Πληροφορίες, ερωτήσεις και απορίες για το format

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλησπερα! Πειρα (οπως ισως να ξερετε) εναν WD 200αρη. ο προβλημα ειναι οτι ενω στο stratup των αναγνωριζει τα windows δεν τον αναγνωριζουν. Ξερω οτι ειναι απολυτα φυσικο ομως δεν ξερω πως να του κανω format για να τον αναγνωρισουν. Εσεις ξερετε να μου πειτε;Επισης στο start up μου εβγαλε μυνημα για να ρυθμισω κατι στο setup, εγω ομως δεν ξερω απο αυτα, τι ακριβος πρεπει να κανω;

Σημείωση editor: Εδώ θα βρείτε έναν οδηγό για εγκατάσταση των windows 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πας:

δεξί κλικ στο my computer -> manage

στο παράθυρο που θα ανοίξει από την αριστερή στήλη επιλέγεις disk managment

βρίσκεις τον δίσκο που θες (θα είναι αυτός που θα λέει unpartitioned space ή κάτι τέτοιο)...

δεξί κλικ και create new partition... και ακολουθείς τις οδηγίες...

ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ενταξει; το εφτιαξες ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το εφτιαξα αλλα κατι δεν παει καλα, μου λεει οτι ο χορος ειναι 127 gb , αφου πειρα 200 δεν πρεπει να ειναι περιπου 180-190 gb στην πραγματικοτιτα; Κατι δεν ρυθμισα σωστα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Διάβασε αυτό και όλα θα λυθούν:

https://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;303013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Το εφτιαξα αλλα κατι δεν παει καλα, μου λεει οτι ο χορος ειναι 127 gb , αφου πειρα 200 δεν πρεπει να ειναι περιπου 180-190 gb στην πραγματικοτιτα; Κατι δεν ρυθμισα σωστα ε;
ωχχ
μην δεν εκανες ολοκληρο το δισκο Partition; NTFS το εκανες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μάλλον κάποιο λάθος έκανες στη δημιουργία του partition...
Μπορείς να το σβήσεις και να το ξανακάνεις...

Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ τι λάθος μπορεί να έκανες εκτός από το ότι καταλάθος του είπες να σου κάνει το partition 127GB...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χωρις καν να προλαβω να διαβασω πολλα (4 γραμες ολες και ολες) εντωπισα ενα πρωτο προβλημα. Λοιπον, λεει οτι πρεπει να εχω sp1 αλλα εχω ερωτισεις
1) Εχω πειρατικα τα windows, αμα βαλω sp1 θα υπαρξει καπιο προβλημα; Υπαρχει περιπτωση να μου τα μπλοκαρουν;
2) Το συσστιμα μου ειναι "κλειδωμενο" με τα Ελληνικα Windows Xp Home και εγω καπια στηγη αναγκαστικα να αλλαξω λειτουργικο. Ανακαλειψα πως ο μονος τροπος ειναι να μπουνε ξενογλωσσα Windows, οποτε και εβαλα τα Professional τα αγγλικα. Μηπος τωρα αμα βαλω το sp1 να μου μπλοκαρει ολο το συστιμα και να ειναι για πεταμα;
3)Που μπορω να βρω το sp1 και τι θα μου προσφερει περα απο τα gb μου;
4) Δεν υπαρχει τροπος να παρακαμψω το sp1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μηπως εχει σχεση αν το εκανε primary ή την αλλη επιλογη που εχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
NTFS των εκανα. Τωρα αν εκανα καπιο αλλο λαθος δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το μονο λαθος που μπορω να βρω τοτε ειναι με οτι δεν εκανες ολοκληρο τον χωρο partition δλδ αυτο που ειπε ο giostau
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μαλλον το sp1 φτιαει γιατι μου τον εμφανιζει για μολις 128 εκει που μου ειπε ο giostau να παω. Μηπος οπως ειναι τωρα αμα του κανω ενα φορματ να στρωσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μηπως εχεις πολυ παλια μητρικη; Δλδ πανω απο 5 χρονια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αφήστε τα μήπως και τα εαν. Τη λύση του την έδωσα σε λίνκ και αν θέλετε να λύσετε το πρόβλημα κοιτάξτε εκεί αλλά και εδω: https://www.seagate.com/support/kb/disc/faq/137_winxp.html

Να δημιουργήσεις ενα restore point και μετά να βάλεις το SP1 και να ακολουθήσεις τις οδηγίες στα 2 λίνκ που σου έδωσα.

Μόνο έτσι θα σου λυθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Κρόνε, εφόσον δεν έχεις SP1 τότε ακολουθείς τις οδηγίες του Βάλντερ...

Τα προηγούμενα θα ίσχυαν εάν είχες το SP1 ή ανώτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Κρόνε, εφόσον δεν έχεις SP1 τότε ακολουθείς τις οδηγίες του Βάλντερ...

Τα προηγούμενα θα ίσχυαν εάν είχες το SP1 ή ανώτερο...

Είδες τι θαυμάσια που συμφωνούμε;:clapup: Ποιός να μας φτάσει ρε συ εμάς τους Θεους των Η/Υ;:clapup::P :P :P (Προτιμώ κύκνος ή και Ομοσπονδία εαν έχετε στην κουζίνα σας και παρακαλώ μη μου τα πετάξετε με την κονσέρβα και μου ανοίξει κανα μάτι! Τα θέλω για να βλέπω την Ελενίτσα μου!!!:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Είδες τι θαυμάσια που συμφωνούμε;:clapup: Ποιός να μας φτάσει ρε συ εμάς τους Θεους των Η/Υ;:clapup::P :P :P (Προτιμώ κύκνος ή και Ομοσπονδία εαν έχετε στην κουζίνα σας και παρακαλώ μη μου τα πετάξετε με την κονσέρβα και μου ανοίξει κανα μάτι! Τα θέλω για να βλέπω την Ελενίτσα μου!!!:) )


Οι ντομάτες τελείωσαν... κάτι σε πίτα βρήκα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενταξει ολα αυτα, να τα κανω, no prob αλλα μηπος θα υπαρξει προβλημα μια και ειναι πειρατικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσεξα οτι κατα την διαρκεια εγκαταστασης των windows υπαρχουν 2 επιλογες για format. Η κανονικη και η Quick. Τι διαφορες εχει η Quick; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος,
νομίζω ότι το quick πειράζει μόνο το TOC (table of contents) του partition.(δηλαδή δεν σβήνει τελειώς τα αρχεία)
ενώ το "κανονικό" φορμάρει κανονικά όλη την επιφάνεια του δίσκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top