Εκκλησία και Έρωτας

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί η εκκλησία θεωρεί τον έρωτα σαν κάτι κακό σαν αμαρτία ... Τι προσπαθεί να πετύχει με αυτό;

Ποία είναι η άποψη σας για το πως αντιμετωπίζει τον έρωτα ή εκκλησία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει να σου πω...
Πάντως δεν ξέρω κανέναν χριστιανό να μην κάνει έρωτα λόγω των θρησκευτικών του "πιστεύω"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γενικότερα τα οχι και τα ναι της εκκλησιας είναι περιέργα. Απαγορευται να έχεις προγαμιές σχέσεις δηλαδή να μην κάνεις τίποτα πριν παντρευτεις. Δηλαδή τι περιμένει να κάνουμε μέχρι να παντρευτούμε? Απο ότι ξέρω απαγορευει... και την "μηχανοκίνητη" λειτουργια οποτε για μια ακόμα φορά βάζει απαγορευσεις χωρις να δίνει λύσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Γενικότερα τα οχι και τα ναι της εκκλησιας είναι περιέργα. Απαγορευται να έχεις προγαμιές σχέσεις δηλαδή να μην κάνεις τίποτα πριν παντρευτεις. Δηλαδή τι περιμένει να κάνουμε μέχρι να παντρευτούμε? Απο ότι ξέρω απαγορευει... και την "μηχανοκίνητη" λειτουργια οποτε για μια ακόμα φορά βάζει απαγορευσεις χωρις να δίνει λύσεις!
όταν λές την μηχανοκίνητη εννοείς την :whatever: ?
Με ποιά δικαιολογία το απαγορεύει ; ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός -και όλες οι προηγούμενες ανατολικές θρησκείες- που έθεσαν την πραγματική ζωή πέρα από αυτή που ζούμε, έσπευσαν να καταδικάσουν τις σωματικές λειτουργίες. Μέσα στη χαριτωμένη ισοπέδωση του φανατισμού, κάποτε αρνούντο τον ύπνο, τη τροφή, ακόμα και το νερό, πόσο μάλλον τις κα(μπιιιιπ)βλες. Μέσα σε αυτό το υγιές κλίμα, βγήκαν και θα βγαίνουν οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας, να μας διδάξουν σεξουαλική ηθική... Φυσικό δεν ήταν να χαντακώσουν κόσμο και κοσμάκη? Ο Φρόυντ άλλωστε είπε, ότι η καταπιεσμένη σεξουαλική ορμή, αποβαίνει καταστροφικά - Ίσως αυτό φταίει, που στις συγκεντρώσεις της Εκκλησίας, θαυμάζουμε πρόσωπα και εκφράσεις που ...ηδονίζονται να φωνάζουν και να σείουν λάβαρα!


ΥΓ. Τι με έπιασε και μιλάω έτσι? Τέρμα τα Next.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
όταν λές την μηχανοκίνητη εννοείς την :whatever: ?
Με ποιά δικαιολογία το απαγορεύει ; ....
μάλλον επειδή είναι σπατάλη σπέρματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
μάλλον επειδή είναι σπατάλη σπέρματος :P

@exposed ναι η μηχανοκίνητη έιναι αυτο που σκέφτηκες!:o

@]ifrit[ σιγά μην σκέφτομαι μην στερέψει:P

Απλα σίγουρα το θεωρούν αμαρτια, αν κάνω λάθος πείτε μου το !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει να σου πω...
Πάντως δεν ξέρω κανέναν χριστιανό να μην κάνει έρωτα λόγω των θρησκευτικών του "πιστεύω"...

Same here... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει πολλά για αυτό το θέμα, αλλά το θεωρώ υπερβολικό αν απαγορεύει και το ****. Πάντος είμαι σίγουρος πως η εκκλησία θεωρεί αμαρτία ΚΑΙ την ομοφυλοφιλία...:mad: , άρα με βλέπω για τη κόλαση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
αν και δεν ειμαι ηδικος στα θεματα που αφορυν την εκκλησια, εχω την εντυπωση πως η εκκλησια κατακρινει οτιδηποτε ξεφευγει απο την λογικη "τα γεννητικα μου οργανα ειναι εκει για να διαιωνισουν το ειδος", η υδονη, το παθος ειναι κατακρυταια...λες και πρεπει να κανεις καποια εγχειριση να νιωσεις ετσι...εντελως παραλογο ε?

Μια φορα ειχε παει μια θεια του αντρα μου να εξομολογιθει και της λεει ο παπας, εκανες ποτε ερωτα με τον αντρα σου Τεταρτη ή Παρσκευη? Ναι του λεει εκεινη, δεν ξερεις οτι ειναι αμαρτεια? Και τι να κανουμε παπα μου δεν ειναι βρηση το ευλογιμενο οποτε θελουμε να το ανοιγουμε οποτε θελουμε να το κλεινουμε...ειμαστε και 52 χρονων...χαχαχαχα την εδιωξε κακην κακως και της ειπε οτι αυτα ειναι του Διαβολου λογια....χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Απλα σίγουρα το θεωρούν αμαρτια, αν κάνω λάθος πείτε μου το !
Νομίζω ότι η εκκλησία ότι την μόνη χρήση των γεννετικών οργάνων που επιτρέπει είναι η αναγκή της τουαλέτας και η διαιωνιση του ειδους
θα ψάξω περισσότερες πληροφορίες για αυτο το θέμα, και αν βρω θα ποστάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένα άρθο αρκετά σχετικο που βρήκα σχετικά με αυτο το θέμα!
https://www.iospress.gr/ios2000/ios20000213a.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mόνο και μόνο που συζητάμε αυτό το θέμα, φαίνεται πως η εκκλησιαστική ηθική απέτυχε με μας... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Νομίζω ότι ακόμα και αν ρωτήσεις ένα παπά δεν θα ξέρει να σου πει τον ακριβές λόγο...Απλά θα πετάξει αμαρτία και τέρμα η συζήτηση...Sorry αλλά δεν πιστεύω ότι καλός χριστιανός είναι εκείνος που δεν έχει προγαμιαίες σχέσεις...Άλλα πράγματα και πράξεις σε κάνουν...8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ρε Exposed Bone σε συμπαθώ αφάνταστα αλλά εδω θα διαφωνήσω καθέτως, οριζοντίως, διαγωνίως και ούτο καθ' εξής! Μου θυμίζει το πόστ σου τα λόγια κάποιων επιφανών πολιτικών μας. Καρμπόν χαλαρά! Και να σου πω στην τελική και σε σένα και σε όλους εδω μέσα πως άλλο εστί η Εκκλησία, άλλο ο Ναος, άλλο ο Κλήρος και άλλο ο Θεος!

Διαλέξτε σε ποιούς θα τα χώνετε και σε ποιούς θα πιστεύετε αλλά ΚΑΝΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ να ΜΑΘΕΤΕ πρώτα τι είναι το καθετί!

ΥΓ: Ναι εγω ΠΙΣΤΕΥΩ στο Θεο,αλλά έχω να πατήσω χρόνια σε Ναο έστω και για βόλτα και θεωρώ οτι είμαι κομμάτι μιας Εκκλησίας ελεγχόμενης απο εναν Κλήρο ως επι το πλείστον παραδόπιστο και έκφυλο, δίχως να αποκλείω την ύπαρξη πολλών σεμνών κληρικών! Και ναι οι κανόνες δεν μπήκαν ΟΛΟΙ απ το Θεο! Μπήκαν απο ανθρώπους για τους ανθρώπους και αυτό τους καθιστά ΟΧΙ τέλειους.

Τα ρέστα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μια συνέντευξη που είχε δώσει ο Χριστόδουλος και δείχνει πολλά για το πως και πόσο παράλογα αντιμετωπίζει η εκκλησία (παρντόν Valder, ο κλήρος :P ) το θέμα αυτό:

-Μακαριώτατε, να σας κάνουμε ένα είδος εξομολόγησης;
-Βεβαίως.
-Εγώ είμαι 17 χρονών, έχω μια κοπέλα και φιλιόμαστε. Αμαρτάνω;
-Κοίταξε... Πρέπει να προσδιορίσουμε αυτή τη σχέση.
-Την αγαπάω.
-(...) 0 έρωτας είναι Βαλμένος μέσα στον άνθρωπο από τον ίδιο το θεό. -Αλίμονο όμως αν ο έρωτας δεν ξε¬κινάει από την ψυχή.
-Και ο δικός μου έρωτας από την ψυχή μου ξεκινάει.
-Ναι, ναι, έτσι λένε όλοι...
-Μα υποτιμάτε το αίσθημα μου!
-Δεν θέλω να σε θίξω, αλλά η πείρα μου με έχει δι¬δάξει ότι, τις περισσότερες φορές, άλλα λέμε για τον έρωτα και άλλα αποδεικνύονται στη συνέχεια. Απόδειξις είναι ότι αν σου συμβεί το παραμικρό στη σχέση αυτή, είσαι έτοιμος να την τινάξεις στον αέρα.
-Όχι δα!
-Εσύ μπορεί να αποτελείς εξαίρεση. Ποιο είναι το μικρό σου;
-Κώστας.
-Κωστάκη, μπορεί να αποτελείς εξαίρεση. Στα περισσότερα παιδιά όμως, ξεκινάει από μια επιθυμία να δοκιμάσουν την ηδονή. Είναι ελεύθερα να το κάνουν, αλλά εγώ πρέπει να σας πω την αλήθεια, όπως μου τη λέει ο Απόστολος Παύλος.
-Και ο Απόστολος Παύλος μιλάει για αμαρτία;
-Μιλάει για πορνεία! Μπορεί να ακούγεται Βαριά σή¬μερα αυτή η λέξη - πορνεία σήμερα σημαίνει ότι πας σε μια γυναίκα, πληρώνεις, ικανοποιείσαι και φεύγεις - αλλά όταν σε μία σχέση δεν υπάρχει το πνευματικό στοιχείο, είναι πορνεία.
-Μια που το αναφέρατε, Μακαριώτατε, εγώ έχω πάει με πόρνη. Έχω αμαρτήσει;
-Α ναι, παιδί μου, εσύ έχεις αμαρτήσει. Έχεις αμαρ¬τήσει, διότι το λέει σαφώς το Ευαγγέλιο. Πρέπει να τακτοποιηθείς με το θεό. Έχεις κάνει κάτι που δεν εγκρίνει.
-Παρόλο που η επίσκεψη στην πόρνη, μου έλυσε κάποιες απορίες και μου έδιωξε κάποιες φοβίες;
-Δεν ξέρω τι σου έκανε. Σε άλλους δημιούργησε προβλήματα μια τέτοια σχέση. Το θέμα είναι αν θέλουμε να ευθυγραμμίσουμε τη ζωή μας με αυτά που λέει ο θεός ή αν θέλουμε να ζήσουμε αυτόνομα.
-Εγώ, Μακαριώτατε, είμαι 15 χρονών και μερικές φορές αυνανίζομαι. Κι εγώ έχω αμαρτήσει;
-(μεγάλη παύση)... Κοίταξε... (χαμογελά αμήχανα) ...δεν θέλω να σου δώσω μια συγκεκριμένη απάντηση...
-Γιατί;
-(παύση) ...ναι, είναι αμαρτία... Η αγνότητα στον άνθρωπο -δηλαδή η αποχή από κάθε τι που μολύνει το σώμα και την ψυχή- είναι θέλημα θεού, είναι επιταγή θεού.
-Μα γιατί λέτε ότι μολύνεται το σώμα;
-Στάσου, στάσου! Πρώτον αυτό... Και δεύτερον, η αποχή και η αγνότητα είναι πράγματα εφικτά. Άμα ο άνθρωπος τα θελήσει -θα δαγκώσει Βέβαια το σίδερο- αλλά θα τα πετύχει.
-Μα γιατί να ντρέπομαι για το σώμα μου;
-Να μην ντρέπεσαι καθόλου!
-Μα μου λέτε να συγκρατώ την ορμή του σώματος...
-Συγκρατείται, πουλάκι μου, αυτή η ορμή, συγκρατείται. Απλώς δεν έχεις μάθει τη μέθοδο του πώς γίνεται αυτή η συγκράτησις (...) Να ρωτήσω, όμως, κι εγώ κάτι;
-Βεβαίως.
-Έχετε δοκιμάσει ποτέ να κάνετε αγώνα κατά του εαυτού σας; Έχετε πει ποτέ «δεν θα κάνω αυτό το πράγμα κι ας μου αρέσει»;
-Ναι. Εγώ, ας πούμε, θέλω να μπω στο Πανεπιστήμιο και διαβάζω πολύ. Απ' την άλλη, μου αρέσει και το μπάσκετ. Δεν πάω, λοιπόν, για μπάσκετ κάθε μέρα -που θα ήθελα- αλλά κάθε βδομάδα. Ούτε ασυδοσία, ούτε στέρηση. Δεν είναι κάτι ανάλογο με τα ερωτικά;
-Οχι, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Εδώ πρόκειται για ένα σπορ. θέλεις να παίξεις, να εκτονωθείς και ενδεχομένως να μπεις σε μια μεγαλύτερη ομάδα καινά φτάσεις ψηλά.
-Απλά μου αρέσει...
-Σύμφωνοι. Και αν σου άρεσε το σπορ να κλέβεις τράπεζες;
-Αυτό βλάπτει τους άλλους όμως!
-Σύμφωνοι.
-Ενώ το να φιλήσω ή να κάνω έρωτα με το κορίτσι μου, απ' τη στιγμή που κι εκείνη θέλει, ποιον βλάπτει;
-(παύση)... Βλάπτει, Βλάπτει!... Βλάπτει την ηθική υπόσταση του ανθρώπου (...). Από κει και πέρα, θέλω να τονίσω πόση σημασία έχει ένας πνευματικός αγώνας δικός σας εναντίον των πειρασμών και των κακών κλίσεων.
-Μα γιατί είναι κακή η κλίση; Εγώ τόση ώρα αυτό δεν καταλαβαίνω.
-Η κλίση αυτή καθ' αυτή δεν είναι κακή. Η κλίση είναι αρίστη! Γι αυτό και ο μέγας πατήρ της Εκκλησίας, ο ιερός Χρυσόστομος, διακηρύσσει ότι οι άνθρωποι θα 'πρεπε να παντρεύονται στην ηλικία που είσαι εσύ τώρα και αισθάνεσαι αυτή την ορμή. Έτσι θα υπήρχε νόμιμη διέξοδος σ' αυτό το ένστικτο. ΒέΒαια οι συνθήκες της ζωής μας δεν σου επιτρέπουν εσένα κάτι τέτοιο, διότι δεν έχεις ακόμα «φτιαχτεί» οικονομικά.
-Μα και ψυχολογικά δεν θα ήμουν έτοιμος να γίνω πατέρας.
-Σύμφωνοι, αλλά αυτό είναι συνθήκες της εποχής. Πήγαινε, στην Αφρική να δεις ότι εκεί οι άνθρωποι παντρεύονται 12 χρονών. Πήγαινε στους τσιγγάνους στην Ελλάδα να δεις ότι εκεί παντρεύονται 15 χρονών. Κατ' εμέ είναι άωρη αυτή η ηλικία, αλλά θέλω να σου αποδείξω ότι η κοινωνία και όχι η φύσις καθορίζει ενίοτε τις επιλογές μας.
-Δηλαδή, εγώ για να κάνω έρωτα, πρέπει να παντρευτώ την κοπέλα μου;
-Δεν μπορείς να την παντρευτείς, γιατί δεν μπορείς να τη ζήσεις. Και τι κάνεις λοιπόν; Με τη συναίνεση της κοπέλας, χρησιμοποιείτε το ένστικτο το οποίο είναι δοσμένο από τον θεό για έναν ορισμένο σκοπό, πετάτε απ' έξω το σκοπό (διότι λαμβάνετε τις προφυλάξεις οας) και κρατάτε το ηδονικό στοιχείο... Κάνετε δηλαδή αυτό που θέλετε, αλλά το θέμα δεν είναι να κάνετε αυτό που θέλετε.
-Μα άμα το νιώθεις μέσα σου, γιατί είναι αμαρτία;
-Το αίσθημα δεν είναι αμαρτία. Μπορείς να έχεις έναν συναισθηματικό δεσμό με μια κοπέλα, να κάνετε παρέα και να της εμπιστεύεσαι τις μύχιες σκέψεις σου.
-Μα θέλω και να της εκφράσω την αγάπη μου με το φιλί, με το χάδι, με το σώμα μου όλο!
-Το «έσονται οι δύο εις σάρκαν μίαν» που λέει το Ευαγγέλιο, είναι ευλογημένο από το θεό και πρόκειται για υπέροχη έξαρση του ανθρώπινου συναισθήματος. Όπως σας είπα όμως, τελεί υπό ορισμένες προϋποθέσεις... Μπορεί να μη σας αρέσουν, αλλά ο θεός και η εκκλησία λένε τα πράγματα που σας λέω εγώ.
-Δεν είναι ότι δε μας αρέσουν. Είναι ότι δε μας πείθουν.
-Ε εντάξει, ...δηλαδή τι άλλο θέλετε; Να σας κατεΒά-σω το θεό τον ίδιο για να σας τα πει;
-...Αν μπορείτε, ναι! (γέλια)
-Σας λέω τι λέει ο Απόστολος Παύλος...

Τα συμπεράσματα δικά σας... :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
άλλο εστί η Εκκλησία, άλλο ο Ναος, άλλο ο Κλήρος και άλλο ο Θεος!

Kάποιες άλλες εποχές, μια τέτοια δήλωση θα σε είχε καταστήσει ...πρωταγωνιστή σε μπάρμπεκιου, και ο Θεός δεν θα κουνούσε ούτε το δαχτυλάκι του να σε σώσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Kάποιες άλλες εποχές, μια τέτοια δήλωση θα σε είχε καταστήσει ...πρωταγωνιστή σε μπάρμπεκιου, και ο Θεός δεν θα κουνούσε ούτε το δαχτυλάκι του να σε σώσει...

Για ρίξε μια ανάλυση γιατί καίω κηροζίνη και δε το πιασα! Θεωρείς την έκφραση αυτή πολύ ριζοσπαστική (φτου πως το ξεστόμισα εγω αυτό το ριζο...πφφφ?); Εγω εννοιολογικά το είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ρε Exposed Bone σε συμπαθώ αφάνταστα αλλά εδω θα διαφωνήσω καθέτως, οριζοντίως, διαγωνίως και ούτο καθ' εξής! Μου θυμίζει το πόστ σου τα λόγια κάποιων επιφανών πολιτικών μας. Καρμπόν χαλαρά! Και να σου πω στην τελική και σε σένα και σε όλους εδω μέσα πως άλλο εστί η Εκκλησία, άλλο ο Ναος, άλλο ο Κλήρος και άλλο ο Θεος!

Διαλέξτε σε ποιούς θα τα χώνετε και σε ποιούς θα πιστεύετε αλλά ΚΑΝΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ να ΜΑΘΕΤΕ πρώτα τι είναι το καθετί!

ΥΓ: Ναι εγω ΠΙΣΤΕΥΩ στο Θεο,αλλά έχω να πατήσω χρόνια σε Ναο έστω και για βόλτα και θεωρώ οτι είμαι κομμάτι μιας Εκκλησίας ελεγχόμενης απο εναν Κλήρο ως επι το πλείστον παραδόπιστο και έκφυλο, δίχως να αποκλείω την ύπαρξη πολλών σεμνών κληρικών! Και ναι οι κανόνες δεν μπήκαν ΟΛΟΙ απ το Θεο! Μπήκαν απο ανθρώπους για τους ανθρώπους και αυτό τους καθιστά ΟΧΙ τέλειους.

Τα ρέστα μου!

τα βλεπω!!

ποιος μπςρδεψε τι? δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις αλλα επειδη ο πληθυντικος αφορα και εμενα αφου εχω απαντησει θα σου πω λοιπον πως ουτε στιγμη δεν εχω μπερδεψει καποιες απο τις αξιες που ανεφερες και το οτι δεν τις διαχωρισα δεν σημαινει οτι αγνοω την διαφορετικοτητα τους αλλα οτι την θεωρω δεδομενη.

Τον κοπο τον εκανα πολυ παλιοτερα δεν περιμενα να παω 26 για να τον κανω υπο την υποδηξη καποιου αλλου

επησεις να σου επιστησω την προσοχη σε μια απο τις προτασεις σου οπου ανεφερες πως οι κανονες δεν μπηκαν ολοι απο τον θεο. Κανεναν κανονα δεν εβαλε ο Θεος αλλωστε και η θρησκεια μας εχει ιστορια και κανε τον κοπο να την μαθεις...διαβασε πισω απο τις παραβολες καλο κανει κακο δεν κανει.

Τελος, δεν στην λεω και σε συμπαθω και το ξερεις αλλα ετσι για να μην γενικευεις αλλα και να μην ενθουσιαζεσαι για κατι τοσο απλο σου απαντησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
1ον για να είμαι ειλικρινής άρχισα απο τη 2η σελίδα το θέμα και με αφορμή το πόστ του exposed

2ον ο Θεος έχει δώσει τις 10 εντολές (αυτό βέβαια είναι απο τα λίγα της Π.Δ. που έχουν σημασία για τους Ορθόδοξους. Αναλύω παρακάτω γιατί.). Το αν εμείς τις κάναμε 200010 εντολές, είναι ενα άλλο ζήτημα και εκεί εστιάζω

3ον Ποιά ιστορία; Παλαιά Διαθήκη; Τι σχέση έχει η ιστορία του Εβραικού έθνους με τη δική μας Ορθόδοξη πίστη; Και αν θες πάμε κι ενα βήμα παρακάτω... Βυζάντιο! Τα ίδια με τώρα γίνονταν και τότε! Άσε που υπήρχαν 2 κυβερνήσεις στην ουσία. Των παπάδων και των Αυτοκρατόρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top