Tips για μουσακά

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βοήθεια αδέρφιααα!!!!

Καλά, έχω ξαναμαγειρέψει. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά και μόνη μου για 16 Βαρβάρους. Ελληνικό. Τη μία φορά σουβλάκια και χωριάτικες και τζατζίκια κλπ... Την άλλη διάφορα κρητικά.

Και τώρα;

Τώρα θέλουν Μουσακάαα!!

Κανένα τιπ; Καμία ιδέα; Τίποτα άλλο;;

Φιλάκιααα!


Σημείωση Συντάκτου:Οι αναρτήσεις #1-43 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα:" Ήρθε η Ελληνίδα να μαγειρέψει στους Βαρβάρους... "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να βρεις μια συνταγη, να τρως καθε μερα μουσακα μεχρι να τον πετυχεις και μετα τους τον κανεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μέχρι αύριο; :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αντρα θελουν τωρα τον εθελουν; Ε κανα οσα προλαβενεις, μια πιρουνι απαο το ενα, μια απο το αλλο.... ξερεις τωρα εσυ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καημένο γιδάκι....

Πάρε ένα link για μουσακά
https://www.gourmet.gr/greek/greek-recipes/show.asp?gid=1&nodeid=17&arid=1213

Βασικά όμως μην περιμένεις να φάνε 16 άτομα μουσακά, βάλε ότι για κάθε 4 άτομα θες σχεδόν 1 ταψί.

Πιο εύκολα είναι τα γεμιστά...
https://www.sintagespareas.gr/compon...ecipe/page,viewrecipe/recipe_id,42/Itemid,30/
https://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_esec2_100112_22/01/2005_120115

ή ίσως καλύτερα παστίτσιο
https://www.gma-nitsa.gr/cgi-bin/rec.pl?recp=115
https://www.sintages.gr/pastitsio.html

όπως και να έχει δεν γίνεται να κάνεις τραπέζι σε 16 ατομα με 1 φαγητό, ίσως επέλεξε να πάρεις πίτσες

Φιλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καημένο γιδάκι....

Πάρε ένα link για μουσακά
https://www.gourmet.gr/greek/greek-recipes/show.asp?gid=1&nodeid=17&arid=1213

Βασικά όμως μην περιμένεις να φάνε 16 άτομα μουσακά, βάλε ότι για κάθε 4 άτομα θες σχεδόν 1 ταψί.

.....https://www.sintages.gr/pastitsio.html

όπως και να έχει δεν γίνεται να κάνεις τραπέζι σε 16 ατομα με 1 φαγητό, ίσως επέλεξε να πάρεις πίτσες

Φιλιά!

:bigarmhug:thumbsup: Nα 'σαι καλά!!

Αυτή τη φορά 4 θα είμαστε, μάλλον δεν το έγραψα καλά...! Το τεστ των 16 το πέρασα ήδη!! :D:D

Και καμιά χωριάτικη στο πλάι... καλά δεν είμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
:bigarmhug:thumbsup: Nα 'σαι καλά!!

Αυτή τη φορά 4 θα είμαστε, μάλλον δεν το έγραψα καλά...! Το τεστ των 16 το πέρασα ήδη!! :D:D

Και καμιά χωριάτικη στο πλάι... καλά δεν είμαστε;

Εχε και τπτ αλλο προχειρο γιατι αν δεν τους αρεσει τι κανουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εχε και τπτ αλλο προχειρο γιατι αν δεν τους αρεσει τι κανουμε;

Εσύ τελικά έχεις τίποτα να προτείνεις ή μπα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι ξερω εγω απο φαγητα; Εγω απλα πεταω οτι μου κατευει μπας και εμπνευσω κανεναν αλλων για καμια σπουδεα ιδεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μερικές επιπλέον πληροφορίες.
Είσαι εξωτερικό σωστά;Και πρόκειται να μαγειρέψεις για Έλληνες ή ξένους που θέλουν να δοκιμάσουν ελληνική κουζίνα;
Ο μουσακάς είναι δύσκολο και μπελαλίδικο φαγητό και παρά τις οδηγίες αποκλείεται να τον πετύχεις με την πρώτη εκτός κι αν είσαι τρομερά κ*λοφαρδη ή κρυφό ταλέντο στην μαγειρική.
Οπότε ή τους πετάς ένα αθώο ψεματάκι(τάχα ότι δεν βρίσκεις τις κατάλληλες μελιτζάνες) ή τους σερβιρεις ένα ακόμη πιο χοντρό ψέμα, μουσακά απο ελληνικό εστιατόριο στην περιοχή σου.
Φυσικά αν έχω καταλάβει καλά και ισχύουν οι προυποθέσεις.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
now we' re talking!

Άρα να το γυρίσω στο Παστίτσιο;
Ή τα ίδια είναι;

Κουέεεεε!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το παστίτσιο είναι λίγο πιο εύκολο, η ουσιαστική διαφορά είναι ότι δεν έχεις να τηγανισεις τις μελιτζάνες, που δεν είναι και τίποτα.
Βασικό: μπεσαμέλ έχεις ξανακάνει?
αν όχι, τότε προμηθεύσου με έξτρα λίτρο γάλα, ή πάρε έτοιμη, γιατί πιθανόν να σου σβολιάσει. Αν σου σβολιάσει, πέρασέ την από σίτα και πιθανόν να λυθεί το πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν τους κανεις τπτ Ελληνικους κεφτεδες να τελιωνεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Καν' τους έναν ωραίο μουσακά χωρίς να τα τηγανίσεις μην τους πέσει βαρύ και μετά σε βρίζουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το Γιδάκι θέλει να τους κάνει κάτι δύσκολο απ' ότι κατάλαβα και όχι κεφτέδες;)

Γιδάκι εγώ θα σου πρότεινα να ζητήσεις συμβουλές και απο συγγενείς κτλ:P

Επίσης εάν εσύ νιώθεις ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις δεν είναι κακό να δοκιμάσεις κάποιο πιο εύκολο φαγητό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και στην τελική έχεις και ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
Ότι και να φτιάξεις αν δεν τους αρέσει, απλά τα ρίχνεις στην Ελληνική κουζίνα.:clapup:
π.χ ναι ρε γμτ είναι λίγο βαρύ, έτσι πρέπει να ξεροψήνετε κτλ
Οπότε και τους έχεις ικανοποιήσει αλλα και την επόμενη φορά θα προτειμήσουν σουβλάκια!!!! Οέο!
Γιδάκι μου αν χαλιέσαι και πολύ να σου στείλω κανένα πιρέξ με κούριερ, θα χτυπήσω και μια ταμπέλα φρατζαιλ και είμαστε έτοιμη.
Πές μόνο τι θές και μέχρι τι ώρα να το έχω στείλει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και στην τελική έχεις και ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
Ότι και να φτιάξεις αν δεν τους αρέσει, απλά τα ρίχνεις στην Ελληνική κουζίνα.:clapup:
π.χ ναι ρε γμτ είναι λίγο βαρύ, έτσι πρέπει να ξεροψήνετε κτλ
Οπότε και τους έχεις ικανοποιήσει αλλα και την επόμενη φορά θα προτειμήσουν σουβλάκια!!!! Οέο!
Γιδάκι μου αν χαλιέσαι και πολύ να σου στείλω κανένα πιρέξ με κούριερ, θα χτυπήσω και μια ταμπέλα φρατζαιλ και είμαστε έτοιμη.
Πές μόνο τι θές και μέχρι τι ώρα να το έχω στείλει.:P

Είσαι πολύ τζουτζούκι εσύ τελικά!!! :D
Αύριο 9 ώρα Ελλάδας μπορώ να τα έχω;;;;; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
https://users.forthnet.gr/ath/kara/paradosi.htm πάρε και αυτό το λινκ, έχει πάρα πολλές συνταγές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Οοοοχι μουσακα, κι εγω καλεσα φιλους για μουσακα μιαααα φορα(την πρωτη που εκανα), και ηταν αποτυχια, η εμφανιση ειδικα! Ειχε πατικωθει ολο, ειχε σβολιασει η μπεσαμελ, τα σουβλακια που χτυπησαμε τελικα ομως απιθανα:p
Καλυτερη εναλλακτικη το παστιτσιο οντως! Χτυπα και καναν ΚΙΟφτε που παν παραπανω με τον κιμα, και θα σαι αρχοντισσα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Γίδι, πες διεύθυνση κλπ, να βάλω την μάνα μου να φτιάξει.
Τον πετυχαίνει απίστευταααααααα
Μπόρω να ζητήσω συνταγή, αλλά μάλλον βιάζεσαι ε;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top