Instant Messengers

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
H Google προφανώς μιμούμενη άλλες εταιρείες όπως η YAHOO! έβγαλε τον δικό της instant messenger μοιράζοντας ακόμη περισσότερο τους χρήστες IM και καθιστώντας ακόμη πιο δύσκολη την επικοινωνία καθώς είναι αδύνατο και ξοδευει αδίκως CPU να έχει κανείς ανοιχτούς 5-6 IM για να μιλαει με όλους τους φίλους του που ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις:
...άλλος θέλει ICQ γιατι του θυμίζει τα παιδικά του χρόνια
...άλλος θέλει msn γιατί έχει winks & nudge και διάφορα plugins
...άλλος θέλει YAHOO! γιατι δεν συμπαθεί τα προιόντα της Micro$oft
...άλλος θέλει Skype γιατι του αρέσει να μιλάει αντι να πληκτρολογεί και υποτίθεται οτι το Skype έχει την καλύτερη συμπίεση ήχου.
...and goes on and on and on...

Επίσης τα διάφορα forums και γενικά κάθε άνθρωπος που φτιάχνει σελίδα στο internet που πρέπει να έχει φόρμα που να περιέχει και στοιχεία IM έχει πάντα τον προβληματισμο: Ποια απ'ολα να βάλω? Διότι συνήθως οι σελίδες στο internet ανανέωνουν πιο σπάνια τα τόσο δομικά τους στοιχεία απο το ρυθμό που η μόδα φέρνει νέους messenger στο προσκήνιο. καταδικάζοντας τους παλιούς.
Μερικοί κατεφεύγουν στη λύση ενός προγράμματος που διαχειρίζεται όλους του IM λογαριασμούς (πχ trillian, gaim) για να γλιτώσουν απο τα 35862378971035 εικονίδια στο system tray. Επίσης έχουμε και το πρόβλημα συμβατότητας. Παραδείγματος χάριν το Google talk και το msn messenger δεν υπάρχουν απο τις ίδιες τις εταιρείες σε εκδοση για linux και πολλές φορές ούτε για macOS. Υπάρχουν βέβαια άλλα προγράμματα για τις βασικές δυνατότητες επικοινωνίας αλλά όχι απο τις ίδιες εταιρείες. Δεν θα ήταν όμως πολύ πιο εύκολο να υπάρχει μόνο ένας ή δύο IM που να συγκεντρώνουν τις δυνατότητες σχεδόν όλων των προαναφερθέντων? Αν συνεχίσουν να βγαίνουν κάθε τόσο νέοι IM τότε τι θα γίνει στο τέλος? Η επικοινωνία θα είναι πλέον ανέφικτη ή θα πρέπει να κατεβάζουμε συνεχώς το νέο hype στους IM.

Πάντως ας παραθέσω μια σύντομη άποψη για το νέο IM Google talk. Λοιπόν σαν εμφάνιση είναι αρκετά λιτο και γενικά η αισθητική του παραπέμπει στη σελίδα της Google. Ωστόσο αν κάποιος κάνει κλικ στις ρυθμίσεις παιρνει ένα απο τα κλασσικά γκρι παράθυρα το οποίο προσπαθώντας να φανεί λιτό φαίνεται μάλλον μισοτελειωμένο. Βέβαια όλο αυτό δικαιολογείται απο την ετικέτα "BETA" δίπλα στο λογότυπο. Μπάρα μενού δεν υπάρχει παρα μόνο 2 links στο πάνω δεξι τμήμα του παραθύρου: Inbox το οποίο ανοίγει μια σελίδα με το Gmail inbox, Settings το οποίο ανοίγει το προαναφερθέν παράθυρο και Help το οποίο...ανοίγει μια ιστοσελίδα με την βοήθεια για το Google maps! Ενα άλλο αρνητικό είναι οτι δεν μπορει να το χρησιμοποιήσει κάποιος που δεν έχει Gmail. Εγώ αναγκάστηκα για να το δω να κάνω register στο Gmail και ευτυχώς που ο exposed είχε να μου δώσει πρόσκληση! Άλλο σημαντικό μειονέκτημα είναι η απουσία κάθε "μπιχλιμπιδιού" που όσο να πει κανεις χρειάζεται σε έναν IM. Δεν υπάρχουν smilies, δεν υπάρχει μορφοποίηση στις λέξεις και δεν υπάρχει display picture...
Ωστόσο πιστευώ οτι είναι ένα πρόγραμμα με potential το οποίο σε επόμενες εκδόσεις μπορει να γίνει μια απειλή για τους υπάρχοντες IM. Ωστόσο τώρα, ευχαριστώ πολύ αλλά θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ το msn μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
...άλλος θέλει ICQ γιατι του θυμίζει τα παιδικά του χρόνια
Προσωπικά ακόμη μου άρεσει το icq αλλά μου την σπάει που σύχνα μου έρχονται spam .... για αυτό το έχω καταργήσει..
...άλλος θέλει Skype γιατι του αρέσει να μιλάει αντι να πληκτρολογεί και υποτίθεται οτι το Skype έχει την καλύτερη συμπίεση ήχου.
αλλή μια νεα μόδα, προσωπικά δεν το πάω καθόλου

Πάντως η google δίνει οδηγίες για το πως θα ρυθμίσεται άλλους client όπως τον gaim , οτι πρέπει δλδ για τους χρήστες linux ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικά ακόμη μου άρεσει το icq αλλά μου την σπάει που σύχνα μου έρχονται spam .... για αυτό το έχω καταργήσει..
αλλή μια νεα μόδα, προσωπικά δεν το πάω καθόλου

Πάντως η google δίνει οδηγίες για το πως θα ρυθμίσεται άλλους client όπως τον gaim , οτι πρέπει δλδ για τους χρήστες linux ;)

Εγώ παλιά είχα χρησιμοποιήσει ICQ αλλά δεν μου άρεσε καθόλου!

Το skype είναι πολύ βολικό, όχι τόσο για ΙΜ αλλά γιατί σου δίνει τη δυνατότητα, με μικρό κόστος, να κάνεις τηλεφωνήματα σε σταθερά και κινητά τηλέφωνα ανά τον κόσμο!

Γενικά νομίζω ότι το MSN είναι το πιο βολικό από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Εγώ παλιά είχα χρησιμοποιήσει ICQ αλλά δεν μου άρεσε καθόλου!

Το skype είναι πολύ βολικό, όχι τόσο για ΙΜ αλλά γιατί σου δίνει τη δυνατότητα, με μικρό κόστος, να κάνεις τηλεφωνήματα σε σταθερά και κινητά τηλέφωνα ανά τον κόσμο!

Γενικά νομίζω ότι το MSN είναι το πιο βολικό από όλα.

-όμως έχει γίνει μόδα και μπαίνει ο κάθε άσχετος και ψάχνει στις λίστες για καμάκι...

-Για εμένα το gaim , είναι απιστευτό να έχεις τόσα im σε ένα πρόγραμμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ το ICQ το βαρέθηκα και τώρα έχω μόνο MSN και Yahoo.
ΥΓ : Το Gaim είναι κορυφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από billthevampire:
ΥΓ : Το Gaim είναι κορυφή :)
εγώ απο την στιγμή που έχω gaim έχω και msn και yahoo και icq και gmail (το τελευταίο το έβαλλα σήμερα πιο πολύ για δοκιμεί )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για μία ακόμα φορά έχουμε να βάλουμε άλλο ένα πράγμα στο tray μας, και για μία ακόμα φορά διχάζονται οι χρήστες. Το κακό με τους instand messangers έχει παραγίνει. Άλλος ένας παίχτης μπαίνει στον ηδη κατακερματισμένο χώρο. Αλλά δεν είναι αυτή η μοίρα οποιασδήποτε εφαρμογής του internet;
Χμμ, περίμενε, όχι δεν είναι. Το mail είναι ανεξάρτητο πλατφόρμας και εφαρμογής. Εγώ έχω thunderbird και ο άλλος entourage και ο άλλος Outlook η Outlook Express και όλοι παίρνουμε και διαβάζουμε τα mails όλων και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Επίσης ανεξάρτητα με τα προβλήματα του rendering μπορούμε όλοι να έχουμε πρόσβαση σε μία σελίδα ο,τι browser και να έχουμε. Με τους instand messangers γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτο;
Δεν θελουν οι εταιρίες. Και το google και η MS και η AOL θέλουν να μην μπορούμε να επικοινωνήσουμε με τους αλλους γιατι ετσι βολευει το business plan τους. Υπάρχουν πολλά features σε πολλά κομμάτια software που ενώ τεχνικά είναι εύκολο να υλοποιηθούν δεν θα δουν ποτέ το φως της μέρας γι αυτό το λόγο.
Τί έκαναν λοιπόν οι εφευρέτες του mail τότε τα παλιά τα χρόνια που τη διαδικτυακή υποδομή την δημιουργούσαν πανεπιστήμια χωρίς να τους νοιάζουν τα λευτά και έφτιαξαν ενα mail που το έχουμε ακόμα και σήμερα παρ όλο που έχουμε αλλάξει 5-6 instand messengers; Έφτιαξαν πρώτα το πρωτόκολλο και μετά το κρέμασαν στο internet και αρχισαν να γράφουν ενα client ξέροντας οτι θα είναι ενας απο τους πάμπολλους και δεν τους ένοιαζε. Για να κάνουμε το αντίστοιχο πρέπει καποιος λοιπόν να γράψει ένα ανοιχτό πρωτόκολλο IM.
E το έχουν κάνει και το λενε Jabber. Είναι ανοιχτό και XML based και άρα επεκτάσιμο. Αλλα το βασικότερο, αμα δε μου αρέσει κάποιος απο τους clients μπορώ να γράψω το δικό μου η να ενσωματώσω λειτουργικότητα του σε ο,τι πρόγραμμα θέλω.
Αλλά για ακόμα μια φορά η εγκατεστημένη βαση κάνει το θάυμα της. Ματαια εχω προσπαθήσει να εξηγήσω την σημασία της ελεύθερης υποδομής για τη διακίνηση πληροφοριών σε άτομα που απλώς θέλουν ενα chat να δουλεύει και "όλοι εχουν MSN". Και φυσικά ούτε λόγος για jabber support όχι μόνο από την M$ αλλά και απο τo google που είπε οτι θα βάλει AOL support.
Για μία ακόμα φορά οι εταιρίες προσπαθούν να διορθώσουν το λάθος που έκαναν στις απαρχές του internet και το άφησαν να γίνει ελεύθερο. Και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να τις κατηγορήσω. Λεφτά θέλουν και αυτό κάνουν οι εταιρίες. Οι χρήστες όμως τι δικαιολογία έχουν; Μονο την άγνοια κατ εμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Το gaim είναι το κορυφαιότερο! Όλα σε ένα! Ειδικά από μέρα σε μέρα που θα έχει και ελληνική μετάφραση... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Gademis συμφωνώ, αλλά το jabber προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να το έχει, γιατι να το βάλω ; Θα είναι ένας λογαρισμός ακόμη στους ήδη πολλους έχω στο gaim. Γενικά ούτε το gaim είναι η λύση; Καμία φορά έχεις το ίδιο άτομο πολλές φόρες, επίσης τα περισσότερα features δεν είναι συμβατά, πχ δεν υπάρχει ήχος και webcam που γία εμένα είναι το βασικότερο μειωνέκτημα του gaim...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Gademis συμφωνώ, αλλά το jabber προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να το έχει, γιατι να το βάλω ;
Ρε συ Exposed, no offense, αλλά o gademis έκανε τον κόπο και έγραψε ένα post εξαιρετικά διαφωτιστικό. Τo διάβασες καθόλου;

Αν δεν στηρίξεις εσύ κι εγώ το jabber (και το κάθε jabber) που ξέρουμε πέντε πράγματα πως να το στηρίξει μετά ο απλός χρήστης;
Είναι το ίδιο πράγμα με το Linux. Όλοι λέγανε "Γιατί να βάλω Linux, αφού δεν έχει κανείς;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Gademis συμφωνώ, αλλά το jabber προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να το έχει, γιατι να το βάλω ;
Υποθέτω το συμφωνώ πήγαινε στην ανάγκη υπαρξης ανοιχτού πρωτοκόλλου ΙΜ. Σε αυτή την περίπτωση θα το βαλεις (και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις καν κατι, γιατι το gaim το υποστιρίζει) για να σπρώξεις περισσότερο κόσμο πρός τη υιοθέτηση τέτοιου πρωτοκόλλου και γιατι αναγνωρίζεις οτι είναι πλεονέκτημα η ύπαρξη του.
δεν υπάρχει ήχος και webcam που γία εμένα είναι το βασικότερο μειωνέκτημα του gaim...
Αυτό είναι συμβατο με τη φιλοσοφία του UNIX που θέλει πολλά εργαλεία το καθένα για μια δουλειά που να επικοινωνούν μεταξύ τους, και όχι ενα για όλες τις δουλειες του κόσμου (οπως κανουν άλλες εταιρίες, ονόματα δε λέμε). IPφωνο η βιντεόφωνο δεν είναι το gaim, αλλα εχει session initiation protocol (σε οποιο ΙΜ πρωτοκολλο το σηκώνει) για να αρχίσεις με τον αλλον οποιαδηποτε δυκτιακη εφαρμογη, i.e. VoiP, video, internet hearts, Quake και αλλα τετοια.
Καμία φορά έχεις το ίδιο άτομο πολλές φόρες
Το φτιάξανε και τους ενοποιείς πλέον.

επίσης τα περισσότερα features δεν είναι συμβατά
Δεν μπορούν να είναι συμβατα features βασισμένα σε κλειστά πρωτόκολλα παρα μόνο μεταξύ προιόντων της ίδιας εταιρίας. Αμα δε βαλεις jabber φταίς για ο,τι ασυμβατοτητα τρώς στα μούτρα λόγω της επιλογής του πρωτοκόλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Ρε συ Exposed, no offense, αλλά o gademis έκανε τον κόπο και έγραψε ένα post εξαιρετικά διαφωτιστικό. Τo διάβασες καθόλου;
Δεν έχω την τάση να μην διαβάζω τα ποστ μην ξέχνας σαν admin έχω την υποχρεώση να διαβάζω τα post όλα άσχετα αν δεν με ενδιαφέρει για να δω αν βγαίνουν εκτός κανόνων...
Αν δεν στηρίξεις εσύ κι εγώ το jabber (και το κάθε jabber) που ξέρουμε πέντε πράγματα πως να το στηρίξει μετά ο απλός χρήστης;
Είναι το ίδιο πράγμα με το Linux. Όλοι λέγανε "Γιατί να βάλω Linux, αφού δεν έχει κανείς;"
Εγώ είμαι τις άποψεις αν κάποιος μου πεί σε χρειάζομαι μπες στο τάδε IM θα μπώ (αρκεί να μην είναι aol μιας και το μισώ...) άσχετα αν δεν το έχω... Μέχρι στιγμής δεν μου έχει πει κανεις για jabber ...
Αυτό είναι συμβατο με τη φιλοσοφία του UNIX που θέλει πολλά εργαλεία το καθένα για μια δουλειά που να επικοινωνούν μεταξύ τους, και όχι ενα για όλες τις δουλειες του κόσμου (οπως κανουν άλλες εταιρίες, ονόματα δε λέμε). IPφωνο η βιντεόφωνο δεν είναι το gaim, αλλα εχει session initiation protocol (σε οποιο ΙΜ πρωτοκολλο το σηκώνει) για να αρχίσεις με τον αλλον οποιαδηποτε δυκτιακη εφαρμογη, i.e. VoiP, video, internet hearts, Quake και αλλα τετοια.
Ψίλο-offtopic: εκτός από το ποίο είναι το καλλίτερο βιντεόφωνο, και ποίο πρόγραμμα μπορεί να επικοινωνήσει από τα windows;
Το φτιάξανε και τους ενοποιείς πλέον.
Που μπορώ να βρώ περισσότερα για αυτό...
Δεν μπορούν να είναι συμβατα features βασισμένα σε κλειστά πρωτόκολλα παρα μόνο μεταξύ προιόντων της ίδιας εταιρίας. Αμα δε βαλεις jabber φταίς για ο,τι ασυμβατοτητα τρώς στα μούτρα λόγω της επιλογής του πρωτοκόλλου.
Να υποθέσω ότι ουτε το jabber έχει υποστήριξη από webcam γιατί όπως είπες δεν είναι "συμβατό" με την φιλοσοφία του UNIX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν έχω την τάση να μην διαβάζω τα ποστ μην ξέχνας σαν admin έχω την υποχρεώση να διαβάζω τα post όλα άσχετα αν δεν με ενδιαφέρει για να δω αν βγαίνουν εκτός κανόνων...
Μαλλον δεν το ελεγε κυριολεκτικα αλλά σχολίαζε το γεγονός οτι πήρες τη θέση που μόλις είχα καταρρίψει χωρίς να θέσεις νέα επιχειρήματα η να αντικρούσεις τα δικά μου. Μην τσακωθειτε :)

Που μπορώ να βρώ περισσότερα για αυτό...
Δεξι και expand στο πχ ΜSN, και μετα grag το ICQ μεσα στο υπο-δεντρακι. Οποιο το βαλεις πρώτο ειναι default.
εκτός από το ποίο είναι το καλλίτερο βιντεόφωνο, και ποίο πρόγραμμα μπορεί να επικοινωνήσει από τα windows;
Δεν το εχω ψάξει, αλλά τα windows εχουν microsoft portrait (που ειναι το επομενο netmeeting). Ξερω οτι εχει και το skype video plugin αλλα περαν τουτου δεν μου έχει χρειαστει.
Να υποθέσω ότι ουτε το jabber έχει υποστήριξη από webcam γιατί όπως είπες δεν είναι "συμβατό" με την φιλοσοφία του UNIX
Το jabber σαν πρωτοκολλο δεν υποστιρίζει ενγενως, αλλα δεδομενου οτι υπάρχουν τοσοι clients καποιος μπορεί να έχει αυτή τη δυνατότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μαλλον δεν το ελεγε κυριολεκτικα αλλά σχολίαζε το γεγονός οτι πήρες τη θέση που μόλις είχα καταρρίψει χωρίς να θέσεις νέα επιχειρήματα η να αντικρούσεις τα δικά μου. Μην τσακωθειτε :)
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορώ να πιέσω κάποιον να βάλει κάποιο client μόνο και μόνο να μιλάει με εμένα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορώ να πιέσω κάποιον να βάλει κάποιο client μόνο και μόνο να μιλάει με εμένα ...
Σίγουρα! Και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τον πιέσεις. Το jabber όμως δεν είναι client αλλά πρωτόκολλο instant messaging, το οποίο όπως είπε και ο gademis υποστηρίζεται από πολλούς clients (μεταξύ άλλων και το gaim).
Το όλο point που θέλαμε να κάνουμε ο gademis κι εγώ είναι ότι πρέπει να υποστηρίξουμε ένα οpen source πρωτόκολλο ώστε να αναπτυχθεί έναντι των MSN, Yahoo, ICQ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
σημέρα γράφτικα στο jabber ;) (exposed_boneatjabber.cc)
αυτό που μου την έσπασε είναι ότι χάνεσε μεσα στους servers και δεν ξέρεις τι να διαλέξεις... εγώ έναν στην τύχη διάλεξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
σημέρα γράφτικα στο jabber ;) (exposed_boneatjabber.cc)
:clapup::clapup::clapup:

OZorgnaxatjabber.3gnt.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι το τζάμπερ ήταν ανοικτό πρωτόκολλο... RattleheadGR παπί jaim.at :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ πριν λίγο γράφτηκα billthevampire@jabber.org :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πριν λίγο διάβασα ότι το Google Talk χρησιμοποιεί το πρότυπο jabber (!!!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top