Ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ γονέων

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Σαν σήμερα πρίν 11 χρόνια....κρατούσα στην αγκαλιά μου, τόν μόλις 4 ωρών δεύτερο γιό μου!:baby::baby::D
Ναί !!! Το μωρό μου σήμερα έχει γενέθλια.:birthday:
Αυτή τη στιγμή πού γράφω...,μου'ρχονται πάλι στό μυαλό όλες εκείνες οι ώρες...,όλες εκείνες οι εικόνες....από εκείνο τό βράδυ, πού με την βοήθειά της μαίας μου, ( να'σαι πάντα καλά Ρούλα:) ),αλλά και του γυναικολόγου μου ,(πού είχε πάντα μιά πολύ μικρή τηλεόραση στό ιατρείο του για να μην χάνει κανέναν αγώνα ποδοσφαίρου:P), κατάφερα να γεννήσω, φυσιολογικά ευτυχώς , τον Νικόλα μου! :kissing: Καθόμουν προηγουμένως και τόν κοίταζα ,ολόκληρο παιδί πιά, πού σε λίγο δεν θα τον χωράει το κρεββάτι:D.....,και πραγματικά δεν το πίστευα!!! Τόν Σεπτέμβριο θα πάει στην έκτη τάξη τού δημοτικού. Είναι απίστευτο πραγματικά πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός...και ξαφνικά συνηδητοποιείς ότι το "μωρό" σου , δεν είναι πιά μωρό...!!!
Με αφορμή λοιπόν τα γενέθλια του παιδιού μου...και κάνοντας όλες αυτές τις σκέψεις...ένοιωσα την ανάγκη να γράψω "δυό λέξεις" γι'αυτό....και ν'ανοίξω ένα νέο θέμα, γιά τό οποίο όμως χρειάζομαι την βοήθειά σας! Η αρχική μου σκέψη ήταν ν'αναφερθώ ειδικότερα στην "εμπειρία της γέννας" και κατ'επέκταση στα διάφορα "πρακτικά προβλήματα" πού αντιμετωπίζει μιά μάννα....κυρίως το πρώτο διάστημα πού επιστρέφει σπίτι της από το μαιευτήριο.....καί "ξαφνικά" συνηδητοποιεί ό,τι η ζωή της .....δεν θα είναι ποτέ πιά ή ίδια!!!:D Μέσα απ'την προσωπική μου εμπειρία,έχοντας δυό παιδιά,αλλά και μέσα από τίς εμπειρίες και ειδικές γνώσεις των άλλων μελών και "φίλων" του e-steki...,σκέφτηκα ό,τι ίσως μπορέσουμε να "βοηθηθούμε" και να μιλήσουμε γι'αυτά πού μας "δυσκόλεψαν",ιδίως τον πρώτο εκείνο καιρό...,αλλά τελικά δεν ήταν τόσο "φοβερά"....και θα τα είχαμε αντιμετωπίσει διαφορετικά,άν "γνωρίζαμε" τότε, κάποια βασικά αλλά απλά πράγματα!
Ο λόγος πού δεν έγραψα ,αυτά πού αρχικά είχα σκεφτεί....,είναι ακριβώς το γεγονός πώς κάποιες ετοιμάζονται να γίνουν μανούλες σε λίγο καιρό:) ,(μ'έναν πόνο κορίτσια:D) .....και θα ήθελα την γνώμη όσων ενδιαφέρονται,για τό άν είναι κατάλληλο ή όχι να μιλήσουμε γιά όλ'αυτά!
Επειδή δεν γνωρίζω,ούτε άν "εδώ" που γράφω είναι το κατάλληλο σημείο γι'αυτό τό θέμα.....,φροντίστε το αναλόγως, (κι είμαι σίγουρη πώς θα το κάνετε),οι γνώστες τού φόρουμ και ζητώ συγγνώμη...αλλά:/:....προσπαθώ.:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βασικα, να σου ζησει ο γιοκας! και να τους χαιρεσαι και τους δυο!!
οσο για το thread, νομιζω οτι δε με αφορα αμεσα, οποτε θα το επισκεπτομαι να διαβαζω τι θα λεει η ντου και η κουε μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να σου ζήσει και ο μικρός και ο μεγάλος γιος σου! Καλότυχοι να είναι πάντα, υγιείς κι ευτυχισμένοι! :)

Το θέμα ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, ανυπομονώ να γράψεις όσα σκέφτεσαι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να σου ζήσει ο Νικόλας, να είναι γερός δυνατός και να τον δεις ευτυχισμένο! :)


έτσι όπως το ξεκίνησες το θέμα, μόνο ευχές θα πάρεις :P

γιαυτό... ΞΕΚΙΝΑ και γράφε μας εμάς να νεούδια....

θυμάσαι το αίσθημα? τι να περιμένουμε? προετοίμασε μας!
θήλασες? έπεσες σε κατάθλιψη της λοχίας που λένε?
ξέρνα τα όλα


και θα αλλάξουμε και τον τίτλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χρόνια του πολλά, ολόκληρο αντράκι θα έχει γίνει τώρα:D

Όσον αφορά το θέμα της γέννας και των επόμενων μηνών, δε βρίσκω το λόγο γιατί να μη γράψεις τις σκέψεις σου.. και αυτό το λέω για μένα που δεν επηρεάζομαι εύκολα. Μπορεί κάποιος άλλος να μη θέλει..χου νόουζ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
να σου ζήσουν και τα δύο σου τα παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
PHLY μου ευχομαι οτι καλυτερο για τα αγορια σου, και για ολη την οικογενια σου. να τους χαρεις, να τους δεις να μεγαλωνουν, και πανω απ'ολα να χαρεις τις επιτυχιες τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Καλημέρα!!! Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας:) . Να είσαστε καλά !!!:D Εύχομαι μ'έναν πόνο ,(πού λένε...), :P στις μέλλουσες μανούλες.Με τό καλό να γεννήσετε γερά νινάκια.:)
Κουέ μου, ρωτάς άν θυμάμαι πώς ένοιωσα. Είναι κάτι πού δεν ξεχνιέται καί το εννοώ,ιδίως όταν γέννησα τόν Δημήτρη μου,(πού είναι τώρα 12,5 χρονών). Θυμάμαι τα πάντα κι από τίς δύο γέννες μου,πού δεν ήταν κι απ'τις ευκολότερες,αλλά σίγουρα δεν ήταν κι απ'τις δυσκολότερες.Γέννησα φυσιολογικά ευτυχώς...καί λέω ευτυχώς γιατί πιστεύω ότι δεν μπορεί να "συγκριθεί" με την καισαρική.Βέβαια τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά τώρα,απ'ότι παλιότερα.Κι εννοώ αρκετά παλιότερα,όταν η καισαρική ήταν μία κανονική εγχείρηση. Τώρα πιά με την επισκληρίδιο τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.Εγώ δεν έκανα επισκληρίδιο,άν και θα μπορούσα.Ο γιατρός μου ήταν αντίθετος,αφού βέβαια δεν υπήρχε ανάγκη για να κάνω.
Θα "πούμε" κι άλλα:P:D ..στο άμεσο μέλλον...είπαμεεεεε έχουμε και γενέθλια σήμερα.:D
Στην διάρκεια όποιος σκεφτεί ,πώς μπορούμε να "εμπλουτίσουμε" τό θέμα ,αν έχει κάποια ιδέα....οτιδήποτε τέλος πάντων:hmm: ...περιμένουμε!!! Η μόνη "στεκίτισα" πού έχω παιδιά είμαι εγώ ??? Δεν το πιστεύωωωω!!!:D:D Ελάτεεεε...δεν είναι ανάγκη να έχει κάποιος παιδιά ή να είναι γυναίκα γιά να μας "κάνει παρέα"....μπαμπάδες πού είσαστε???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έχει κι άλλες μανούλες εδώ καλέ.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Να σου ζήσει:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Να σου ζήσει και να τον δεις όπως εσύ θέλεις! Πάνω από όλα υγεία!!! Άντε να γίνει ένας άντρακλας και να γίνει περιζήτητος γαμπρός!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εαν ειναι να αρχισω να μιλαω για τους Γιους μου, θα βαρεθειτε να διαβαζετε :bleh:


σιγα σιγα ομως θα γραφω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
να σου ζησει κ τον δειτε οπως γουσταρετε πυλη μου......

να τα χαιρεσε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Κατ΄ αρχήν να σου ευχηθώ και εγώ "PYLH", να χαίρεσαι τους γυιούς σου και να τους καμαρώνεις πάντα γερούς και τυχερούς... :)

Βεβαίως και δεν είσαι η μόνη μαμά εδώ, είμαστε αρκετοί γονείς... και πιστεύω ότι όλοι μας, νιώθουμε την μεγάλη ευτυχία της προσμονής..., που αισθάνονται οι μέλλουσες μανούλες... του forum, καθώς και οι πιθανοί μέλλοντες μπαμπάδες..., που όμως δεν ακούγονται...

Όπως και να έχει πάντως, με το καλό... παιδιά !!!! :)

Είναι μια μοναδική εμπειρία η απόκτηση ενός παιδιού, ήτε γίνεσαι μητέρα, ήτε πατέρας...

Πιστεύω, πως είναι μια εμπειρία, που ολοκληρώνει... τον άνθρωπο και τον περνάει στην αιωνιότητα...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
.Πιστεύω, πως είναι μια εμπειρία, που ολοκληρώνει... τον άνθρωπο και τον περνάει στην αιωνιότητα...

.

Ευχές κι από μένα, έστω καθυστερημένα. Αυτό που έγραψε η Λίλιθ είναι πολύ πραγματικό και σοφό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Καλέ μου φίλε "DrStrangelove", σ΄ ευχαριστώ...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ!!!:mad::mad::mad:
Γράφω εδώ και πόση ώρα....βγάζω "τα εξώψυχα μου",μιλάω για αυτά πού νοιώθω,πού έζησα,την γέννα,τα παιδιά μου......ΚΑΙ μόλις πατάω καταχώρηση απάντησης το κ@@@μηχάνημα με πετάει έξωωωωωωωω...Μου'ρχεται να το σπάσω.Συγγνώμη,αλλά κάποια πράγματα μία φορά γράφονται,"έτσι" όπως γράφονται. :/::mad:
Δεν μπορώ να το ξανακάνω αυτή την στιγμή.Μάλλον δεν έπρεπε να το κάνω καθόλου!!! Αυτό κατάλαβα!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ!!!:mad::mad::mad:
Γράφω εδώ και πόση ώρα....βγάζω "τα εξώψυχα μου",μιλάω για αυτά πού νοιώθω,πού έζησα,την γέννα,τα παιδιά μου......ΚΑΙ μόλις πατάω καταχώρηση απάντησης το κ@@@μηχάνημα με πετάει έξωωωωωωωω...Μου'ρχεται να το σπάσω.Συγγνώμη,αλλά κάποια πράγματα μία φορά γράφονται,"έτσι" όπως γράφονται. :/::mad:
Δεν μπορώ να το ξανακάνω αυτή την στιγμή.Μάλλον δεν έπρεπε να το κάνω καθόλου!!! Αυτό κατάλαβα!:hmm:

Ψυχραιμία, το πάθαινα κι εγώ όταν ήμουν αρχάριος με όλα αυτά. Αφού γράψεις ότι έχεις να γράψεις, κάνε για καλό και για κακό copy το κείμενό σου, ώστε αν σε πετάξει έξω, ξανακάνεις login και paste και έτσι όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ!!!:mad::mad::mad:
Γράφω εδώ και πόση ώρα....βγάζω "τα εξώψυχα μου",μιλάω για αυτά πού νοιώθω,πού έζησα,την γέννα,τα παιδιά μου......ΚΑΙ μόλις πατάω καταχώρηση απάντησης το κ@@@μηχάνημα με πετάει έξωωωωωωωω...Μου'ρχεται να το σπάσω.Συγγνώμη,αλλά κάποια πράγματα μία φορά γράφονται,"έτσι" όπως γράφονται. :/::mad:
Δεν μπορώ να το ξανακάνω αυτή την στιγμή.Μάλλον δεν έπρεπε να το κάνω καθόλου!!! Αυτό κατάλαβα!:hmm:

αχ... έγραφες πολύ ώρα και το σύστημα σε πέταξε....
υπάρχουν πολλοί τρόποι να το αντιμετωπίσεις ....
καταρχάς με το που σε βγάζει στην σελίδα του να ξαναμπείς, αν κάνεις απ ευθείας τη σύνδεση όπως τα ζητάει, το κείμενο σου θα εμφανιστεί καταχωρημένο κανονικά... ούτε γάτα ούτε ζημιά!


επιπλέον.... αν ανησυχείς...
την επόμενη φορά που θα έχεις ένα κείμενο που δεν θες με τίποτα να χάσεις... πριν πατήσεις το κουμπί της καταχώρησης.... μάρκαρε το όλο και κάντο ένα copy
ό,τι και αν συμβεί στη συνέχεια, ξανακάνεις Login και πας και ανοίγεις κανονικά την απάντηση που θες και κάνεις ένα paste το κείμενο που έχεις ήδη κρατήσει....

τέλος.... ένας ακόμα τρόπος για να μην αποσυνδέεσαι ποτέ ενόσω είσαι μέσα, είναι να έχεις ένα επιπλέον παράθυρο ανοιχτό πάντα στο whos on line (συνδεδεμένοι χρήστες) που κάνει αυτόματα refresh και σε κρατάει μέσα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά,αλλά αυτή τη στιγμή είμαι τόσο χάλια που δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα απ'όλα αυτά! Είμαι άσχετη γμτ ....κι ας μην πώ άλλα!:redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top