Κακία: Γεννιέσαι ή γίνεσαι κακός;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και τώρα το μεγάλο ερώτημα της ζωής γεννιέσε ή γίνεσε κακός;

Πιστέυετε ότι είναι κάτι έμφητό ή απλά υπάρχει και την αναπαράγουμε; τι πιστέυετε για τους ανθρώπους που ζηλέυουν και που κάνουν ότιδήποτε να πηράξουν αυτόν που έχει με κόπο αποκτήσει κάτι; Μικρές και μεγάλες κακίες που βιώνουμε και που πάντα ακολουθεί η ερώτηση:Γιατί είναι τόσο κακοί οι άνθρωποι; ή Τι Κέρδισε κάνοντας το αυτό;

Τι πραγματικά πιστέυετε προκαλεί τους ανθρώπους να το πράξουν; πείτε μας εμπειρίες γνώμες και γενικά άς προσπαθήσουμε να καταλάβουμε γιατί υπάρχει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω και πολλά, ίσως είμαι από τους τυχερούς, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να αντιμετώπισα κακία από κάποιον άνθρωπο.
Δεν έχω τέτοιες εμπειρίες.
Βέβαια, δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα παραδείγματα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ενοώ γενικά μπορεί να είναι κακία που βγένει απο ζήλεια π.χ. πέρνεις αμάξι και έρχετε ο ΄'αλλος και το περνάει με κλειδί, κάτι που σε πολλούς έχει συμβεί, δεν είναι απαρέτητο να είναι χοντρό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ε, ναι... αυτό εννοώ κι εγώ.
Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ε, ναι... αυτό εννοώ κι εγώ.
Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο....

έχεις ακούσει όμως έτσι; το θέμα είναι γιατί και απο πού βγένει, γιατί συμβένει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
μανια μου...η κακια ειναι εμφυτο στον ανθρωπο...σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.
οτιδηποτε αποκτησουμε και δεν το εχει ο αλλος...θα βγαλει κακια ειτε με την πραξη ειτε λεκτικα... τι να πεις... πολλα οδηγουν τον ανθρωπο σε κακες σκεψεις και πραξεις δυστυχως... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι έχω ακούσει από διάφορες αναφορές.
Υποθέτω οτι αυτοί που το κάνουν δεν είναι και πολύ ισορροπημένοι ως χαρακτήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
μανια μου...η κακια ειναι εμφυτο στον ανθρωπο...σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.
οτιδηποτε αποκτησουμε και δεν το εχει ο αλλος...θα βγαλει κακια ειτε με την πραξη ειτε λεκτικα... τι να πεις... πολλα οδηγουν τον ανθρωπο σε κακες σκεψεις και πραξεις δυστυχως... :(

Τον οδηγούν να το κάνει; ή γεννήθηκε για να σπάει τα νέυρα των άλλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Τον οδηγούν να το κάνει; ή γεννήθηκε για να σπάει τα νέυρα των άλλων;

οχι δεν γεννηθηκε για να σπαει τα νευρα των αλλων πιστεω... τι τον οδηγουν να τα κανει αυτα... αυτο σηκωνει πολυ συζητηση κυριως ψυχολογικου περιεχομενου...;)
εγω πιστευω οτι τα βιωματα του καθε ανθρωπου στη ζωη του παιζουν μεγαλο ρολο στο αν θα εχει κακια η οχι...κατα τ αλλα θελει μεγαλη αναλυση....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
οχι δεν γεννηθηκε για να σπαει τα νευρα των αλλων πιστεω... τι τον οδηγουν να τα κανει αυτα... αυτο σηκωνει πολυ συζητηση κυριως ψυχολογικου περιεχομενου...;)
εγω πιστευω οτι τα βιωματα του καθε ανθρωπου στη ζωη του παιζουν μεγαλο ρολο στο αν θα εχει κακια η οχι...κατα τ αλλα θελει μεγαλη αναλυση....;)

Γιαυτό το άνοιξα το θέμα :hehe: :hehe: :hehe: :angelnot: :angelnot: :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα δεν μπορείς να τους βάλεις όλους σε ένα καλούπι βρε Μάνια.
Αλλοι έχουν γεννηθεί για να είναι κακοί σε όλη τους τη ζωή, και άλλη έχουν οδηγηθεί σε τέτοιες κακές πράξεις.
Και τα δύο μπορούν να συμβαίνουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι γεννιείται κανείς κακός. Γίνεται, απο κακή διαπαιδαγώγηση και απο διάφορα γεγονότα κάποια στιγμή στη ζωή του. Επίσης, δεν πιστευω οτι υπάρχουν πολλοί πραγματικά κακοί άνθρωποι (δηλαδή κακοί απέναντι σε όλους και πάντα). Ακόμα και αυτοί που θεωρούμε πιο σκ@τόψυχους, πολλές φορές απέναντι σε κάποια άτομα συμπεριφέρονται με αρκετη καλοψυχία (πχ απέναντι στα παιδιά τους). Όλοι (ή σχεδόν) έχουν την καλή τους πλευρά.
Πχ έναν θείο μου τον θεωρώ πραγματικά πολύ κακό άνθρωπο και ανήθικο. Ωστόσο τα παιδιά του τα λατρεύει και τους συμπεριφέρεται με μεγάλη καλοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το δυναμικό το έχουμε όλοι μέσα μας
Και το άσπρο και το μαύρο
Και το καλό και το κακό
Ο καθένας όμως αποφασίζει κάτω από ορισμένες συνθήκες ποιο πρόσωπο θα βγάλει έξω....
όπως λέει και η Λία, ακόμα κι αυτός που μπορεί να σου κάνει το μεγαλύτερο κακό, να κάνει σε κάποιον άλλον το μεγαλύτερο καλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
μανια μου...η κακια ειναι εμφυτο στον ανθρωπο...σε αλλους λιγοτερο σε αλλους περισσοτερο.
οχι δεν γεννηθηκε για να σπαει τα νευρα των αλλων πιστεω..

viki_thess : αυτα τα 2 που ειπες, ειναι καπως αντιφατικα. Αλλά ας παρω το 1ο. Γιατι το λες οτι ειναι εμφυτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η κακία, όπως και σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά κάποιου ανθρώπου οφείλονται κατά 50% στα γονίδια και κατά 50% στα βιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατι 50-50 και οχι 20-80, 10-90 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
... γιατί η ερώτηση δεν είναι : «Γεννιέσαι η γίνεσαι καλός?»



Πιστεύω ότι δεν γεννιέσαι αλλά γίνεσαι. Μόνο η δυστυχία σε κάνει κακός.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η κακία, όπως και σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά κάποιου ανθρώπου οφείλονται κατά 50% στα γονίδια και κατά 50% στα βιώματα.

Ουδείς εκών κακός όπως είπε και ο Σωκράτης. Ακόμα κι αυτός που κάνει το κακό πιστεύει ότι κάνει το καλό. Το κακό είναι διεστραμμένη ζωτική ενέργεια, έμφυτη μόνο στο ανθρώπινο ον, επειδή έχει απομακρυνθεί από κάθε τί φυσικό.
Για τους θεολόγους απομακρύνθηκε από το Θεό, για τους άθεους απομακρύνθηκε από την αρχική ανόθευτη και αγνή ζωόδη φύση του και έγινε πολύ εγκεφαλικός. Κανένα άλλο ζώο στον πλανήτη δεν έχει μέσα του τη δύναμη του κακού. Για παράδειγμα χαρακτηριστικά όπως ζήλια, επιθετικότητα, ανταγωνισμό, εχθρικότητα, μπορεί να βρεις σε ένα σκύλο, αλλά κακία ποτέ. Η γνώμη μου είναι ότι το DNA δεν έχει καθόλου σχέση με την κακία ή την καλοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μεγάλο φιλοσοφικό ερώτημα και αυτό... Σαν να λέμε Ντεκάρτν εναντίον Λοκ

Καταρχήν πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο άνθρωπος δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα ζωικό οργανισμό, όπως όλοι οι άλλοι οργανισμοί. Επομένως έχει ένστικτα, τα οποία και τον κυριεύουν. Π.χ. στην περίπτωση του χαράγματος με το κλειδί, θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο τύπος που το κάνει νιώθει ότι έτσι αποκτά τον έλεγχο και είναι το "αφεντικό" της υπόθεσης - πράγμα που είναι ένστικτο για εμένα.

Πέρα από τα ένστικα όμως ο άνθρωπος είναι και λογικό ον και έχει και νου. Και αυτός ο νους πλάθεται μέρα με τη μέρα. Κακές/λανθασμένες εμπειρίες, μπορεί να οδηγήσουν πολύ εύκολα στην εμφάνιση αντικοινωνικών και κακών συμπεριφορών, από το χάραγμα στα κλειδιά, μέχρι και τον βιασμό τη δολοφονία ή την παιδεραστία.

Με άλλα λόγια θεωρώ ότι ο άνθρωπος έχει κάποιες τάσεις από τη στιγμή που γεννιέται, οι οποίες όμως μπορούν να καλλιεργηθούν ή όχι ανάλογα με την ανατροφή και το περιβάλλον στο οποίο θα μεγαλώσει κανείς.

Και φύση και περιβάλλον λοιπόν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Γιατι 50-50 και οχι 20-80, 10-90 ?
Δεν το έβγαλα με μαθηματικό τύπο, είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, πιθανόν να είναι 70-30 απλά κάθε φορά που αναρωτιέμαι ποιος παράγοντας επηρεάζει περισσότερο καταλήγω στο ότι επηρεάζουν τοίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top