Προτάσεις για αγορά smartphone

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία φίλη ενδιαφέρεται για αγορά ενός smartphone (για δώρο), το πολύ μέχρι 300 ευρώπουλα.
Να μπορούν να περαστούν facebook, msn και λοιπές εφαρμογές.
Έχετε να προτείνετε κάτι καλό;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι το xperia x8 ειναι καλο... εχει απο ολα και ειναι σε μια μεση τιμη... και τα μοντελα που βγαζει η vodafone ομως ειναι καλα και με πολυ λιγοτερο κοστος προσφερουν τα ιδια πραγματα.... εγω σκοπευω να παρω η το xperia x8 η το vodafone 845 :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
evangelie, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Η φίλη μου πήρε HTC τελικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λοιπόν έχω θέμα. Μου χάλασε το δεύτερο κινητό που έχω με κάρτα και δεν στέλνει μηνύματα πουθενά και δεν δουλεύει και το κουμπί του μενού (είναι ένα απλό samsung galaxy, το πρώτο που κυκλοφόρησε). To θέμα είναι πως πρέπει επειγόντως να πάρω άλλο και έχω κολλήσει πολύ. Από την μία σκεφτόμουν να μη δώσω πολλά χρήματα και να πάρω ένα απλό κινητό να κάνω την δουλειά μου, από την άλλη όμως έχω κόλλημα με τις οθόνες αφής, το android και θέλω να έχει και κάμερα με φλας γιατί το κανονικό μου κινητό (ένα galaxy S) δεν έχει φλας και αμα βρεθώ κάπου νύχτα δεν μπορώ να τραβήξω τιποτα. Οπότε αμέσως αμέσως νομίζω η τιμή ανεβαίνει κατακόρυφα. Αλλά άμα είναι να δώσω παραπάνω λεφτά μήπως είναι καλύτερο να πάρω ένα καλό κινητό να αντικαταστήσω το galaxy s και να βάλω εκεί την κάρτα; ’Εψαξα και βρήκα το samsung galaxy s II, sony erricson xperia arc S και sony erricson xperia ray (ενδεικτικές τιμές από Γερμανό: 600, 400 και 300 ευρώ- το τελευταίο το βρίσκω και με 200 ευρώ!). H μαμά μου από την άλλη λέει πως αν είναι να πάρω το galaxy SII, να προτιμήσω το νέο Iphone S που έχει και σούπερ φωτογραφική μηχανή (όχι πως τα άλλα δεν έχουν, 8ΜP έχουν, απλώς λέει της έχουν πει πως το iphone έχει την καλύτερη κάμερα στην αγορά αυτή τη στιγμή!). Η αλήθεια είναι πως τα Iphone μου φαίνονται απίστευτα δύσχρηστα και έχω έρωτα με το λειτουργικό android, αλλά επέμενε τόσο που με προβληματισε. Εσείς τι λέτε; Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιο πραγματικά φθηνό smartphone με android και κάμερα με φλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να μείνεις σε Android. Και το κυριότερο, αν δεν έχεις κάποιο όφελος λόγω συμβολαίου κλπ, μην πάρεις από τον Germano, είναι υπερβολικές οι τιμές εκεί. Ψάξε σε κανά skroutz για τιμές ή ρίξε καμιά ματιά στο techblog.gr μπας και σου χτυπήσει κανένα το μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείται δεν θα πάρω από Γερμανό, ενδεικτικά τις έβαλα τις τιμές. Επιπλέον το κανονικό μου κινητό έχει δικαίωμα αναβάθμισης οπότε θα το δω και έτσι. Ομως ψάχνω συσκευές. Έχεις κάποια πρόταση ή έστω προτιμάς κάποιο από αυτά που έβαλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Η σειρά Xperia της Sony σου αρέσει; Τα μεγάλα εννοώ, όχι τα mini. Έχει ένας φίλος μου, δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο και από φώτο τράβαγε καλούτσικες με φλας που θες. Για κοίταξέ τα λίγο. Σε νοιάζει η έκδοση του Android?

edit: Δες κι ένα unboxing από το Xperia S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Από την μία σκεφτόμουν να μη δώσω πολλά χρήματα

Στα κινητά κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να πετάς πολλά λεφτά. Τουλάχιστον εμένα τα κινητά μου, βία να ζουν δυο χρόνια.
Οπότε μια μέτρια τιμή, με τις δυνατότητες όμως που ζητάς και κάνεις την δουλειά σου. Από όλα όσα έχω δει θα έπαιρνα αυτό





(έχει όλα όσα ζητάς) και σε χρυσό χρωματάκι που είναι συλλεκτικό. Και όπως λέει ο zed πάρτο από ιστοσελίδα να σου έρθει φθηνότερα.


Edit: Αν βέβαια μπορείς να περιμένεις , αφού το έχεις για δεύτερο κινητό, το καλοκαίρι στην Ελλάδα θα έρθει αυτό γύρω στα 300 ευρώ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικά, η καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μια απλή συσκευή και αν θες και αφής, έχει πραγματικά πολλές.

Αλλά αν θες τόσο κινητό με φλας κλπ, από τα 3 που προτείνεις θα έλεγα το samsung. Αν και γενικά εμένα προσωπικά μου την σπάνε, έχουν δέσει με το android καλύτερα απ' ότι τα sony και γενικότερα απ' όσο έχω χρησιμοποιήσει τα xperia, ήταν αρκετά τραγικά μπορώ να πω.

Εγώ αν ήταν να ξοδέψω λεφτά για κινητό στην κατηγορία που λες, θα πήγαινα για κάτι τέτοιο: HTC One S. Στο πλαίσιο την είδα σε ίδια τιμή με το S II. 600€

Mην κάνεις το λάθος να πάρεις iPhone. Όχι πως δεν είναι καλά, είναι. Αλλά είναι εξωφρενικά ακριβό χωρίς λόγο-πέρα από το μηλαράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το πρώτο κινητό είναι με κάρτα; Αν όχι και έχει περάσει η χρονική ισχύ του συμβολαίου σου πήγαινε και κάνε ανανέωση συμβολαίου και χρησιμοποίησε την επιδότηση για αγορά καινούριου κινητού. Αν αγοράσεις σκέτη τη συσκευή οτιδήποτε κι αν πάρεις είναι χαμένα λεφτά....


Tώρα ας μιλήσουμε για το κινητό. Για μένα ασυζητητή iphone 4s. O λόγος είναι ο εξής τι να κάνεις ένα smartphone χωρίς εφαρμογές. Αν θέλεις κάμερα πάρε φωτογραφική. Τώρα επενδύοντας 30 ευρώ σε εφαρμογές του iphone μπορεί να έχεις.
1) Χάρτες πλοήγηση με δωρεάν ανανέωση.
2) Εφημερεύοντα φαρμακεία - νοσοκομεία κ.λπ. ανα πάσα στιγμή στο κινητό σου.
3) Άψογο εορτολόγιο.
4) Πληροφορίες για φαρμακευτικά σκευάσματα της ελληνικής αγοράς.
5) Κορυφαία παιχνίδια.
6) Εφαρμογή επεξεργασίας εικόνα που φέρει τη σφραγίδα του photoshop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τουλάχιστον εμένα τα κινητά μου, βία να ζουν δυο χρόνια.
εμενα τα απλα κινητα ζουν 5 και πανω χρονια

τα smartphone ζουνε λιγοτερο?

εγω εχω το gx29


πανω απο 5 χρονια και μονο στο κλεισιμο κλεινει οοθονη καμια φορα,,αλλα κατα αλλα αψογο

και σκεφτομαι να παρω ενα καινουριο αφης κλπ,,αλλα αξιζει?δηλαδη προσεχω τα κινητα(μονο μια φορα μου εχει πεσει κατω) αλλα ποσο πιο ψευτικα ειναι?ειναι ανθεκτικα αυτα με το ξεχωρο λειτουργικο ή θα χαλανε πιο συχνα?

απο οτι εχω δει,,καλυτερες μπαταριες με διαρκεια και σταθεροτητα ειναι τα νοκια.(αλλα δεν ξερει να βγαζει καλα smartphones λενε)
τα samsung παντα ψοφαγαν πιο γρηγορα απο οτι ελεγαν -μου εχει φουσκωσει και μπαταρια samsung οποτε δεν τα εμπιστευομαι

τα αλκατελ λενε ειναι γερά,,και φτηνα

kai ta htc αλλα ακριβα..

το alcatel one touch 990 λενε οτι ειναι γερο και στο techblog..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στα κινητά κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να πετάς πολλά λεφτά. Τουλάχιστον εμένα τα κινητά μου, βία να ζουν δυο χρόνια.
Οπότε μια μέτρια τιμή, με τις δυνατότητες όμως που ζητάς και κάνεις την δουλειά σου. Από όλα όσα έχω δει θα έπαιρνα αυτό




(έχει όλα όσα ζητάς) και σε χρυσό χρωματάκι που είναι συλλεκτικό. Και όπως λέει ο zed πάρτο από ιστοσελίδα να σου έρθει φθηνότερα.


Edit: Αν βέβαια μπορείς να περιμένεις , αφού το έχεις για δεύτερο κινητό, το καλοκαίρι στην Ελλάδα θα έρθει αυτό γύρω στα 300 ευρώ.


Ποιο μοντέλο sony erricson είναι αυτό; Γιατί ως gnex δεν βρίσκω κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ποιο μοντέλο sony erricson είναι αυτό; Γιατί ως gnex δεν βρίσκω κάτι..


Είναι το Sony (mobile πλέον γιατί εξαγοράστηκε η ericsson) Ray. Μπορείς να το δεις εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Από τη Sony μου αρέσει πολύ και το ξέρω ως συσκευή το Live with walkman


και βρίσκω πολύ καλό επίσης και το Neo V


Βέβαια, η προέκταση του χεριού μου είναι το Xperia Mini Pro



...και είναι όλα Android, που προσωπικά το προτιμώ, αν και ομολογώ ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία από iphone.
Επίσης τραβάνε πολύ καλής ποιότητας φωτογραφίες και βίντεο αν και όχι (αυτά) στα 8mp τα μεγαλύτερα μοντέλα, είναι εξαιρετικά.

Επίσης, αν αγοράσεις sony, φρόντισε να το πάρεις από πηγή που να δίνει ισχύουσα εγγύηση (διετής εννοείται;)) καθώς προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία από το service τους αν η συσκευή χρειαστεί κάτι πέρα από τις home made αναβαθμίσεις που κάνουμε μέσω του λογισμικού που έχουμε στον Η/Υ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Dreams ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες, είσαι κατατοπιστικότατη! Το χω ερωτευτεί το ray σε άσπρο και τα 8MP μου μοιάζουν παράδεισος για τις χιλιάδες φορές που θέλω να τραβήξω κάτι, αλλά δεν έχω μηχανή μαζί. Με προβλημάτιζε μόνο το αν είναι εύχρηστα, αλλά απ όσο βλέπω εσύ είσαι ικανοποιημένη και ξέρω κι ένα ακόμα ατόμο που σιγουρα είναι επίσης, οπότε μάλλον θα το δοκιμάσω. Μου είπαν και πως τα htc ειναι πολύ καλά, αλλά σε τιμή μέχρι 200 ευρώ βρήκα μόνο το wildfire και το Legend που όμως δεν μου αρέσουν οπτικά, παρότι το δεύτερο φαίνεται να έχει πολλά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά. Ξέχασα να πω πως θέλω το κινητό να έχει και μεγάλη αυτονομία μπαταρίας και για το ray έχω διαβάσει τα καλύτερα! Επίσης θελω να έχει την τελευταία έκδοση android για να μην έχω θέμα μετά από λίγο και επίσης την έχει. Νομίζω πως κατέληξα, μάλλον θα το πάρω σε ροζ να πηγαίνει με τα γυαλιά μου (:lol:) γιατί χρυσό κάνει 99 ευρώ πιο πολλά και δεν βρίσκω λόγο να τα σκάσω :D Σας ευχαριστώ όλους πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το χω ερωτευτεί το ray σε άσπρο και τα 8MP μου μοιάζουν παράδεισος για τις χιλιάδες φορές που θέλω να τραβήξω κάτι, αλλά δεν έχω μηχανή μαζί.Νομίζω πως κατέληξα, μάλλον θα το πάρω σε ροζ να πηγαίνει με τα γυαλιά μου (:lol:) γιατί χρυσό κάνει 99 ευρώ πιο πολλά και δεν βρίσκω λόγο να τα σκάσω :D Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

:D Εχμ.....ναι. Κάνει κατιτίς παραπάνω.....απλά εγώ τα έχω όλα άσπρα (μαύρο αποκλείεται) και τώρα κοιτάζω και σε άλλα χρώματα. :P

Αλλά άμα ταιριάζει με τα γυαλιά....μην το συζητάς καν.....:D Καλή επιλογή πάντως!

Κάπου είδα κι ένα ταλασσι Νοκια. Θα το κοιτάξω....:P








Καλές αγορές!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα Νοκια δεν τα συμπαθώ, αλλά μόλις είδα στην φώτο που έβαλες πως έχει φακό Carl Zeiss, ποιο μοντέλο είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τα Νοκια δεν τα συμπαθώ, αλλά μόλις είδα στην φώτο που έβαλες πως έχει φακό Carl Zeiss, ποιο μοντέλο είναι αυτό;



nokia lumia 900

Κι εγώ δεν τα συμπαθώ, μα τούτο εδώ μου έχει κλέψει την καρδιά (και τώρα πάει να μου κλέψει και την τσέπη). :confused:

edit: το καλοκαίρι έρχεται και αυτό, το προηγούμενο το 800 έκανε περίπου 400 ευρώ σε σαιτ . Αυτό.... αναμένω! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Mπα, άμα φύγω από android, σίγουρα θα το μετανιώσω. Όμως οπτικά είναι πολύ όμορφο, αλλα αν έχει τόσα, καλύτερα να πάρω samsung galaxy ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι πλέον το Android μονοπωλεί στα smartphones,και θα πρέπει να πας σε Android.Από εκεί και πέρα για την κατηγορία των 200 ευρώ,το Ray και το Neo V είναι μια χαρά.Αλλά άμα πας στα 400-500 το galaxy s ii υστερεί σε όλους τους τομείς(ισως πλην της αυτονομίας) από το xperia s..Και όσον αφορά την τιμή το xperia s έχει 60 ευρώ παραπάνω από το galaxy s2,πιστεύω αξίζει:) https://www.skroutz.gr/s/432348/Sony-Xperia-S.html + https://www.skroutz.gr/s/323248/Samsung-Galaxy-S-II-16GB.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top