Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Απο τις καλυτερες συνταγες, αν και λιγο βαριά για καλοκαιρινούς μήνες, η Σοφιγαδούρα ειναι μια πολυ ωραια παραλλαγη κοκκινιστου κρέατος...

Πολύ εύκολο στην παρασκεύη του και κάνει μεγάλη εντύπωση επειδη το ξύδι του δινει υπεροχη γευση... :)

Τα υλικα που χρειαζονται ειναι πολυ λίγα, πραγμα που το κανει πολύ οικονομικό!

Χρειάζομαστε:

  • 1 κιλό μοσχάρι(ότι μέρος σας αρέσει,εγω προτιμώ μπούτι ή φιλετο,αν και το δευτερο δεν ειναι τοσο οικονομικο!!)
  • 1 φλιτζανι του τσαγιου λαδι
  • 8 σκελίδες σκόρδο(εγω βάζω λιγότερες για να αποφύγω την μεγάλη σκορδοκαϊλα! :P)
  • 1 φλιτζανι του καφε ξύδι(οχι μπαλαμικο γιατι η γευση του ειναι πολυ εντονη)
  • 250 γρ. κεφαλογραβιέρα
  • 2 κουταλιές της σούπας πελτε ντομάτας
  • 2 κουταλακια ριγανη
  • αλατι,πιπέρι

Κόβουμε το κρεας σε μικρα κομμάτια και το κοκκινίζουμε με λάδι στην κατσαρόλα.Ριχνουμε και το κρεμμύδι ψιλοκομμένο και το αφήνουμε να ροδίσει κι αυτό λιγο.

Προσθέτουμε τον πελτε ντομάτας διαλυμενο σε ενα ποτήρι νερό, καθώς και ένα ποτήρι νερο και αφηνουμε το κρέας να βράσει για καμια ωρίτσα.

Ριχνουμε τοτε τα σκόρδα ολοκληρα,το τυρι κομμενο σε τετραγωνάκια,τη ρίγανη,το αλατι,το πιπέρι και το ξυδι και αφήνουμε να σιγοβράσουν για 10 λεπτά ακόμα και μετά το φαγητό είναι ετοιμοοο!! :clapup:

Για συνοδεια μπορείτε να φτιάξετε ρύζι και εκει που βραζει να ρίξετε ελάχιστο μηλοξυδο για να πάρει γευση,αλλά αυτο δεν είναι απαραίτητο...

Τι πίνουμε ?
Κατα προτίμηση κράσι, όχι ξηρό, γιατί η γευση του φαγητου είναι γλυκια κι ετσι ενα ξηρό κρασι θα φανει δυσαρεστα ξινο και επίπεδο στη γευση.Προτιμήστε κάτι πιο γλυκό,πελλοπονησιακες ποικιλίες, όπως η Μαυροδαφνη και το Κοτσιφάλι.Γενικά,κάτι με πλούσιο άρωμα αφου και το φαγητό χτυπάει γλυκα τη μύτη μας... :)
Επίσης,ενα ροζέ κρασί,ενα Μοσχοφίλερο ας πούμε, μπορει να ταίριαζε αφου τα καρυκευματα ειναι καλα...
Οτι προτιμά ο καθένας..... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Απο τις καλυτερες συνταγες, αν και λιγο βαριά για καλοκαιρινούς μήνες, η Σοφιγαδούρα ειναι μια πολυ ωραια παραλλαγη κοκκινιστου κρέατος...

Λίγο βαριά;;; Χα!:P


Τα υλικα που χρειαζονται ειναι πολυ λίγα, πραγμα που το κανει πολύ οικονομικό!

Για του λόγου το αληθές γύρω στα 15 Ευρώ η απόδειξη και τρως 3-4 φορές.:D


Τι πίνουμε ?

Κοκακολα, να κατέβει η ξυδίλα!:redface:


ΥΓ: Εξαιρετικό φαί κατα τ' άλλα. Αρκεί να μην τρώγεται βουλιμικά λόγω ξυδιού, σε λιγώνει μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Κοκακολα, να κατέβει η ξυδίλα!:redface:

Μου είχε πέσει παραπάνω ξύδι...Βλακεία μου γιατι δεν το μετρησα....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Μου είχε πέσει παραπάνω ξύδι...Βλακεία μου γιατι δεν το μετρησα....:redface:

Δεν πειράζει. Άλλοι άνθρωποι δεν ξέρουν να φτιάξουν ενα αυγό στα 50 τους, κι εσυ που κάνεις παπάδες στα 18 σου θα με πειράξει το παραπάνω ξύδι; Απλά εγώ είμαι ξυνός από μόνος μου και ένιωσα το overkill!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top