με τον Υ/Η ενός φίλου μου μεσω καλωδίου.
Τί καλωδιο θα χρειαστω?
Επίσης 10/100mbps ειναι καλή ταχυτητα για lan game?
Τέλος πρέπει και ο φιλος μου να εχει κάρτα δικτυου με τα ιδια προτοκολα?


cross καλώδιο για επικοινωνία μεταξύ δύο υπολογιστών (χωρίς ρούτερ, δηλ).

μια χαρά ταχύτητα.

μη φοβάσαι για προβλήματα ασυμβατότητας στις κάρτες δικτύου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Δύο πράγματα θέλω να πετυχω:
α)Σύνδεση του Υ/Η με το X-BOX:)
β)Σύνδεση με τον Υ/Η ενός φίλου μου μεσω καλωδίου.
Τί καλωδιο θα χρειαστω?
Επίσης 10/100mbps ειναι καλή ταχυτητα για lan game?
Τέλος πρέπει και ο φιλος μου να εχει κάρτα δικτυου με τα ιδια προτοκολα?


2 καρτούλες 10/100 θέλεις για lan και ένα καλωδιάκι τίποτα άλλο. Με 10/100 έχεις ένα ping γύρω στο 20-25 δεν το καταλαβένεις καθόλους να φανταστείς απο 100 και πάνω ίσως παρατηρήσεις κάτι.
Έχω κάνει δίκτυο τα 2 pc στο σπίτι και γίνετε τρελή μάχη όταν έρχεται κάποιος! Για καλό και για κακό πάρτε ίδιες κάρτες τα xp μετά έχουν πλήρη οδηγό για σύνδεση και απο το cd τους. Ότι θες πές μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια αλλα πως μπορω να συνδεσω ταυτοχρονα x-box και Η/Υ?Υπάρχει καποιος adaptor?Επίσης θελω καλωδιο 35 μέτρων...μήπως αυτο επιρεαζει την τζχυτητα συνδεσης?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αν εχεις το καινουριο x-box νομιζω εχει wifi οποτε με μια wifi Καρτα εισαι ετοιμος ... αλλα δεν ξερω αν θα εχει ικανοποιητικο σημα... Οσο για το καλωδιο ... χμμμ δεν ξέρω αν θα απρατηρίσεις κάτι ...
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
(χωρίς ρούτερ, δηλ).
χωρις switch :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για να συνδεσης X-box με pc εχω την εντυπωση οτι χρειαζετε ειδικο switch, μια και λειτουργουν μια διαφορετικα δεδομενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MoDeViL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MoDeViL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:

α)Σύνδεση του Υ/Η με το X-BOX:)
Dare,εγώ είχα συνδέσει το Xbox με το pc με crossover καλώδιο(από την κάρτα δικτύου του pc στη θύρα ethernet του xbox).Όμως όχι για L!VE, αλλά για XLink Kai.Αυτό έκανε μόνο του τις ρυθμίσεις.Αν θέλεις να μάθεις παιρεταίρω παίξε ένα ΡΜ ή ένα Google Search.
Πάντως το Xbox L!VE είναι by far καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top