Προξενιό: Υπέρ ή κατά;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Έγραψε ο Μάριος σε άλλο θέμα κι αξίζει ειδική μνεία γιατί μου ενέπνευσε αυτό το θρεντ.
Αν και οι περισσότεροι παίρναμε για δωράκια τζι αι τζο ή μπάρμπι κι όχι γαμπρούς ή νύφες, πάραυτα αρκετοί αφήνονται στα έμπειρα χέρια των γραφείων συνοικεσίων ή των απανταχού καλοθελητάδων συγγενών για να βρουν τον/ην σύντροφο της ζωής τους.
Εσείς;Θα το κάνατε ποτέ ακόμη κι αν είχατε φτάσει σε προχωρημένη ηλικία ή το θεωρείτε κατάντια;Θα μπορούσε να ξεκινήσει ένας γάμος προσχεδιασμένα ή είναι προδικασμένος στην αποτυχία;Η γνώμη σας για όσους έκαναν ένα γάμο έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω οτι ΄προσχεδιασμένος γάμος = 30 χρόνια πίσω που οι κοπέλες έπερναν κάποιον και απλά συμβιβάζονταν σε κάτι που είχε ημερομηνια λήξης, μόνο που συνέχιζαν να είναι μέσα σε αυτό γιατι δέν είχαν που να πάνε. ΛΑΘΟΣ τρομερο το να παρετήσε και να ζείς μεσα σε ένα γάμο που πραγματικά σε κάνει χειρότερα, σε κάνει να σκευτεσε ότι άν ήμουν έλευθερη θα έβρισκα αυτό που ήθελα; ή αυτό μου αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά όσο παρωχημένη κι αν φαίνεται η έννοια προξενιό, νομίζω πως ισχύει και στις μέρες μας, με διαφορετικό όμως στυλ. Όταν κάποιος μπαίνει σε ένα site γνωριμιών και λέει "είμαι έτσι, έχω αυτά, θέλω σύντροφο που να είναι έτσι κι έτσι", δεν μπαίνει σε μια διαδικασία προξενιού; Αν κάποιος βγει "μιλημένα" με φίλο φίλων επειδή του έχουν πει "μου φαίνεται καλός για σένα" δεν είναι προξενιό;

Αυτό δηλαδή που νομίζω είναι πως ανάλογα με την κοινωνία γίνονται και τα αντίστοιχα "προξενιά"και αμφιβάλλω αν θα σταματήσουν. Όσο για αυτόν που στις μέρες μας βρίσκει σύντροφο με την παραδοσιακή προξενοδιαδικασία, τον θεωρώ ιδιόρρυθμο και άβουλο, πιθανώς από συντηρητική οικογένεια, αλλά όχι οπωσδήποτε "τσίρκο".:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έτσι γίνεται το προξενιό σήμερα…

Ελεύθεροι? Πολυάσχολοι? Επιτυχημένοι?

10 ραντεβού τετ-α-τετ κάθε βράδι.

Αναπτύξτε μια ξεχωριστή γνωριμία κάθε 10 συναρπαστικά λεπτά.

Ανακαλύψτε κοινά ενδιαφέροντα. Έχετε χημεία?

Άντρες:flowers: Άντρες:flowers: Άντρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Έτσι όπως το θέτει η kleftra δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το "προξενιό" που γινόταν παλιότερα από τους γονείς. Τότε σου φέρναν κάποιον (αυτόν που θέλαν) και λέγαν θες δε θες θα τον πάρεις. Τα γραφεία συνοικεσίων και οι γνωριμίες μέσω καλοθελητών συγγενών είναι απλά γνωριμίες. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να παντρευτείς. Απλά ο σκοπός είναι να βρεις κάποιον να παντρευτείς. Νομίζω μοιάζει λίγο με αυτό που όλοι λίγο πολύ έχουμε κάνει: να γνωρίζουμε φίλους μας μεταξύ τους. Δεν το θεωρώ κατακριτέο, αλλά δεν νομίζω ότι θα το έκανα ποτέ μέσω γραφείου, να πληρώσω για να μου γνωρίσουν κόσμο. Ευτυχώς ο κόσμος εκεί έξω είναι και με περιμένει να τον γνωρίσω!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με τον τροπο που το παραθετει η kleftra πιο πανω μεσω γραφειων δηλαδη δεν ειμαι κατα.
Ειναι διαφοροι οι λογοι που καποιος μπορει να μην μπορει ταιρι οπως κανουν οι υπολοιποι.
Ειτε αυτο λεγετε φοβος,ειτε ελλειψη χρονου,ειτε κι εγω δεν ξερω τι.
Εναντιων του προξενιου ειμαι με την εννοια και τον τροπο που γινοταν παλαιοτερα, οπου αυτος που θα επρεπε να περασεις την ζωη σου μαζι του, κανονιζοταν απο τους γονιους σου χωρις καν να σε ρωτισουν τι μπορει να ψαχνεις και να θες.
Και φυσικα ηταν συνηθες το φαινομενο κοριτσακια 20 ετων να παντρευονται 50αρηδες παρα την θεληση τους φυσικα.

Ακομα και σημερα παντως εαν παρουμε λιγο χαλαρα την εννοια της λεξης "προσξενιο", αυτο μπορει να γινει και γινεται συνεχεια διπλα μας και με τους φιλους-γνωστους μας.Μιλαω για τις περιπτωσεις οπου οταν υπαρχει μια κοπελα που μας κεντριζει το ενδιαφερων (ή το αντιθετο) καποιος γνωστος-φιλος να μας κανει το κονε και να κανονισει με τετοιο τροπο τα πραγματα ωστε να βγουμε...να βρεθουμε...κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
To Fast Dating το ξέρεται?

Εγώ ψήνομαι να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
To Fast Dating το ξέρεται?

Εγώ ψήνομαι να πάω.

πήγε ο φίλος μου, κ απλά τα περασε καλά χωρίς όμως αποτελεσματα, κ γύρισε στον πατροπαράδοτο τρόπο. κλαμπ, παρτακι, μαρεσεις σαρεσω τα βρήκαμε!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
προξενιο ε; ουτε με σφαιρες....

δοκιμασαν κατι θειες καποια στιγμη σε κατι γαμους που ειχα παει να με πεισουν που μου ελεγαν "αντε και στα δικα σου, σου βρηκαμε και καλη νυφη" δεν εδινα σημασια, ομως οταν ετυχε να βλεπω της ιδιες θειες σε κηδεια της ελεγα, "αντε και στην δικια σου - σου βρηκα και ωραιο μερος" απο τοτε δεν αναφερθηκαν ξανα μα ποτε στο προσωπο μου.

τελεια και παυλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποίος ο λόγος στον 21ο αιώνα να υπάρχει το προξενιό; :confused: Πλέον ο άνθρωπος αναγκάζεται να έρθει σε επαφή με δεκάδες άτομα την ημέρα είτε λόγο δουλείας είτε λόγο απλώς επιβίωσης είτε και εγώ δεν ξέρω γιατί ... Αν κάποιος δεν έχει δεσμευτεί μέχρι κάποια προχωρημένη ηλικία και θεωρεί ότι πρέπει να δεσμευτεί* μπορεί άνετα να δημιουργήσει κάποια κοινωνική σχέση και οδηγηθεί στον έρωτα και μετέπειτα στον γάμο.

Ακόμη και αν κάποιος δεν τα πάει καλά στις δημόσιες σχέσεις ακόμη και τότε θα τον συμβούλευα να αποφύγει το προξενιό γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να υπάρξει έρωτας/αγάπη σε μια σχέση από προξενιό.

*Βασικά δεν νομίζω ότι στον 21ο αιώνα να είναι κατακριτέο κάποιος να μην δεσμευτεί πότε του :)

Τέλος δεν ξέρω αν στην εποχή μας χρειάζονται ακόμη και τα λεγόμενα "κονέ" :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τέλος δεν ξέρω αν στην εποχή μας χρειάζονται ακόμη και τα λεγόμενα "κονέ" :worry:

Mην το πας βαση εποχης, γιατι το λεγομενο "κονε" ισως ειναι το μονο που δεν θα πεθανει.
Και με κονε δεν εννοειται να τους κανονισεις να τα φτιαξουν.
Και μονο να οργανωσεις να βγουμε π.χ. ολοι μαζι παρεα ωστε να ειμαικ ιεγω (π.χ.) κι εκεινη στην ιδια παρεα, κονε θεωρειται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ρε παιδιά μια θεία μου προσπαθεί να με προξενέψει σε έναν 28 ετών γιατρό....
λέει ότι είναι μεγάλη ευκαιρία , να της δώσω το κινητό για να το δώσει αυτή στην μανα του παιδιού(ο γιατρός δεν ξέρει τιποτα)
και όμως ακομα οι μεγαλοι προσπαθουν να προξενεψουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Α βρε zanin κελεπούρι που βρήκες…δεν πειράζει που είναι σαν το avatar σου…ε?!
Πλάκα, πλάκα, φαντά σου να είναι κανένα παίδαρο …

...το καλό του προξενιού είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, έχεις ποιόν να κατηγορείς: την προξενήτρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Λοιπόν το πρώτο πράγμα που μου είπαν μόλις μετακόμισα στον Ορχομενό ήταν. Άντε τώρα που γύρισες στα πάτρια εδάφη και έχεις και καλή δουλειά καιρός να βρείς κι ένα καλό κορίτσι.

Έ λέω θα βρώ...

Οπότε εκεί έπεσε η ατάκα από τη θεία : έχω στον παιδικό σταθμό μια κοπελίτσα βρεφονηπιοκόμο πολύ όμορφη και από καλή οικογένεια!Άμα δεν έχεις κοπέλα πές μου είναι καλή περίπτωση!

Για μερικά δευτερόλεπτα σκεφτόμουνα πώς μπορεί να είναι η κοπέλα και μετά όταν συνειδητοποίησα ότι μιλάμε για ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ κούνησα το κεφάλι μου πέρα δώθε και είπα στον εαυτό μου: έεε σύνελθε!

...αυτό

Απλά δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα μπω στη διαδικασία του προξενειού για να βρω τη γυναίκα που θα κάνω μαζί της οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαλα βρε 'σεις...εχετε και παραπονο;
Εμενα κανενας απο τους συγγενεις μου δεν μπαινει καν στον κοπο να μου προξενεψει καποια...:mad: :rtfm:
Φανταστειτε δηλαδη οτι ακομα και αυτοι εχουν παρει χαμπαρι οτι δεν πιανω "μια"...:whistle: :P :P
Πωπωωωωωω απογοητευση....:bye: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
εμένα με έχουν προξενέψει. ή τουλάχιστον προσπαθήσει.

Πέρναγα την "άγρια" φάση μου :P και καλά επανάσταση.

Είχα πάει διακοπές στη κρήτη και σκάει μια μέρα η γιαγιά μου με μια ντοπια και τη μάνα της και "καλά" για επισκεψη. Και να με ρωτάνε εάν είμαι ελεύθερος :P klpklp

πήρα το κοριτσάκι από το χέρι και το τρόμαξα πολύ... δεν είπα και τίποτα σοκινγκ τώρα που το σκέφτομαι αλλα σκεφτόμουν δυνατά :P (και όχι δεν είχε να κάνει με το σεξ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το θέμα που έχει ανοιχτεί αφορά την κοινωνική θέση του προξενιού και την άποψη μας περί αυτού....
Βρίσκεται στο Κοινωνικές Σχέσεις και οικογένεια και οχι στο chat & fun....



Υπάρχουν προξενιά και προξενιά....
Κάποτε το προξενιό ήταν να πάει κάποιος στους γονείς της κοπελας, να δώσει στοιχεία για ένα καλο παλικάρι και αυτοι αποφάσιζαν αν θα τον παντρευτεί ή όχι και thats it...

Σήμερα τα προξενιά έχουν περάσει ακριβως με τη μορφή του κονε....
δεν καταλαβαίνω για ποιο λογο να ειναι κάποιος κατα....
άλλωστε το κάνουμε όλοι μας πυκνα συχνά στους φίλους μας κι απλα το ονομάζουμε "έλα ρε να σου γνωρίσω ένα καλο παιδι που θα το γουσταρεις και που ειμαι σιγουρος ότι ταιριάζετε"!!!
(το έκανα προσφατα στον Breather :P)

Το να ερθει η θεία μου και να μου πει... υπάρχει ένα παλικάρι που ειναι καλο και χρυσο κι ετσι κι έτσι... και ελα να στο γνωρίσω δεν το βρίσκω κακο...
Ισα ισα που το βρίσκω γλυκό από μέρους της.
Ολα αυτα βέβαια με κάποια δεδομένα... όπως το ότι η ηλικία μου είναι άνω των 28.... όπως το ότι η θεία μου δεν είναι καμια θείτσα απ το χωριό κι άλλα τέτοια :P

Το να πάω να γνωρίσω ένα φίλο ενός φίλου με σκοπό κάτι περισσότερο... δεν είναι το ίδιο?
Απλά... στα προξενιά "παλιαού τύπου" γινοταν ο γάμος είτε υπήρχε και συναίσθημα είτε οχι... ενώ στα "νέου τύπου", απαραιτητη προυπόθεση είναι η αγαπη..
Αρα αν αγαπήσεις κάποιον, τι σημασία εχει πως τον γνώρισες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jigsaw

Νεοφερμένος

Ο Jigsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι υπέρ του γάμου από έρωτα, αλλά μπορώ να δεχτώ και το προξενιό υπο συγκεκριμένες πάντα προύποθέσεις. ;)

Τί εννοώ? Δεν με πειράζει να γνωριστεί αρχικά το ζευγάρι με τη παρέμβαση τρίτων. Στη συνέχεια όμως πρέπει να αποφασίσει μόνο του αν θέλει να προχωρήσει το πράμα ή όχι. Αν δε θέλει, τότε η όλη διαδικασία πρέπει να τελειώσει εκεί. Δε δέχομαι με τίποτα να γίνει κάτι παρά τη θέληση έστω και ενός ατόμου από το ζευγάρι. Ο γάμος υπό πίεση είναι κάτι που δεν ταιριάζει με τις κατακτήσεις της εξέλιξης της κοινωνίας μας και παραπέμπει σε άλλες εποχές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Υπάρχουν προξενιά και προξενιά....
Κάποτε το προξενιό ήταν να πάει κάποιος στους γονείς της κοπελας, να δώσει στοιχεία για ένα καλο παλικάρι και αυτοι αποφάσιζαν αν θα τον παντρευτεί ή όχι και thats it...

Σήμερα τα προξενιά έχουν περάσει ακριβως με τη μορφή του κονε....
δεν καταλαβαίνω για ποιο λογο να ειναι κάποιος κατα....
άλλωστε το κάνουμε όλοι μας πυκνα συχνά στους φίλους μας κι απλα το ονομάζουμε "έλα ρε να σου γνωρίσω ένα καλο παιδι που θα το γουσταρεις και που ειμαι σιγουρος ότι ταιριάζετε"!!!
(το έκανα προσφατα στον Breather :P)

Το να ερθει η θεία μου και να μου πει... υπάρχει ένα παλικάρι που ειναι καλο και χρυσο κι ετσι κι έτσι... και ελα να στο γνωρίσω δεν το βρίσκω κακο...
Ισα ισα που το βρίσκω γλυκό από μέρους της.
Ολα αυτα βέβαια με κάποια δεδομένα... όπως το ότι η ηλικία μου είναι άνω των 28.... όπως το ότι η θεία μου δεν είναι καμια θείτσα απ το χωριό κι άλλα τέτοια :P

Το να πάω να γνωρίσω ένα φίλο ενός φίλου με σκοπό κάτι περισσότερο... δεν είναι το ίδιο?
Απλά... στα προξενιά "παλιαού τύπου" γινοταν ο γάμος είτε υπήρχε και συναίσθημα είτε οχι... ενώ στα "νέου τύπου", απαραιτητη προυπόθεση είναι η αγαπη..
Αρα αν αγαπήσεις κάποιον, τι σημασία εχει πως τον γνώρισες?


+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top