Αλλαγή Username

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, έχω ένα πρόβλημα, πριν από λίγες μέρες πήγα το laptop μου στην αντιπροσωπία και μου κάναν format γιατί δεν είχα κρατήσει αντίγραφα ασφαλείας, το πήγα λοιπόν και μου πέρασαν τα windows με ένα username που τους ήρθε στην τύχη, εγώ το άλλαξα και έβαλα αυτό που ήθελα αλλά δεν άλλαξε στον φάκελο χρήστες, στο cmd και σε άλλα μέρη, τι πρέπει να κάνω για να το αλλάξω και να μου αλλάξει το username παντού;; Δεν θέλω με τίποτα να κάνω νέο χρήστη και να διαγράψω αυτόν...Με ποιών τρόπο γίνεται να αλλάξω το username παντού;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έναρξη-Πίνακας Ελέγχου-Λογαριασμοί χρηστών & οικογενειακή ασφάλεια-Λογαριασμοί χρηστών-Αλλαγή ονόματος του λογαριασμού σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Έναρξη-Πίνακας Ελέγχου-Λογαριασμοί χρηστών & οικογενειακή ασφάλεια-Λογαριασμοί χρηστών-Αλλαγή ονόματος του λογαριασμού σας
Ναι, αυτό το έκανα το θέμα μου είναι ότι στο cmd, στους χρήστες και σε άλλα προγράμματα μου βγάζει TOSHIBA (που είναι το όνομα που του έχουν δώσει αυτοί) και όχι Nathanasiou (που είναι το όνομα που του έχω δώσει εγώ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί δεν στο κάνει.
Λίγο που έψαξα προτείνουν ως λύση τη δημιουργία νέου λογαριασμού όπου θα αντιγράψεις τα αρχεία και έπειτα delete στον πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Kαμιά άλλη ιδέα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Kαμιά άλλη ιδέα;;
Είναι μία πολύ απλή εντολή, ως root:
Code:
[B]# usermod [COLOR=#FF0000]-l login-name[/COLOR] old-name[/B]


Αν έχεις linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://www.insomnia.gr/topic/403065-αλλαγή-ονόματος-χρήστη/ δες και εδώ.

@ Γιώργο,
άλλη μια φορά να το ακούσω και θα βάλω linux. :P
Μετά όμως θα σας πρήξω στις ερωτήσεις. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Τελικά έφτιαξα άλλον λογαριασμό και μετέφερα τα αρχεία (δεν ήταν και τόσο δύσκολο) Ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Έναρξη-Πίνακας Ελέγχου-Λογαριασμοί χρηστών & οικογενειακή ασφάλεια-Λογαριασμοί χρηστών-Αλλαγή ονόματος του λογαριασμού σας
Πράγματι, ισχύει αυτό που του είπες, ωστόσο με αυτόν τον τρόπο αλλάζει απλά το όνομα του λογαριασμού, όχι όμως και του υπολογιστή!
Για να αλλάξει ριζικά το όνομα του υπολογιστή, υπάρχει ο εξής τρόπος:
Yπολογιστής-->Ιδιότητες Συστήματος-->Προστασία συστήματος-->Όνομα υπολογιστή-->Αλλαγή...--> και μετά στο πεδίο ''Όνομα υπολογιστή'' βάζεις αυτό που θες, πατάς ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top