Αδέσποτα: Μια πληγή που συνεχώς αιμορραγεί

Mikikikou

Νεοφερμένος

Η Mikikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Το Σάββατο επισκέφτηκα την μητέρα μου. Εκεί που πίναμε καφεδάκι άρχισε να μου λέει ότι εχθές έξω από το σπίτι ένα μηχανάκι πήρε από κάτω ένα κουταβάκι και ότι από εκείνη την στιγμή δεν το είχε ξαναδεί.
Μόλις η φράση της τελείωσε κραυγές και κλάματα άρχισαν να ακούγονται από έξω, Βγαίνω έξω και αρχίζω να ψάχνω........ Στο διπλανό σπίτι εστίασα την φωνούλα και εκεί που έψαχνα να σου ΄ένα ξανθούλι πιτσιρίκι κρεμασμένο από ένα μαλακό κλαδί που είχε γυρίσει 2-3 φορές γύρω από το λαιμό του.Στο σπίτι δεν ήταν κανείς οπότε πήδηξα την μάντρα και το ελευθέρωσα. Το μωράκι μου δεν το πίστευε ότι ελευθερώθηκε με κοίταζε λυπημένο στα μάτια και διστακτικά με έγλειψε. Τύχη και αυτή την μία το πήρε το μηχανάκι από κάτω την άλλη κινδύνευε να πνιγεί και τώρα???????????????????
το αφήνεις στους δρόμους ξανά??????????
Μπάαααααα το πήρα μαζί μου το πήγα στην κτηνίατρο των δικών μου σκυλιών και του βρήκε ένα μικρό ράγισμα στο δεξί χεράκι, είπε ότι πρέπει να μείνει περιορισμένο και να μήν το κουράζει για να επουλωθεί. ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ εγώ έχω 4 σκυλιά και 2 γάτες πού να το περιορίσω χωρίς να παίζει αναγκαστηκά το έδωσα σε ένα ΄φιλικό σπίτι να τοφιλοξενήσουν και ξεκίνησα να αναζητώ οικογένεια να το υιοθετήσει. Δυστηχώς όμως ο κόσμος προτυιμά τις ράτσες και τα σκυλιά χωρίς προβλήματα................Εάν γνωρίζετε κάποιον που να θέλει να δώσει αγάπη και σπίτι σε αυτό το μωράκι επικοινωνήστε μαζί μου

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δυστηχώς όμως ο κόσμος προτυιμά τις ράτσες και τα σκυλιά χωρίς προβλήματα................

Ο κόσμος δεν ξέρει τι προτιμά, μάλλον ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει τι πάει να πει πέρνω ένα ζωάκι στο σπίτι κι έτσι θεωρεί πως όποτε το βαρεθεί μπορεί να πάει να το παρατήσει σε μια ερημιά ή επειδή δεν προνόησε να το στειρώσει μπορεί να πετάξει τα νεογέννητα όπου βρει.
Απο την άλλη κι αυτό που έγινε πριν τους ολυμπιακούς δλδ το "καθάρισμα"
των δρόμων απο τα αδέσποτα με βρίσκει εντελώς αντίθετη.
Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι που πραγματικά ενδιαφέρονται στειρώνοντας τα αδέσποτα, που δυστυχώς είναι ο μόνος ενδεδειγμένος τρόπος για να εξαλειφθεί το φαίνομενο.
Ακόμα πιο δυστυχώς πολλαπλασιάζονται με ταχύτητα φωτός οι ανεγκέφαλοι που περιγράφω παραπάνω.Για εμένα όσο κλισέ κι αν ακούγεται ισχύει η φράση "κάποιος που δεν πονάει τα ζωα,δεν πονάει ούτε τους ανθρώπους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikikikou

Νεοφερμένος

Η Mikikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
"κάποιος που δεν πονάει τα ζωα,δεν πονάει ούτε τους ανθρώπους"


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Προσωπικά αν και διαφωνώ ριζικά με την ιδέα του κατοικιδίου να συμπληρώσω ότι όταν το κατοικίδιο έρχετε σαν καταναλωτικό υποκατάστατο δυστυχώς γίνεται το μπάχαλο που διαφαίνεται από το ποστ της Kleftra.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Mikikikou στο πρωτο σου ποστ σε καποια φαση με μπερδεψες...οταν ειπες "ξανθο πιτσιρικι", νομιζα οτι ηταν κρεμασμενο ενα παιδι...αλλα μετα ενταξει...
Απο εκει και περα ειναι απλα τα πραγματα.Ο καθενας που θελησει να παρει καποιο κατοικιδιο, θα πρεπει να το εχει βαλει πολυ καλα στο νιονιο του, οτι αυτο δεν ειναι απλως για να το εχουμε μοστρα και να λεμε οτι εχουμε ενα ζωντανο στο σπιτι μας.
Αν δεν εχει ορεξη,χρονο και διαθεση γι' αυτο ας μην το παρει καθολου.Δεν ειναι κακο...

Τωρα οσοων αφορα τα αδεσποτα,δυστυχως στην Ελλαδα το φαινομενο ειναι παρα μα παρα πολυ εντονο...και πολυ δυσαρεστο...
Λογο του μερους που εργαζεται η μητερα μου, το ποσα αδεσποτα της εχουν παει καποιοι φιλοτιμοι ανθρωποι που τα εχουν δει τραυματισμενα και μαλιστα ο Γιατρος να τα βοηθα και δωρεαν δεν λεγεται.
Για να μην πω για τις πριπτωσεις οπου οι "ανθρωποι" βγαζουν το αχτι τους στα αδεσποτα...(εχω φρικτες ιστοριες που ειναι καλυτερο να μην αναφερθουν.)

Γνωμη μου για να κλεισω ειναι οτι ΔΕΝ ειναι αναγκη να αγαπανε ολοι τα ζωα.Σε καμια περιπτωση εγω δεν θα κατηγορισω καποιον που δεν τα αγαπα.
Αλλα απο την αλλη ειναι υποχρεωση ολων να τα ΣΕΒΟΝΤΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για να μην πω για τις πριπτωσεις οπου οι "ανθρωποι" βγαζουν το αχτι τους στα αδεσποτα...(εχω φρικτες ιστοριες που ειναι καλυτερο να μην αναφερθουν.)
Και όχι μόνο αδέσποτα. Στα υποτιθέμενα κατοικίδια που υποτίθεται αγαπούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Και όχι μόνο αδέσποτα. Στα υποτιθέμενα κατοικίδια που υποτίθεται αγαπούν.

Α καλα ναι...εχεις απολυτο δικιο σε αυτο!!!:mad:
Πριν απο ενα μηνα ενας "ιδιοκτητης" εσπασε το μπροστινο δεξι ποδι του σκυλου του γιατι πανω στα..."νευρα" του το κλωτσησε και μελιστα 3-4 φορες γιατι το ποδι ηταν σπασμενο σε δυο σημεια!!!:/:
Το α#%$#%^^!!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Γκρρρρ ανατρίχιασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikikikou

Νεοφερμένος

Η Mikikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι όταν οι άνθρωποι έχουν ευαισθησίες τότε σέβονται τα ζώα ακόμη και εάν δέν τα θέλουν στο σπίτι τους. Δυστυχώς όμως οι άνθρωποι που υπάρχουν σήμερα στην κοινωνία μας ( οι περισότεροι )όχι μόνο δέν έχουν ευαισθησίες αλλά έχουν έντονη την επιθυμία να προκαλέσουν κακό ( και απο ότι βλέπουμε με τα γεγονότα στις ειδήσεις όχι μόνο στα ζώα ) Τισυμβαίνει στην ανθρωπότητα? πού βαδίζουμε? Πώς θέλουμε να θεωρούμαστε ανώτερα όντα όταν ακόμη και ένα αθώο κουταβάκι το βλέπουμε σαν προσοχώς θύμα κτηνωδίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια νομοθεσία οποία να προστατεύει τα αδέσποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Mikikikou εαν μπορεις βγαλε μια φωτο του μικρου, ενδιαφερομαι αλλα εχω προβλημα στο σπιτι με χωρο, και εαν μεγαλωσει πολυ το κουταβι και γινει ενα θηριο θα εχω προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikikikou

Νεοφερμένος

Η Mikikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
H Κτηνίατρο; μας είπε ότι είναι 2,5 μηνών, κοριτσάκι και θα γίνει μεσαίου μεγέθους (13-15 κιλά) τώρα είναι 6 κιλά. Όσο για το χεράκι της θα δέσει μιά χαρά απο μόνο του γιατί δέν ήταν σπάσιμο αλλά ράγισμα απλά πρέπει για κάνα μήνα να είναι περιορισμένη στα παιχνίδια και στο τρέξιμο, πάντων σήμερα 2η μέρα που την έχουμε το πατάει.
Στήν φώτο είναι ένα σκυλούνι που μοιάζει πάρα πολύ στην μικρή είναι σχεδόν ίδια αλλά με πιό κοντά αυτάκια και πιό ζουζουνιάρικι φατσούλα
pitsiriki.jpg.
Ακόμη και άν εσείς δέν μπορείται πείτε το, βοηθήτε το να βρεί γαλήνη και αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια νομοθεσία οποία να προστατεύει τα αδέσποτα?
Δες εδώ. :) (από το αδελφάκι του e-steki)





//αναφέρεται σε όλα τα ζωάκια, όχι μόνο στις γάτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikikikou

Νεοφερμένος

Η Mikikikou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Όσοι διαβάσετε το χτεσινό άρθρο θα ξέρετε την μικρή ξανθούλα! Σήμερα την φωτογράφησα και σας την παρουσιάζω. Τώρα έχετε έναν παραπάνω λόγο να το πείτε σε φίλους και γνωστούς ότι ψάχνει σπίτι και πολύ πολύ αγάπη.
[/ATTACH][/ATTACH]​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Mikroula 1.jpg
    Mikroula 1.jpg
    101.1 KB · Εμφανίσεις: 327
  • Mikroula 2.jpg
    Mikroula 2.jpg
    139.3 KB · Εμφανίσεις: 352
Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
https://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=11054&st=0

ΠΡΟΣΟΧΗ πρέπει να πώ ότι σοκαρίστηκα πραγματικά, άν κάποιος δεν αντέχει την βία σε ζώα παρακαλώ να διαβάσει απλά τα σχόλια του άλλου φόρουμ, δεν ειμαι μέλος άλλο έψαχνα και αυτό βγήκε. παρακαλώ άν κάνω κάτι παράνομο που αφορά το στ'έκι διαγράψτε το μύνημα μου τελείως. ακούστε τι λέει ο πρώτος προσεκτικά μην το ανήξετε πρίν διαβάσετε τι λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν έπρεπε να το δω αυτό... Δεν θεωρώ εαυτόν ιδιαίτερα ζωόφιλο (δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω στο σπίτι τέσπα) αλλά ίσως επειδή ειμαι ζωόφιλη επιλέγω να μην έχω ζώο στο σπίτι...

Άντεξα 2 λεπτά? 3 από το βίντεο? Και... έβαλα τα κλάμματα...

τι να πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προιδοποιησα, πές μου τουλάχιστών ότι πρώτα διάβασες τα σχόλια; άν το ίδες με την μια είναι κόλαση:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Άντεξα 2 λεπτά? 3 από το βίντεο? Και... έβαλα τα κλάμματα...

τι να πω....

Έλα ρε χαζό, μην με στεναχωρείς τώρα :(

Ρε παιδιά όντως καλό είναι να μην το δείτε πάντως είναι πάρα πολύ σκληρό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιάννη τι να κάνω το δερμάτινο σακάκι παπούτσια όταν μπορώ να πάρω συνθετικά; άν το έκανα δεν θα γινόταν ποτε:(

Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ μου γνήσια δέρματα, και δέν πρόκειτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιάννη τι να κάνω το δερμάτινο σακάκι παπούτσια όταν μπορώ να πάρω συνθετικά; άν το έκανα δεν θα γινόταν ποτε:(

Εγώ δεν έχω βάλει ποτέ μου γνήσια δέρματα, και δέν πρόκειτε. :)

Κάποιες φορές είναι ο τρόπος που γίνονται κάποια πράγματα και αν κάποια ζώα τα σκοτώνουμε για το κρέας τους και μπορούμε ταυτόχρονα να εκμεταλευτούμε σχεδόν τα πάντα απο το ζώο δικαιολογείτε.
Άλλο αυτό όμως και άλλο να τα σκοτώνεις μόνο και μόνο για την γούνα τους και ειδικά με τέτοιο βάναυσο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top