Εκλογές, δικαστικοί αντιπρόσωποι και εφορευτική επιτροπή

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
- Εφορευτικοί επίτροποι δεν πάνε στα εκλογικά κέντρα
- Αντιδρούν για την περικοπή του εκλογικού επιδόματος
- Προβλήμα σε Ηράκλειο, Ρόδο, Θεσσαλονίκη και Πύργο
- Το υπουργείο εσωτερικών ακόμη....απουσιάζει!

</h2> Η μεγάλη αποχή που παρατηρείτε σε αρκετά εκλογικά κέντρα στο Ηράκλειο της Κρήτης, την Ρόδο και την Θεσσαλονίκη είναι τα πρώτα προβλήματα της σημερινής εκλογικής διαδικασίας.

Φαίνεται πως οι εφορευτικοί επίτροποι δείχνουν και αυτοί με τον δικό τους τρόπο την αποχή από τις εκλογές.

Αποχή όμως παρατηρείτε και σε δικαστικούς αντιπροσώπους που διαμαρτύρονται για την μείσωση του εκλογικού επιδόματος που αποφάσισε η κυβέρνηση.

Μάλιστα στο Πύργο, σε 5 εκλογικά τμήματα δεν έχει πάει κανείς εφορευτικό επίτροπος και είναι μόνοι τους οι δικαστικοί αντιπρόσωποι που δεν ξέρουν τι να κάνουν.

Τι σημαίνει όμως αυτή η αποχή; Ήδη παρατηρούνται μεγάλες καθυστερήσεις και ουρές σε αυτές τις περιοχές πράγμα που σημαίνει πως ίσως καθυστερήσει και το κλείσιμο των καλπών αλλά και τα αποτελέσματα.

Οι δικαστικοί αντιπρόσωποι περιμένουν πλέον οδηγίες από το υπουργείο Εσωτερικών αλλά ακόμη απάντηση δεν έχουν πάρει ενώ αρκετοί πολίτες που πήγαν να ψηφίσουν και δεν μπόρεσαν όπως είπαν δεν πρόκειται να ξαναπάνε.

Μάλιστα όπως πληροφορηθήκαμε πριν από λίγο σε κάποια εκλογικά κέντρα οι δικαστικοί αντιπρόσωποι παίρνουν τον πρώτο που πάει να ψηφίσει και τον κάνουν εφορευτικό επίτροπο εφόσον φυσικά και ο ίδιος το επιθυμεί.
Όπως παρουσιάζεται στο παραπάνω άρθρο αρκετοί που ήταν μέλη εφορευτικής επιτροπής και δικαστικοί αντιπρόσωποι δεν πάνε στα εκλογικά τους κέντρα. Τους πρώτους τους δικαιολογώ απόλυτα καθώς αν εξαιρέσεις τον γραμματέας (νομίζω παίρνει κάποιο ποσό αυτός) οι άλλοι δουλεύουν αφιλοκερδός. Αλλά οι δεύτεροι (που σιγά να μην πάνε) διαμαρτύρονται γιατί από 1080 ευρώ μπόνους φέτος θα πάρουν θα πάρουν 980 :stunned: πρακτικά για μια μέρα δουλειάς. Σκεφτείται ότι υπάρχει υποχρεωτικά ένας δικαστικός αντιπρόσωπος σε κάθε αίθουσα. Εκτός από αυτούς υπάρχουν και οι αναπληρωτές που δεν κάνουν απολύτως τίποτα και απλώς βρίσκονται σε ετοιμότητα μήπως δεν μπορεί να δώσει παρών κάποιος συναδελφός τους και πληρώνονται με 900 ευρώ χωρίς πρακτικά να κάνουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
19o τμημα Κοζανης και υπαρχει μονο ενα ατομο στην εφορευτικη επιτροπη ως τωρα.:P
To ίδιο ισχυει και σε πολλα τμηματα στη Δυτικη Μακεδονια.Γενικα ενα μπάχαλο.Ο γραμματεας να επισημαινω παιρνει ενα ποσο της ταξης των 100 ευρω στο περιπου.

Εδω κανανε σαλο οι αστυνομικοι γιατι τους κοψανε 200 ευρω απο το επιδομα,τι να πουμε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Είχα συμμετάσχει ως γραμματέας στις Βουλευτικές Εκλογές του 2009..και τα είδα όλα! :D :lol: Είχε πολύ φάση και σφιγκόμουν στο θρανίο για να μην πέσω κάτω από τα γέλια. :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Συγγνώμη, η εφορευτική επιτροπή είναι δικαιολογημένη να μην πάει επειδή δεν τ'αρπάζει;
Είναι υποχρέωση του πολίτη απέναντι στη δημοκρατία την οποία λέει ότι υποστηρίζει. Η δημοκρατία δεν είναι μόνο απεργία - διαμαρτυρία - δικαιώματα - παροχές, απαιτεί και να ανταπεξέρχεται κανείς σε δεδομένες υποχρεώσεις. Και αν παθαίνουν οι επαναστάτες αλλεργία με την απαγορευμένη λέξη 'χούντα' τότε να κοιτάνε να μην κάνουνε την ισχύουσα δημοκρατία χούντα. Στη δημοκρατία δεν εργαζόμαστε μόνο εμμίσθως! Όλα για τον παρά γίνονται λες και δεν έχουμε να φάμε οι μαλάκες ("ααα όλα κιόλα άμα δε μου σκάσει κι εμένα επίδωμα εφορευτικής επιτροπής εγώ σιγά μην πάω").

Δεν είναι παλιμπαιδισμός ή αφέλεια, το μόνο απτό δικαίωμα στην εξουσία στη δημοκρατία το έχει ο πολίτης στις εκλογές. Μην τα ξεφτιλίζουμε όλα. Φυσικά, όσοι δε γουστάρουν να συμμετέχουν σε οποιαδήποτε δημοκρατική διαδικασία για τους δικούς τους λόγους ας μην το κάνουν. Είναι παράλογο μετά όμως να κρίνουν και να διαμαρτύρονται για την οποιαδήποτε κατάσταση και το οποιοδήποτε αποτέλεσμα που έχουν φέρει όσοι συμμετείχαν. Είναι σα να βάζεις τη μάνα σου και τον πατέρα σου να σου μαγειρεύουν παστίτσο και μετά να διαμαρτύρεσαι ότι έπρεπε να είχαν βάλει περισσότερο αλάτι κλπ. Ε δε γίνεται, είναι γουρουνιά. Άμα ήθελες ας σηκωνόσουνα να βάλεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συγγνώμη, η εφορευτική επιτροπή είναι δικαιολογημένη να μην πάει επειδή δεν τ'αρπάζει;
.....
Θεωρώ άκυρο αυτό που λες.... Γιατί να είναι υποχρεωμενος ο απλός πολίτης να δουλεύει τσάμπα όταν οι υπάλληλοι του υπουργείου εσωτερικών, οι δικαστικοί υπάλληλοι, οι εισαγγελείς, τα σώματα ασφαλείας και οι δικαστικοί αντιπρόσωποι παίρνουν ένα αρκετά καλό μπόνους (εκλογικό επίδομα) που πολλές φορες είναι περισσότερος από τον μισθό του απλού πολίτη. Για να μην πω για τις κρατικές επιχορηγήσεις στα κόμματα.....

Εκτός από αυτά πιστεύω ότι εθελοντικά πρέπει να δουλεύεις αν το θέλεις και όχι από υποχρέωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου αρχικά ένα σύντομο σχόλιο για την ορθογραφία και σύνταξη του άρθρου που παρέθεσε ο fockos (επειδή το έχω διαβάσει κι εγώ στην αρχική του δημοσίευση)
:crazy::cry_x::sick::wall::beating::boxing::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik::mpinelik:

(τελείωσα)

Συμφωνώ με τον QsLv , δημοκρατία δεν σημαίνει μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις, και μάλιστα παρόμοιες θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται ως τιμητικά καθήκοντα και όχι ως αγγαρεία. Και αυτό θα έπρεπε να εφαρμόζεται για όλους.

Το πρόβλημα θεωρώ ότι είναι όντως βαθύτερο και αφορά στην παρακμή του κράτους με την παράλληλη εξαργύρωση κάθε υπηρεσίας από αυτό και προς αυτό.


Προσθήκη:
Με τα σημερινά δεδομένα, για όσους θα υποχρεωθούν να εργαστούν κατά την ημέρα των εκλογών και μάλιστα σε κάθε μέρα εκλογών λόγω αντικειμένου, (κάτι που δεν ισχύει στο μια φορά στο τόσο της εφορευτικής επιτροπής) η χορήγηση αποζημείωσης είναι εύλογη, όχι όμως σε επίπεδο μηνιαίου μισθού, όπως κάποια νούμερα που είδα.
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το ζήτημα είναι βαθύτερο και αφορά στην αντίληψη που έχουμε για τη δημοκρατία και τη λειτουργία μας ως πολίτες στα πλαίσια της καθώς και για τη λειτουργία του Κράτους γενικότερα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Συγγνώμη, η εφορευτική επιτροπή είναι δικαιολογημένη να μην πάει επειδή δεν τ'αρπάζει;
Το πρόβλημα των κοινωνιών μας δεν είναι οι μίζες. Είναι ότι τις μίζες τις παίρνουν μόνο οι κακοί!!
(Οι καλοί πρέπει πάντα να κάνουν το καλό και να το ρίχνουν στο γιαλό. Ε τώρα το έριξαν στο γκρεμό και ιδού τα αποτελέσματα. )

Είναι υποχρέωση του πολίτη απέναντι στη δημοκρατία την οποία λέει ότι υποστηρίζει.
Εχουμε δημοκρατία ; Που την είδες ; Μα τι πίνεις;;!!

Και αν παθαίνουν οι επαναστάτες αλλεργία με την απαγορευμένη λέξη 'χούντα' τότε να κοιτάνε να μην κάνουνε την ισχύουσα δημοκρατία χούντα.
Σ'αυτό τους πρόλαβε όλους ο ΓΑΠ οπότε κανείς δεν έχει να κάνει τίποτα. Στο δημοψίφισμα της χούντας δεν υπήρχε τέτοια πίεση με το τι θα ψηφίσει ο κάθε ένας.

Μην τα ξεφτιλίζουμε όλα. Φυσικά, όσοι δε γουστάρουν να συμμετέχουν σε οποιαδήποτε δημοκρατική διαδικασία για τους δικούς τους λόγους ας μην το κάνουν.
Μόνο τουφέκι που δεν μας έβαλαν στον κ... για να παμε να ψηφίσουμε. Τόσες μέρες κλαίει ο πρωθυπουργός και απειλεί και κάνει όλα αυτά που κάνει για να μήν τον καταψηφίσουνε, που του αξίζει πέρα ως πέρα, όμως αυτό δεν τα ξεφτιλίζει....

Ε δε γίνεται, είναι γουρουνιά. Άμα ήθελες ας σηκωνόσουνα να βάλεις μόνος σου.
Μάλλον είσαι ο μόνος ή απο τους ελάχιστους έστω που προβληματίζονται για το ποιός θα σου βάλει το αλατάκι και άν θα κουραστείς πολύ να το βάλεις μόνος σου. Ολοι οι υπόλοιποι ξέρουν καλά πώς όχι παστίτσιο, ούτε τίποτα δεν πρόκειται να δούνε αν δεν το φτιάξουν μόνοι τους. Ούτε συντάξεις δεν θα δίνει αυτή η χώρα σε δέκα χρόνια αν συνεχίσει έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
'Όποιος κατηγορεί όσους είναι μέλη της εφορευτικής επιτροπής,επειδή δεν δίνουνε το παρόν και υποστηρίζει το θεσμό (τσάμπα δουλειά για το καλό της δημοκρατίας) γιατί δεν πάει από τις 6 το πρωί να γίνει και αυτός μέλος της εφορευτικής επιτροπής. Σίγουρα θα υπάρχουν θέσεις για να αντικαταστήσουν κάποιους άλλους "ασυνείδητους" πολίτες.

Προσωπικά μου έχει τύχει δυο φορές να είμαι μέλος μια φορά στις βουλετικές και τη δεύτερη στις ευρωεκλογές. Την πρώτη φορά ήταν πολύ ωραία καθώς η δικαστικός αντιπρόσωπος ήταν πολύ χαλαρη και οι κομματικοί αντιπρόσωποι μας εφοδίαζαν με φαγώσιμα. Την δεύτερη φορά ο δικαστικός αντιπρόσωπο ήταν ένας καραγκιοζάκος με ύφος μεγαλοδικαστού που έκανε παρατηρήσεις με το παραμικρό και οι κομματικοί αντιπρόσωποι ήταν αδιάφοροι (οι ευρωεκλογές δεν έχουν πλάκα). Όταν μου έκανε και σε εμένα παρατήρηση για ασήμαντο λόγο του είπα ότι θέλω να φύγω γιατί είμαι άρρωστος... άνοιξα την πόρτα και έφυγα. Αν και εφοδιάστηκα με χαρτί που δικαιολογούσε την fake αρρώστια μου δεν μου χρειάστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έχω κάνει κι εγώ εφορευτική επιτροπή και ξέρω πόσο κουραστικό ήταν, έφυγα σχεδόν το πρωί την άλλη μέρα, και μας είχαν στ' αλήθεια νηστικούς, ευτυχώς πέρασε ένας από τους υποψηφίους και ψήφισε, και του το είπαμε, και έπειτα από λίγο μας έστειλε από μία τυρόπιτα.
Από τότε κάθε φορά που έχουμε εκλογές το σκέπτομαι μην με καλέσουν.
Ούτε άδεια στη δουλειά δεν μπόρεσα να πάρω, που ήμουν κουρασμένος και άγρυπνος.
Έχει και τα δίκια του ο fokcos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Έχω κάνει κι εγώ εφορευτική επιτροπή και ξέρω πόσο κουραστικό ήταν, έφυγα σχεδόν το πρωί την άλλη μέρα, και μας είχαν στ' αλήθεια νηστικούς, ευτυχώς πέρασε ένας από τους υποψηφίους και ψήφισε, και του το είπαμε, και έπειτα από λίγο μας έστειλε από μία τυρόπιτα.

Τόσο αξίζει η δημοκρατία γι'αυτους που την πλασσάρουνε (υποψηφιοι): μια τυροπιτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ούτε συντάξεις δεν θα δίνει αυτή η χώρα σε δέκα χρόνια αν συνεχίσει έτσι.

Mέχρι να βγει το ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση...και ο λαός στην εξουσία το 2009 μ.Χ. (από τις ωραίες φράσεις με ωραίο ηχόχρωμα του μακαρίτη Α.Παπαντρέου προς τον ηλίθιο Ελληνικό λαό το 1980) κανείς δεν αναρωτιώταν γιατί κρυβόταν ο Κ.Καραμανλής ο Β' στο Μέγαρο Μαξίμου. Ο Καραμανλής από το 2008 είχε δει τις καμπάνες της Ε.Ε.για τα μνημόνια,...κτλ και γι' αυτό και δεν κυβερνούσε. Τα σκάνδαλα Βατοπαίδιο, δολοφονία Αλέξη,...κτλ ήταν επικοινωνιακά σόου των ΜΜΕ για να σπρώξουν ημερολογιακά τον καιρό σε συνεννόηση με τους πολιτειακούς φορείς μιας και ο άλλος ο μπιπ ο Γ.Παπαντρέου ήθελε να σώσει την χώρα με δαπανηρές εκλογές εν μέσω οικονομικής κρίσης από το 2007...ο ρομπέν των λαών. Βλέπετε η οικονομική κρίση στην αγροτική-παλαιολιθική Ελλάδα, ξέσπασε πριν το 2007 αλλά για τους Έλληνες και τους "κυβερνώντες" ήταν αόρατη. Οι σπατάλες, ο νεποτισμός, η αναξιοκρατία, το βόλεμα από τα ταβάνια,...κτλ συνεχίζονταν και συνεχίζονται με μεγαλύτερες κάψες. Η οικονομική κρίση έγινε ορατή στην Ελλάδα στα λόγια το 2009-2010. Από εδώ και πέρα να δούμε πότε θα γίνει ορατή στα έργα και τότε να δούμε ποια χώρα θα μας δεχτεί ως λαθραίους οικονομικούς πρόσφυγες (και όχι ως μετανάστες)...Καλά σοβαρολογείτε όλοι εδώ μέσα; Για ποιες συντάξεις του Αυτιά μιλάτε και λαλάτε, όταν η κοινωνικο-οικονομική κατακύλα ξέσπασε από την πτώση του Χρηματιστηρίου (μετά το 2000 μ.Χ.); Με την τόση σίψη και ισοπεδωτική διαφθορά στην δημόσια ζωή της Ελλάδας, από το 1980 μ.Χ. είναι απολύτως λογικά όσα (θα) περνάμε. Καλά να πάθουμε...

γιατί
...ποιος είδε κράτος λιγοστό σε όλη την γη μοναδικό, εκατό να ξοδεύει και πενήντα να μαζεύει;
να τρέφει όλους τους αργούς, να' χει επτά Πρωθυπουργούς, ταμείο δίχως χρήματα και δόξης τόσα μνήματα; να' χει κλητήρες για φρουρά και να σε κλέβουν φανερά, κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε τον κλέφτη να γυρεύουνε; :popcorn:

Η χώρα μας μια φορά είχε τα περιθώρια να αναπτυχθεί και να μπει σε άλλο πλαίσιο...προσπαθώντας να ακολουθήσει την Βόρεια Ευρώπη επί της ουσίας. Επί κυβερνήσεων 1993-2000 όπου ήρθαν τα ΕΣΠΑ-ΕΠΕΑΕΚ,...κτλ με την σέσουλα. Μόνο που αντί για επενδύσεις και επανίδρυσης της νεανικής εργασίας, κατέληξαν σε αφορολόγητες πισίνες, σκάφη, βίλλες,...κοινωνικών και πολιτικών εταίρων αλλά και σε κοινωνικές και πολιτικές εταίρες... ;) Τώρα απλά θα πληρώσουμε εμείς και οι επόμενες γενιές, πολύ ακριβά τις στέγες Καλατράβα, τις φωτοβολταϊκές φαμφάρες και την σχιζοφρενική ματαιοδοξία μας που έχουμε ως λαός. Μια χώρα που σε κάνει να αηδιάζεις που είσαι Έλληνας....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σήμερα που πήγα να ψηφίσω, στην αίθουσα που ήμουν (σε μεγάλο εκλογικό κέντρο του Χαλανδρίου) δεν είχε παρουσιαστεί ΚΑΝΕΙΣ από την εφορευτική. Ήταν μόνο η δικαστική αντιπρόσωπος και η γραμματέας. Και λοιπόν τι; Δεν θα γίνει η δουλειά επειδή είναι μόνο 2 άτομα; Φυσικά και θα γίνει. Θα τους βγει η πίστη, θα το ξημερώσουν, αλλά θα βγει. Δεν στενοχωριέμαι καθόλου, κυρίως για την δικαστική αντιπρόσωπο. ΟΣΟ και να κουραστεί, κάνει δουλειά επί πληρώμη σύμφωνα με την θέλησή της. Θα την τελειώσει, θα μαζέψει τα λεφτουδάκια της, άδεια από την δουλειά της παίρνει, θα ξεκουραστεί και από Τρίτη θα γυρίσει φρέσκια-φρέσκια έχοντας μαζέψει κάποιο καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

Το μέλος της εφορευτικής επιτροπής από την άλλη όχι απλά κάνει αμισθί εργασία χωρίς την θέλησή του (από πότε ο εθελοντισμός έγινε υποχρεωτικός; ), αλλά και την επόμενη μέρα πρέπει να επιστρέψει στις εργασιακές του υποχρεώσεις κουρασμένος, νηστικός και άυπνος. Τι το δημοκρατικό δηλ. υπάρχει σε κάτι τέτοιο;

Είμαι κάθετα ενάντια στο υποχρεωτικό των εφορευτικών επιτροπών, όταν υπάρχουν 2 άτομα που ούτως ή άλλως πληρώνονται μες στην αίθουσα. Άλλωστε, για όσους δεν το ξέρουν, ο δικαστικός συχνά "χώνει" τους κομματικούς αντιπροσώπους που σουλατσάρουν στα εκλογικά κέντρα, και οι οποίοι (σύμφωνα με το νόμο νομίζω ) έχουν ούτως ή άλλως το δικαίωμα να παρευρίσκονται στην καταμέτρηση των ψήφων. Αφού είναι που είναι εκεί λοιπόν, ας κάνουν εκείνοι την χαμαλοδουλειά.

Μολαταύτα, αν υπήρχαν ρυθμίσεις, όπως όριο 1 φοράς που κάποιος θα κληθεί ως εφορευτική, πληρωμένα μεταφορικά, και άδεια την Δευτέρα από την εργασία του, δεν θα το έβλεπα αρνητικά. Όσο για τους δικαστικούς αντιπροσώπους που δεν πήγαν, εκεί είμαι κάθετα αντίθετη, καθώς αν ήθελαν μπορούσαν να ζητήσουν εξαρχής εξαίρεση από την κλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
δεν ξέρεις την δουλειά που έχει η δικαστική αντιπρόσωπος μαζί την γραμμματέα να κάνει μέχρι το πέρας της εκλογικής διαδικασίας σε τόσο μεγάλα εκλογικά τμήματα...

ασχέτως αν είναι οι μόνοι που πληρώνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πώς δεν ξέρω! Έχω μιλήσει με δικηγόρους και ασκούμενους δικηγόρους για το ζήτημα. Εννοείται ότι θα τρελαθούν στην δουλειά, αλλά το κάνουν με την θέλησή τους, έμμισθα και, για τον αντιπρόσωπο τουλάχιστον, δεν υπάρχει η απαίτηση να παρουσιαστεί 5 ώρες μετά στην δουλειά του, ύστερα από το 20ωρο στο εκλογικό κέντρο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν ξέρεις την δουλειά που έχει η δικαστική αντιπρόσωπος μαζί την γραμμματέα να κάνει μέχρι το πέρας της εκλογικής διαδικασίας σε τόσο μεγάλα εκλογικά τμήματα...

ασχέτως αν είναι οι μόνοι που πληρώνονται
Εχω την εντύπωση πως ο γραμματέας επιλέγεται από τον δικαστικό αντιπρόσωπο, και συνήθως είναι κάποιος φίλος του ή άτομο επιστοσύνης του. Σίγουρα έχουν αρκετή δουλειά αλλά πληρώνονται και ειδικά ο δικαστικός επιμελιτης πολύ καλά. Δεν λέω να πληρώνονται τα μέλη όπως αυτούς αλλά ένα συμβολικό ποσό 50 ευρώ τουλάχιστον θα μπορούσαν να δίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν λέω να πληρώνονται τα μέλη όπως αυτούς αλλά ένα συμβολικό ποσό 50 ευρώ τουλάχιστον θα μπορούσαν να δίνουν.
Άντε και δώσανε 50 ευρώ, θα αποζημιωθεί ο Κόπος του καημένου πολίτη που κλήθηκε να συμμετάσχει στη δημοκρατική διαδικασία για να μην τονε φάνε λάχανο και καταμετράνε τις ψήφους οι υμέτεροι και βγάζουν ό,τι αποτέλεσμα γουστάρουν;
Δηλαδή για το συμβολικό ποσό των 50 ευρώ γίνεται τώρα η συζήτηση και απείχαν οι της εφορευτικής;

Γιατί το 'συμβολικό ποσό' μπορεί να είναι και 2 ευρώ, και 50 λεπτά, δεν είναι ανάγκη να είναι χάρτινο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως μια φορά που είχα πάει να κάτσω κάποιες ώρες ως εκλογική αντιπρόσωπος, μια χαρά έφαγα, αφού διάφοροι φούρνοι έστειλαν διάφορα προκειμένου να διαφημιστούν και μέχρι το μεσημέρι που έφυγα, είχα φάει έναν αγλέωρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μολαταύτα, αν υπήρχαν ρυθμίσεις, όπως όριο 1 φοράς που κάποιος θα κληθεί ως εφορευτική, πληρωμένα μεταφορικά, και άδεια την Δευτέρα από την εργασία του, δεν θα το έβλεπα αρνητικά. Όσο για τους δικαστικούς αντιπροσώπους που δεν πήγαν, εκεί είμαι κάθετα αντίθετη, καθώς αν ήθελαν μπορούσαν να ζητήσουν εξαρχής εξαίρεση από την κλήρωση.
Ειδικά το όριο μίας (1) φοράς δεν παίζει. Μάλιστα είναι αποδεδειγμένο, μέσα από την ζωή, ότι εάν πας μία φορά ως εφορευτική μετά υπάρχει πιθανότητα να σε καλούν συνέχεια. Έτσι έχει γίνει με πολλούς, όπως έχω διαβάσει στο internet, και από προσωπική εμπειρία γνωρίζω μία φίλη μου, που την κάλεσαν φέτος. Την κάλεσαν και εκείνη και τον αδερφό της στην εφορευτική, αλλά η οικογένειά της γενικότερα έχει "παράδοση" στο να κληρώνονται για εφορευτικές (μαμά, θεία, κτλ).

Με λίγα λόγια, εάν πάτε μία φορά θα είστε υπ' αριθμόν ένα στη λίστα για να σας ξαναβάλουν. Το σκεπτικό τους πολύ απλά είναι "αφού βρήκαμε ένα κορόιδο, γιατί να μην το ξανακαλέσουμε;".

Το να κάνεις εφορευτική επιτροπή για μένα είναι ανάλογο με το να κάνεις στρατό. Σου επιβάλλουν να κάνεις χαμαλοδουλειές στο τζάμπα, για να εξοικονομήσουν κάποια λεφτά που θα πάνε στους καρεκλοκένταρους.

Μιας και ανοίξαμε συζήτηση να ρωτήσω: σε περίπτωση που σου έρθει χαρτί από την αστυνομία ότι είσαι εφορευτική αλλά δεν το παραλάβεις ή έστω δεν υπογράψεις πουθενά ότι το παρέλαβες, μπορείς να δηλώσεις άγνοια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μιας και ανοίξαμε συζήτηση να ρωτήσω: σε περίπτωση που σου έρθει χαρτί από την αστυνομία ότι είσαι εφορευτική αλλά δεν το παραλάβεις ή έστω δεν υπογράψεις πουθενά ότι το παρέλαβες, μπορείς να δηλώσεις άγνοια;
Όταν με κάλεσαν, ήμουν στο σπίτι μου, μου χτύπησαν το κουδούνι, και μου είπαν ότι δεν βρήκαν μερικούς που κληρώθηκαν, και ότι θα παρουσιαζόμουν σαν αναπληρωματικός.
Ε, όταν πήγα δεν ήρθαν οι άλλοι και την πάτησα εγώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Το να κάνεις εφορευτική επιτροπή για μένα είναι ανάλογο με το να κάνεις στρατό. Σου επιβάλλουν να κάνεις χαμαλοδουλειές στο τζάμπα, για να εξοικονομήσουν κάποια λεφτά που θα πάνε στους καρεκλοκένταρους.

Η εφορευτική έχει ως ρόλο να πιστοποιήσει την εγκυρότητα της διαδικασίας. Τώρα βέβαια δεν είναι ευχάριστο πάντα να είσαι όλη μέρα εκεί. Επειδή τυχαίνει να πηγαίνω συχνά σε εκλογές σαν γραμματέας, συνήθως τους διώχνουμε εκ περιτροπής για κάποιες ώρες, αρκεί να μένει πάντα ένας πίσω να παρακολουθεί λίγο τι γίνεται και αρκεί να είναι κάποιοι το βράδυ στην καταμέτρηση.

Μιας και ανοίξαμε συζήτηση να ρωτήσω: σε περίπτωση που σου έρθει χαρτί από την αστυνομία ότι είσαι εφορευτική αλλά δεν το παραλάβεις ή έστω δεν υπογράψεις πουθενά ότι το παρέλαβες, μπορείς να δηλώσεις άγνοια;
Αν δεν το έχεις παραλάβει, πως ξέρεις ότι είσαι εφορευτική;
Να μην υπογράψεις δεν παίζει, αν σε βρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top