The Descendants (2011)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
H νέα ταινία του ελληνικής καταγωγής Alexander Payne (Sideways) με πρωταγωνιστή τον George Clooney. O Matt King ένας πλούσιος δικηγόρος (κυρίως λόγω κληρονομιάς) αναγκάζεται να φροντίσει τις κόρες του και να επανεξετάσει την ζωή του όταν η γυναίκα του πέφτει σε κώμα μετά από ένα σοβαρό ατύχημα.

Η ταινία ανήκει σε αυτά τα περίεργα είδη που δεν μπορείς να τα χαρακτηρίσεις ούτε κωμωδία αλλά ούτε και δράμα γιατί έχουν μπόλικα στοιχεία και από τα δύο. Αν και o Clooney δεν μου αρέσει σαν ηθοποιός η ταινία ήταν πολύ καλή και ενδιαφέρουσα. Ο Αlexander Payne μου κινεί το ενδιαφέρον ως σκηνοθέτης και ήταν όντως εξαιρετικός παρόλο που νομίζω ότι η καλύτερη του ταινία μέχρι τώρα είναι το Sideways. Α, ξέχασα να πω ότι η ιστιρία ξεδιπλώνεται στη Χαβάη και τα τοπία είναι όντως εκπληκτικά.

Γενικά, είναι πολύ ωραία ταινία, όχι βέβαια αριστούργημα αλλά θα τη συνιστούσα άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Συμφωνω!! ωραια ταινια αλλα δεν τρελαθηκα κιολας... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το Sideways δεν άντεξα να το δω, ήταν απίστευτα βαρετό. Το descendants το είδα όλο, αλλά είχε κι αυτό την ίδια μιζέρια και κακομοιριά με το sideways. Αδιάφορες ταινίες και σε κάποια σημεία ενοχλητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Το Sideways δεν άντεξα να το δω, ήταν απίστευτα βαρετό. Το descendants το είδα όλο, αλλά είχε κι αυτό την ίδια μιζέρια και κακομοιριά με το sideways. Αδιάφορες ταινίες και σε κάποια σημεία ενοχλητικές.

Στο sideways μου άρεσε το ότι ανέδειξε την παραγωγή εξαιρετικού κρασιού από τις περιοχές Santa Barbara, Santa Clara κλπ. Οι περιοχές εκείνες πραγματικά είναι όπως τις παρουσιάζει η ταινία. Γεματες με οινοποιεία, κάβες και γενικά την παραγωγή κρασιού δεν την βλέπουν απλά σαν δουλειά/αγγαρεία.
Την ταινία, ίσως την έκρινες έτσι γιατί ασχολείται και επικεντρώνεται στην ζωή δύο αντρών και τα προβλήματα τους. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και για τους άντρες σε αντίθετη περίπτωση. Βέβαια, ο Paul Giamatti δεν βγάζει ενέργεια στους χαρακτήρες που υποδύεται, πιστεύω όμως ότι έτσι είναι το στυλ του γενικότερα από πολλές ταινίες που τον έχω παρακολουθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top