Πώς θέλετε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας;

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
οταν κανετε δικα σας παιδια τι θα αλλαζατε στην διαπαιδαγωγηση τους απο αυτην που σας δινουν τωρα οι γονεις σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τι θα άλλαζα; :hmm:

Μα φυσικά τίποτα απολύτως!! Το σύστημα διαπαιδαγώγησης της οικογένειάς μου ήταν άψογο, απόδειξη ότι κι εγώ βγήκα τόσο τέλειος, που ο Θεός στάθηκε για λίγο να θαυμάσει. :pfff:

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη μαμά μου, που μου έμαθε να είμαι ταπεινός και μετριόφρων...:devil: :hehe: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τα πάντα:devil::devil:

Έχω καταλήξει ότι μια καλή και εύκολη στην υλοποίηση στρατηγική θα ήταν να κάνω τα αντίθετα από τους γονείς μου :crazy::crazy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
να σεβονται τη διαφορετικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μακαρι να μπορεσω να φτασω εστω και στο ελαχιστο τον τροπο που με μεγαλωσαν εμενα οι γονεις μου στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είχα μια συζήτηση πρόσφατα σχετικά και μου φάνηκε ενδιαφέρον θέμα :)

Όσοι δεν έχετε παιδιά, πώς θέλετε να τα μεγαλώσετε;

Όσοι έχετε, τι αποκλίσεις υπήρξαν από τα αρχικά σας σχέδια επί του θέματος; (επειδή η πραγματικότητα είναι πάντα διαφορετική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Όσοι έχετε, τι αποκλίσεις υπήρξαν από τα αρχικά σας σχέδια επί του θέματος; (επειδή η πραγματικότητα είναι πάντα διαφορετική)
Βασικα αυτη ειναι και η ερωτηση-κλειδι! Τι αποκλιση υπηρξε απ'το αρχικο σχεδιο των γονιων;

Γιατι οταν προσπαθησεις να προσχεδιασεις την υποκειμενικοτητα του εκαστοτε ανθρωπου το πιο πιθανο αποτελεσμα ειναι να φας τα μουτρα σου παρασυροντας μαζι σου και αλλους(εν αγνοια τους αν μιλαμε για μικρα παιδια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Θέλω να τα μάθω να σέβονται μερικές απόψεις, αλλά να μην δέχονται τα πάντα έτσι όπως τους τα λένε. Να αποφασίζουν για τον εαυτό τους, αλλά να σέβονται και να είναι ευγενικά ως προς τα πιστεύω των άλλων, τόσο σε θέματα θρησκείας όσο και σε πάσης φύσης αποφάσεις, συζητήσεις κλπ. Θέλω να τα μεγαλώσω με τρόπο τέτοιο που θα τα ενθαρρύνει να ακολουθήσουν τα όνειρα τους.

Δεν θέλω να τα πιέσω να πραγματοποιήσουν τις δικές μου ανεκπλήρωτες επιθυμίες, όμως θα ήθελα να μοιράζονται κάποια κοινά ενδιαφέροντα με μένα. Για παράδειγμα, θα μου άρεσε να τους μεταδώσω την αγάπη μου για τον κινηματογράφο ή το διάβασμα μυθιστορημάτων. Επίσης, αν ποτέ κάνω παιδιά θα τους ξεκαθαρίσω τις απόψεις μου για το γάμο, ώστε να ξέρουν ότι δεν είναι όλα ρόδινα όπως παρουσιάζονται. Τέλος θα προσπαθήσω να καλλιεργήσω όποια ενδιαφέροντα τους και να τα συμβουλεύω όταν μου το ζητάνε ή όταν το κρίνω απαραίτητο.

Α, και θα ήθελα να τους αφήσω λίγο χώρο για τον εαυτό τους χωρίς να τα καταπιέζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Πώς θέλετε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας;

χωρίς νταντά και χωρίς ντα-ντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Το πώς θέλω να τα μεγαλώσω και πώς πραγματικά θα τα μεγαλώσω έχει μια μεγάλη διαφορά γιατί σε αυτό το θέμα δεν μπορείς ποτέ να σχεδιάσεις.

Αυτό που θέλω είναι να τα μάθω να στηρίζονται στον εαυτό τους, να μην εμπιστεύονται εύκολα όσα τους λένε αλλά να έχουν δική τους γνώμη και κριτική σκέψη, να σέβονται τους ανθρώπους και τις απόψεις τους αλλά να μην αφήνουν κανέναν να τους πιάσει κορόιδα. Δε σκέφτομαι κάτι άλλο αυτή τη στιγμή.

Ακόμα αυτό που θέλω να δουλέψω στα παιδιά μου είναι να τα βοηθήσω να ανακαλύψουν τα τυχόν ταλέντα τους και να τα αξιοποιήσουν ώστε αν τους αρέσει να το κάνουν επάγγελμα στο μέλλον. Θα τους αφήσω πλήρη ελευθερία σχετικά με το επάγγελμα που αποφασίσουν να ακολουθήσουν και δε θα τα πιέσω να πάρουν ένα χαρτί. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο κοντά τους γίνεται ώστε να μου εκμυστηρεύονται αυτά που τους απασχολούν.

(πρώτα ο Θεός.....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πώς θέλετε να μεγαλώσετε τα παιδιά σας;


Σε ένα ΚΑΛΟ ορφανοτροφείο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Α οκ τότε... :worry:
Υποθέτω θα πρέπει να τα αφήσω μέσα σε καλαθάκι, έξω από την πόρτα κάποιας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το κακό είναι οτι στο μαιευτήριο δεν σου δίνουν εγχειρίδιο φεύγοντας.
Οπότε τα μεγαλώνεις με τα λάθοι σου κ με την αγάπη σου, αν έχεις απόθεμα.
Τώρα οι θεωρίες είναι για να θαρρείς πως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
με πολυ πολυ αγαπη... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
με πολυ πολυ αγαπη... :redface:




Ax τι γλυκό...




Υγ. Για καλό και για κακό
παρ'τους και κάνα Playstation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ax τι γλυκό...




Υγ. Για καλό και για κακό
παρ'τους και κάνα Playstation

εσυ με playstation παρεα, θα τα παρατησεις?? σιγουρα ειναι το καταλληλοτερο υποκαταστατο για τη μητρικη και πατρικη φιγουρα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας απαντήσω κι εγώ λοιπόν...

1. Δεν θέλω να νιώσουν ποτέ ότι περιορίζονται από το βιολογικό τους φύλο στα όσα μπορούν να ακολουθήσουν. Ποτέ δεν θα γυρίσω στο παιδί μου να του πω "όχι δεν θα παίξεις με αυτό, δεν είναι για αγοράκια/κοριτσάκια". Και δεν λέω εύκολα "ποτέ". ;)
2. Ας ασχοληθεί με ο,τι θέλει, αλλά θα προσπαθήσω να το μάθω να προσπαθεί να είναι όσο μπορεί καλύτερο σε ο,τι κάνει, να μην αρκείται στη μετριότητα και τα λίγα. Ορισμένες φορές λέω (σοκάροντας τον συνομιλητή μου) "ας γίνει και πόρνη, αλλά να γίνει η καλύτερη που υπάρχει στη χώρα". :P
3. Θα χαρώ πολύ αν το κάνω φιλομαθές, να του αρέσει να διαβάζει και να μαθαίνει νέα πράγματα, ακόμη και άσχετα με τον τομέα του. Θα ήθελα επίσης πολύ να το κάνω δημιουργικό, οι δημιουργικοί άνθρωποι έχουν περισσότερες πηγές ευτυχίας.
4. Θα δώσω μεγαλύτερη έμφαση στην κοινωνικοποίηση του απ΄ότι έδωσαν σε μένα οι γονείς μου. Ιδανικά θα έχει αδερφάκι, και θα πάει σε παιδικό σταθμό, δεν θα έρθει πρώτη φορά σε επαφή με πολλά άλλα παιδάκια στο νηπιαγωγείο.
5. Θα το μάθω να σέβεται το διαφορετικό, κάθε διαφορετικό, και να μην θεωρεί κανέναν άλλο άνθρωπο άξιο κοροιδίας, χλευασμού ή μίσους, πόσο μάλλον για χαρακτηριστικά που δεν επέλεξαν.
6. Θα το διδάξω από μικρό ότι το ανθρώπινο σώμα δεν είναι ντροπή και θα του μιλάω για το σεξ με πάσα ειλικρίνεια από όποια ηλικία ενδιαφερθεί να μάθει. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μην θεωρεί το σεξ κάτι μιερό και κακό όπως θα το συζητάνε τα άλλα παιδάκια, αλλά ότι είναι υγιής διασκέδαση μεταξύ ανθρώπων κάποιας ηλικίας και πάνω (όχι γιατί όσοι είναι πιο κάτω "δεν πρέπει", αλλά γιατί απλά από μια ηλικία και κάτω δεν το ευχαριστιούνται το ίδιο).
7. Θα προσπαθήσω να μην το κατακρίνω για τις επιλογές του, ειδικά αυτές που αφορούν την προσωπική του ζωή. Θέλω πολύ να έχω με το παιδί μου τη σχέση που έχω τώρα με τη μητέρα μου και μπορώ να της πω πραγματικά οτιδήποτε σαν φίλη.
8. Θέλω να το μάθω να μην είναι μονολιθικό, να μην περιφρονεί κάποιες χαρές στη ζωή λόγω κάποιας συγκεκριμένης. Ας πούμε, δεν θα ήθελα να καταλήξει στο στερεότυπο του χωμένου στα βιβλία διαννοούμενου που περιφρονεί την εμφάνιση του ή τη διασκέδαση με φίλους, όσο κι αν θέλω να γίνει φιλομαθές. Να μην καταλήξει όμως να έχει και κόμπλεξ με αυτό και να έχει συνεχώς στο μυαλό του πόσο κοινωνικό και party animal ΠΡΕΠΕΙ να δείξει μην τυχόν και το εντάξουν οι άλλοι στο παραπάνω στερεότυπο, αυτό είναι πολύ χειρότερο.
9. Γενικά δεν πιστεύω ότι θα είμαι αυστηρός γονιός όσον αφορά τις ελευθερίες που θα έχει. Μάλλον θα είμαι της άποψης "αν τα πηγαίνεις καλά στο σχολείο, βγαίνε όσο θες και γύριζε ο,τι ώρα θες", όπως περίπου ήταν και η μητέρα μου, το οποίο αντικατοπτρίζει και την κατάσταση στην κοινωνία άλλωστε: Αν είσαι πραγματικά πολύ καλός στη δουλειά σου, ο,τι και να κάνεις κατά τα άλλα, πολύ πιο δύσκολα σε κατακρίνουν. Όσο κυνικό κι αν ίσως ακούγεται.
10. Θα προσπαθήσω να του δώσω μεγάλες ποσότητες αγάπης και αποδοχής, να νιώθει πως ο,τι και να γίνει, ο,τι και να κάνει, πάντα θα υπάρχει τουλάχιστον 1 άνθρωπος που θα το αποδέχεται και θα το αγαπάει unconditionally.

Σίγουρα πολλά από τα παραπάνω θα ανακαλύψω στην πορεία ότι δεν είναι τόσο εφικτά ή εύκολα, αλλά η γενική ιδέα νομίζω ότι θα παραμείνει. :)
Δεν πολυψήνομαι να κάνω παιδιά, αλλά αν μη τι άλλο είμαι περίεργη να δω τι αποτέλεσμα θα είχαν οι απόψεις μου. Αν μη τι άλλο, οι συμβατικοί τρόποι μεγαλώματος βλέπω κάθε μέρα πόσο αποτυχημένοι είναι, χειρότερα δε νομίζω να τα πάω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αφού η Λία έβαλε ένα σχεδόν σεντόνι ποστ, με αρκετές, αναλυτικές όσο και όμορφες απόψεις, θα σας δώσω και εγώ ένα ολόκληρο βιβλίο να διαβάσετε. Το Τραγουδι στον Άνεμο. Είναι αληθινή ιστορία και θα σας δώσει παρα, μα πάρα, πολλές απαντήσεις πιστεύω πανω στο θέμα που ίσως είναι τελικά το ζουμί στο μεγάλωμα κάθε παιδιού απο εμάς ή απο άλλους: το πώς θα γίνουν πραγματικά ευτυχισμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Πάντως ΟΧΙ όπως με μεγάλωσαν εμένα οι γονείς μου...
Ήταν απαίσιοι σαν γονείς και ο,τι καλό έχω το έχω από την συγχωρεμένη την γιαγιά μου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top