Πρόβλημα

Death Habit

Νεοφερμένος

Η Death Habit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το ακόλουθο πρόβλημα μας το έδωσε κάποιος καθηγητής μας σε μια διάλεξη περί λογικής. Δεν ξέρω πόση σχέση έχει με τα μαθηματικά, αυτό το αφήνω σε όσους από εσάς γνωρίζουν κάτι περισσότερο. Το πρόβλημα έχει ως εξής :
Κάποιος πάει σε ένα club όπου έχει πολύ αυστηρό face control. Στέκεται λίγο μακριά απ'την πόρτα κρυμμένος και περιμένει να δει πώς μπαίνουν μέσα οι υπόλοιποι. Πλησιάζει στην πόρτα κάποιος και του λέει ο security "6". O άλλος απαντάει αμέσως "3", και μπαίνει μέσα. Πλησιάζει ο επόμενος, και του λέει ο security "8". Απαντάει "4" και προχωράει. Πάει να μπεί ο δικός μας, του λέει ο security "10". Απαντάει "5" και τρώει πόρτα. Καθώς φεύγει ακούει τον security να λέει στον επόμενο "12", να του απαντάει "6" και να μπαίνει μέσα.
Τελικά, ποιά απάντηση ήταν η σωστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
4 επρεπε να πει!
μετρανε τα γραμματα που αποτελειται ο καθε αριθμος αν και εκ πρωτης οψεως νομιζεις πως λενε το μισο του αριθμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Death Habit

Νεοφερμένος

Η Death Habit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Wow thanx, δεν το πιστεύω ότι είναι τόσο απλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω το είχα πετύχει παλιά στα ανέκδοτα...Στην αρχή και εγώ σκέφτηκα το μισό αλλά εφόσον έφαγε πόρτα και δεν υπήρχε λογική ακολουθία στους αριθμούς θα ήταν κάτι πιο απλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
:confused:


και γιατί να κάνεις τόσο κόπο να μπεις σε τόσο ξενέρωτο κλαμπ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ δεν το έπιασα το κόλπο. Πού βρίσκεται η λογική αλληλουχία σ' αυτά; Έξι (3 γράμματα)-Τρία (4 γράμματα). Οκτώ (4γράμματα)-Τέσσερα (7 γράμματα). Δώδεκα (6 γράμματα)-Έξι (3 γράμματα). Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια επαναληψιμότητα σ' αυτά...:hmm:

Αααα, τώρα που τα έγραψα το είδα το κόλπο. Δυστυχώς όταν κάτι είναι πολύ απλό, δυσκολευόμαστε πολύ να το δούμε, αφού πολύ σωστά έχει ειπωθεί ότι "Σοφία είναι να μπορείς να δεις το προφανές"...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ δεν το έπιασα το κόλπο. Πού βρίσκεται η λογική αλληλουχία σ' αυτά; Έξι (3 γράμματα)-Τρία (4 γράμματα). Οκτώ (4γράμματα)-Τέσσερα (7 γράμματα). Δώδεκα (6 γράμματα)-Έξι (3 γράμματα). Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια επαναληψιμότητα σ' αυτά...:hmm:
αυτο ειπα!
αρχικα θεωρησα πως η σωστη απαντηση ειναι το μισο του αριθμου που θα ακουγε, τελικα δεν ηταν.
μετα σκεφτηκα αν υπαρχει λογικη αλληλουχια μεταξυ των αριθμων,και παλι δεν υπηρχε, οποτε σκεφτηκα τον αριθμο γραμματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
άσχετο αλλά θυμήθηκα την φορά που πήγα να μπω στα 3 γουρουνάκια


δεν θέλω να γίνω κακός , αλλά μια ωραία γκόμενα θα έμπαινε ακόμα και αν απαντούσε άπειρο διά μηδέν:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι έγινε καμάρι μου όταν πήγες να μπεις στα 3 γουρουνάκια; Τι σύνθημα είπες; :P

Το club μπορεί να ήταν μόνο για άνδρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top