Νόστιμα μπιφτέκια

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παιδιά, τα μπιφτέκια πως τα κάνετε?

τι εννοείς? τι υλικά βάζουμε μέσα?

λοιπόν εγώ για να μην ξεχνάω τίποτα έχω υπολογίσει ότι θέλω 10 υλικά ;)
  1. κιμάς
  2. κεμμύδι μπόλικο
  3. λάδι
  4. αυγά 2-3 ανάλογα την ποσότητα του κιμά
  5. φρυγανιά ή ψωμί
  6. λίγο χυμό τομάτας (μισό πουμαρό)
  7. αλάτι
  8. πιπέρι
  9. ρίγανη
  10. σκόρδο σκόνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Τα μποφτεκάκια γίνονται πολύ ωραία αν όταν τα ψήνεις βάλεις απλό πάνω ροδελίτσες κρεμυδι και πράσινη πιπεριά και 2-3 κουταλάκια μουστάρδα!!!
Αχ, πεινάωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι βάζω απλά λάδι, λίγο ξύδι, κρεμμύδι μπόλικο, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, ψίχα ψωμιού που το έχω μουλιάσει με νερό πριν και στο τσακίρ κέφι λίγο ούζο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Εγώ πάλι βάζω απλά λάδι, λίγο ξύδι, κρεμμύδι μπόλικο, αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, ψίχα ψωμιού που το έχω μουλιάσει με νερό πριν και στο τσακίρ κέφι λίγο ούζο! ;)

εγω βαζω ολα αυτα εκτος απ΄το ξυδι και το ούζο και την ψιχα ψωμιου την αντικαθιστω με κουάκερ.. :)
α! και βάζω και μαϊντανό.. :)
και κιμά!.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κουάκερ?
Και από ποσότητες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Κουάκερ?
Και από ποσότητες???

αχ.. τωρα μ'επιασες αδιαβαστη.. με το ματι τα βαζω..
στο περιπου κατσε να υπολογισω.. για μισο κιλο κιμα, γυρω στις 4-5 κουταλιες της σουπας κουακερ.. οχι πολυ, ισα-ισα για να δέσουν τα μπιφτεκια..
ενα κρεμμυδι μετριο, γυρω στα 15-20 κλωναρακια μαϊντανο..
αλατι πιπερι και λαδι, αναλογα το πώς σου αρέσει να τα τρως.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το μπιφτέκι του φοιτητή (σε φούρνο)

Υλικά για 2 άτομα με γερό στομάχι ή για 3 λιτοδίαιτα :

  1. 500 γρ. μοσχαρίσιος κιμάς
  2. 2 αυγά
  3. 2 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
  4. φρέσκος άνιθος
  5. 4-5 φυλλαράκια δυόσμο
  6. ρίγανη
  7. τριμμένη φρυγανιά ή μουλιασμένο ψωμί
  8. μία κουταλιά της σούπας βαλσάμικο ξύδι
  9. αλάτι/πιπέρι
  10. 1 μικρό ξερό κρεμμύδι ή 3 μικρά φρέσκα κρεμμυδάκια
Εκτέλεση :

  • Ψιλοκόβουμε σε μικρά κυβάκια το κρεμμύδι και το προσθέτουμε στο μπολ με τον κιμά
  • προσθέτουμε τα αυγά (ναι, αφού τα σπάσουμε, χωρίς το τσόφλι!)
  • προσθέτουμε 2-3 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο , μαζί με μία κουταλία της σούπας βαλσάμικο (2 κουταλιές για τους μερακλήδες)
  • Ανακατέβουμε μέχρι να γίνει (σχεδόν) ομοιογενές το μίγμα
  • Προσθέτουμε το αλάτι (1 κουταλάκι του γλυκού), πιπέρι (όσο θέτε), ψιλοκομμένο τον άνιθο και τον δυόσμο και μια τσιμπιά ρίγανη (για να μην βγει πικρό) και ανακατέβουμε
  • Αρχίζουμε να προσθέτουμε την τριμμένη φρυγανιά μέχρι να γίνει πιο στερεό το μίγμα, αλλά χωρίς να γίνει σαν στόκος! Να είναι μαλακό και να έχει κάποια υγρά.
  • Κάνουμε το μίγμα μπάλες και τις πατάμε στο ταψί, να βγουν κάπως έτσι :


  • Βάζουμε λαδόκολλα από κάτω για να μην ξύνουμε το ταψί μετά, βάζουμε διπλές αντιστάσεις on στον φούρνο και σε 30' περίπου στους 200 αρχίζουν και ροδίζουν και γίνονται τραγανά. Να τα ελέγχετε, για να βγουν ανάλογα με το γούστο σας.
Κάντε μια σαλατούμπα ή ένα πιλάφι και σαβουριάστε! (εγώ με 2 μπιφτέκια σκάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top