Πόσο μπορείς να "επέμβεις" στη σχέση ενός φίλου;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πριν απαντήσετε "καθόλου"και "να κοιτάς τη δουλειά σου" :devil: διαβάστε γιατί ρωτώ:Φίλος,όχι ιδιαίτερα κολλητός,εξαιρετικό παιδί έχει μια σχέση 3 χρόνων απο την οποία προσπαθεί τα τλτ 2,5(δεν κάνω πλάκα)να χωρίσει.Εκείνος,ας τον πω Γ,είναι 36 ετών εκείνη,ας την πω Α,είναι 37 διαζευγμένη με ένα παιδάκι 5 ετών.Η σχέση δεν ξεκίνησε απο τρελό έρωτα κι αμφιβάλλω αν υπήρξε ποτέ τουλάχιστον απο τη μεριά του.Απο την αρχή κανείς απο την παρέα δεν είδε τη σχέση με καλό μάτι.Κάποια στιγμή λόγω συγκυριών ο Γ μετακόμισε στο σπίτι της.Και τότε ξεκινά μια "αλλόκοτη"κατάσταση.Η Α αφήνει τη δουλειά της,όντως κακοπληρωνόταν και δεν κάνει καμμία προσπάθεια να βρει μια νέα αφού το μόνο της εισόδημα έκτοτε είναι αυτή η σχέση.Ο Γ ενώ είχαν συζητήσει να συμμετέχει στα έξοδα του σπιτιού,πράγμα λογικό αφού συγκατοικούσαν,καταλήγει να τρέφει εκείνη και το παιδί της.Η Α τον αποκόβει απο όλη την παρέα,τον ελέγχει,δυσανεσχετεί όταν βγαίνει χωρίς εκείνη με αποτέλεσμα να κοπούν οι εξόδοι του τελείως,απαντά στο κινητό του,δεν του μεταφέρει κανένα μνμ που αφήνουμε για εκείνον και του απαγορεύει οποιαδήποτε επικοινωνία με θυληκό μέλος της παρέας.Εκείνος επαναστατεί.Χωρίζει και ξαναχωρίζει αλλά πάντα επιστρέφει για τον ίδιο λόγο:το παιδάκι.Με το οποίο έχει δεθεί και η εν λόγω κυρία φροντίζει να το χρησιμοποιεί όσο καλύτερα γίνεται.Κι ενώ έχουμε πει να τον αφήσουμε στη μοίρα του, ο ίδιος δεν μας αφήνει αφού 2-3 φορές το μήνα μετά απο καβγά φιλοξενείται στο σπίτι κάποιου απο εμάς.Το αποκορύφωμα της τρέλας ήταν προχθές που ο Γ είχε γενέθλια και όσες κοπέλες κάναμε το λάθος να καλέσουμε να ευχηθούμε ακούσαμε τα εξ αμάξης απο την κυρία.Και εδώ έρχομαι και πεισμώνω γιατί δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου απαγορεύει να μιλώ σε έναν φίλο μου.Ο ίδιος συχνά μας τηλεφωνεί και κάνει παράπονα για το πως περνάει.Το θέμα μου είναι μπλέκεσαι κι αν ναι πως;Έχει τύχει σε κανέναν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμμμμμ σκούρα τα πράγματα....
προσωπικά ναι, θα εμπλεκόμουν αλλά με ένα μέτρο
γενικά είμαι πολύ υπέρ του να πιάσεις τον άλλον και να του μιλήσεις ανοιχτά για τα όσα βλέπεις.
Από κει και πέρα όμως, δε μπορείς να του επιβάλεις το τι θα κάνει, γιατί σε τελική είναι η δική του ζωή και μόνο αυτός είναι σε θέση να αναλάβει την ευθύνη της ζωής του.
Εγώ λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα το εξής
Θα τον έπιανα και θα του μιλούσα προσωπικά χωρίς να υπάρχει τρίτο άτομο μπροστά.
Θα του έλεγα όλα όσα βλέπω και θεωρώ ως λάθη, θα του τόνιζα ότι η όλη κατάσταση τον αποξενώνει από την παρέα και θα του δήλωνα ότι είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που του κάνω τέτοια κουβέντα, να πάρει τις αποφάσεις του και κατά πόσο με θέλει για φίλη του γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με τη ζωή του εφόσον δεν κάνει κάτι ο ίδιος για αυτή.
Θα του έφερνα παραδείγματα, θα προσπαθούσα να τον βάλω στη θέση μου και θα τον ρωτούσα τι θα έκανε αυτός αν ήταν εγώ.

Σίγουρα μπορούμε να βοηθήσουμε τους φίλους μας, μόνο που θα πρέπει να θέλουν να βοηθηθούν και αυτοί από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σίγουρα μπορούμε να βοηθήσουμε τους φίλους μας, μόνο που θα πρέπει να θέλουν να βοηθηθούν και αυτοί από εμάς.

Αυτό το τλτ που γράφεις τα λέει όλα.Ο ίδιος δεν ζητά ξεκάθαρα την βοήθεια μας αλλά οι κινήσεις του και η συμπεριφορά του έτι δείχνουν.Του έχουμε μιλήσει πολλές φορές και έμμεσα και έξω απο τα δόντια.Έφτασα στο σημείο να του πω ότι δεν εκτιμώ μια μάνα που χρησιμοποιεί το παιδί της για να κρατήσει ένα γκόμενο κι ότι αν θέλει να κάνει δικά του παιδιά(λατρεύει τα παιδιά)θα πρέπει να χωρίσει και να βρει κάποια με την οποία θα θέλει να κάνει οικογένεια.Έχουμε φτάσει στο σημείο να του πούμε να μην μας ξαναενοχλήσει(όχι όλοι ταυτόχρονα ο καθένας για δικό του λόγο) αυτό διαρκεί για κάνα μήνα και μετά,επειδή δεν περνάει καλά μας τηλεφωνεί.Και πάλι απο την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Να σου πω εγώ πώς θα προσπαθούσα; Θα έλεγα την γνώμη μου, ότι είναι φίλος μου και τον αγαπάω και θα είμαι εκεί ό,τι κι αν χρειαστεί... Δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω. Εκτός αν όλη η παρέα είναι της ίδιας άποψης με 'σένα και του μιλούσατε όλοι μαζί μπας και ταρακουνηθεί.

Το θέμα είναι ότι μάλλον ο φίλος σου δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του και εφόσον δεν κινδυνεύει η ζωή του (π.χ. ναρκωτικά, αλκοολ που απαιτούν λήψη δραστικών μέτρων) από αυτό που συμβαίνει δεν υπάρχουν και πολλά που θα μπορούσες να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
ειναι δυσκολη η θεση σου, πρεπει ο ιδιος να βρει την λυση...αλλωστε τι θα μπορουσες να κανεις? εχεις σκεφτει κατι? η γνωμη μου ειναι οτι ο φιλος σου ειναι ανθρωπος μαλλον εκμεταλευσιμος και οτι αν αυτη η σχσεση δεν πιασει πατο δεν θα καταλαβει τι πρεπει να κανει, επισης να σε ρωτησω κατι ακομη εισαι συγουρη οτι τα ξερεις ολα? μηπως εχουν γινει πραγματα που τον δενουν μαζι της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ka-li :
Να σου πω εγώ πώς θα προσπαθούσα; Θα έλεγα την γνώμη μου, ότι είναι φίλος μου και τον αγαπάω και θα είμαι εκεί ό,τι κι αν χρειαστεί... Δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω. Εκτός αν όλη η παρέα είναι της ίδιας άποψης με 'σένα και του μιλούσατε όλοι μαζί μπας και ταρακουνηθεί.

Το θέμα είναι ότι μάλλον ο φίλος σου δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό του και εφόσον δεν κινδυνεύει η ζωή του (π.χ. ναρκωτικά, αλκοολ που απαιτούν λήψη δραστικών μέτρων) από αυτό που συμβαίνει δεν υπάρχουν και πολλά που θα μπορούσες να κάνεις...
Αρχική Δημοσίευση από gilie :
ειναι δυσκολη η θεση σου, πρεπει ο ιδιος να βρει την λυση...αλλωστε τι θα μπορουσες να κανεις? εχεις σκεφτει κατι? η γνωμη μου ειναι οτι ο φιλος σου ειναι ανθρωπος μαλλον εκμεταλευσιμος και οτι αν αυτη η σχσεση δεν πιασει πατο δεν θα καταλαβει τι πρεπει να κανει, επισης να σε ρωτησω κατι ακομη εισαι συγουρη οτι τα ξερεις ολα? μηπως εχουν γινει πραγματα που τον δενουν μαζι της?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,απο ότι βλέπω δεν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο.Δυστυχώς ka-li κι εγώ πολλές φορές λέω να τον αφήσω στη μοίρα του ή φτάνω στο σημείο να πω να μην ξαναστραφεί σε μένα για βοήθεια ή συμπαράσταση.Με κουράζει αυτή η ιστορία,τηλεφωνήματα μετά απο καιρό που είναι χαμένος και παρακάλια για να τον φιλοξενήσω προσωρινά και ότι τώρα είναι σίγουρος και δεν κάνει πίσω κλπ.Κι απο την άλλη δεν μου πάει καρδιά να του κλείνω το τηλ.Ένα βράδυ που το είχα κάνει,μην έχοντας που αλλού να πάει(αφού έχει απομακρυνθεί απο τους περισσότερους με μένα είναι πιο κοντά ή τουλάχιστον δεν με ντρέπεται τόσο)κοιμήθηκε στο αμάξι του.Gillie έχεις δίκιο είναι εκμεταλλεύσιμος.Έχει δεθεί πολύ με το μικρό,αρρωστημένα θα έλεγα.Ξέρω τι γίνεται γιατί πέρα απο αυτά που μου λέει και βλέπω εγώ ξέρω τι λέει και στους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ka-li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Είναι δύσκολη η περίπτωση... :hmm:. Η εν λόγω κυρία έχει καβατζωθεί τρελά... Δυστυχώς ο φίλος σου νιώθει υπεύθυνος για το παιδί και δύσκολα μπορεί να πειστεί γιατί προφανώς θεωρεί ότι το εγκαταλείπει, αν είναι και όσο καλό παιδί λες...
Ίσως να μην έχει φτάσει στο αμήν ακόμη, τι να πω...
Υπομονούλα μωρέ, εγώ πιστεύω ότι οι καλοί βρίσκουν πάντα τον δρόμο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ίσως να τον ταρακουνήσει μια ατάκα του στύλ....
"με τέτοια συμπεριφορά δε δίνεις και το καλύτερο παράδειγμα στο ίδιο το παιδί"

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν μπορεί να ξεκολλήσει λόγω του ότι νοιώθει πατέρας του παιδιού....
Το παιδί σίγουρα δεν έχει και το καλύτερο δυνατό πρότυπο αν βλέπει κάποιον να σέρνεται πίσω από άρωστες καταστάσεις μην παίρνοντας τη ζωή του στα χέρια του....

δεν ξέρω με τι άλλο θα μπορούσε να ξεκολλήσει... δυστυχώς ή ευτυχώς δε μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο για να σε βοηθήσω περισσότερο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ :
ίσως να τον ταρακουνήσει μια ατάκα του στύλ....
"με τέτοια συμπεριφορά δε δίνεις και το καλύτερο παράδειγμα στο ίδιο το παιδί"

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι δεν μπορεί να ξεκολλήσει λόγω του ότι νοιώθει πατέρας του παιδιού....
Το παιδί σίγουρα δεν έχει και το καλύτερο δυνατό πρότυπο αν βλέπει κάποιον να σέρνεται πίσω από άρωστες καταστάσεις μην παίρνοντας τη ζωή του στα χέρια του..
δεν ξέρω με τι άλλο θα μπορούσε να ξεκολλήσει... δυστυχώς ή ευτυχώς δε μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο για να σε βοηθήσω περισσότερο :(
Έξυπνο δεν το είχα σκεφτεί αλλά και λίγο παρακινδυνευμένο απο τη μια θα επιβεβαιώσω την εμμονή του ότι είναι υπεύθυνος για το παιδί και απο την άλλη θα κάνω αυτό που κατηγορώ να χρησιμοποιήσω το παιδάκι.
:hmm:Δεν ξέρω πάντως δεν πρόκειται να μείνω με σταυρωμένα χέρια.Με έχει πάρει 2 φορές τηλ.απο το πρωί να δει τι κάνω και όλο μου λέει να κανονίσουμε να βρεθούμε όλοι κι ότι του έχουμε λείψει.Την τελευταία βδομάδα αυτό γίνεται όλο και πιο συχνά(γι αυτό κι έβαλα το ποστ).Δεν είναι κι αυτό μια κραυγή βοήθειας παρόλο που δεν το λέει ξεκάθαρα;Εξάλλου οι φίλοι στα δύσκολα δεν φαίνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Έξυπνο δεν το είχα σκεφτεί αλλά και λίγο παρακινδυνευμένο απο τη μια θα επιβεβαιώσω την εμμονή του ότι είναι υπεύθυνος για το παιδί και απο την άλλη θα κάνω αυτό που κατηγορώ να χρησιμοποιήσω το παιδάκι.
:hmm:Δεν ξέρω πάντως δεν πρόκειται να μείνω με σταυρωμένα χέρια.Με έχει πάρει 2 φορές τηλ.απο το πρωί να δει τι κάνω και όλο μου λέει να κανονίσουμε να βρεθούμε όλοι κι ότι του έχουμε λείψει.Την τελευταία βδομάδα αυτό γίνεται όλο και πιο συχνά(γι αυτό κι έβαλα το ποστ).Δεν είναι κι αυτό μια κραυγή βοήθειας παρόλο που δεν το λέει ξεκάθαρα;Εξάλλου οι φίλοι στα δύσκολα δεν φαίνονται;


Δεν χρησιμοποιείς το παιδάκι.... το σκεπτικό του χρησιμοποιείς και το στρέφεις μπούμερανγκ...
Του δείχνεις την άλλη όψη του νομίσματος...αφού νοιάζεται τόσο πολύ για αυτό το παιδί, δε θα έπρεπε με την στάστη του, να του περνάει και τα σωστά μηνύματα?
Και ναι έχεις δίκιο.... αυτά όλα είναι κραυγή βοήθειας.... μήπως να τον ρωτήσεις ευθαίως με ποιό τρόπο θέλει τη βοήθεια σου?
ίσως όλο κι όλο να χρειάζεται την συμπαράσταση σου μέχρι να βρει το κουράγιο να φύγει από την σχέση... να ξέρει ότι ό,τι κι αν γίνει κάποιος θα είναι δίπλα του.
Είναι σε αρκετά μεγάλη ηλικία για να κάνει χαζομάρες.... μήπως ανησυχεί ότι δε θα μπορέσει να βρει την κατάλληλη γυναίκα για να κάνει τά δικά του παιδιά? Μήπως έχει γατζωθεί πάνω σε αυτή τη γυναίκα και το παιδί της από δικές του ανασφάλειες? (είναι στην "σωστή" ηλικία για ανασφάλειες του τύπου "πέρασαν τα χρόνια" "εγώ πότε θα γίνω μάνα/πατέρας" κλπ)
Και όντως οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει και να τους "χαϊδεύουμε" .... κάποιες φορές πρέπει να είμαστε ωμοί δυστυχώς για να τους ταρακουνάμε.

Πιστεύω πάντως ότι αν γνώριζε κάποια γυναίκα της ηλικίας του με τις ίδιες ανησυχίες περί οικογένειας, θα του ήταν πιό εύκολο να ξεκολλήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ :
Δεν χρησιμοποιείς το παιδάκι.... το σκεπτικό του χρησιμοποιείς και το στρέφεις μπούμερανγκ...
Του δείχνεις την άλλη όψη του νομίσματος...αφού νοιάζεται τόσο πολύ για αυτό το παιδί, δε θα έπρεπε με την στάστη του, να του περνάει και τα σωστά μηνύματα?
Και ναι έχεις δίκιο.... αυτά όλα είναι κραυγή βοήθειας.... μήπως να τον ρωτήσεις ευθαίως με ποιό τρόπο θέλει τη βοήθεια σου?
ίσως όλο κι όλο να χρειάζεται την συμπαράσταση σου μέχρι να βρει το κουράγιο να φύγει από την σχέση... να ξέρει ότι ό,τι κι αν γίνει κάποιος θα είναι δίπλα του.
Είναι σε αρκετά μεγάλη ηλικία για να κάνει χαζομάρες.... μήπως ανησυχεί ότι δε θα μπορέσει να βρει την κατάλληλη γυναίκα για να κάνει τά δικά του παιδιά? Μήπως έχει γατζωθεί πάνω σε αυτή τη γυναίκα και το παιδί της από δικές του ανασφάλειες? (είναι στην "σωστή" ηλικία για ανασφάλειες του τύπου "πέρασαν τα χρόνια" "εγώ πότε θα γίνω μάνα/πατέρας" κλπ)
Και όντως οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει και να τους "χαϊδεύουμε" .... κάποιες φορές πρέπει να είμαστε ωμοί δυστυχώς για να τους ταρακουνάμε.

Πιστεύω πάντως ότι αν γνώριζε κάποια γυναίκα της ηλικίας του με τις ίδιες ανησυχίες περί οικογένειας, θα του ήταν πιό εύκολο να ξεκολλήσει
Κι εγώ αυτό πιστεύω κι εκεί του "κολλάω".Ότι χάνει τον καιρό του.Ότι πρέπει να βρει κάποια να κάνει δική του οικογένεια.Αλλά που να την γνωρίσει αφού είναι υπό κατ'οίκον περιορισμό;Κι όποτε κάνει την επανάσταση του και λέει να βγει πάντα το παιδί κάτι παθαίνει ή θέλει το ένα ή το άλλο(δεν σου λέω τι γίνεται όταν χωρίζει φαντάσου).Το κάκο είναι πως όταν συνειδητοποιήσει κι ο ίδιος ή όταν τέσπα μπουχτίσει εντελώς φοβάμαι πως θα είναι αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Κι εγώ αυτό πιστεύω κι εκεί του "κολλάω".Ότι χάνει τον καιρό του.Ότι πρέπει να βρει κάποια να κάνει δική του οικογένεια.Αλλά που να την γνωρίσει αφού είναι υπό κατ'οίκον περιορισμό;Κι όποτε κάνει την επανάσταση του και λέει να βγει πάντα το παιδί κάτι παθαίνει ή θέλει το ένα ή το άλλο(δεν σου λέω τι γίνεται όταν χωρίζει φαντάσου).Το κάκο είναι πως όταν συνειδητοποιήσει κι ο ίδιος ή όταν τέσπα μπουχτίσει εντελώς φοβάμαι πως θα είναι αργά.

βάλτον να μπει εδώ μέσα :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ :
βάλτον να μπει εδώ μέσα :rofl:
:thumbsup: :bleh: :tongue:Kαλό!!!!ʼλλα μάλλον θα του απαγορεύεται κι αυτό.....και γενικά οποιαδήποτε συναναστροφή με νοήμοντα άτομα που θα του ανοίξουν τα μάτια 8)Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,το έχεις πάρει πολύ ζεστά :)
Επί τη ευκαιρία εσύ μήπως ενδιαφέρεσαι αυτήν την εποχή για ένα καλό παληκάρι,36 ετών,που θέλει οικογένεια,είναι μπλεγμένος βέβαια με μια :devil: και θα του χρειαζόταν ένα cool άτομο σαν κι εσένα :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
:thumbsup: :bleh: :tongue:Kαλό!!!!ʼλλα μάλλον θα του απαγορεύεται κι αυτό.....και γενικά οποιαδήποτε συναναστροφή με νοήμοντα άτομα που θα του ανοίξουν τα μάτια 8)Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,το έχεις πάρει πολύ ζεστά :)
Επί τη ευκαιρία εσύ μήπως ενδιαφέρεσαι αυτήν την εποχή για ένα καλό παληκάρι,36 ετών,που θέλει οικογένεια,είναι μπλεγμένος βέβαια με μια  :devil: και θα του χρειαζόταν ένα cool άτομο σαν κι εσένα :lol:

νομίζεις τυχαία σου είπα να του πεις να μπει εδω? :rofl:

λοιπόν πέρα από πλάκα....
αν δεν μπορεί να μπει ούτε εδώ... έλεος δλδ....τον καταδιναστεύει....
κάνε κάτι που είχα κάνει εγώ.... για άλλο λόγο βέβαια αλλά έπιασε.....
κάνε print αυτές τις σελίδες και δώστου τις να τις διαβάσει....
πες του ότι είναι ένα δώρο από σένα....
άνθρωποι που δεν τον ξέρουν, και δεν έχουν κανένα όφελος.... πιστεύουν αντικειμενικά ότι κάνει λάθος...
άνοιξε του τα μάτια με τη βοήθεια του κοινού (εμάς :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ :
νομίζεις τυχαία σου είπα να του πεις να μπει εδω? :rofl:

λοιπόν πέρα από πλάκα....
αν δεν μπορεί να μπει ούτε εδώ... έλεος δλδ....τον καταδιναστεύει....
κάνε κάτι που είχα κάνει εγώ.... για άλλο λόγο βέβαια αλλά έπιασε.....
κάνε print αυτές τις σελίδες και δώστου τις να τις διαβάσει....
πες του ότι είναι ένα δώρο από σένα....
άνθρωποι που δεν τον ξέρουν, και δεν έχουν κανένα όφελος.... πιστεύουν αντικειμενικά ότι κάνει λάθος...
άνοιξε του τα μάτια με τη βοήθεια του κοινού (εμάς :D)
Έχεις καταφύγει και σε τέτοιες μεθόδους...κατάλαβα απελπίστηκες..Στην περίπτωση μου δεν θα πιάσει.Εκτός του ότι μπορεί να εκνευριστεί(θα μου ξαναμιλήσει βέβαια γιατί που αλλού να στραφεί)θα ντραπεί.Δεν θέλει να τον λυπούνται,αυτό νομίζει και για εμάς και πολλές φορές λέει ψέματα ότι βγαίνει είναι καλά κ.α.ενώ κάθεται σπίτι.Και να φανταστείς ήταν ιδιαίτερα κοινωνικό παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπόν....δύσκολη κατάσταση....Βέβαια ακόμα μια συζήτηση δεν βλάπτει και στην τελική ποτέ δεν έβλαψε κανέναν!Αλλά μην τον φέρεις σε θέση άμυνας....Στην συμβουλευτική αντικατοπτρίζουμε το πρόβλημα του άλλου μπροστά του για να δεί τι ακριβώς γίνεται...Τώρα εσύ πως θα το πετύχεις αυτό ;) Λοιπόν...τα εύκολα τρικ είναι τα εξής:
1ον περίληψη:δηλαδή...βρε Γ μου λες τόσο καιρό ότι με την :devil: συμβαίνει αυτό και αυτό και αυτό...Θυμάμαι καλά; αχα...
2ον συναίσθημα:Κι εσύ πως νιώθεις; για ποιο λόγο μένεις μαζί της (γι'αυτο και αυτό και αυτό)
3ον: Δηλαδή μου λες ότι μόνο (σκοπός είναι να υποβαθμίσεις τους λόγους) μένεις σε αυτή;
4ον: Αν μπορούσες να λύσεις το πρόβλημα τι θα έκανες βρε παιδί μου; Τι έχεις σκεφτει; (αυτό και αυτό και αυτό)
5ον:Και για ποιο λόγο δεν το κάνεις...
6ον:Ξανα υποβαθμίζουμε το λόγο...
Γενικά η όλη σκέψη είναι ότι πρέπει να γίνεις ο καθρέφτης του, να δει το πρόβλημα πιο αντικειμενικά και να πάρει την ρημάδα την τύχη στα χέρια του!
Απλά έδωσα ιδέες και είναι ο δικός μου τρόπος επίλυσης...Α...και μην χρησιμοποιήσεις το γιατί!Υπάρχει λόγος που πρέπει να το αποφύγεις...εμπιστεύσου με...δεν ξέρω τι άλλο να σκεφθώ...Α....ενδιάμεσα πέτα και τον ψυχολογικό εκβιασμό που υπόκειται...γιατί αυτός ΄- αν έχω καταλάβει καλά- είναι ο μόνος και κλυριως λόγος που μένει σε αυτή την σχέση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey :
Λοιπόν....δύσκολη κατάσταση....Βέβαια ακόμα μια συζήτηση δεν βλάπτει και στην τελική ποτέ δεν έβλαψε κανέναν!Αλλά μην τον φέρεις σε θέση άμυνας....Στην συμβουλευτική αντικατοπτρίζουμε το πρόβλημα του άλλου μπροστά του για να δεί τι ακριβώς γίνεται...Τώρα εσύ πως θα το πετύχεις αυτό ;) Λοιπόν...τα εύκολα τρικ είναι τα εξής:
1ον περίληψη:δηλαδή...βρε Γ μου λες τόσο καιρό ότι με την :devil: συμβαίνει αυτό και αυτό και αυτό...Θυμάμαι καλά; αχα...
2ον συναίσθημα:Κι εσύ πως νιώθεις; για ποιο λόγο μένεις μαζί της (γι'αυτο και αυτό και αυτό)
3ον: Δηλαδή μου λες ότι μόνο (σκοπός είναι να υποβαθμίσεις τους λόγους) μένεις σε αυτή;
4ον: Αν μπορούσες να λύσεις το πρόβλημα τι θα έκανες βρε παιδί μου; Τι έχεις σκεφτει; (αυτό και αυτό και αυτό)
5ον:Και για ποιο λόγο δεν το κάνεις...
6ον:Ξανα υποβαθμίζουμε το λόγο...
Γενικά η όλη σκέψη είναι ότι πρέπει να γίνεις ο καθρέφτης του, να δει το πρόβλημα πιο αντικειμενικά και να πάρει την ρημάδα την τύχη στα χέρια του!
Απλά έδωσα ιδέες και είναι ο δικός μου τρόπος επίλυσης...Α...και μην χρησιμοποιήσεις το γιατί!Υπάρχει λόγος που πρέπει να το αποφύγεις...εμπιστεύσου με...δεν ξέρω τι άλλο να σκεφθώ...Α....ενδιάμεσα πέτα και τον ψυχολογικό εκβιασμό που υπόκειται...γιατί αυτός ΄- αν έχω καταλάβει καλά- είναι ο μόνος και κλυριως λόγος που μένει σε αυτή την σχέση ;)
Τhanks!ʼσχετο αλλά τι είπαμε ότι σπουδάζεις;Στο ελάχιστο χρόνο που μπορεί να μιλάμε θα φροντίσω να κάνω ακριβώς αυτό,να δει τη σχέση όπως την βλέπουν οι έξω.Υ.Γ.Ο ίδιος δεν μπορεί να καταλάβει το μέγεθος της εμμονής του με το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δασκάλα για άτομα με ειδικές ανάγκες αλλά το Πρόγραμμα σπουδών μου ήταν γεμάτο από ψυχολογίες...Ε...κάναμε και συμβουλευτική η οποία ήταν απλά σουπερ...γενικά υπάρχουν πολλά τρικ για τιν κουβέντα που κάνουν τον άλλον να ξεδεθεί και να αρχίσει να μιλά...Εσύ αρχίσε από τα βασικά τα οποία όσο εύκολα φαίνονται είναι κάπως δυσκολούτσικα....Απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει ο ίδιος να δει το πρόβλημα κατάματα αλλά αντικειμενικά χωρίς συναισθηματικές φορτήσεις...Και αν μπορέσεις να τον κάνεις να καταλάβει από μόνος του την εμμονή του θα βοηθήσεις με χίλια... 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Μπορώ να πω ότι οι προλαλήσαντες με έχουν καλύψει. Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι το εξής. Μίλα του ανοιχτά και έξω απο τα δόντια! Ναι αυτό ίσως τον στεναχωρήσει πάρα πολύ και ίσως παρεξηγηθεί μαζί σου αλλά είναι ο μόνος τρόπος αν θες να τον βοηθήσεις πραγματικά!

Το περιστατικό που είχε συμβεί σε εμένα με είχε κάνει έξω φρενών!
Κάθομαι και πίνω μπυρίτσα με κάτι φίλους, και στο απέναντι τραπέζι βλέπω την κοπέλα ενός κολλητού μου να "χαριεντίζεται" με έναν άγνωστο σε μένα τυπάκο. Επίτηδες την καρφώνω για να με προσέξει. Αφού με κοιτάζει στα μάτια, συνεχίζει απαθέστατα να φιλιέται με τον τύπο. Δεν άντεξα σηκώθηκα και έγινε χαμός!
Το αποτέλεσμα ήταν ότι πήγε και του τα είπε όλα μόνη της πριν αποφασίσω αν θα του το έλεγα εγώ (και ευτυχώς γιατί με έβγαλε από τη δύσκολη θέση!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
Μίλα του ανοιχτά και έξω απο τα δόντια! Ναι αυτό ίσως τον στεναχωρήσει πάρα πολύ και ίσως παρεξηγηθεί μαζί σου αλλά είναι ο μόνος τρόπος αν θες να τον βοηθήσεις πραγματικά!

Φοβάμαι μήπως τον βάλει σε θέση άμυνας...και αυτό πρέπει να αποτραπεί 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top