iOS ή Android;

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε να έχει το smartphone σας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Android

  • iOS

  • Άλλο (Διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Τώρα συγνώμη, :redface: αλλά δεν άντεξα και την ανέβασα την εικονίτσα.
Και ερωτώ: (για να μη βγω εκτός θέματος από τους λάτρεις του είδους:P που και αποκλεισμός παίζει δηλ...)

Τί παραπάνω έχει το λογισμικό της apple από το android?

(ενδιαφέρει κανέναν η σύγκριση να την κάνω θέμα?:whistle:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τί παραπάνω έχει το λογισμικό της apple από το android?
Είναι πιο δημοφιλές! Μόνο και μόνο αυτό αρκεί ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.


Πλάκα πλάκα, πέρα από την συγκινητικά τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία:P, ένα ξώφαλτσο πέρασμα από το διαδίκτυο μου έβγαλε ά-πει-ρα άρθρα στο θέμα.

Άραγε μπορούμε να μιλήσουμε για μετρήσιμα και επομένως συγκρίσιμα αποτελέσματα μεταξύ των 2 λογισμικών ή τελικά καταλήγουμε στο "τί με βολεύει" και "τί μου έκανε την καλύτερη πρώτη εντύπωση", δηλ. κρίσεις των χρηστών εντελώς υποκειμενικές?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άραγε μπορούμε να μιλήσουμε για μετρήσιμα και επομένως συγκρίσιμα αποτελέσματα μεταξύ των 2 λογισμικών ή τελικά καταλήγουμε στο "τί με βολεύει" και "τί μου έκανε την καλύτερη πρώτη εντύπωση", δηλ. κρίσεις των χρηστών εντελώς υποκειμενικές?
Ένα προϊόν δεν έχει να κάνει μόνο με τα ορατά πλεονεκτήματα. Μπορεί το Android να είναι το ισάξιο ή καλύτερο από το iOS ωστόσο το iOS προσφέρει στον χρήστη μεγαλύτερη χρησιμότητα. Ξέρει για παράδειγμα ότι το αγαπημένο του site ή υπηρεσία πρώτα θα γίνει συμβατή με το iOS και έπειτα για οπουδήποτε άλλο λειτουργικό.

Για παράδειγμα εσύ, γιατί αγοράζεις πιο συχνά νερό π.χ. Κορπή και όχι Αύρα; Οι ορατές διαφορές τους είναι σχεδόν μηδενικές ωστόσο μπορεί να βρίσκεις πιο εύκολα Κορπή στα περίπτερα που σε βολεύουν ή το Κορπή να είναι σε καλύτερη θέση στο supermarket!

Άλλο παράδειγμα ίσως τα laptops της Acer και της Dell. Εγώ προτιμώ τα Dell για το support ασχέτως αν η Dell δεν βάζει τα τελευταία μοντέλα GPU στα Laptops. Αντίθετα ο κολλητός μου προτίμησε Acer επειδή το κατάστημα που ήθελε να αγοράσει το laptop δεν έφερνε dell.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πλέον στις αγορές δεν μετράει το καθεαυτό προϊόν αλλά η συνολική εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Είναι πιο δημοφιλές! Μόνο και μόνο αυτό αρκεί ...

Δημοφιλές και μόνο...
Όποιος γνωρίζει 2-3 πράγματα για το iOS και το android είμαι σίγουρος πώς θα καταλήξει σε ένα και μόνο συμπέρασμα:
Το iOS δεν μπορεί σε καμία περίπτωσει να ανταγωνιστεί το android και αυτό θα αρχίσει να γίνεται ορατό πολύ σύντομα..
Οι λόγοι είναι άπειροι και οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος μπορεί να τους καταλάβει διαβάζοντας τα πρώτα άρθρα που θα αναζητήσει με τίτλο andorid vs iOS(Βασικά βαριέμαι να αποδείξω τα αυταπόδεικτα αλλά αν υπάρχει αντίλογος θα επιχειρματολογήσω)...
Ειδικότερα αν μπορέσει η Google να διευθετήσει κάποια, σοβαρα είναι η αλήθεια θέματα, όσο το δυνατόν γρηγορότερα τότε ο χάρτης της αγοράς smartphone θα αλλάξει ριζικά μία για πάντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δημοφιλές και μόνο...
Όποιος γνωρίζει 2-3 πράγματα για το iOS και το android είμαι σίγουρος πώς θα καταλήξει σε ένα και μόνο συμπέρασμα:
Το iOS δεν μπορεί σε καμία περίπτωσει να ανταγωνιστεί το android και αυτό θα αρχίσει να γίνεται ορατό πολύ σύντομα..
Οι λόγοι είναι άπειροι και οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος μπορεί να τους καταλάβει διαβάζοντας τα πρώτα άρθρα που θα αναζητήσει με τίτλο andorid vs iOS(Βασικά βαριέμαι να αποδείξω τα αυταπόδεικτα αλλά αν υπάρχει αντίλογος θα επιχειρματολογήσω)...
Ειδικότερα αν μπορέσει η Google να διευθετήσει κάποια, σοβαρα είναι η αλήθεια θέματα, όσο το δυνατόν γρηγορότερα τότε ο χάρτης της αγοράς smartphone θα αλλάξει ριζικά μία για πάντα..
Έλα τώρα μην υπερβάλουμε!

Σαφώς και το iOS είναι ένα πολύ αξιόλογο λειτουργικό φορητών συσκευών. Εύχρηστο, όμορφο και απλό! Δεν είναι τυχαίο ότι η Microsoft πέταξε το κλασσικό Windows Mobile λειτουργικό της και ότι το Symbian με νύχια και με δόντια προσπαθεί να κρατήσει έστω και το 1% της πίτας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Έλα τώρα μην υπερβάλουμε!

Σαφώς και το iOS είναι ένα πολύ αξιόλογο λειτουργικό φορητών συσκευών. Εύχρηστο, όμορφο και απλό! Δεν είναι τυχαίο ότι η Microsoft πέταξε το κλασσικό Windows Mobile λειτουργικό της και ότι το Symbian με νύχια και με δόντια προσπαθεί να κρατήσει έστω και το 1% της πίτας!

Πάμε:
1)Το iOS είναι ένα λειτουργικό για ένα και μόνο κινητό , ενώ το Android είναι ένα open source λειτουργικό σύστημα που ήδη χρησιμοποιείται από αρκετούς κατασκευαστές τηλεφώνων. Έτσι, οι πελάτες έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν ανάμεσα σε μια ευρεία γκάμα προϊόντων όπως: καλύτερης βιντεοκάμερας, διαφόρων μεγεθών συσκευές, διαφόρων εταιριών συσκευές, με διαφορετικές τιμές, με κάθε είδους πληκτρολόγιο, και με το κάθε χαρακτηριστικό να μπορεί να προστεθεί ή να αφαιρεθεί ανάλογα με τον πελάτη. Με λίγα λόγια παίρνω όποιο κινητό θέλω και μου αρέσει.

2) Όπως το Symbian, έτσι και το Android είναι το λειτουργικό σύστημα για κινητά που είναι έτοιμο να χρησιμοποιηθεί από όλους τους κατασκευαστές τηλεφώνων. Αλλά Android υπερβαίνει το Symbian: είναι open source.Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι κατασκευαστές μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και επιπλέον μπορούν να το τροποποιήσουν και να το προσαρμόσουν όπως αυτοί θέλουν.. Έτσι το iphone της Apple δεν είναι σε ανταγωνισμό μόνο με την Google, αλλά με όλους τους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων! Apple εναντίων όλων!!!

3)Το Android είναι γραμμένο σε Java ενώ το iOS σε objective C.. Δεν τίθεται καν θέμα συγκρισης ασφάλειας ποιότητας και δυναμικής των 2 αυτών γλωσσών..

4) Open source λειτουργικό: Eδώ θα μπορούσα να γράφω για μήνες αλλά θα σταθώ στα πολύ βασικά..
Ανοίγει διάπλατα την πόρτα για παραγωγή Android developers που είναι η πνοή ενός λειτουργικού(και του marketing οτάν μιλάμε για κινητά)... Ακόμα και κάποιος που δεν ξέρει πολλά του δίνει όλα τα εφόδια για να κάνει την πλατφόρμα της πολυπληθή και άκρως ανταγωνιστική. Το μόνο που χρειάζεται κάποιος είναι να κατεβάσει το sdk του Android και να αρχίσει το διάβασμα.. Το υλικό του open source android είναι άπειρο στο internet και η βιβλιογραφία για την Java μή μετρήσιμη.. (Ας μην αναφερθώ καν για το αντίστοιχο του iOS)

5) Η apple σου απαιτεί να έχεις mac και iphone για να ασχοληθείς με iphone Development:1600+600=2200E στο σύνολο.. Ναι για να ασχοληθείς με την apple πρέπει να έχεις αρκετά φράγκα... Aλλιώς σου φράζει τον δρόμο με κάθε τρόπο...

6)Για να μάθεις objective C σε Windows ή Linux χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 μέρες λιώσιμο μέχρι να καταφέρεις να περάσεις μία πλατφόρμα όμοια με της apple και να προγραμματίζεις(NextStep για τους γνώστες του είδους)..

7)Η apple απαιτεί 99Ε τον χρόνο απο τον developer της για να μπορεί να ανεβάζει apps στο market της την ίδια ώρα που η Google ζητάει 25Ε..

8 )Η πολιτική της apple απο μόνη της είναι αυτοκαταστροφική.. Μέρα με την ημέρα δημιουργεί όλο και περισσότερους εχθρούς στην αγορά(πελάτες & κατασκευαστές)... Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε περιστατικά..

9) Καλά στο Window mobile δεν θα αναφερθώ κάν...

10) To symbian ζει όσο ζει η nokia και η nokia τόσα χρόνια ζεί με ένα συγκερκιμένο group fan της το οποίο δεν μικραίνει αλλά ούτε μεγαλώνει θα έλεγα.. Είναι κάτι στάνταρ.. Απο τη στιγμή που η ericsson έβγαλε και το πρώτο android κινητό σιγά σιγά το symbian θα χάσει και άλλο μέρος της αγοράς...

Για να είμαι αντικειμενικός το iphone μόνο τυχαία δεν είναι εκεί που βρίσκεται(εχώ πολλά υπέρ του iphone) με τη διαφορά ότι αν είχε αρχίσει ο ανταγωνισμός νωρίτερα δεν θα είχε καμία ελπίδα στην αγορά...

Συνοψίζοντας το Android δίνει τα μέγιστα και στους κατασκευαστές, και στους developers και λόγω των προηγούμενων και στους πελάτες.. Βρήκα και μία φώτο και λέω να την παραθέσω..



https://www.google.gr/imgres?imgurl=...=1&ei=RKpQTL3lLs_E4gaKi5DpBw&biw=1280&bih=614

Βρείτε την διαφορά και κερδίστε ένα iphone...

Υ.Γ. Αν δεν ήμουν τόσο κουρασμένος θα έγραφα τα 100 top επιχειρήματα οπότε ευτυχώς για σας... Καληνύχτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάμε:
1)Το iOS είναι ένα λειτουργικό για ένα και μόνο κινητό , ενώ το Android είναι ένα open source λειτουργικό σύστημα που ήδη χρησιμοποιείται από αρκετούς κατασκευαστές τηλεφώνων. Έτσι, οι πελάτες έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν ανάμεσα σε μια ευρεία γκάμα προϊόντων όπως: καλύτερης βιντεοκάμερας, διαφόρων μεγεθών συσκευές, διαφόρων εταιριών συσκευές, με διαφορετικές τιμές, με κάθε είδους πληκτρολόγιο, και με το κάθε χαρακτηριστικό να μπορεί να προστεθεί ή να αφαιρεθεί ανάλογα με τον πελάτη. Με λίγα λόγια παίρνω όποιο κινητό θέλω και μου αρέσει.
Το iOS μια χαρά ικανοποιεί τις ανάγκες ενός tablet! Το έχει αποδείξει με το iPad!

Επίσης, ναι το android μπορεί να υποστηρίξει μια μεγάλη γκάμα συσκευών, όχι ότι το iOS δεν μπορεί. Απλά δεν το επιθυμεί η Apple. Ωστόσο γιατί έστω και η μικρή επιτυχία του android είναι αποκλειστικά και μόνο σε κινητά;

2) Όπως το Symbian, έτσι και το Android είναι το λειτουργικό σύστημα για κινητά που είναι έτοιμο να χρησιμοποιηθεί από όλους τους κατασκευαστές τηλεφώνων. Αλλά Android υπερβαίνει το Symbian: είναι open source.Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι κατασκευαστές μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και επιπλέον μπορούν να το τροποποιήσουν και να το προσαρμόσουν όπως αυτοί θέλουν.. Έτσι το iphone της Apple δεν είναι σε ανταγωνισμό μόνο με την Google, αλλά με όλους τους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων! Apple εναντίων όλων!!!
Δεν βρίσκω εδώ κάποιο θετικό ούτε κάποιο αρνητικό για το iOS ή για το Android! Απλά περιγράφεις μια διαφορά τους!

Επίσης μέχρι στιγμής οι άλλες εταιρίες φαίνονται να είναι πιο πρόθυμοι στο να ασχολούνται με το iOS παρά με το Android! Αυτό δείχνει πόσο μικρό πλεονέκτημα είναι το OpenSource στην πράξη!

3)Το Android είναι γραμμένο σε Java ενώ το iOS σε objective C.. Δεν τίθεται καν θέμα συγκρισης ασφάλειας ποιότητας και δυναμικής..

  1. Ένας αρχάριος προγραμματιστής αν γράψει το προγράμματα του Java και μετά σε C κατά παρά πιθανότητα στην δεύτερη περίπτωση θα είναι αρκετά πιο γρήγορο. Σίγουρα θέλεις να κάνουμε τέτοιο VS;
  2. Για ασφάλεια δεν έχω άποψη!
  3. Μην ξεχνάς ότι για ένα προγραμματιστή είναι απίστευτη άνεση να γνωρίζει με απίστευτη ακρίβεια το hardware για το όποιο προγραμματίζει
4) Open source λειτουργικό: Eδώ θα μπορούσα να γράφω για μήνες αλλά θα σταθώ στα πολύ βασικά..
Ανοίγει διάπλατα την πόρτα για παραγωγή Android developers που είναι η πνοή ενός λειτουργικού... Ακόμα και κάποιος που δεν ξέρει πολλά του δίνει όλα τα εφόδια για να κάνει την πλατφόρμα της πολυπληθή και άκρως ανταγωνιστική. Το μόνο που χρειάζεται κάποιος είναι να κατεβάσει το sdk του Android και να αρχίσει το διάβασμα.. Το υλικό του open source android είναι άπειρο στο internet και η βιβλιογραφία για την Java μή μετρίσημη..
Αν ψάξεις θα βρεις πολλές εταιρίες, ειδικά παιχνιδιών, που αναφέρουν γιατί προτιμούν το iOS στον προγραμματισμό. Btw και για το iOS το μόνο που χρειάζεται είναι να κατεβάσει ένα sdk

5) Η apple σου απαιτεί να έχεις mac και iphone για να ασχοληθείς με iphone Development:1600+600=2200E στο σύνολο.. Ναι για να ασχοληθείς με την apple πρέπει να έχεις αρκετά φράγκα... Aλλιώς σου φράζει τον δρόμο με κάθε τρόπο...
Αυτό είναι πρόβλημα των κατασκευαστών και όχι των πελατών. Και μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει επηρεάσει τον όγκο των προγραμμάτων

6)Για να μάθεις objective C σε Windows ή Linux χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 μέρες λιώσιμο μέχρι να καταφέρεις να περάσεις μία πλατφόρμα όμοια με της apple και να προγραμματίζεις(NextStep για τους γνώστες του είδους).. .
Ε; Τι εννοείς;

7)Η apple απαιτεί 99Ε τον χρόνο απο τον developer της για να μπορεί να ανεβάζει apps στο market της την ίδια ώρα που η Google ζητάει 25Ε..
Και αυτό πρόβλημα των κατασκευαστών

8)Η πολιτική της apple απο μόνη της είναι αυτοκαταστροφική.. Μέρα με την ημέρα δημιουργεί όλο και περισσότερους εχθρούς στην αγορά(πελάτες & κατασκευαστές)... Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε περιστατικά..
Με τέτοια επιτυχία και αναφέρεις την έννοια της αυτοκαταστροφής;
Αμφιβάλλω αν μέσα σε 12 μήνες καταφέρει το Android να ταρακουνήσει την Apple σοβαρά, παρόλο που έχει το iPhone 4 ξεκίνησε με αρνητική δημοσιότητα

9) Καλά στο Window mobile δεν θα αναφερθώ κάν...
Συμφωνώ, για μεγάλη χρονική περίοδο ήταν ηγέτης. Μάλιστα πέταξε την Palm τελείως εκτός αγοράς! Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι η Apple να καταφέρει να είναι ηγέτης για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, βασικά δεν κατάφερε να δημιουργήσει εμπόδια εισόδου ανταγωνιστών. Για εμένα αυτό σημαίνει πολλά

10) To symbian ζει όσο ζει η nokia και η nokia τόσα χρόνια ζεί με ένα συγκερκιμένο group fan της το οποίο δεν μικραίνει αλλά ούτε μεγαλώνει θα έλεγα.. Είναι κάτι στάνταρ.. Απο τη στιγμή που η ericsson έβγαλε και το πρώτο android κινητό σιγά σιγά το symbian θα χάσει και άλλο μέρος της αγοράς...
Καταρχάς για εμένα πρέπει να διαχωρίσουμε το Symbian σε UIQ και S60!
Το s60 ήταν κάτι σεβαστό, σίγουρα μπορεί να μας διδάξει πολλά! Ωστόσο αυτή την στιγμή είναι εκτός αγοράς!

Για να είμαι αντικειμενικός το iphone μόνο τυχαία δεν είναι εκεί που βρίσκεται(εχώ πολλά υπέρ του iphone) με τη διαφορά ότι αν είχε αρχίσει ο ανταγωνισμός νωρίτερα δεν θα είχε καμία ελπίδα στην αγορά...
Όταν βγήκε το iPhone είχε ανταγωνισμό και μάλιστα που δυνατό. Θυμάμαι όταν μου φάνηκε "αστείο" σαν concept! Το iPhone τα κατάφερα καλά! Δημιούργησε νέα trends! Στην ουσία δημιούργησε μια νέα αγορά. Όταν αγόρασα iPhone ναι μεν κατάλαβα ότι αυτό δεν είναι ακριβώς PDA ωστόσο ήταν κάτι νέο. Και αυτό το νέο μου άρεσε!

Συνοψίζοντας το Android δίνει τα μέγιστα και στους κατασκευαστές, και στους developers και λόγω των προηγούμενων και στους πελάτες.. Βρήκα και μία φώτο και λέω να την παραθέσω..
https://www.google.gr/imgres?imgurl=...=1&ei=RKpQTL3lLs_E4gaKi5DpBw&biw=1280&bih=614Αυτό είναι νομίζω το κλειδί για την επιτυχία για το iPhone, ενδιαφέρθηκε μόνο για τους πελάτες. Είπε στους developers σκάστε, θα κάνετε ακριβώς αυτό που θέλω και αν δεν το κάνετε θα σας "κόψω"

Πέτυχε!

Disclaimer: Δεν θεωρώ το iOS το πιο πλήρης λειτουργικό. Ωστόσο ασπάζομαι την εμπειρία που δίνει το iOS. Όταν έχω iOS δεν με νοιάζει τίποτα. Έχω έναν δυνατό και γρήγορο browser, έναν καλό mail client και πολύ καλό συγχρονισμό (σε συνδυασμό με το me.com). Επίσης τις υπόλοιπες ανάγκες μου τις καλύπτω κάπως με τα apps. Δεν χρειάζεται να ανησυχώ για κάτι. Όλα λειτουργούν. Ωστόσο δεν σημαίνει ότι δεν έχω παράπονα. Π.χ. το 90% των εφαρμογών του iOS τις θεωρώ βλακείες. Επίσης απογοητεύτηκα που το iOS4 κάνει τόσο αργό το iPhone 3G!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Το iOS μια χαρά ικανοποιεί τις ανάγκες ενός tablet! Το έχει αποδείξει με το iPad!

Επίσης, ναι το android μπορεί να υποστηρίξει μια μεγάλη γκάμα συσκευών, όχι ότι το iOS δεν μπορεί. Απλά δεν το επιθυμεί η Apple. Ωστόσο γιατί έστω και η μικρή επιτυχία του android είναι αποκλειστικά και μόνο σε κινητά;

Αφενός η αγορά στον τομέα των tablets είναι ολόφρεσκια και αφετέρου ΟΛΕΣ οι σοβαρές εταιρίες που παράγουν tablets μια μια ανακοινώνει ότι θα εκδώσει android tablet οπότε νομίζω ότι βιάζεσαι.. Μην βλέπεις βραχυπρόθεσμα την αγορά αλλά μακροπρόθεσμα... Χώρια ότι τo ipad οφείλει την επιτυχία του στο γεγονός ότι κάθε appleboy θέλει να συμπληρώσει τη συλλογή mac που έχει για να ξοδέψει τα μπόλικα φράγκα που δεν ξέρει τι να τα κάνει..

Υ.Γ,Γνώμη μου δεν υπήρχε ανάγκη για μία τέτοια αγορά γενικότερα..

Δεν βρίσκω εδώ κάποιο θετικό ούτε κάποιο αρνητικό για το iOS ή για το Android! Απλά περιγράφεις μια διαφορά τους!

Εδώ πολύ απλά αναφέρω ποιό είναι καλύτερο για τους κατασκευαστές.. Και η αναφορά έχει να κάνει μόνο για σύγκριση με symbian.. Για ποιο λόγο παλεύει όπως είπες με νύχια και με δόντια η nokia..

Επίσης μέχρι στιγμής οι άλλες εταιρίες φαίνονται να είναι πιο πρόθυμοι στο να ασχολούνται με το iOS παρά με το Android! Αυτό δείχνει πόσο μικρό πλεονέκτημα είναι το OpenSource στην πράξη!

confused.. Δεν καταλαβαινω τι εννοείς...

  1. Ένας αρχάριος προγραμματιστής αν γράψει το προγράμματα του Java και μετά σε C κατά παρά πιθανότητα στην δεύτερη περίπτωση θα είναι αρκετά πιο γρήγορο. Σίγουρα θέλεις να κάνουμε τέτοιο VS;
  2. Για ασφάλεια δεν έχω άποψη!
  3. Μην ξεχνάς ότι για ένα προγραμματιστή είναι απίστευτη άνεση να γνωρίζει με απίστευτη ακρίβεια το hardware για το όποιο προγραμματίζει

1. Σε απλά προγράμματα ναι.. Σε μεγάλα και σωστά δομημένα σε καμία περίπτωση.. Η java αν ξές να την χειρίζεσαι είναι ταχύτατη... Αν έχει 2 συναρτήσεις για την ίδια δουλειά, μία slow και μία fast και ο developλαουτζικος δεν διαβάσει API για να δομήσει το πρόγραμμα για μέγιστη απόδοση δεν φταίει η java.. BTW δεν έθεσα θέμα ταχύτητας εγώ.. τέσπα.. Είναι πολύ γρηγορότερη απο την objective C και σε πολλές περιπτώσεις και απο τη C..
2 & 3. Java και ασφάλεια πάνε μαζί.. Είναι safe language.. Όσο για την C και την ασφάλεια της, είναι η κύρια αιτία των περισσότερων ευπαθειών του Linux.. Ξές πόσες συναρτήσεις unsafe? Άστο καλύτερα... BTW η apple τρώει τεράστια κριτική που δεν παρατάει την objective C και να γυρίσει τα πάντα τούμπα σε java... Η ποιότητα δεν σύκρίνεται απλά...

Αν ψάξεις θα βρεις πολλές εταιρίες, ειδικά παιχνιδιών, που αναφέρουν γιατί προτιμούν το iOS στον προγραμματισμό. Btw και για το iOS το μόνο που χρειάζεται είναι να κατεβάσει ένα sdk

Όπως προείπα για να χρησιμοποιήσεις το iOS sdk χρειάζεσαι mac + iphone... Αλλιώς θα το κατεβάσει για να το κοιτάει και να καμαρώνει.. Όσο για το gaming δεν γνωρίζω, δεν παίζω παιχνίδια και γενικότερα δεν ασχολούμαι με την εκεί αγορά οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...

Αυτό είναι πρόβλημα των κατασκευαστών και όχι των πελατών. Και μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει επηρεάσει τον όγκο των προγραμμάτων

Όπως προείπα βραχυπρόθεσμα ναι. Μακροπρόθεσμα είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα το χάσει το παιχνίδι και πολύ γρήγορα μάλιστα.. Αλλιώς να προγραμματίζουν 1000 για μια πλατφόρμα και αλλιώς 100000 και αυτό ακριβώς θα συμβεί.. Όσο περισσότεροι οι developers τόσο περισσότερα προγράμματα, τόσο μεγαλύτερος ανταγωνισμός μεταξύ τους, και όλα αυτά αυξάνουν κατακόρυφα την ποιότητα ,και φυσικά κερδισμένος απο αυτά είναι ο πελάτης...

Ε; Τι εννοείς;

Ότι η apple σου φράζει τους δρόμους με κάθε τρόπο.. Ακόμα και την γλώσσα της για να την μάθεις αν δεν έχεις mac σου λέει: Αδερφέ λυπάμαι..
Ντροπή..


Με τέτοια επιτυχία και αναφέρεις την έννοια της αυτοκαταστροφής;
Αμφιβάλλω αν μέσα σε 12 μήνες καταφέρει το Android να ταρακουνήσει την Apple σοβαρά, παρόλο που έχει το iPhone 4 ξεκίνησε με αρνητική δημοσιότητα

Τους επόμενους 12 μήνες απλώς θα την ταρακουνήσει.. Όπως σου είπα έχει πρώτα να λύσει κάποια πολύ σοβαρά διαδικαστικά προβλήματα η Google για να μπορέσει το android να ανέβει στην κορυφή...

Αυτό είναι νομίζω το κλειδί για την επιτυχία για το iPhone, ενδιαφέρθηκε μόνο για τους πελάτες. Είπε στους developers σκάστε, θα κάνετε ακριβώς αυτό που θέλω και αν δεν το κάνετε θα σας "κόψω"

Γιαυτό οι developers της θα μείνουν ώς έχουν μία ζωή.. 1000 ήταν 1000 και μη σου πώ λιγότεροι θα μείνουν.. Επειδή εμένα το σκάστε,όπως ακριβώς το είπες ισχύει, και το υφάκι της apple μου τη σπάει όταν αποφάσισα με ποιά πλατφόρμα θέλω να ασχοληθώ για development απέκλεισα πρώτα απο όλες αυτή του iphone.. Στο μέλλον νομίζω θα δικαιωθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ας αφήσουμε το μακροπρόθεσμο ορίζοντα, δεν έχω την διάθεση να μιλήσω υπό αυτούς τους όρους. Μια πολύπλοκη συζήτηση, για παράδειγμα το π.χ. 2006 ποίος θα μπορούσε να προβλέψει ότι για ένα ενδιαφέρον χρονικό διάστημα στην αγορά των pda θα κυριαρχούν Apple και RIM;

Το θέμα είναι υπερβολικά απλό, όλα τα προσάπτωμενα αρνητικά του iPhone ναι μεν ισχύουν. Ωστόσο φαίνεται ότι δεν επηρεάζουν την αγορά σημαντικά, τουλάχιστον προς το παρών. Για παράδειγμα:

  1. Συμφωνώ απόλυτα για τα πλεονεκτήματα του opensource, σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη υπάρχουν πολλές αποκλείσεις, για παράδειγμα στον ναός του opensource, addon του τσίμπαγε τους κωδικούς των χρηστών (link). Τα ερωτήματα που θέτω:
    • Πως ήμαστε βέβαιοι ότι ο χρόνος εντοπισμού τέτοιων φαινομένων δεν θα ήταν μικρότερος σε κλειστού κώδικα project;
    • Πως ήμαστε σίγουροι ότι αν ο firefox ήταν κλειστού κώδικα, δεν θα ήταν σχεδόν αδύνατον η κατασκευή τέτοιου addon;
    • Εκτός από το θεαθήναι, πως ακριβώς η έννοια opensource επηρεάζει πιο θετικά την αγορά από την τάση που κυριαρχεί στην εποχή μας για καλοστημένα και πιο πλήρη API;
  2. Αναφέρεσαι στο αρνητικό ότι το SDK του iPhone δεν παίζει σε PC. Με δεδομένο το λειτουργικό, αν το SDK έπαιζε και σε Windows τι διαφορετικό θα είχε συμβεί; Δεν αναφέρομαι στην ψυχολογία των προγραμματιστών, αλλά στους πελάτες.
  3. Το ότι η Apple έχει επηρεάσει τόσο πολύ τους προγραμματιστές, σε ένα πρώτο επίπεδο συμφωνώ μαζί σου. Καταρχάς μου λείπουν πολλών ειδών εφαρμογών από το iPhone, για παράδειγμα task manager. Άλλο παράδειγμα είναι IM που τρέχει στο background. Σε ένα δεύτερο επίπεδο όμως, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα. Το iOS4 έχει κάνει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αργό το iPhone 3G. Η ίδια η Apple δηλαδή, δεν κατάφερε να υπολογίσει σωστά της δυνατότητες του 3G. Ο λόγος που "πέταξα" το HTC TyTN II ήταν ότι σέρνονταν (btw το πιο "καλοστυμένα" pda που πέρασαν από τα χέρια μου ήταν το Dell Axim X51i και το HP iPaq 2XXX). Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να εμπιστευτείς για την σταθερότητα του συστήματος "τυχαίο" προγραμματιστή;
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η θεωρία από την πράξη απέχει. Άσχετο παράδειγμα, σε θεωρητικό επίπεδο όταν έχουμε αύξηση τoυ ονομαστικού μισθού, έχουμε πτώση στον πραγματικό μισθό. Σύμφωνα με αυτό το αξίωμα, οι Έλληνες στο άμεσο μέλλον θα έχουν καλύτερο επίπεδο ζωής. Λοιπόν συγχαίρω και εκτιμώ τον Steve Job που πήγε ενάντια στην θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι για ένα προγραμματιστή είναι απίστευτη άνεση να γνωρίζει με απίστευτη ακρίβεια το hardware για το όποιο προγραμματίζει
https://www.youtube.com/watch?v=H7QVITAWdBQ#t=1m19s

Portability has never been a priority for Apple.

Γενικά η Java δεν μου κάθεται καλά, γιατί αφενός είναι ηλίθια (μα τι σοβαρό επιχείρημα) και αφετέρου είναι τρομακτικά αργή. Της αναγνωρίζω όμως ότι είναι cross-platform και χάρη σ' αυτήν μια χαρά μπορώ και χειρίζομαι εφαρμογές cloud-computing, έχοντας έτσι Matlab, Openoffice, Codeblocks κι άλλα πολλά σε οποιονδήποτε Η/Υ, χωρίς καν εγκατάσταση.

Κατά τα άλλα δεν έχω να προσθέσω κάτι... Εκτός αν νοσταλγούμε την εποχή που γράφαμε assembly και τα προγράμματα ήταν hardware-binded. Θεωρώ ότι το να είναι μια εφαρμογή cross-platform είναι κάτι που είναι αυτονόητο. Φτιάχνουμε κάτι για να τρέχει σ' όλους, όχι στους μισούς. Εκτός βέβαια αν θέλουμε να τρέχει μόνο σε όσους έχουν εισόδημα πάνω από 5000? το μήνα, εκεί πάσο.


Υ.γ.: όλο το βιντεάκι αφιερωμένο και στους δυο σας <3

Υ.γ.2: ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το ανοιχτό λογισμικό τρώει τόση επίθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αν μου επιτρέπετε να βάλω κι άλλη μια παράμετρο στο θέμα, (για να βοηθηθούν ίσως κι άλλοι χρήστες)

Θα θέλατε να προτείνετε και κάποιες εφαρμογές που βρήκατε χρήσιμες ή διασκεδαστικές στα λειτουργικά των τηλεφώνων σας?

Για να γίνει μια αρχή, θα πρότεινα το media player της zim για android που βρήκα πολύ εύχρηστο και με δυνατότητα widget στην αρχική οθόνη... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πουλάκια μου τι είχατε ανοίξει και μου ξέφυγε τόσο καιρόοοο:devil:

Λοιπόν:
1) Το android έχει πρωτότυπο όνομα, που δεν ενοχλεί κάτι κακομοίρηδες ανθρώπους που ψάχνουν να βρουν γιατί κρασάρει το κανονικό iOS και δεν καταλαβαίνουν το λόγο που όλα τα search results για iOS crash έχουν να κάνουν με τηλέφωνα. Ναι, το ξέρω ότι το name generation algorithm έχει κολλήσει αλλά πείτε το iphoneOS, iPlatform, ipos, κάτι άλλο!! (Επίσης cisco να σου καούν τα optical transceivers και τα cryptography accelerators του σπιτιού σου όλα που πήρες τα λεφτά και έδωσες άδεια).

2)Και το open source και το closed source έχουν προβλήματα και καλά, είναι trade off. Στο μεν iOS δεν χρειάζεται να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα ότι ο άλλος έχει κάνει compile για z80 και τρέχει το λειτουργικό του στον spectrum με το home brewed σολντερομένο gsm tranciever και άρα έπρεπε να έχεις σκευτεί τι γίνεται όταν συναντήσεις text only output και little endian memory addressing, βέβαια από την άλλη δεν μπορείς να το τρέξεις σε z80 σολντερόνοντας ένα gsm tranciever να το βάλεις σε ένα κουτί απο παλιό τηλέφωνο και να το πεις ifossil. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Android αυτή τη στιγμή είναι το fragmentation. Η κάθε εταιρία βγάζει ένα skin που περιπλέκει τα πράγματα. (Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό με τις διανομές Linux).

Το πραγματικό συν του open source βέβαια δεν είναι η απουσία υποστήριξης για z80 αλλά το όποιο μέτρο ανεξαρτητοποίησης από τα τερτίπια της εταιρίας. Και εξηγώ:
Η apple είναι αμερικανικής λογικής, στην αμερικανική αγορά λοιπόν o carrier έχει έλεγχο για το τι κάνεις στη συσκευή σου. Δεν μπορείς να προμηθευτείς συσκευή χωρίς να το συμφωνήσεις αυτό (εκτός αν τη φέρεις απ έξω).
Πριν κάμποσο καιρό λοιπόν, επειδή από την Αμερική αγοράζανε ευρωπαικά iphones και τα έκαναν tether στα pcια τους η apple αποφάσισε να απενεργοποιήσει το tethering παγκοσμίως(όχι σε όλους τους carriers, αλλά απενεργοποιήθηκε και σε carriers που επέτρεπαν tethering). Πήγε λοιπόν κάποιος μια μέρα πριν στο μαγαζί και είπε:
-Γεια σας θέλω ένα κινητό που να είναι τούμπανο και να κάνει tethering.
-Μάλιστα κύριε, ωρίστε το iphone σας.
-ΚΑΝΕΙ tethering ε; Γιατί πάω διακοπές
-Ναι λεμεεεε!! (εδώ ο πωλητής λέει ΑΛΗΘΕΙΑ).
Σε 2 μέρες ο τύπος δεν έχει tethering... Πάει στον πωλητή πάλι.
-ΡΕ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΧΕΙ Tethering?!??!
-Είχε αλλα τώρα αποφάσισε η apple οτι δε θα έχεις.

Είναι αστείο ότι το καλύτερο επιχείρημα για το τι χρειάζεται το open source. Αυτό είναι ανήκουστο και δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά. Είναι σα να πάρεις τηλέφωνο με bluetooth και να στο κλείσει εκ των υστέρων και να πρέπει να το δεχτείς. Ενώ αναγκάζομαι στις περισσότερες περιπτώσεις να παραδεχτώ το τεχνικό πλεονέκτημα της apple οι εφιάλτες οτι θα απενεργοποιήσεις στο μέλλον πχ το contact syncing με τα windows για να με κάνει να πάρω mac δε με αφήνουν να πάω προς τα εκεί.

Και το ίδιο γίνεται και στο χώρο του development. Έχει γεμίσει ο τόπος απο ιστορίες εφαρμογών που αποσύρονται εκ των υστέρων από το App Store (άλλο να μην μπήκε από την αρχή).

Πάω και φτιάχνω το iPaceMaker που με αφήνει και περνάω ρυθμίσεις στους βηματοδότες μέσω bluetooth. Παίρνω προέγκριση και μετά που φτύνω αίμα να κάνω τον xml parser να τρέχει στο βηματοδότη χωρίς να χάνει χτύπους απ τα πολλά shift-reduce και τα πουλάω, βγαίνουν και μου λένε "α ξέρεις, τελικά δεν θα το πουλήσεις αυτό". Εμ έχω κάνει τζάμπα τον κόπο, εμ έχουν αφήσει τον παππού με το profile "ανέβα σκάλες" μια βδομάδα τσίτα γκάζια 110bpm επειδή του σβήστηκε η εφαρμογή (ακραίο το παράδειγμα για χάριν αστεϊσμού αλλά μια εφαρμογή για Passwords η που έχει οποιαδήποτε προσωπική πληροφορία είναι λογικό παράδειγμα).

Με λίγα λόγια, καλό το iphone, βολική η έλλειψη fragmentation, καλή η εγκατεστημένη βάση, απλά είναι της apple... To open source του android Μου δίνει μια κάποια πεποίθηση οτι δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ε ρε γλέντιαααα, μετά το symbian και τα mobile win, έπρεπε να τριτώσει το κακό, λογικό δεν είναι; :D

Θα φάμε την ζωή μας μαθαίνοντας λειτουργικά (μήπως έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε?) και όπως πολύ σωστά είπε ο Παναγιώτης, το κάθε λειτουργικό εξυπηρετεί συγκεκριμένες ανάγκες και προτεραιότητες, αποφάσισα και πήρα το νέο X10 με android, διότι δεν γνωρίζω τι και πότε θα χρειαστώ, το έβαλα στη δεξιά τσέπη του παντελονιού να μη φουσκώνει μόνο η αριστερή πλευρά που ήδη έχει μέσα το "παλιό" Χ1 με τα win, και με κοιτάζουν πονηρά ακόμη και οι γριούλες, ενώ το Ε90 με το sympian είναι μόνιμα στην καφέ δερμάτινη θήκη στη ζώνη μου σε ετοιμότητα ανά πάσα στιγμή, σαν τον Lee Van Cleef .... :worry:

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις από το νέο λειτουργικό είναι θετικότατες, σε επίπεδο απλής χρήσης εννοώ αν και έχασα αρκετές κλήσεις (και ευκαιρίες εννοείται) πατώντας σαν κάφρος μανιωδώς το εικονίδιο με το πράσινο ακουστικό, (ματαίως) ενώ έπρεπε απλώς (?) να σύρω προς το μέρος του ένα....κουμπάκι! :eek:
Μικρό το κακό, ένας γνωστός μου ακόμη δεν μπορεί να στείλει ςμς ούτε να καλέσει από τις επαφές του!!!! :P

Μόλις έρθει το νέο iphone, θα δουλεύω και το διάσημο λειτουργικό, και θα είμαστε κομπλέ!!!! Σαν τους 3 σωματοφύλακες που τελικά ήταν 4....
Black Berry, δεν έχω δουλέψει ακόμη διότι δεν μου αρέσουν οι συσκευές, μοιάζουν με τηγανίτες :crazy:

Νομίζω ότι είναι καιρός να αρχίσει κάποιο είδος μποϋκοτάζ από τους καταναλωτές, μήπως και συνέλθουν οι νταβατζήδες μας!
Έλεος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Νέες εξελίξεις από το μέτωπο αδέλφια...

Η εταιρία Kaspersky εντόπισε ήδη τον πρώτο ιό για το λειτουργικό Android, ο οποίος δείχνει πως είναι μία εφαρμογή αναπαραγωγής πολυμεσικών αρχείων και στέλνει αυθαίρετα γραπτά μηνύματα από το κινητό. Ο Denis Maslennikov, υπεύθυνος εταιρίας ερευνών πάνω στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας ανέφερε πως αυτό μπορεί να είναι το πρώτο βήμα επιθέσεων για το λειτουργικό της Google και τόνισε πως οι καταναλωτές θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στην εγκατάσταση των εφαρμογών που κατεβάζουν.

Η Google από την πλευρά της έχει δηλώσει πως έχει ένα πλέγμα ασφαλείας, το οποίο απορρίπτει όλες τις εφαρμογές που λειτουργούν διαφορετικά απ' ότι υπόσχονται, ωστόσο ο ιός είναι γεγονός και αναμένεται μέσα στις επόμενες εβδομάδες η πρώτη επίσημη βελτίωση του λογισμικού που θα επιτρέπει την αντιμετώπισή του.
https://www.nooz.gr/tech/h-kaspersky-entopise-ton-proto-android-io

Αλήθεια, το iOS έχει προσβληθεί από ιούς?, οι εφαρμογές του εννοώ...

Να περιμένουμε αναβάθμιση στο λογισμικό android από τους κατασκευαστές των τηλεφώνων ή θα ψαχνόμαστε στο διαδίκτυο?

Δηλ. τώρα πια τελείωσε η εποχή της αθωότητας που κατέβαζα εφαρμογές, έβλεπα πώς δουλεύουν και μετά τις έσβηνα αν δε με εξυπηρετούσαν πραγματικά? :'(:cry_x::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλήθεια, το iOS έχει προσβληθεί από ιούς?, οι εφαρμογές του εννοώ...
Και ναι και όχι!
Δηλαδή ίο με την παραδοσιακή έννοια, όχι. Ωστόσο έχει υπάρξει εφαρμογή που παραβίαζε την ηθική περί privacy. Επίσης έχει φτιαχτεί σελίδα που αν μπεις από το iPhone σου σου επιτρέπει με ένα κλικ να το κάνεις jailbrake!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
με το privacy στο android τι παιζει; Αν ειναι σαν την google τοτε θα προτιμησω το iOS :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το ίδιο αίσχος με τη google, δηλαδή μόνο λίγο καλύτερα απο την apple (θυμίζω οτι επι ενα χρόνο η apple επαιρνε το στίγμα gps των iphones και το έδινε στην at&t χωρίς να πεί τίποτα). Απο θέμα privacy το καλύτερο ειναι να περιμένεις τα windows mobile 7 επειδή έχει καεί η microsoft απο το χυλό και φυσάει και το γιαούρτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο θέμα privacy το καλύτερο ειναι να περιμένεις τα windows mobile 7 επειδή έχει καεί η microsoft απο το χυλό και φυσάει και το γιαούρτι.
Σε ποία περίπτωση αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Στα διάφορα θέματα privacy που είχαν με τα desktop windows, όχι σε windows mobile θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top