Αγαπημένες ταινίες σχετικές με πόλεμο

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Α' Παγκόσμιος, Β' Παγκόσμιος, Βιετνάμ, Ιράκ, Κορέα, Αφγανιστάν, Ψυχρός Πόλεμος ό,τι να 'ναι. Ταινίες που σας άρεσαν και είχαν σχέση έστω και αμυδρή με πόλεμο. Μπορεί να είναι και απλά για την ψυχολογία όσων επέστρεψαν ή πώς το αντίμετωπισαν όσοι έχασαν τους δικούς τους, δεν με ενδιαφέρει. Απλά να υπάρχει μια σύνδεση.. Υπάρχουν πολλές τέτοιες ταινίες και μπορούμε να συγκεντρώσουμε τις καλύτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
star wars...:D

Μαχη των αρδενων.. 1965
Τα κανονια του ναβαρονε.. 1961..
μπροστα σε αυτες οι σημερινες ειναι απλα οδοντοκρεμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ΡΑΜΠΟ trilogy!!:P

ενας βετεράνος του βιετνάμ γυρνάει πίσω και επειδή όλοι του φαίρονται άσχημα αποφασίζει να εξασκήσει όσα έμαθε στον πόλεμο. στα επόμενα μέρη ρίχνει ελικόπτερα με τόξα, καταρτοπώνει μεραρχίες ρώσων και τελικά γίνεται βαρκάρης κάπου στην αφρική..
αγαπημένη ρήση: Live for nothing or die for something
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
rambo,,ναι..

αλλα εχω καλυτερο..
Predator..


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ξενέζικες
Αποκάλυψη τώρα
the hurt locker
Η διάσωση του στρατιώτη ράιαν
Εχθρός προ των πυλών

Aπό ελληνικές

Ψυχή βαθιά
ΑΕΡΑ ΑΕΡΑ ΑΕΡΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Πολύ καλή σατυρική ταινία που αναφέρεται στον Ψυχρό Πόλεμο είναι το "Dr Strangelove or how i stop worrying and love the bomb" του Kubrick με τον κορυφαίο Peter Sellers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

Νεοφερμένος

Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ. Παρότι εξελίσσεται μέσα σε έναν πόλεμο ξεφεύγει απο την κατήφεια και την αισχρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
schindler's list...

the english patient...

la vita e bella...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το δαχτυλίδι της μαμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Γη και ελευθερια
Και το Pan's Labyrinth...η ιστορία εξελίσσεται κάτω από τη σκιά ενός πολέμου (χμμ πάλι του ισπανικού εμφυλίου :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sisi2

Νεοφερμένος

Η sisi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχθρός προ των πυλών

Πολύ ωραία ταινία με ελεύθερους σκοπευτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κοντσέρτο για πολυβόλα με Κώστα Καζάκο και Τζένη Καρέζη. Να μη σνομπάρουμε και τα δικά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Η αγαπημένη μου...Brothers!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν ήμουν με τις Ειδικές Δυνάμεις. . .
Μου φαίνεται. . .σαν να έχουν περάσει αιώνες.
Πήγαμε σ'έναν καταυλισμό. . .
για να εμβολιάσουμε μερικά παιδιά.
Φύγαμε απ'το στρατόπεδο. . .
αφού εμβολιάσαμε τα παιδιά για πολιομυελίτιδα.
Κι αυτός ο γέρος ήρθε πίσω μας τρέχοντας και κλαίγοντας.
Γυρίσαμε πίσω. . .Είχαν έρθει εκεί. . .
Και έκοψαν όλα τα εμβολιασμένα χέρια.
Ήταν εκεί. . .ένας σωρός.
Ένας σωρός από. . .
παιδικά μπράτσα. . .
Και, θυμάμαι. . .
έκλαψα και θρήνησα σαν. . .
σαν κάποια γιαγιά.
Θα ξερίζωνα τα δόντια μου. . . Δεν ήξερα τι ήθελα να κάνω.
Και θέλω να το θυμάμαι. Δε θέλω να το ξεχάσω ποτέ.
Ποτέ δε θέλω να ξεχάσω.
Και τότε ένιωσα σαν να είχα πυροβοληθεί. . .
σαν να είχα πυροβοληθεί μ'ένα διαμάντι. . .
μια διαμαντένια σφαίρα στο μέτωπό μου.
Και σκέφτηκα, Θεέ μου, τη μεγαλοφυΐα του πράγματος.
Τη μεγαλοφυΐα.
Τη θέληση. . . για να το κάνουν αυτό. . .
Τέλειο, γνήσιο, ολοκληρωμένο. . .
κρυστάλλινο, αγνό.
Και κατάλαβα ότι αυτοί ήταν πιο δυνατοί από μας.
Επειδή το άντεχαν. Δεν ήταν τέρατα.
Ήταν άνθρωποι. . . Εκπαιδευμένα στελέχη. . .
Άνθρωποι που πολεμούσαν με την καρδιά τους. . .
που είχαν οικογένειες. . . που ήταν γεμάτοι αγάπη. . .
αλλά είχαν τη δύναμη. . .
τη δύναμη. . .
να κάνουν αυτό.
Αν είχα δέκα μεραρχίες από τέτοιους ανθρώπους. . .
τότε τα βάσανά μας εδώ θα είχαν τελειώσει γρήγορα.
Πρέπει να έχεις άντρες. . .
που είναι ηθικοί. . .
αλλά ταυτόχρονα να είναι ικανοί. . .
να χρησιμοποιήσουν. . .
τα πρωτόγονα ένστικτά τους για να σκοτώνουν. . .
χωρίς συναίσθημα, χωρίς πάθος.
Χωρίς κρίση. . . Χωρίς κρίση. . .
Γιατί η κρίση είναι αυτό που μας νικάει.

Αποκάλυψη Τώρα, από το σενάριο


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Tropic Thunder
The Downfall

Γενικα προτιμω αντιπολεμικες ταινιες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία από τις ελάχιστες αυτού του είδους που έχω δει είναι η ταινία «Der Untergang» (ελλ. μετ.: «Η πτώση»). Εξαιρετική η ερμηνεία του Bruno Ganz, κατά τη ταπεινή μου γνώμη. Η ταινία αυτή μου έδωσε την αφορμή να ψάξω και να μάθω περισσότερες πληροφορίες για τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά βγαίνει το Dunkirk το καλοκαίρι, μην την χάσετε. Έχω πάρα πολλές προσδοκίες για αυτή την ταινία ακόμα και για όσκαρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οντως εχει τρελο potential να ειναι η ταινια της χρονιας. Και αφου δεν πραγματευεται τιποτα sci-fi θεματα οπου ο Νολαν το ξεσκιζει, δεν βλεπω τι κουσουρι μπορει να εχει. Ειναι και μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια του Β'ΠΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top