Πονάει περισσότερο αυτός που χωρίζει ή που τον χωρίζουν;

kounoupitsa

Νεοφερμένος

Η kounoupitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ενα χωρισμο ποναει περισσοτερο αυτος που ζηταει το χωρισμο η ο αλλος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Νομίζω οτι διαφέρει ανάλογα με την περίπτωση. Δεν μπορείς να πεις σίγουρα ποιός πονάει περισσότερο, ακόμα και αν γνωρίζεις το ζευγάρι το οποίο χώρισε. Μου έχει τύχει να χωρίσω και να μην στεναχωρηθώ καθόλου, μου έχει τύχει να χωρίσω και να στεναχωρηθώ πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές πάντως, πιστεύω ότι ο άλλος πονάει περισσότερο. Έρχεται αντιμέτωπος με τετελεσμένο γεγονός που ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει, αυτό είναι devastating. Ο,τι και να συμβαίνει, τουλάχιστον αυτός που ζητάει το χωρισμό έχει κι άλλη επιλογή. Ο άλλος όχι, απλά πρέπει να το δεχτεί, θέλει δε θέλει.

Εξαιρούνται φυσικά περιπτώσεις κάτι σιχαμένων ...όντων που αντί να χωρίσουν σαν κύριοι σε ταλαιπωρούν μέχρι να αναγκαστείς να το ζητήσεις εσύ. Δε μου έχει συμβεί, αλλά έχει συμβεί σε φίλους και πρέπει να είναι πραγματικά φρικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Kάπου, αν δεν κάνω λάθος, είχα διαβάσει ένα γνωμικό που έλεγε το ακριβώς αντίθετο με τη Λία. :hmmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kάπου, αν δεν κάνω λάθος, είχα διαβάσει ένα γνωμικό που έλεγε το ακριβώς αντίθετο με τη Λία. :hmmm:
Παρηγοριά στον άρρωστο.
Έχω χωρίσει και με έχουν χωρίσει, αρκετές φορές. Πραγματικά, δεν συγκρίνεται το πόσο πονάει το δεύτερο σε σχέση με το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εξαρτάται από το λόγο του χωρισμού.
Ή απλά μππορεί να μην το σκέφτηκες καλά ή τότε να συνειδητοποιήσεις την απώλεια του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι θα πει "δεν το σκέφτηκες καλά";; Υποτίθεται ότι μιλάμε για ώριμα άτομα, που δε χωρίζουν επειδή πχ στράβωσαν από έναν καυγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι θα πει "δεν το σκέφτηκες καλά";; Υποτίθεται ότι μιλάμε για ώριμα άτομα, που δε χωρίζουν επειδή πχ στράβωσαν από έναν καυγά.
Ακριβώς αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Τι θα πει "δεν το σκέφτηκες καλά";; Υποτίθεται ότι μιλάμε για ώριμα άτομα, που δε χωρίζουν επειδή πχ στράβωσαν από έναν καυγά.

Σωστά τα λες, όμως η άποψή σου γενικά στο θέμα είναι πολύ "headstrong" όπως θα λέγαμε στην -προσφιλή και για τους δυο μας- αγγλική γλώσσα, χάνοντας έτσι τις εξαιρέσεις.

Κάποιοι ήταν θύτες στο χωρισμό και πονάνε για χρόνια ολόκληρα (ευχαριστώ, χειροκροτήστε με ξανά και ξανά), παρόλο που το σκέφτηκαν απόλυτα σωστά για να προστατέψουν τότε την ακαδημαϊκή τους καριέρα. Θα φταίει η αγάπη μάλλον, ή αν το θες τελείως ψυχρά λογικά, η νοσταλγία της αγάπης αυτής (αν και εγώ πιστεύω ακόμα πως είναι η ίδια η αγάπη)

Όπως και να χει, κράτα μια πισινή, δυστυχώς ζωντανά δείγματα υπάρχουν απ' όλες τις κατηγορίες.

ΥΓ: Και η ειρωνεία ξέρεις ποια είναι; Πούλησα κάποτε την ψυχή μου στο διάολο γι αυτή την αγάπη, κι αν με γύρναγες πίσω σήμερα, σ' εκείνο το Μάιο που τη γνώρισα, θα την ξαναπούλαγα την ψυχή μου. Τόσο μαλάκας είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστά τα λες, όμως η άποψή σου γενικά στο θέμα είναι πολύ "headstrong" όπως θα λέγαμε στην -προσφιλή και για τους δυο μας- αγγλική γλώσσα, χάνοντας έτσι τις εξαιρέσεις.

Κάποιοι ήταν θύτες στο χωρισμό και πονάνε για χρόνια ολόκληρα (ευχαριστώ, χειροκροτήστε με ξανά και ξανά), παρόλο που το σκέφτηκαν απόλυτα σωστά για να προστατέψουν τότε την ακαδημαϊκή τους καριέρα. Θα φταίει η αγάπη μάλλον, ή αν το θες τελείως ψυχρά λογικά, η νοσταλγία της αγάπης αυτής (αν και εγώ πιστεύω ακόμα πως είναι η ίδια η αγάπη)

Όπως και να χει, κράτα μια πισινή, δυστυχώς ζωντανά δείγματα υπάρχουν απ' όλες τις κατηγορίες.

ΥΓ: Και η ειρωνεία ξέρεις ποια είναι; Πούλησα κάποτε την ψυχή μου στο διάολο γι αυτή την αγάπη, κι αν με γύρναγες πίσω σήμερα, σ' εκείνο το Μάιο που τη γνώρισα, θα την ξαναπούλαγα την ψυχή μου. Τόσο μαλάκας είμαι.
Αν μια σχέση κατά ήταν δυνατή και (σχεδόν) χωρίς προβλήματα ΠΟΤΕ δεν θα χώριζα για κανέναν external λόγο. Και η λέξη "ποτέ" δεν είναι κάτι που λέω εύκολα.
Δεν έχει "για να προστατέψω την καρίερα μου". Those are excuses for the weak.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Αν μια σχέση κατά ήταν δυνατή και (σχεδόν) χωρίς προβλήματα ΠΟΤΕ δεν θα χώριζα για κανέναν external λόγο. Και η λέξη "ποτέ" δεν είναι κάτι που λέω εύκολα.
Δεν έχει "για να προστατέψω την καρίερα μου". Those are excuses for the weak.

Ως κάποιος που (παραδέχεται και) κουβαλάει τόσο βαρύ φορτίο στην πλάτη του, μόνο αδύναμος δε νομίζω να είμαι. Αλλά και να ήμουν, αυτή θα ήταν μια αδυναμία για την οποία θα ήμουν υπερήφανος.

Εγώ το αποκαλώ τακτική υποχώρηση. Δίνεις βάση σε προσωπικούς στόχους, μέχρι να λήξουν οι συνθήκες που κάνουν ζημιά στους ερωτικούς στόχους. Τότε γυρνάς και τα ξανακατακτάς όλα. Το να χτυπάς το κεφάλι σου σα κριάρι επάνω σ' έναν τοίχο είναι κουταμάρα, όταν μπορείς να πάρεις την πόλη μια άλλη μέρα... (η να πεθάνεις στα 100 σου ακόμα με την ελπίδα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτος που τρωει το ξυλο...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Αυτος που τον χωριζουν ποναει πιο πολυ γιατι πολλες φορες μπορει να βλεπει οτι η σχεση παει σκατα αλλα να θελει να συνεχισει και να παλευει για μια λυση ενω ο αλλος να του λεει ''ξες ως εδω ηταν,το δρομο σου και το δρομο μου'',μπορει βεβαια να του ερθει και η κεραμμυδα(οπως συνεβει σε εμενα στην πρωτη μου σχεση) που ηταν μια και εξω,μου ειπανε δηλ τελος χωρις να εχω κανει κατι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Από την μία αυτός που το ζητάει παίρνει μια δύσκολη απόφαση που μπορεί να μετανιώσει για 1002 λογους αλλα μπορει να ειναι αργα μετα.Απο την αλλη δεν ειναι και τοσο ευχαριστο να σε χωριζει αυτος/αυτη που αγαπας , που γουσταρεισ και μπορει να τα χετε και πολυ καιρο.Και οι 2 το ιδιο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι ο πόνος είναι ένα χαρακτηριστικό που μπορεί να συγκριθεί αφού γίνεται αντιληπτός διαφορετικά και είναι διαφορετικός για τον κάθε άνθρωπο...
Οπότε, είναι ανάλογα στο άτομο αν θα πονέσει περισσότερο όταν χωρίσει κάποιον ή όταν τον χωρίσουν... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παρόλο που δεν θεωρώ πως υπάρχει σύγκριση και οι δύο πονάνε πολύ, ίσως αυτός που το λέει να πονάει λίγο περισσότερο, γιατι βλέπει ξαφνικά τον άνθρωπο που αγαπά, αλλά δεν μπορεί να είναι μαζί του για χ λόγους να πληγώνεται πολύ και ξέρει πως είναι δικό του το λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα τι λέμε τώρα, όσο και να ισχύουν αυτά που λέτε για αυτόν που χωρίζει, αυτός πάντα ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΠΙΛΕΓΕΙ να το κάνει. Ζυγίζει αυτά που θα χάσει με αυτά που θα κερδίσει. Αυτός που τον χωρίζουν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ. Το να σου συμβαίνει κάτι άσχημο και να ξέρεις ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις ο,τι και να κάνεις είναι φριχτό και δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό μου. Είναι ο ίδιος λόγος που πονάει τόσο πολύ ο θάνατος: Ξέρεις ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όμως μπορείς να πεις το τέλος λόγω αδιέξοδου. (δεν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις για x,y,z λόγους)

Άρα μάλλον ανθρώπου είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όμως μπορείς να πεις το τέλος λόγω αδιέξοδου. (δεν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις για x,y,z λόγους)

Άρα μάλλον ανθρώπου είναι.
Και πάλι έχεις επιλογή. Μπορεί να είναι πιο λογικό να χωρίσεις, αλλά έχεις επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποια είναι η άλλη επιλογή; :hmm:
Να μη χωρίσεις παρόλο που δεν είσαι ερωτευμένος-η;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top