Χταπόδι Ξυδάτο

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
εν τω μεταξύ, μπήκα εδώ για να ζητήσω έγκυρη και δοκιμασμένη συνταγή για χταπόδι ξυδάτο!
όποιος ξέρει, ας μου πει pls :)
Έχω 2 συνταγές που ξέρω από τον πατέρα μου. Δεν το έχω φτιάξει ποτέ μου, αλλά το χω φάει πολλές φορές.:P
Η πρώτη είναι και η καλύτερη, αλλά δε θα προλάβει ως τη Δευτέρα να είναι έτοιμο, τη βάζω για να την κάνεις κάποια άλλη μέρα αν θες.

Χταπόδι ξυδάτο 1


Βάζεις στην κατσαρόλα νερό (χονδρικά λίγο πιο κάτω από τη μέση) και βάζεις το χταπόδι να βράσει για 3 μόνο λεπτά. Το βγάζεις και το κόβεις σε κομμάτια. Ο πατέρας μου τα κόβει μικρά, αλλά είναι πιο μούρη αν χωρίσεις μόνο τα πλοκάμια.
Παίρνεις λοιπόν αυτά τα κομμάτια τα βάζεις σε ένα μπολ/τάπερ και προσθέτεις αρκετό λάδι, 4 περίπου κούπες ξύδι και 4-5 φύλλα δάφνης και δενδρολίβανο.
Κλείνεις το δοχείο,το αφήνεις για 10-15 μέρες και είναι έτοιμο!
Και όχι μόνο έτοιμο, αλλά λουκούμι! Δεν έχεις φάει τέτοιο πράμα!


Χταπόδι ξυδάτο 2

Βράζεις το χταπόδι με 2 κούπες ξύδι στην κατσαρόλα σε πολύ χαμηλή φωτιά για αρκετή ώρα. Για να μαλακώσει τελείως θέλει περίπου 1 ώρα, θα βγάλει και τα ζουμάκια του, αλλά αν δεν του είναι αρκετά για να βράσει πρόσθεσε λίγο νερό.
Μην το κάνεις στη χύτρα για πιο γρήγορα, δε βγαίνει το ίδιο νόστιμο.
Όταν λοιπόν είναι έτοιμο, το κόβεις κομμάτια, του βάζεις λάδι ρίγανη και λίγο ακόμα ξύδι από πάνω, το αφήνεις να κρυώσει λίγο και το βάζεις στο ψυγείο.
Έτοιμο!


Άι σιχτίρ, θέλω χταπόδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ευχαριστούμε θερμά τον μπαμπά της Ηρούς :D



Θες χταπόδι ε? εεεεεεε..... να πάρω μερικά πλοκάμια ακόμα, να το κάνω με τον πρώτο τρόπο και να σε φωνάξω για ουζάκι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top