Έχετε σκεφτεί ποτέ να αυτοκτονήσετε;

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ειλικρινά το έχετε σκεφτεί?Είτε εν βρασμώ ψυχής είτε σοβαρα:PΞέρω δεν είναι αστείο αλλα ειλικρινά το χω σκεφτεί μία φορα αλλα πολυ σοβαρα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:hmm:
Είναι κάτι τόσο αυστηρά προσωπικό που δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να ειπωθεί είτε να γραφεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σωστα..το εεγραψα πολυ αυθορμητα..συγνωμη:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν πειράζει! :) Άλλωστε, κάποιοι που ενδεχομένως έχουν περάσει αυτή τη φάση μπορούν να βοηθήσουν

Αλλά για να κάνω εγώ την αρχή - και κάθε αρχή και δύσκολη, ναι το είχα σκεφτεί.
Πρώτη φορά το λέω έτσι ανοιχτά, σε κοινή θέα - δεν είναι κάτι που λέω εύκολα και το ξέρει μόνο η αδερφή μου και ο Ακριβός. Δηλαδή, όταν το σκεφτόμουν το ήξερε μόνο η αδερφή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
με θλιβει οταν βλεπω 15 χρονων παιδια να κανουν τετοιες σκεψεις,ολους βεβαια αλλα ειδικα μικρα παιδια
αν αναφερεσαι στον εαυτο σου βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Το είμαι γενικά καταθλιπτικό άτομο -νομίζω- έχει γίνει φανερό στο στέκι. Αν όχι, το λέω τώρα :/:
Έχω σκεφτεί πολλεεεεεεεές φορές να αυτοκτονήσω αλλά ποτέ δε το έχω κάνει. Γιατί; Ίσως αγαπώ πάρα πολύ τους γύρω μου για να το κάνω αυτό ή ίσως είμαι απλά μια μικρή χαζή κοτούλα που περιφέρεται και σκέφτεται ότι αν το έκανα, ίσως να έχανα την ευκαιρία της επόμενης μέρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Nαι, το έχω σκεφτεί. Δεν το είπα ποτέ σε κάποιον.
Δεν το έκανα από φόβο κυρίως.
Τώρα σκέφτοντας καθαρά, μπορώ να πω πως δεν πέρασε τότε απ το μυαλό μου ο πόνος που ενδεχομένως θα προκαλούσε μια τέτοια πράξη.
Όταν δεν είσαι καλά, είναι δύσκολο να σκεφτείς αυτούς που σε αγαπούν νομίζω. Σκέφτεσαι μόνο πώς να γλιτώσεις από αυτό που σε βασανίζει.

Δε μπορώ να ακούω συνέχεια το ''Είναι θλιβερό να ακούς από μικρά παιδιά να λένε τέτοια κτλ...''
Τα προβλήματα και ο αγώνας του καθενός δεν περιορίζονται από καμία ηλικία!
Η ζωή δε σε λυπάται είτε είσαι 15, είτε 45.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Nαι, το έχω σκεφτεί. Δεν το είπα ποτέ σε κάποιον.
Δεν το έκανα από φόβο κυρίως.
Τώρα σκέφτοντας καθαρά, μπορώ να πω πως δεν πέρασε τότε απ το μυαλό μου ο πόνος που ενδεχομένως θα προκαλούσε μια τέτοια πράξη.
Όταν δεν είσαι καλά, είναι δύσκολο να σκεφτείς αυτούς που σε αγαπούν νομίζω. Σκέφτεσαι μόνο πώς να γλιτώσεις από αυτό που σε βασανίζει.

Εγώ αυτό σκεφτόμουν - τον πόνο... Θυμάμαι μάλιστα, όταν πλέον είχα ξεπεράσει σίγουρα την κατάσταση αυτή με είχε φάει η περιέργεια να βρω ένα τρόπο που να γίνεται γαλήνια - χωρίς πόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ αυτό σκεφτόμουν - τον πόνο... Θυμάμαι μάλιστα, όταν πλέον είχα ξεπεράσει σίγουρα την κατάσταση αυτή με είχε φάει η περιέργεια να βρω ένα τρόπο που να γίνεται γαλήνια - χωρίς πόνο..

Ακριβώς! Τον πόνο φοβόμουν κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
H αυτοκτονία είναι δειλία απέναντι στη ζωή.Προς όποιον το σκέφτηκε/-εται: η ανθρωπότητα θα σε βοηθήσει να ξανανιώσεις πως ανήκεις στο σύνολο,αρκεί να θέλεις να βοηθηθείς.

Μάθετε να σφίγγετε δόντια και να πολεμάτε.Εκεί είναι η πραγματική μαγκιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Αν συλλογιστείς λίγο είμαι σίγουρος οτι θα βρεις κάποια στιγμή στη ζωή σου που είσαι χαρούμενος που τη βίωσες. Το ξέρω, ειλικρινά σου το λέω, οτι πρώτα έρχονται οι δύσκολες αναμνήσεις όταν πονάς. Αγνόησε τες και ψάξε να βρεις αυτές που σε έκαναν χαρούμενο.

Θέλεις να μας πεις πως σου πέρασε η σκέψη αυτή απο το μυαλό; Αφορά σε εσένα ή σε κοντινό σου πρόσωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Φιλαράκο,μην κρίνεις τη ζωή σου με βάση το τι βίωσες ως τώρα.Είναι άδικη η κρίση,αφού τα καλύτερα δεν ήρθαν ακόμα,στην ώρα τους όλα.Υπομονή μόνο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Οντως το εχω σκεφτιε μια φορα αλλα δεν το εκανα,δεν το ηθελα πραγματικα απλα ρωτησα αν ηρθε καποια στιγμη της ζωης σας που ρε παιδι μου νοιωθεις οτι δεν παει αλλο..φυσικα και δεν ειπα οτι ειχα και τασεις αυτοκτονιας και τετοια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Έλεος.. Πράγματι είναι θλιβερό να βλέπεις μικρά παιδιά να σκέφτονται έτσι. Δεν λέω, ο καθένας ανεξαρτήτως ηλικίας δεν ξέρεις τι έχει ζήσει... Και δεν μιλάω για παιδιά που έχουν χάσει γονείς, οικογένεια ή τους έχουν συμβεί άσχημα πράγματα... Επομένως δικαιολογημένα έχουν τάσεις φυγής.. Αλλά κατά βάση, σε αυτή την ηλικία το κάνουν επειδή τους παράτησε ο γκόμενος... Ή επειδή δεν έγραψαν 20 σε ένα τεστ!! Και αυτό είναι όντως θλιβερό και δείγμα μεγάλης έλλειψης παιδείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ειλικρινά το έχετε σκεφτεί?Είτε εν βρασμώ ψυχής είτε σοβαρα:PΞέρω δεν είναι αστείο αλλα ειλικρινά το χω σκεφτεί μία φορα αλλα πολυ σοβαρα:p

Όταν ήμουν μαθήτρια πάρα πολλές φορές το σκέφτηκα. Ήταν ένας τρόπος να τραβήξω την προσοχή κάποιων πάνω μου. Τώρα στα 30 είμαι πολύ ευτυχισμένη που κάποτε στη ζωή μου το σκέφτηκα, γιατί σημαίνει οτι είχα πιάσει πάτο και ανέβηκα. Δεν είναι υπέροχο να ξέρεις οτι έφτασες στο τέλμα κι όμως βγήκες από κει δυνατότερος;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ δεν το'χω σκεφτεί ποτέ.. Όσο σκούρα και αν είναι τα πράγματα (ειδικά το σχολείο και στο φροντιστήριο τώρα που'μαι μαθητής), παίρνω μια βαθιά ανάσα και συνεχίζω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Συγγνωμη, εσείς οι 5 δηλαδή που διαφωνείτε , θεωρείτε σωστό στα 15 να αυτοκτονείς για γκόμενο?? Αίσχος απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Όχι, ποτέ, διότι:


  • Με τρομοκρατεί υπερβολικά το ενδεχόμενο να αποτύχει η απόπειρα και να προκαλέσω στο σώμα μου ανεπανόρθωτα τραύματα

  • Κατά τη γνώμη μου πρέπει να εκτιμάς τη ζωή όσες δυσκολίες και βάσανα κι αν σου τύχουν. Σχεδόν πάντα υπάρχει τουλάχιστον ένας εναπομείναντας λόγος για να συνεχίσεις να ζεις. Είναι ανάγκη όμως να μάθουμε να μην τα παρατάμε με το παραμικρό!! Ξέρω ότι κάποιος στα πρόθυρα αυτοκτονίας δε σκέφτεται λογικά, παρ'όλα αυτά πρέπει να διατηρούμε την ψυχραιμία μας. Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι αν αφαιρέσεις τη ζωή σου προκαλείς πόνο σε πολλούς άλλους ανθρώπους που νιάζονται για σένα και θέλουν να σε βοηθήσουν. Η συζήτηση λοιπόν με κοντινά πρόσωπα βελτιώνει την ψυχολογία σου και κυρίως σου υπενθυμίζει πως δεν είσαι μόνος. Αυτό από εντελώς ανιδιοτελή σκοπιά έτσι. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Έλεος.. Πράγματι είναι θλιβερό να βλέπεις μικρά παιδιά να σκέφτονται έτσι. Δεν λέω, ο καθένας ανεξαρτήτως ηλικίας δεν ξέρεις τι έχει ζήσει... Και δεν μιλάω για παιδιά που έχουν χάσει γονείς, οικογένεια ή τους έχουν συμβεί άσχημα πράγματα... Επομένως δικαιολογημένα έχουν τάσεις φυγής.. Αλλά κατα βάση, σε αυτή την ηλικία το κάνουν επειδή τους παράτησε ο γκόμενος... Ή επειδή δεν έγραψαν 20 σε ένα τεστ!! Και αυτό είναι όντως θλιβερό και δείγμα μεγάλης έλλειψης παιδείας...

Αυτά τα άτομα που "θέλουν" να αυτοκτονήσουν επειδή τους παράτησε ο γκόμενος ή επειδή έγραψαν χαμηλό βαθμό σε ένα τέστ, σκέφτονται έτσι από την εντελώς βλακώδη απελπισία τους και την ανάγκη να δεσμεύσουν ψυχολογικά τον άλλον ή να τραβήξουν την προσοχή πάνω τους. Και σε παρακαλώ, όταν μιλάμε για ένα τέτοιο θέμα, η παιδεία όπως λες δε παίζει κανέναν μα κανέναν ρόλο. Εδώ βλέπουμε τα πιο πετυχημένα άτομα στον κόσμο να θέλουν να αυτοκτονήσουν και να έχουν τάσεις αυτοκαταστροφής, ενώ τα έχουν όλα. Συνήθως, ή όχι πάντα, τα άτομα με τάσεις αυτοκτονίας έχουν ψυχολογικά προβλήματα και ΔΕΝ είναι άτομα που τους παράτησε ο γκόμενος..Και δεν υπάρχει όριο ηλικίας.
Και ναι, μπορεί σε κάποιους το γεγονός ότι τους παράτησε ο γκόμενος να είναι το κερασάκι στην τούρτα εφόσον έχουν ακολουθήσει κάποια γεγονότα στο παρελθόν, ενώ εσύ να γνωρίζεις μόνο το τελευταίο περιστατικό. Γι'αυτό μη είσαι ποτέ τόσο απόλυτος..

Συγγνωμη, εσείς οι 5 δηλαδή που διαφωνείτε , θεωρείτε σωστό στα 15 να αυτοκτονείς για γκόμενο?? Αίσχος απλά.

Το ότι και εγώ έχω σκεφτεί την αυτοκτονία, για λόγους που δε πρόκειται ποτέ να αναφέρω, δεν σημαίνει ότι υποστηρίζω θερμά αυτή την σκέψη. Όποιος και αν είναι ο λόγος, "θεωρητικά" θα υπάρξει κάποιος άλλος λόγος για να σε κάνει να θέλεις να ζήσεις. Πάντα έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ. Νομίζω πως η ζωή, παρά τις όποιες δυσκολίες, είναι πολύ όμορφη για να την χαραμίσω από τώρα, που ούτε καν έχω προλάβει να την ζήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top