Οι καλύτερες ελληνικές ταινίες

azaza09

Νεοφερμένος

Η azaza09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ

Σύμφωνα με τα μέλη της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου και ύστερα από σχετική ψηφοφορία, οι δέκα καλύτερες ελληνικές ταινίες όλων των εποχών είναι οι εξής 11 (λόγω τριπλής ισοβαθμίας στην 9η θέση) :

1.Ο ΔΡΑΚΟΣ, του Ν. Κούνδουρου

2. ΕΥΔΟΚΙΑ, του Αλ. Δαμιανού


3. Ο ΘΙΑΣΟΣ, του Θοδ. Αγγελόπουλου


4. ΣΤΕΛΛΑ, του Μιχ. Κακογιάννη

5. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, του Ν.Παπατάκη


6. ΚΑΛΠΙΚΗ ΛΙΡΑ, του Γ. Τζαβέλα


7. ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, του Κώστα Φέρρη


8. ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ, του Θόδ. Αγγελόπουλου

9. ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ, του Ν. Νικολαϊδη


10. Η ΕΑΡΙΝΗ ΣΥΝΑΞΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΩΝ, του Δημ. Αβδελιώτη

11. ΚΑΡΚΑΛΟΥ, του Στ. Τορνέ


Είκοσι χρόνια πριν, στην προηγούμενη ψηφοφορία η “Ευδοκία” βρισκόταν στην 1η θέση και ο “Δράκος” στην 2η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η πανελλήνια ένωση κριτικών δεν εκτιμά και πολύ την κωμωδία:whistle:
Ή την θεωρεί ευτελέστερο είδος;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Προσωπικά για μένα, η γνώμη της πανελλήνιας ένωσης κριτικών είναι πιο ασήμαντη και από τη γνώμη της Τατιάνας για το χρώμα των παπουτσιών της Πέγκης...

Για παράδειγμα η ταινία του Ρένου Χαραλαμπίδη "Φτηνά τσιγάρα" είναι καλύτερη από όλες τις παραπάνω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Της κακομοιρας και δεν το συζηταμε καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Της κακομοιρας και δεν το συζηταμε καν!

Εεεεετσι βρε Κατερινακι!!!!!!!!!!!!!!:clapup: :clapup: :D
Κώστας Δούκας: Και γιατί δεν τη χωνεύεις;

Κώστας Χατζηχρήστος: Γιατί δε μου δίνει ποτέ τίποτα! Μόνο τα Χριστούγεννα μου έδωκε ένα πενηνταράκι κι ένα μελομακάρονο που μέσα βρήκα ένα σκώληκα σαν αυτόν που σκότωσε ο Μέγας Αλέξανδρος!:hehe: :rofl:

Και απο ατακες ενα σωρο!!
Ειναι για ολα τα λεφτα αυτο το εργο...Απο τα λιγα που υπαρχουν συνεχομενες πανεξυπνες ατακες που πραγματικα και δεν σε κουραζουν και σε κανουν να κιωνεις στο γελιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα η αγαπημένη μου ελληνική ταινία είναι πάντως η "Μανταλένα".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

Κώστας Δούκας: Και γιατί δεν τη χωνεύεις;

Κώστας Χατζηχρήστος: Γιατί δε μου δίνει ποτέ τίποτα! Μόνο τα Χριστούγεννα μου έδωκε ένα πενηνταράκι κι ένα μελομακάρονο που μέσα βρήκα ένα σκώληκα σαν αυτόν που σκότωσε ο Μέγας Αλέξανδρος!:hehe: :rofl:

Και απο ατακες ενα σωρο!!
Ειναι για ολα τα λεφτα αυτο το εργο...Απο τα λιγα που υπαρχουν συνεχομενες πανεξυπνες ατακες που πραγματικα και δεν σε κουραζουν και σε κανουν να κιωνεις στο γελιο!

Η καλυτερη ολων πιστευω! :worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
"Της κακομοίρας" χωρίς δεύτερη κουβέντα!! Φοβερή ταινία, τρελό γέλιο:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
"της κακομοιρας" είναι φοβερή ταινία. εμένα μου άρεσε όμως και "η ωραία των Αθηνών".

από το παραπάνω τοπ 10 πάντως ψηφίζω "ρεμπέτικο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το Ρεμπέτικο.
Του Κώστα Φέρρη... Καλόοοοο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ

Σύμφωνα με τα μέλη της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου και ύστερα από σχετική ψηφοφορία, οι δέκα καλύτερες ελληνικές ταινίες όλων των εποχών είναι οι εξής 11 (λόγω τριπλής ισοβαθμίας στην 9η θέση) :
1.Ο ΔΡΑΚΟΣ, του Ν. Κούνδουρου
2. ΕΥΔΟΚΙΑ, του Αλ. Δαμιανού
3. Ο ΘΙΑΣΟΣ, του Θοδ. Αγγελόπουλου
4. ΣΤΕΛΛΑ, του Μιχ. Κακογιάννη
5. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, του Ν.Παπατάκη
6. ΚΑΛΠΙΚΗ ΛΙΡΑ, του Γ. Τζαβέλα
7. ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, του Κώστα Φέρρη
8. ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ, του Θόδ. Αγγελόπουλου
9. ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ, του Ν. Νικολαϊδη
10. Η ΕΑΡΙΝΗ ΣΥΝΑΞΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΩΝ, του Δημ. Αβδελιώτη
11. ΚΑΡΚΑΛΟΥ, του Στ. Τορνέ

Είκοσι χρόνια πριν, στην προηγούμενη ψηφοφορία η “Ευδοκία” βρισκόταν στην 1η θέση και ο “Δράκος” στην 2η.

Με τι σκεπτικό βγάλαν αυτές τις 10; απο τι κρίνουν τις τενείες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
O μπακαλόγατος με τον Χατζηχρίστο είναι όλα τα λεφτά και την έχω δει πάνω απο 30 φορές..
και θα την βλέπω πάντα...
"Σκασανε τα μαμούνια, πήρε κάθε μαμούνι από μία φακή και πήραν τον ανήφορο" ή " Το υποκάμισο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το Δεσποινίς Διευθυντής με την Καρέζη και τον Αλεξανδράκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αλήθεια, έχετε εντοπίσει κάποια σειρά DVD με παλιές ελληνικές ταινίες, που να έχουν και αγγλικούς υπότιτλους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Eνας νομοταγής πολίτης. Μία από τις καλύτερες και τολμηρότερες ταινίες της εποχής της)
https://www.youtube.com/watch?v=kdkP9LHgvNY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μαζί με τις ταινίες : Στέλλα και Κάλπικη λίρα που συμπεριέλαβε η Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου στις 10 καλύτερες θα συμπληρώσω και τις ακόλουθες για τη δική μου προσωπική δεκάδα :
3) Τέλος εποχής του Αντώνη Κόκκινου
4) Μια αιωνιότητα και μια μέρα του Θ. Αγγελόπουλου
5) Πέτρινα χρόνια του Παντελή Βούλγαρη
6) Πολίτικη κουζίνα του Τάσσου Μπουλμέτη
7) Μάθε παιδί μου γράμματα του Θόδωρου Μαραγκού
8)Συνοικία το όνειρο......λυπάμαι ξεχνώ τον σκηνοθέτη όποιος ξέρει ας το συμπληρώσει
9) Αλίμονο στους νέους....ομοίως ξεχνώ τον σκηνοθέτη ...
10) Οι γενναίοι της Σαμοθράκης του Σταμάτη Τσαρουχά
Πιστεύω πως η ταινία " Της κακομοίρας " με τον Ζήκο που αναφέρθηκε αποτελεί από μόνη της κατηγορία στην οποία θα μπορούσε κάλλιστα να μπει ο τίτλος : Πως ένας ταλαντούχος ηθοποιός αναλώθηκε αργότερα σε ταινίες κατώτερες του ταλέντου του !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

macsol

Νεοφερμένος

Ο macsol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χωρίς Αυλιωνίτη...τον θεό..?? Κρίμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aυτή η ταινία δεν είναι καλλιτεχνική, με την έννοια πως δεν αναπαραστά εποχή και ανθρώπους σαν ένας συνεχόμενος πίνακας ζωγραφικής (όπως προαναφερθείσες). Ούτε δρέπει δάφναν για το σενάριο, την σκιαγράφηση (άρα την αυτεπιβεβαίωση) των χαρακτήρων. Αυτή η ταινία είναι προτίστως μια αποσιωποιημένη κραυγή, ένα προσχεδιασμένο επιφανειακό γέλιο μπροστά σε μια αδυσώπητη πραγματικότητα, και απότελεί μια κατάθεση της κινηματογραφικής ευφυίας του Βέγγου.







------------------------------------------------


Να αναφέρω και μια πρόσφατη ταινία που μου άφησε μια ανάμικτη αίσθηση... (Εκτός συναγωνισμού βέβαια): Όλα είναι Δρόμος του Παντελή Βούλγαρη.
Και επειδή το ξεφτίλισα πάλι με την απαισιοδοξία μου, πότε θα κάνουμε ένα ειλικρινά σοβαρό γκάλοπ όπως "Η καλύτερη ελληνική καλτ ταινία"; Ψηφίζω Ο Δράκουλας των εξαρχείων, του Νίκου Ζερβού.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Να αναφέρω και μια πρόσφατη ταινία που μου άφησε μια ανάμικτη αίσθηση... (Εκτός συναγωνισμού βέβαια): Όλα είναι Δρόμος του Παντελή Βούλγαρη.
για μένα εκπληκτική ταινία
όσοι θεωρείτε τον εαυτό σας σινεφίλ να την δείτε οπωσδήποτε
αποτελείται από τρεις μικρές ταινίες, η αγαπημένη μου είναι η τελευταία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top