Αγορά υπολογιστή χωρίς προεγκατεστημένα Windows

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι σαφές νομίζω. Σχεδόν όλοι πουλούν πλέον τα Desktops / Laptops με προεγκατεστημένα Windows. Καθώς έχω ήδη ακαδημαϊκές άδειες πολύ απλά δεν θέλω να τα ξαναγοράσω. Έτσι λοιπόν θέλω να ρωτήσω εάν γίνεται να πω στο κατάσταμα επί τόπου ότι "δεν αποδέχομαι τους όρους χρήσης της Microsoft" για να το αγοράσω χωρίς λειτουργικό ή θα μου πουν ότι πρέπει να το πάρω κι αυτό μαζί με το υπόλοιπο πακέτο (καθώς πρόκειται για OEM).

Στο EULA της Microsoft για OEM εκδόσεις βρήκα μόνο το εξής:

By using the software, you accept these terms. If you do not accept them, do not use the
software. Instead, contact the manufacturer or installer to determine its return policy. You
must comply with that policy, which might limit your rights or require you to return the
entire system on which the software is installed.

Έχει κανείς δοκιμάσει ποτέ να αγοράσει υπολογιστή χωρίς λειτουργικό; Αναφέρομαι σε έτοιμο σύστημα. Κομμάτι-κομμάτι ξέρω κι εγώ να αγοράζω, αλλά εκεί έρχεται πιο ακριβά.
Σημειωτέον ότι ακόμα κλαίω τα λεφτά που δώσαμε για τα Vista, που δεν τα χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HelenPapa

Νεοφερμένος

Η Ελένη Παπά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι μπορείς!
Όσο δούλευα στο plaisio (5 ημέρες :P) μου είχαν πει όποιος δεν θέλει Windows να κόβω 30ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://e-pcmag.gr/node/8591
Παιδια μονο τα Μουλτιραμα σου δινουν φορητο χωρις λειτουργικο και εχει διαφορα τιμης με η χωρις λειτουργικο οπως βλεπεις στα φυλλαδια τους οποτε υπαρχει λυση. ΤΟ ερωτημα που με βασανιζει ειναι γιατι μεχρι σημερα δεν υπαρχουν στην αγορα φορητοι με Λινουξ....
βασικα λαπτοπ εταιριας(και οχι συναρμολογημενο απο το μαγαζι)δεν νομιζω να γινεται..γιατι απλα τα στελνουν ετσι πακετο..δεν μπορουν να το πειραξουν..

αλλα σταθερο..πιστευω οτι αν το πιεσεις θα το κανουν..

αλλα σιγουρα σε λαπτοπ θα σου δωσουν μικροτερη τιμη χωρις λειτουργικο?


Όσο δούλευα στο plaisio (5 ημέρες :P) μου είχαν πει όποιος δεν θέλει Windows να κόβω 30ευρώ
α,μπραβο..λυθηκε..
για λαπτοπ εταιριας ισχυε αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top